Udostępnij
Skomentuj

Konfigurator: komputer dla gracza do 3500zł. Wybierz najlepszy komputer gamingowy

Podpowiadamy, na jakie podzespoły warto się zdecydować dysponując budżetem w wysokości 3500 złotych.

Utrzymanie wysokiego poziomu klatek na sekundę w grach z segmentu AAA wymaga wykorzystania więcej niż solidnego urządzenia. Wymagania sprzętowe cały czas rosną, dlatego konieczny jest zakup komputera, który za nim nadąży. W przedziale cenowym do 3500 złotych znajdziemy wiele maszyn, które okażą się inwestycją na dłuższy czas. Najpierw jednak musimy przeprowadzić dokładną analizę dostępnych podzespołów, podliczyć ich ceny i dokonać właściwego wyboru.

Jeśli decydujecie się na złożenie komputera własnoręcznie, skorzystajcie ze specjalnego konfiguratora dostępnego na stronie Morele.net. Pozwoli on dobrać wszystkie najważniejsze elementy i dodatki, a także wykupić dodatkowe usługi, związane na przykład z montażem wszystkich komponentów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić również gotowy zestaw. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba zastanowić się, jakie parametry powinien mieć komputer dla gracza do 3500 złotych.

Polecane komputery gamingowe do 3500 zł

Komputer dla gracza do 3500 zł – jaka karta graficzna?

Zaczynamy od elementu najważniejszego, decydującego o potencjale i możliwościach zestawu. Dysponując budżetem w wysokości 3500 złotych, możemy celować w jednostki gamingowe z wysokiej półki jakościowej. Znajdziemy na niej zarówno modele Nvidii, jak i AMD.

Ze względu na zróżnicowany rynek, warto dokonać szczegółowego porównania dostępnych urządzeń. Jak wiadomo, nowe gry wymagają coraz większej mocy obliczeniowej, dlatego też uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na ilość pamięci karty. Jeżeli zależy nam na ogrywaniu nowości z segmentu AAA, 4 GB pamięci typu GDDR5 to wartość minimalna. Budżet pozwoli nam postawić także na modele lepsze, dysponujące 6 GB pamięci. Taka wydajność pozwoli na obsługę wysokich detali graficznych w wielu nowych grach, także tych najbardziej wymagających.

konfigurator komputerów

Oczywiście pamięć to nie wszystko. Uwagę warto zwrócić także na częstotliwość taktowania rdzenia i pamięci. Producenci często decydują się również na implementację wielu nowych technologii, które dodatkowo rozszerzają nasze możliwości. Pod uwagę warto wziąć także rodzaj zamontowanych złączy na karcie, a także liczbę obsługiwanych monitorów.

Z jakich kart graficznych korzystają komputery dla graczy do 3500 zł? W przypadku oferty Nvidii warto zwrócić uwagę przede wszystkim na modele GeForce GTX 10. Sporą wydajność zapewni nam przede wszystkim jednostka Nvidia GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci własnej i wysokim taktowaniem. Jak pokazują liczne recenzje i testy, poradzi sobie z obsługą wszystkich nowych gier. W przypadku takich tytułów jak The Division 2, Anthem czy też Far Cry New Dawn, możemy liczyć na obsługę wysokich detali graficznych.

Karta, w wersjach z 6 GB pamięci (na rynku znaleźć można również modele z 3 GB pamięci) kosztuje od 999 złotych do 1775 złotych. Warto więc dokładnie sprawdzić, z jaką edycją mamy do czynienia. Jeśli ktoś chce oszczędzić, powinien celować w kartę Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Zapewni ona nieco niższą wydajność w grach, jednak kosztuje mniej (od 650 zł do 890 zł).

Na co możemy liczyć w przypadku oferty AMD? Szczególnie dobrze prezentuje się karta AMD Radeon RX 590 z aż 8 GB pamięci i bardzo wysokim taktowaniem. Bez większych problemów poradzi sobie z wszystkim nowymi grami, zapewniając jeszcze wyższą wydajność niż model GTX 1060. Karta kosztuje od 1089 zł do 1343 zł. Drugą polecaną jednostką jest AMD Radeon RX 580, która występuje w wersjach z 4 GB lub 8 GB pamięci.

Jaki procesor do gier wybrać?

