Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Kołowrotek karpiowy do 300 złotych – jak wybrać?

Kołowrotek wędkarski to integralna część zestawu wędkarskiego. Jak wybrać kołowrotek karpiowy do 300 złotych?

Większość wędek wymaga zastosowania kołowrotka. Zwiększa on komfort połowu i jego skuteczność. Nic więc dziwnego, że wędkarze chętnie z niego korzystają. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych modeli tego sprzętu. Jak więc wybrać kołowrotek karpiowy, dysponując ograniczonym budżetem w wysokości 300 złotych?

Jaki kołowrotek karpiowy?

Jak zostało wspomniane, dostępna na rynku oferta kołowrotków wędkarskich jest bardzo zróżnicowana. Nie inaczej jest w obrębie samych kołowrotków karpiowych. Z jednej strony pozwala to na dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb i preferencji. Z drugiej zaś utrudnia wybór właściwego rozwiązania.

By kupić odpowiedni sprzęt, warto przeanalizować kilka czynników, w tym m.in.: rodzaj kołowrotka karpiowego. Biorąc pod uwagę szpulę, na którą nawija się żyłkę, kołowrotki karpiowe możemy sklasyfikować na model wyposażone w:

 • ruchomą szpulę – tego typu kołowrotki dobrze sprawdzają się w przypadku połowów większych ryb, takich jak karpie. Równie chętnie używa się ich do wędkarstwa gruntowego, muchowego, spławikowego oraz morskiego. Ich cechą charakterystyczną jest duża wytrzymałość oraz solidne wykonanie. Oś szpuli zaś jest ustawiona prostopadle do wędziska.

Wśród kołowrotków z ruchomą szpulą poczesne miejsce zajmują multiplikatory. To niezwykle popularne modele, a to za sprawą swej wytrzymałości, dzięki której sprawdzą się idealnie przede wszystkim w wędkarstwie morskim i podczas połowu dużych ryb. Zwiększona wytrzymałość przekłada się jednak na trudniejszą obsługę tych kołowrotków,

 • stałą szpulę – w ich przypadku oś ułożona jest równolegle do wędziska. Modele te stosuje się głównie w wędkarstwie spławikowym i morskim. Ich cechami charakterystycznymi jest uniwersalność i niezawodność. Rzadko kiedy się zacinają i zazwyczaj nie mają luzów. Poleca się je więc początkującym pasjonatom wędkarstwa.

Wybierając kołowrotek karpiowy ze stałą szpulą, zwróćmy baczną uwagę na jakość rolki, która prowadzi żyłkę. Uzależnione jest od niej prawidłowe nawijanie żyłki oraz to, jak długo zachowa swoje właściwości. Wewnętrzna powierzchnia rolki powinna być gładka, pozbawiona jakichkolwiek zadrapań i solidnie wykonana.

Kołowrotki karpiowe możemy sklasyfikować także w oparciu o umiejscowienie hamulca na elemencie. Wyróżniamy wówczas modele:

 • z hamulcem przednim (górnym) – jak sama nazwa wskazuje, blokada umieszczona jest z przodu mechanizmu kołowrotka i hamuje szpulę. Rozwiązania te charakteryzują się prostą i lekką konstrukcją, dużą precyzją oraz łatwą regulacją,
 • z hamulcem tylnym (dolnym) – blokada znajduje się w tylnej części mechanizmu kołowrotka, a dokładnie w tzw. przekładniach. Jest to rozwiązanie niezawodne, które łatwo się reguluje podczas holu ryby, dzięki czemu sprawdza się podczas łowienia dużych okazów, w tym karpiów.

Niezależnie od tego, na jaki wariant hamulca się zdecydujemy, istotną kwestią w przypadku doboru kołowrotka jest możliwość wyboru tzw. wolnego biegu. Kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem umożliwia rozłączenie mechanizmu ze szpulą, dzięki czemu żyłka może swobodnie się rozwijać ze szpuli. Jest to szczególnie przydatne podczas połowu tych ryb, przy których braniu konieczne jest puszczenie żyłki.

