Udostępnij
Skomentuj

Kortyzol „hormon stresu” – działanie, objawy nadmiaru i niedoboru

Kortyzol jest nazywany „hormonem stresu”, ponieważ zwykle wzrasta on w stresujących sytuacjach.

Chociaż kortyzol jest często postrzegany jako zły aktor, potrzebujemy go do życia. Istnieje wiele przyczyn zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu kortyzolu, ale wiele z nich ma związek ze środowiskiem lub stylem życia.

Co to jest kortyzol?

Kortyzol jest hormonem steroidowym wytwarzanym przez nadnercza. Kiedykolwiek doświadczasz czegoś, co Twoje ciało postrzega jako zagrożenie, chemia znana jako hormon adrenokortykotropowy jest uwalniana w Twoim mózgu. To powoduje, że nadnercza uwalniają kortyzol i adrenalinę.

Kortyzol jest głównym hormonem odpowiedzialnym za stres i reakcję walki lub ucieczki. Jest to naturalna i ochronna reakcja na postrzegane zagrożenie lub niebezpieczeństwo. Zwiększony poziom kortyzolu powoduje wybuch energii i siły.

W odpowiedzi na walkę lub ucieczkę, kortyzol tłumi wszelkie funkcje, które są niepotrzebne lub szkodliwe dla tej reakcji.

Poziom kortyzolu jest najwyższy rano około 7 rano, a najniższy w nocy (nazywany rytmem dobowym). Kortyzol jest również obecny zarówno u osób przewlekle zestresowanych, jak iu osób całkowicie zdrowych.

Ten ważny hormon ma dziesiątki różnych celów w organizmie i dokonuje licznych interakcji chemicznych każdego dnia.

Jak działa kortyzol na nasz organizm?

Receptory kortyzolu są rozproszone po całym ciele, znajdujące się w niemal każdej komórce i służą innym podstawowym funkcjom, w tym:

  • Pomaga nam rano wybudzić się ze snu.
  • Pomaga nam spalać tłuszcz na energię.
  • Równoważy poziomu cukru we krwi (ponieważ pozwala komórkom wchłaniać i zużywać glukozę na energię).
  • Zmniejsza stan zapalny i pomaga w gojeniu się ran.
  • Pomaga zachowywać odpowiednie nawodnienie organizmu.
  • Przyczynia się do kontrolowania prawidłowego ciśnienia krwi.
  • Pomaga w wielu procesach poznawczych, takich jak uczenie się i ćwiczenie pamięci
  • pozwalając nam reagować i odbierać postrzegane niebezpieczeństwa.
  • Pomaga w rozwoju płodu w czasie ciąży.

Czy mój poziom kortyzolu jest w normie?

Objawy wysokiego poziomu kortyzolu obejmują przyrost masy ciała, zaczerwienienie twarzy, wahania nastroju i zwiększony niepokój, zmęczenie, problemy z zasypianiem, nieregularne okresy i problemy z płodnością, wysokie ciśnienie krwi, trądzik lub inne zmiany na skórze, wyższe wskaźniki złamań kości i osteoporozę, bóle mięśni, zmiany w libido z powodu zmian estrogenu lub obniżonego poziomu testosteronu, nadmierne pragnienie, zwiększone oddawanie moczu i większą podatność na infekcje.

Objawy niskiego poziomu kortyzolu obejmują zmiany skórne, zmęczenie, utratę wagi, osłabienie mięśni, biegunkę, wymioty, nudności, utratę apetytu i niskie ciśnienie krwi.

Depresja, nadmierne ćwiczenia fizyczne lub przetrenowanie, niedożywienie i zaburzenia odżywiania, ciężka choroba nerek lub wątroby, nadczynność tarczycy, otyłość, ciąża lub pigułki antykoncepcyjne mogą powodować nieprawidłową produkcję kortyzolu.

Jeśli wyżej wymienione objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni lub tygodni należy udać się do lekarza aby postawił odpowiednią diagnozę.

Jak kontrolować poziom kortyzolu?

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby kontrolować poziom kortyzolu: przestawić się na zdrową żywność, dietę przeciwzapalną, zmniejszyć stres i kontrolować go, ćwicz regularnie, stosować zioła adaptogenne, używaj olejków eterycznych, aby promować relaksację i zapewnij sobie wystarczająco dużo snu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)