Przechodzimy do kolejnego podzespołu, który ma niemniejsze znaczenie w przypadku konfiguracji gamingowej. Nie ma sensu oszczędzać na procesorze, jeśli kupujemy wydajną jednostkę GPU. Jego ograniczenia sprawią bowiem, że możliwości całego komputera spadną.

Mając to na uwadze, warto celować w układy dostosowane do obsługi gier. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ilość rdzeni i wątków. Nowe gry z segmentu AAA są bardzo zasobożerne, dlatego konieczny jest zakup procesora, który dobrze radzi sobie w trybie wielowątkowym. Cztery rdzenie to wartość minimalna, od której powinniśmy rozpocząć poszukiwania.

Kolejnym ważnym parametrem będzie częstotliwość taktowania, podawana dla trybu bazowego oraz turbo, uruchamianego w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Z funkcji tej komputer skorzysta przede wszystkim podczas obsługi nowych gier. Zastanawiając się, jak złożyć komputer dla gracza, warto przeanalizować również pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a także współczynnik TDP procesora, który powie nam dużo o jego zapotrzebowaniu na energię.

W przyjętym budżecie zmieszczą się między innymi układy Intela ósmej generacji. Warto postawić przede wszystkim na procesor Intel Core i5-8400. Ten sześciordzeniowy i sześciowątkowy układ CPU wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 2800 MHz w trybie bazowym do 4000 MHz w trybie turbo, 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a także współczynnikiem TPD na poziomie 65 W. Zapewni wydajność wystarczającą do obsługi nowych gier. Cena? 989 złotych.

Ponownie ciekawie prezentuje się również oferta AMD, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę pracę wielowątkową. Sporą popularnością cieszy się między innymi układ AMD Ryzen 5 2600 za 709 złotych. Dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami, a jego częstotliwość taktowania wynosi od 3400 MHz do 3900 MHz. Do tego możemy dodać jeszcze 16 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP wynoszący 65 W.

Komputer gamingowy do 3500 zł – ile pamięci RAM?

Najnowsze gry wymagają nie tylko wydajnej karty graficznej i szybkiego procesora, ale również sporą ilość pamięci RAM. Niestety, coraz większą. Jeszcze jakiś czas temu 8 GB RAM bez problemów wystarczyło na obsługę wysokich detali graficznych w większości nowych gier. Obecnie jest to często wartość zbyt niska, dlatego warto dokupić 4 lub 8 GB pamięci.

Oczywiście pojemność to nie wszystko. Uwagę warto zwrócić także na typ i częstotliwość taktowania kości RAM. Obecnie w nowych komputerach montowane są przede wszystkim pamięci typu DDR4, które wyróżniają się szybką pracą (polecane są kości o częstotliwość minimum 2400 MHz) oraz wysoką efektywnością energetyczną.

Ze względu na wykorzystanie technologii Dual Channel, warto decydować się na dwie kości RAM. Za kości po 4 GB każda zapłacimy w sumie od 170-200 złotych, natomiast za dwie po 8 GB pamięci od około 370 złotych.

Jaki dysk twardy do komputera dla gracza?

Wybierając komputer dla gracza w formie gotowego zestawu lub składając go własnoręcznie, nie można pominąć niezwykle ważnego elementu, jakim bez wątpienia jest dysk twardy. Wbrew pozorom, nasze możliwości w przypadku tego podzespołu są bardzo szerokie. Wybrać możemy bowiem między sporą pojemnością a szybkością działania.

Jeśli zależy nam na dużej przestrzeni dyskowej za stosunkowo niewielkie pieniądze, powinniśmy celować w dyski twarde talerzowe (HDD). Są one obecnie bardzo tanie, co doskonale widać w każdej kategorii. Za dysk HDD o pojemności 1 TB zapłacimy od 150-165 złotych, za 2 TB od 255 złotych, za 3 TB od 320 złotych, a za 4 TB od 435-450 złotych. Ceny kolejny terabajtów nie są wygórowane. Oczywiście warto zwrócić uwagę również na prędkość obrotową dysków oraz pojemność pamięci podręcznej.

