Ekspert Morele | 04:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Konfigurator: komputer dla gracza do 10000zł. Wybierz najlepszy komputer gamingowy

Wybieramy maszynę gamingową mieszczącą się w budżecie wynoszącym 10 tysięcy złotych.

Dysponując niemal nieograniczonym budżetem, nasze możliwości wyboru oferowanych podzespołów są ogromne. Bez żadnych problemów znajdziemy sprzęt gwarantujący obsługę wszystkich najnowszych produkcji z segmentu AAA, a także zestawy pozwalające nam nie tylko grać, ale również pracować z użyciem specjalistycznych programów graficznych czy też projektowych.

Śmiało można stwierdzić, że za 10 tysięcy złotych kupimy komputer do wszystkiego. Mając jednak do dyspozycji taki budżet, łatwo jest przesadzić. Wynika to oczywiście z bardzo rozbudowanej oferty rynkowej, na której znajdziemy podzespoły drogie, jednak nie zawsze tak wydajne, jak mogło nam się na początku wydawać. Wszystko to sprawia, że nawet przy takiej kwocie sprzęt warto dobierać z głową.

Polecane zestawy komputerowe dla graczy do 10000 zł

Komputer dla gracza do 10000 zł – jaka karta graficzna?

Przy ograniczonym budżecie zakup odpowiedniej jednostki GPU sprawia zazwyczaj najwięcej problemów, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmienne ceny tych podzespołów. Mając 10 tysięcy, zyskujemy tę wygodę, że nie musimy oglądać się specjalnie na wszelkie wahania.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto celować w modele najnowsze. Dlaczego? Ponieważ korzystają one z nowych rozwiązań technologicznych, które zwiększają wydajność lub poprawiają efekty. Do tego dochodzą parametry gwarantujące spełnianie wymagań sprzętowych nowych gier przez najbliższe kilka lat.

Jednak po kolei. Chcąc liczyć na obsługę nowych gier z segmentu AAA na ustawieniach ultra, a także w rozdzielczości 4K, powinniśmy celować w jednostki graficzne wyróżniające się 6 GB lub 8 GB pamięci własnej. Zapewni nam to również spokój z wymaganiami sprzętowymi na następne kilka lat. Takie kryterium spełniają zarówno karty z wysokiej, jak i średniej półki cenowej. Poza ilością pamięci, uwagę powinniśmy zwrócić także na inne parametry. Mowa tu przede wszystkim o częstotliwość taktowania pamięci i rdzenia. Pod tym względem karty bardzo się różnią, także w obrębie jednego chipsetu. Wynika to oczywiście z dostępności wielu wersji niereferencyjnych. Sprawdzić warto jeszcze, do ilu monitorów karta może zostać podłączona, a także w jakie porty i złącza została wyposażona.

Jak już wspomnieliśmy, komputery dla graczy do 10000 złotych mogą wykorzystać jednostki korzystające z najnowszych technologii, dzięki którym gry zyskują dodatkową głębię. Dobrym na to przykładem jest chociażby Ray Tracing w czasie rzeczywistym, zaimplementowany w kartach graficznych z serii Nvidia GeForce RTX 20. Za sprawą tej technologii, zwiększa się realizm oświetlenia i wszelkich efektów świetlnych. Zmiany na lepsze dobrze widać chociażby w nowej produkcji 4A Games, grze Metro Exodus.

konfigurator komputerów

Jeżeli zależy Wam na wypróbowaniu tej technologii, powinniście celować w jednostki RTX. Modelem o najwyższej mocy jest Nvidia GeForce RTX 2080 Ti. Karta dysponuje aż 11 GB pamięci typu GDDR6! Do tego dochodzi bardzo wysokie taktowaniem – zarówno pamięci (14000 MHz), jak i rdzenia (ponad 1500 MHz w trybie bazowym i ponad 1600 MHz w trybie turbo). Wszystko to przekłada się na doskonałą wręcz wydajność, która zapewni obsługę nowych gier na najwyższych możliwych detalach graficznych. Karta okaże się również doskonałym wyborem do obsługi rozmaitych programów specjalistycznych, służących między innymi do tworzenia modeli 3D, animacji czy też projektowania.

