Udostępnij
Skomentuj

Książka o ptakach – jaka najlepsza? Ranking polecanych

Sprawdź, czy warto mieć ptasi móżdżek!

Ptaki fascynują człowieka od dawna – głównie ze względu na zdolność latania, której człowiek bez pomocy maszyn nie posiada. Dlatego też niemało jest na rynku książek dotyczących tych zwierząt. Pozycje te są różnorodne – dostosowane do różnych odbiorców i podejmujące różne aspekty związane z ptakami.

Książki o ptakach dla najmłodszych

Maluchy uwielbiają ptaki! Dlatego też, jeśli zauważymy, że naszą pociechę pociąga ornitologia, możemy pokazać książki, których bohaterami są śmieszne zwierzęta – ptaki. Dzięki takim lekturom dziecko może poznać gatunki żyjące w Polsce i na świecie. Jeśli bardziej interesują go ptaki polskie, które spotkać może podczas drogi do przedszkola lub szkoły, warto pomyśleć także o wspólnej obserwacji karmnika dla ptaków z pomocą atlasu o ptakach w Polsce. Jeśli chcemy zainteresować dziecko ptasim światem, możemy zacząć od wspólnej lektury wiersza „Ptasie radio”. To może rozbudzić ciekawość dziecka na odgłosy ptaków, które usłyszeć może przebywając na świeżym powietrzu. Na rynku znajduje się dużo pozycji służących do świetnej zabawy – np. kolorowanki z naklejkami czy quizy dotyczące ptaków. Są też książeczki do nauki pisania z ptakami oraz wesołe opowieści o ptakach.

Atlasy ptaków

Jeśli interesują nas ptaki w Polsce lub na świecie - chcemy dowiedzieć się, jak rozpoznawać poszczególne gatunki ptaków, najlepszym rozwiązaniem jest zainteresowanie się kategorią ptasich atlasów. Dzikie zwierzęta interesują nas zazwyczaj najbardziej, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać poszczególne gatunki. To, co różni poszczególne ptaki to zazwyczaj kolor piór, dziób czy wielkość. Warto też pamiętać, że niektóre zwierzęta leśne, a w szczególności ptaki leśne są pod ochroną. To oznacza, że jest ich mało, a spotkanie danego osobnika to nie lada gratka.

Zwierzęta chronione w Polsce

Wiele ptaków żyjących w naszym kraju to ptaki chronione. Jeśli ochrona środowiska jest tym, co nas interesuje, wówczas warto zaglądać do kompendiów dotyczących gatunków chronionych. Jeśli żyjemy w miastach lub trasach szybkiego ruchu, gdzie na ekranach naklejony został odstraszacz ptaków, ptak nie jest naszym częstym gościem. Gdy jednak wyruszamy na urlop w miejsce bliższe naturze lub mieszkamy na wsi albo w niewielkim miasteczku, spotykamy ptaki częściej. Niezależnie jednak od miejsca naszego zamieszkania, z pewnością umiejętność rozpoznawania tych zwierząt, które znajdują się pod prawną ochroną, jest ważna.

Ptaki hodowlane

Ptaki to też nierzadko zwierzęta domowe lub hodowlane. Jeśli interesują nas ptasi domownicy, warto przejrzeć atlas dotyczący ptaków hodowlanych – jak np. kanarki lub gołębie. Są też ptaki, które hodujemy ze względu na ich jaja lub mięso. Na rynku są pozycje książkowe, które przybliżają specyfikę także takich gatunków i pokażą jak o nie dbać.

Książki popularnonaukowe

Gdy interesują nas sekrety ptasiego życia, warto zaglądać do takich książek, które przybliżają nam specyfikę życia ptaków. Przykładem takiej publikacji jest „Poradnik miłośnika ptaków. Ptaki Polski”. To pozycja idealna dla każdego miłośnika ptaków. Dzięki temu możemy poznać zarówno gatunki pospolite zamieszkujące w naszym sąsiedztwie, jak i gatunki rzadziej spotykane.

Jeśli szukamy informacji o inteligencji zwierząt, z pewnością zainteresuje nas książka pt. „Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków”. To książka Bernda Heinricha, która oparta jest na wieloletnich badaniach tego autora. Heinrich obserwował ten gatunek, co pozwoliło mu na napisanie wyjątkowej książki o fascynujących zachowaniach ptaków, które cechuje wyjątkowa inteligencja. To pozycja niesłychanie ciekawa, ale też bardzo interesująco napisana.

Mało kto wie, że ptaki potrafią tańczyć w rytm muzyki, rozpoznawać siebie w lustrzanym odbiciu, rozróżniać ludzkie twarze, a także "opłakują" zmarłych pobratymców. Takich wiadomości dostarczy choćby niezwykła książka Noah Stryckera pt. „Rzecz o ptakach”. Ten reportaż zainteresuje zarówno miłośników ptaków, jak i tych, którzy nad ptasim fenomenem na co dzień się nie zastanawiają.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.