Udostępnij
Skomentuj

Książka o Indianach – jaka najlepsza? Ranking polecanych

Tubylczy Amerykanie, którzy stworzyli setki ludów oraz plemion – z tym właśnie najbardziej kojarzą nam się Indianie. Według antropologów są oni przodkami Azjatów, którzy przeszli do Ameryki przez istniejące wówczas połączenie lądowe, jakie istniało w obrębie cieśniny Beringa. Indianie to naród dumny, przywiązany do tradycji i ściśle związany ze światem natury. Możemy podzielić ich w sposób ogólny ze względu na pochodzenie na Indian Ameryki Północnej oraz Indian Ameryki Południowej.

Niestety to działalność białego człowieka przyczyniła się do śmierci milionów Indian. Kolonizacja, niewolnictwo oraz wojny sprawiły, że Indianie musieli porzucić swoje miejsca zamieszkania, wierzenia, język oraz ogólną kulturę. Dzisiaj mogą cieszyć się pełnią praw obywatelskich, choć przez wielu nadal są dyskryminowani.

Indiańskie wierzenia oraz tradycje są naprawdę fascynujące. Życie tych ludzi jest w pełni zintegrowane ze środowiskiem. Indianie wierzą w to, że każde zwierzę ma duszę. Obecnie wiele plemion, które przetrwały, stara się kultywować tradycje przodków i żyje zgodnie z dawnymi zwyczajami w tzw. rezerwatach – miejscach wyznaczonych specjalnie dla nich. Indianie nadal pozostają jednymi z najbardziej tajemniczych ludów. Dla lepszego wniknięcia w ich świat warto sięgnąć po książki takie jak:

  • Indianie i blade twarze – zderzenie dwóch odmiennych kultur, czerwonych i bladych twarzy, którzy do Ameryki przybyli z zupełnie innych powodów. Indianie wyruszyli tropem zwierząt, takich jak bizony i zasiedlili teren amerykańskiego kontynentu wiele tysięcy lat temu, tworząc przy okazji swoją własną kulturę, język oraz system wierzeń. Biali ludzie przybyli do Ameryki ogarnięci chęcią wzbogacenia się lub rozpoczęcia życia na nowo, tym razem na nieznanym lądzie. Dla Indian oznaczało to koniec ich rasy. Książka opisuje proces wyniszczania jednego z najbardziej zagadkowych ludów na Ziemi.
  • Oczy kuguara i inne opowiadania z krainy Indian– tradycyjne przekazy oraz legendy od zawsze stanowiły ważny element w życiu Indian. Przede wszystkim były ważnym elementem ich kultury i odrębności rasowej. Indiańskie historie przekazywane z pokolenia na pokolenie zawierają ponadto wiele mądrości, dlatego warto czerpać z nich naukę. Na podstawie indiańskich opowieści poznajemy bliżej ten dumny, a jednocześnie uduchowiony lud. Indianie byli przesiąknięci wiedzą pochodzącą z natury. Dbali o wszystko, co było dla nich najważniejsze – rodzinę, przyrodę i miejsce zamieszkania. Wsłuchiwali się w swoje wnętrze, szli za głosem intuicji oraz wierzyli w znaczenie snów. Świetna książka dla tych, którzy chcą zagłębić się w świecie dawnych Indian.
  • Spotkałem szczęśliwych Indian – Gujana – prawdziwa klasyka od mistrza gatunku, czyli od Arkadego Fiedlera. Barwna opowieść, która urzeka plastycznymi opisami oraz zmusza czytelników do przemyślenia spraw związanych z okazywaniem szacunku przyrodzie i innym kulturom. To jedna z ważniejszych powieści polskiego reportażysty, przyrodnika i podróżnika. Urzeka nie tylko wspaniałą historią, lecz również sporą dawką realizmu.

Poznawanie świata Indian poprzez książki jest niezwykle ciekawe i inspirujące. Gdy już zapoznamy się z wyżej opisanymi propozycjami, na pewno sięgniemy po kolejne lektury.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.