Problemem będzie w tym przypadku cena, nawet wówczas, gdy dysponujemy budżetem w wysokości 10 tysięcy złotych. W zależności od modelu, za kartę zapłacimy od 4808 zł do aż 6749 zł. Jeśli więc marzy nam się zakup tej karty, będziemy musieli kalkulować przy wyborze pozostałych podzespołów.

Jeśli jednak chcecie wydać mniej, ale nadal zależy Wam na super wydajności, dzięki której obsługa żadnej gry nie będzie wyzwaniem, należy zwrócić uwagę na pozostałe modele z tej serii. Są one bowiem dużo tańsze. Za kartę Nvidia GeForce RTX 2080 z 8 GB pamięci GDDR6 zapłacimy od 2999 zł do 4791 zł, model RTX 2070 (również 8 GB GDDR6) kosztuje od 2099 zł do 3207 zł, a RTX 2060 z 6 GB pamięci GDDR6 od 1499 zł do 2029 zł. Wszystkie te karty obsługują technologię Ray Tracingu i zapewniają bardzo wysoką wydajność, zapewniająca spełnienie wymagań sprzętowych nowych gier przez kilka najbliższych kart.

To oczywiście tylko część oferty Nvidii, z której warto skorzystać. Jeśli zależy Wam na bardziej szczegółowych porównaniach konkretnych kart, powinniście zwrócić uwagę na różnego rodzaju recenzje i testy, w których przedstawiane są wyniki testów diagnostycznych, a także rezultaty uzyskiwane podczas obsługi gier. Znacznie ułatwi to dokonanie ostatecznego wyboru.

Jeżeli chodzi natomiast o ofertę AMD, uwagę warto zwrócić na modele z serii RX. Mowa tu między innymi o karcie AMD RX Vega 64 z 8 GB pamięci HBM2, bardzo dobrze sprawdzającej się podczas obsługi gier. Ceny dostępnych modeli wahają się od 1799 zł do 3031 zł. Sporą popularnością wśród graczy się także model RX Vega 56, a także RX 590 (obie karty z 8 GB pamięci). Wspomnieć warto jeszcze o karcie Radeon VII, która korzysta z aż 16 GB pamięci.

Jaki procesor do gier wybrać?

Na wiele możliwości wyboru możemy liczyć nie tylko w przypadku kart graficznych. Komputery dla graczy do 10000 zł powinny być wyposażone również w bardzo wydajny układ CPU. Zwłaszcza gdy zamierzamy ze sprzętu korzystać nie tylko podczas grania, ale również obsługi specjalistycznych programów i narzędzi.

Analizę dostępnych urządzeń zaczynamy oczywiście od zwrócenia uwagi na kluczowe parametry techniczne. Mowa tu przede wszystkim o ilości rdzeni i wątków. Dysponując tak dużym budżetem, powinniśmy rozglądać się za modelami dysponującymi co najmniej sześcioma fizycznymi rdzeniami. Zagwarantują nam one spokój na kilka najbliższych lat. Bez większych problemów poradzą sobie z wydajną pracą w trybie wielowątkowym, zapewniając utrzymanie wysokiego poziom klatek na sekundę w najnowszych produkcjach z segmentu AAA.

Poza ilością rdzeni i wątków, uwagę należy zwrócić także na częstotliwość taktowania. Procesory z najwyższej półki przeważnie wyróżniają się wartościami oscylującymi wokół 5000 MHz, jednak najlepszym wyborem okażą się tu modele z odblokowanym mnożnikiem. Dlaczego? Ponieważ pozwalają na łatwe i bezpieczne podkręcenie, a więc podbicie taktowania. Taki komputer dla gracza umożliwi nam dostosowanie się do wymagań konkretnych gier i zwiększenie ogólnego potencjału.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na pamięć podręczną trzeciego poziomu (im więcej, tym lepiej), a także na współczynnik TDP – nie ma co się łudzić, wydajne procesory z tej półki, obok super wydajności, będą wyróżniały się dużym zapotrzebowaniem na energię. To zaś wymaga doboru odpowiedniego zasilacza i układu chłodzenia.

