Udostępnij
Skomentuj

Koszulki na siłownię - jaką wybrać? Która najlepsza?

Koszulki na siłownię powinny być wybierane nawet z większą dokładnością niż codzienne ubrania.

Mięśnie same się nie zrobią. Do tego trzeba miesięcy, a nawet lat pracy. Na siłowni spędzisz lub już spędzasz długie godziny. Przez ten cały czas masz na sobie zapewne koszulkę. Nosisz ją tak często i tak długo, że nie może być byle jaka. 

Im trudniejsze są warunki, tym lepiej musisz się ubrać. Intensywne treningi wymają od organizmu ogromnego poświęcenia. Każdy element garderoby musi Cię wspierać, a nie przeszkadzać Ci w osiąganiu celów. Zobacz, jak mądrze wybrać koszulki na siłownię. W tym artykule opiszemy, na co zwracać uwagę przy zakupie oraz polecimy kilka sprawdzonych modeli. Wśród nich będą chociażby koszulki męskie Adidas lub koszulki Nike damskie

Koszulka na siłownię może być uniwersalną koszulką sportową. Nie trzeba poszukiwać osobnych koszulek do biegania, do podnoszenia ciężarów czy na fitness, bo wszystkie te ubrania mają właściwie takie same cechy i przeznaczenie – służą wtedy, kiedy organizm jest rozgrzany, zmęczony i intensywnie pracuje. Zazwyczaj też koszulka treningowa damska, oprócz oczywiście rozmiaru, nie będzie zupełnie różna niż koszulka treningowa męska

Jak wybrać koszulkę na siłownię?

Koszulki na siłownię wybieramy z uwzględnianiem kilku różnych cech. Opisujemy je szczegółowo poniżej. 

Rozmiar koszulki na siłownię

Jedni ćwiczący uważają, że idealna koszulka na siłownię powinna być większa o rozmiar, inni z kolei, że najlepsze są przylegające do ciała ubrania. Wszystko zależy tutaj od tego, w czym czujesz się najlepiej. Wygoda wygodą, ale na siłowni mamy do czynienia jeszcze z czynnikiem psychologicznym. Jeżeli Twoje efekty już widać, to będziesz bardziej skłonny/skłonna założyć obcisłą koszulkę. Gdy dopiero zaczynasz, pewnie wolisz ukryć małe mięśnie lub tłuszcz pod luźniejszym ubraniem i nie zwracać na siebie zbyt wielkiej uwagi innych ćwiczących.

Jedno jest natomiast pewne – jeżeli nie wstydzisz się swojego ciała albo nie przejmujesz opinią innych, wybierz koszulkę idealnie dopasowaną do swojego rozmiaru. 

Polecane koszulki

Materiał wykonania koszulki na siłownię

Na siłownię nigdy nie wybieraj koszulki z bawełny czy lnu. Nie daj się zwieść niektórym producentom odzieży, którzy przekonują wszem wobec, że człowiek powinien chodzić tylko i wyłącznie w naturalnych materiałach. Owszem, powinien, ale nie zawsze. W warunkach intensywnego wysiłku fizycznego mocno się pocisz, czasami pot leje się dosłownie strumieniami a włożenie wtedy bawełnianej koszulki to prawdziwy przepis na katastrofę. Bawełniana koszulka chłonie pot i robi się dosłownie mokra na plecach. Cały czas to czujesz, a dodatkowo ciężar koszulki zwiększa się z minuty na minutę i przykleja się ona do ciała. To strasznie niewygodne, a dodatkowo nieestetyczne.

Koszulki na siłownię powinny być wykonane z tzw. technicznej tkaniny, czyli poliestru lub poliamidu albo z mieszanki tych materiałów. Te syntetyczne tkaniny są lekkie i przewiewne. Ponadto nie chłoną potu, a niewielkie ilości, którymi nasiąkną, szybko oddają do otoczenia. Zalety takich materiałów można wyliczać w nieskończoność – nie gniotą się (nie wymagają prasowania), nie są atakowane przez mole, nie blakną od słońca ani od prania i nie uczulają.

Jeżeli potrzebujesz luźnej koszulki, która lekko zamaskuje kształty, wybierz tę wykonaną w całości z poliestru i/lub poliamidu. Jeżeli potrzebujesz elastycznej koszulki, która będzie podkreślała kształty, to wybierz poliestrową i/lub poliamidową koszulkę z domieszką elastanu bądź lycry. Ma je w ofercie wielu producentów, możemy polecić chociażby koszulki męskie 4f.

Krój koszulek na siłownię

Do wyboru masz koszulki na siłownię z krótkim rękawem, z długim rękawem i bezrękawniki. 

Długi rękaw wchodzi w grę właściwie tylko podczas spokojnych ćwiczeń na siłowni, w której jest dość chłodno.

Koszulkę z krótkim rękawem można wybrać wtedy, kiedy „robisz nogi” i nie zależy Ci tak bardzo na wygodzie w górnej części ciała albo gdy nie chcesz się afiszować swoimi jeszcze nie dość dobrze rozwiniętymi bicepsami.

Koszulka bezrękawnik będzie idealna, gdy chcesz wyeksponować mięśnie i gdy ćwiczyć górne partie ciała (barki, ramiona, plecy), ale tylko przy założeniu, że wybierasz model bezszwowy, który nie będzie Cię uciskał i obcierał pod pachami. Polecić można tutaj choćby koszulki męskie Nike.

Marka koszulek na siłownię

Określenie dokładnie producenta najlepszych koszulek byłoby niczym decyzja, który samochód jest najlepszy na świecie. Nie ma takiego, tak jak nie ma jednej marki, która produkuje koszulki lepsze od innych. Z pewnością warto zwrócić uwagę na ofertę marek Adidas, Nike, Puma czy Reebok, bo to klasyki i ćwiczy w nich mnóstwo kulturystów oraz sportowców innych dyscyplin. Ciekawą ofertę mają też marki 4F i Asics.

Cena koszulki na siłownię

Jeden szczegół przesądza o tym, że za koszulkę na siłownię warto zapłacić więcej, niż za zwyczajną koszulkę do chodzenia na co dzień. Koszulka Adidas damska kosztuje może nieco więcej, ale z pewnością będzie służyła dłużej niż tanie odpowiedniki. Syntetyczna tkanina, z jakiej uszyta jest taka koszulka, może przetrwać dosłownie lata. Tak jak było wspomniane wcześniej – nie blaknie, nie przepoci się i raczej nie zmieni koloru, a dodatkowo przetrwa nawet pranie w wysokich temperaturach, czego nie można powiedzieć o bawełnianej koszulce. Wybór koszulki za 20 zł będzie oszczędnością, ale z pewnością nie najlepszym rozwiązaniem. Dobre koszulki na siłownię kosztują w granicach 50-120 zł. W promocji można je kupić taniej, ale zawsze liczy się materiał i jakość wykonania konkretnej koszulki.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.