Nawet najlepszy dysk HDD nie może jednak równać się z urządzeniami SSD. W tym przypadku możemy liczyć na znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego, a także na skrócenie odczytu i zapisu danych. Musimy jednak za to zapłacić więcej. W przypadku dysków z interfejsem SATA III, ceny modeli o pojemności 960 GB zaczynają się od 440 złotych, jeśli jednak wybierzemy dysk SSD M.2 z interfejsem PCIe, który zapewnia najszybsze działania, musimy przygotować się na wydatek minimum 700 złotych za 960 GB.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić dwa dyski. Jeden HDD o pojemności 1-2 TB, pozwalający na instalowanie wielu gier i drugi SSD, o pojemności 256 GB, na którym zainstalujemy system operacyjny.

Komputer dla gracza do 3500 zł – jaka płyta główna?

Chcąc mieć pewność, że nasz komputer spełni wszystkie stawiane przed nim wymagania, konieczny jest również zakup odpowiedniej płyty głównej. W jej przypadku najważniejsze okaże się przede wszystkim to, czy jest ona kompatybilna wybranymi podzespołami. Uwagę należy zwrócić więc na gniazdo procesora oraz chipset. Do tego dojdzie standard płyty głównej, rodzaj obsługiwanej pamięci RAM, jej maksymalna pojemność i częstotliwość taktowania, a także zamontowane porty i złącza.

Za kartę dobrej jakości, na poziomie na przykład modelu Gigabyte B450M DS3H, przyjdzie nam zapłacić 250-300 złotych.

Jaki zasilacz do komputera gamingowego za 3500 zł?

Zastanawiając się, co jest najważniejsze w komputerze do gier, nie możemy pominąć również zasilacza. Dostarcza on energii wszystkim podzespołom, toteż jego dobór jest uzależniony od rodzaju i zapotrzebowania energetycznego wybranych elementów.

Uwagę należy zwrócić oczywiście na moc zasilacza. W zestawach składających się z wymienionych wcześniej podzespołów często montowane są urządzenia o mocy 500-600 W. Gwarantują one wystarczający zapas mocy, dzięki któremu możemy liczyć na stabilne, pewne działanie sprzętu.

Wybierając konkretny model zasilacza, powinniśmy sprawdzić również zastosowane chłodzenie, wszelkie certyfikaty sprawności, a także sposób podłączenia. W zestawach gamingowych sporą popularnością cieszy się zasilacz SilentiumPC Vero L2, którego cena wynosi od 178 do 185 złotych.

Obudowa do komputera gamingowego za 3500 zł

Komputer dla gracza w dobrej cenie powinien wyróżniać się nie tylko odpowiednimi podzespołami, ale również wysokiej jakości obudową. W naszym przypadku wybór jest bardzo szeroki – możemy przebierać w modelach za 100, 200 czy też 300 złotych.

Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, z jakim standardem płyty głównej obudowa jest zgodna. Sprawdzić warto także jej wymiary, które są zależne od typu konstrukcji – największe są obudowy Tower, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby konstrukcje mniejsze, na przykład Midi Tower czy też Mini Tower. Oferowane modele są zróżnicowane także pod względem materiałów, z których zostały wykonane, dostępnych portów i złączy, a także ewentualnych dodatków, które poprawiają chłodzenia czy też zwiększają bezpieczeństwo.

Podsumowanie: czego spodziewać się po konfiguracji za około 3500 zł?

Komputer dla gracza za 3500 zł może być niezwykle zróżnicowany. Możemy pokusić się o najlepsze w tej kategorii procesory i karty graficzne, by następnie poszukać oszczędności podczas doboru dysku twardego czy też pamięci RAM. Przyjęta kwota pozwoli na zakup konfiguracji, która bez problemu poradzi sobie z nowymi grami. Szczególnie cenione są zestawy z układem i5-8400, kartą GTX 1060 i 16 GB RAM, a także modele oparte na procesorze AMD Ryzen 5 2600 i karcie RX 590.

Jeśli nie wiecie, jak wybrać komputer dla gracza, przeanalizujcie powyższe kwestie, a następnie dokładnie porównajcie dostępne podzespoły. Pomocne w tym okażą się nie tylko specyfikacje od producenta, ale również wszelkiego rodzaju testy i recenzje sprzętowe.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Profesjonalny montaż twojego PC .Do każdej wybranej części dostajesz pudełko i gwarancję.
Oczywiście można taniej kupić podzespoły PC ale każdy by trzeba w innym sklepie kupować .
A w morele ceny są przyzwoite. I wszystko sprawdzone przetestowane.
Wybierasz to co potrzebujesz a jest w czym. POLECAM
Specjalista Morele | 06:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.