Do wyboru mamy oczywiście układy Intela i AMD. W przypadku pierwszej firmy uwagę należy zwrócić między innymi na model Intel Core i7-8700K. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ CPU dysponuje odblokowanym mnożnikiem, dzięki czemu bez problemu podbijemy i tak niemałe już taktowanie, które w trybie bazowym wynosi 3700 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 4700 MHz. Procesor doskonale sprawdza się podczas obsługi gier, dlatego nie musimy martwić się, że będzie on hamował możliwości karty graficznej. Zapłacimy za niego 1929 zł.

Sporo dobrego znajdziemy również w serii i5. Mowa tu przede wszystkim o sześciordzeniowym i sześciowątkowym modelu Intel Core i5-9600K, który również wyróżnia się odblokowanym mnożnikiem. Jego cena wynosi jednak 1199 zł, a więc znacznie mnie niż układ i7. W przypadku procesorów AMD, uwagę warto zwrócić na modele z serii Ryzen. Najwyższą wydajność zapewni nam model AMD Ryzen 7 2700X. Dysponuje on aż ośmioma fizycznymi rdzeniami i szesnastoma wątkami. Jego taktowanie wynosi od 3700 MHz do 4300 MHz, a pojemność pamięci podręcznej L3 aż 16 MB. Oczywiście dysponuje on odblokowanym mnożnikiem. Jego cena wynosi 1449 zł. Komputer dla gracza za 10000 zł bardzo często korzysta również z układu AMD Ryzen 7 2700 (również 8 rdzeni i 16 wątków, taktowanie 3200-4100 MHz i 16 MB pamięci podręcznej) za 1261 zł.

Komputer gamingowy do 10000 zł – ile pamięci RAM?

Wystarczy rzucić okiem na wymagania sprzętowych nowych gier, by stwierdzić, że 8 GB pamięć RAM to często zbyt mało, by cieszyć się stabilną obsługą wysokich detali graficznych. Wiele gier wymaga dwukrotnie wyższej wartości, toteż warto postarać się o to, aby naszemu komputerowi nie zabrakło mocy w kluczowych momentach. Na szczęście nasz budżet pozwala na zakup kości o sporej pojemności.

Nie jest to oczywiście jedyny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Zestaw gamingowy powinien zostać wyposażony w najnowszą pamięć typu DDR4, która wyróżnia się wysoką częstotliwością taktowania (co najmniej 2666 MHz). Sprawdzić warto również opóźnienie pamięci. A co z cenami? W przypadku zakupu kości o pojemności 16 GB (najlepiej 2 kości po 8 GB), musimy przygotować się na wydatek od  około 360-400 złotych.

Komputery gamingowe wykorzystywane są również do obsługi specjalistycznych narzędzi (między innymi graficznych), które często potrzebują jeszcze więcej pamięci RAM. W takiej sytuacji warto dodać kolejne 16 GB. Za kości o pojemności 32 GB zapłacimy od 700 złotych wzwyż.

Jaki dysk twardy do komputera dla gracza?

W przypadku magazynu danych wybór jest często mocno indywidualny. Na rynku dostępnych jest bowiem tyle urządzeń, że możemy decydować między sporą pojemnością a znaczeni szybszym działaniem lub spróbować połączyć te dwie kwestie.

Najważniejsza decyzja związana jest oczywiście z typem oferowanych dysków twardych. Modele talerzowe (HDD) są przeważnie bardzo tanie, dzięki czemu bez większych problemów zakupimy modele o bardzo dużej pojemności, wynoszącej chociażby 4 TB (takie dyski kosztują od około 450 złotych). Kupując dysk talerzowy, poza pojemnością, należy przeanalizować również prędkość obrotową, pamięć podręczną, a także format dysku.

Komputer gamingowy za 10 tysięcy złotych, zdaniem wielu osób, powinien jednak zapewnić znacznie szybsze działanie systemu. Zagwarantują nam to dyski półprzewodnikowe (SSD) typu M.2, z najnowszym interfejsem PCIe. Dzięki nim, możemy liczyć na zdecydowane przyspieszenie systemu, a także skrócenie zapisu i odczytu danych. Takie dyski doskonale sprawdzą się nie tylko do gier, ale również renderowania grafiki czy też tworzenia zaawansowanych projektów. Za modele o pojemności 1 TB zapłacimy około 700 złotych.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić dwa lub trzy dyski. Nasz budżet pozwala nam na łączenie dysków HDD z SSD, co pozwoli nam uzyskać zarówno sporą pojemność, jak i szybsze działanie.

