Udostępnij
Skomentuj

Książka o języku C – jaka najlepsza? Ranking polecanych

Obecnie języków programowania jest naprawdę sporo. Wśród nich można by wymienić chociażby takie popularne języki jak Java, Javascript, PHP, Python czy C++. Jednak jednym z pierwszych bez wątpienia był język C. Ten imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu został stworzony przez Dennisa Ritchiego w latach 70. XX wieku. Stał się on wtedy bardzo popularny, zwłaszcza z powodu swojej prostoty. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym języku, warto sięgnąć po literaturę ukazującą jego możliwości. Jakie książki najlepiej wybrać?

Język C powstał na skutek rozwinięcia języka B. Zrobił to właśnie Dennis Ritchie, amerykański informatyk, który niestety zmarł w 2011 roku. Poprzednik języka C został stworzony przez Kena Thompsona z Bell Labs. Pierwsza książka opisująca język C i jego możliwości została opublikowana w 1978 roku – jej autorami byli właśnie Ritchie oraz Brian W. Kernighan. Podręcznik zatytułowany „The C Programming Language” opisywał, jak programować w języku C i stał się jednocześnie pierwszą jego standaryzacją. Wywarła ona bardzo duży wpływ na rozwój branży informatycznej, zwłaszcza w odniesieniu do samego kodowania. W Polsce pierwsze wydanie tej książki pojawiło się w 1987 roku i nosiło tytuł „Język C”. Z czasem powstawały kolejne, zaktualizowane wersje podręcznika i dziś jest on dostępny jako pozycja o tytule „Język ANSI C”.

Czym charakteryzuje się język C? Przede wszystkim może pracować niemal na każdej architekturze sprzętowej. Był wykorzystywany do tworzenia zarówno systemów operacyjnych, jak i programów służących do nadzoru i kontroli urządzeń w przemyśle. Jest o wiele szybszy w porównaniu do innych języków, np. Pythona czy Javy. Znajduje zastosowanie np. w systemach wbudowanych czy mikrokontrolerach. Wadą języka C jest fakt, że wiele rzeczy trzeba robić ręcznie, a ponadto nie posiada on rozbudowanych bibliotek jakie posiadają inne, nowsze języki. Aby móc w pełni korzystać z funkcjonalności języka C, warto zaznajomić się z fachowymi podręcznikami z tej tematyki. Pozwoli to uniknąć szeregu błędów i bezproblemowo tworzyć wszelkie niezbędne oprogramowanie.

Książki o języku C:

Mimo swojego wieku język C jest nadal wykorzystywany w wielu systemach i urządzeniach. Aby dobrze poznać sposób programowania w tym języku, warto przeczytać takie tytuły jak:

  • Helion Język C. Szkoła programowania TW w.2016 – podręcznik ten to publikacja autorstwa Stephena Praty, wykładowcy informatyki, fizyki i astronomii. Książka zawiera informacje o języku C, jak w nim programować, czego unikać i jakie rozwiązania warto stosować. Co więcej publikacja zawiera także ćwiczenia do samodzielnego wykonania czy przykłady kodu. Dzięki temu podręcznikowi poznanie wymagającego języka C stanie się łatwe i przyjemne.
  • Helion Język ANSI C. Programowanie. Wydanie II – to kolejne wydanie obowiązkowej książki dla każdego programisty języka C. Dzieło autorstwa Briana Kernighana i Dennisa Ritchiego to absolutny must have dla każdego, kto chce w pełni poznać ten trudny, ale elastyczny i niezwykle funkcjonalny język. W publikacji znaleźć można informacje na temat dostępnych w języku C typów, operatorów, wyrażeń, a ponadto znajdują się tam także opisy funkcji, wskaźników i wielu innych elementów tego języka.
  • Helion Język C dla mikrokontrolerów AVR. Wyd. II – ta publikacja przedstawia mikrokontrolery AVR i wyjaśnia, dlaczego warto je programować w języku C. Tego rodzaju kontrolery są niezwykle szybkie i można je dowolnie wykorzystywać. Dzięki tej książce można zdobyć wiedzę na temat programatorów mikrokontrolerów, arytmetyki i operacji bitowych, zarządzania projektami czy dynamicznej alokacji pamięci.

Język C, mimo obecności dziś wielu nowych i młodszych języków, dalej cieszy się dużym zainteresowaniem. Aby jednak dobrze z niego korzystać, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy. Można ją zdobyć dzięki wielu fachowym książkom poświęconym temu wymagającemu językowi. Nie jest łatwo go rozgryźć, ale z całą pewnością warto to zrobić. Pozwoli to nie tylko korzystać z wielu możliwości, jakie oferuje, ale także sprawi, że poznawanie kolejnych języków stanie się o wiele prostsze.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.