Komputer dla gracza do 10000 zł – jaka płyta główna?

Po dobraniu wszystkich najważniejszych podzespołów, musimy znaleźć płytę główną, do której będą mogły zostać podłączone. Jest to bardzo ważne zadanie dla wszystkich osób składających komputer na własną rękę. Konieczne jest bowiem sprawdzenie i porównanie kilku parametrów – bez ich zgodności złożenie komputera okażę się niemożliwe.

O czym mowa? Przede wszystkim o gnieździe procesora, a także rodzaju obsługiwanej pamięci RAM. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze wszelkie porty i złącza. Udostępniony na stronie konfigurator PC zdecydowanie ułatwi dobór konkretnych rozwiązań. W ten sposób zakupimy płytę główną,  dzięki której wszystko będzie funkcjonowało jak powinno.

Jeśli chodzi o ceny, musimy przygotować się na wydatek rzędu 500-700 złotych. Tyle właśnie kosztują modele pozwalające na montaż wspomnianych podzespołów, a także wyróżniające się sporą liczbą portów i złączy. Przykładem niech będzie tu między innymi płyta MSI MAG Z390 TOMAHAWK za 639 zł.

Jaki zasilacz do komputera gamingowego za 10000 zł?

Kolejnym niezwykle ważnym podzespołem w budowie każdego komputera gamingowego będzie zasilacz, odpowiadający za dostarczanie energii do wszystkich podzespołów. Mając to na uwadze, jego właściwy dobór również jest niezwykle istotny. Zakup nieodpowiedniego zasilacza może bowiem skutkować nieodpowiednią pracą całego sprzętu, a nawet wystąpieniem awarii.

Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na moc zasilacza, która w komputerach tej klasy wynosi przeważnie 600 W. Zasilacze oceniane są również na podstawie certyfikatów sprawności, zastosowanego chłodzenia, a także sposobów montażu. Przykładem często wybieranego zasilacza może być model be quiet! SYSTEM POWER 9 600W za około 250 zł.

Obudowa do komputera gamingowego za 10000 zł

Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać obudowę. W jej przypadku także ogromne znaczenie będzie miała kompatybilność. Chodzi tu o standard płyty głównej, który zmieści się do jej wnętrza. Poza tym, uwagę warto zwrócić oczywiście na wymiary obudowy, które są zależne od jego typu. Na rynku bardzo często można znaleźć zestawy zamknięte w obudowach typu Full Tower lub Midi Tower. Konstrukcje tego typu zapewniają właściwy przepływ powietrza.

Znaczenie ma również wytrzymałość obudowy, dlatego warto zwrócić uwagę, z jakich materiałów została przygotowana. Producenci często decydują się również na zastosowanie licznych zabezpieczeń – zarówno obudowy, jak i np. portów USB. Dobrej jakości obudowę do naszego zestawu zakupimy za około 200-400 zł.

Podsumowanie: czego spodziewać się po konfiguracji za około 10000 zł?

Budżet jest bardzo duży, toteż możemy liczyć na wiele możliwości wyboru. Otrzymujemy dostęp do najlepszych kart graficznych i procesorów, do których możemy dołożyć sporą ilość pamięci RAM, szybkie i pojemne dyski twarde. W większości przypadku złożymy maszynę, która nie tylko zagwarantuje nam obsługę wszystkich nowych gier na najwyższych detalach graficznych, ale również okaże się gwarantem super wydajności przez najbliższe kilka lat.

Jest to także doskonała okazja do tego, aby złożyć sprzęt pozwalający na obsługę wielu specjalistycznych programów i narzędzi. Z pewnością nie zabraknie nam moc obliczeniowej.

Skorzystaj z gotowych koszyków do 10000zł: koszyk Intel, koszyk AMD

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)