Inną ciekawą funkcjonalnością jest tzw. hamulec walki. Jest to nic innego jak przełącznik, który pozwala na błyskawiczne zmniejszenie tarcia hamulca. Wówczas ryba, która wysnuwa żyłkę, trafia na mniejszy opór, dłużej zostając na przynęcie.

Na jaki kołowrotek karpiowy się zdecydować? Istotne parametry

Czytając charakterystykę przedstawionych rodzajów kołowrotków, mamy już dobry obraz tego, które z nich dobrze nadają się do połowu karpi. Niemniej podczas zakupu elementu warto zwrócić uwagę także na parametry sprzętu. Dzięki temu będzie on maksymalnie dostosowany do naszych potrzeb i preferencji. W tabeli zgromadzono najważniejsze parametry opisujące kołowrotki karpiowe.

Parametr

Opis

Kołowrotek karpiowy

waga

Im cięży kołowrotek, tym trudniejszy stanie się połów ryb przez dłuższy czas. W walce ze sporymi rybami duży, a tym samym cięższy, kołowrotek będzie jednak pomocny. Tak naprawdę więc to, na jaką wagę elementu się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeżeli szukamy lżejszego sprzętu, wybierzmy model, który jest wyposażony w mniejszą liczbę łożysk. Grafitowa szpula w miejscu tradycyjnej również odciąży element.

Niektóre dostępne na rynku kołowrotki karpiowe ważą prawie 600 g. Znajdziemy jednak również warianty lżejsze, nieznacznie przekraczające 300 g.

przełożenie

Wskazuje, jak szybko żyłka nakręci się na szpulę. Jest wyrażane przez liczbę obrotów szpuli po jednym obrocie korbki. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli przełożenie wynosi 5.5:1, wówczas kołowrotek wykona 5,5 obrotu szpuli podczas jednego obrotu korbką. Im waleczniejsze ryby i agresywniejsza metoda łowienia, tym kołowrotek powinien być szybszy.

W przypadku połowu karpi dobrze sprawdzą się kołowrotki karpiowe o przełożeniu 5.0:1 i więcej. Na rynku znajdziemy również modele o niższym przełożeniu, np. 4.8:1. Będą one dobre zwłaszcza dla początkujących pasjonatów wędkarstwa. Wiele zależy również od metody połowu.

pojemność szpuli

Im agresywniejsze ryby i większy akwen, tym większą pojemność powinna mieć szpula. Wówczas wyciągnięcie ryby będzie łatwiejsze.

Jeżeli jesteśmy początkującymi wędkarzami, wybierzmy szpulę, która może nawinąć 100 m żyłki o grubości 0,4 mm. Osoby z doświadczeniem mogą zdecydować się na wyższe parametry. Warto przy tym pamiętać, że wybierając plecionkę zamiast żyłki, nawiniemy jej nawet o 25% mniej na szpulę, mimo tej samej pojemności elementu oraz identycznej grubości plecionki/żyłki. Bierze się to stąd, że materiały te zajmują nieco inną przestrzeń.

liczba łożysk

Świadczy o stopniu skomplikowania kołowrotka, a nie jego jakości. Co więcej, im większa liczba łożysk, tym element jest cięższy. Jeżeli decydujemy się na łożyska, warto zadbać o to, by były one wykonane ze stali nierdzewnej.

Jeśli zależy nam na prostocie konstrukcji i lekkości kołowrotka karpiowego, zdecydujmy się na model o jak najmniejszej liczbie łożysk.

materiały użyte do produkcji

To one przesądzają o solidności, niezawodności i żywotności kołowrotka wędkarskiego. Determinują również wagę sprzętu. Nie sposób więc nie zwrócić na nie uwagi, wybierając optymalne rozwiązanie.

Niezależnie od rodzaju użytego do produkcji kołowrotka karpiowego materiału, musi on być odporny na szkodliwe działanie korozji i wodę. Dzięki temu element sprawdzi się w trudnych warunkach i posłuży nam przez wiele sezonów. Dużą popularnością cieszy się aluminium. Jest bowiem lekkie, wytrzymałe i trwałe. Jeszcze lepiej sprawdza się grafit. Coraz chętniej zastosowanie znajduje również wzmocniony grafit ABS.

dodatkowe usprawnienia

Wpływają na funkcjonalność kołowrotka, zwiększając skuteczność połowów i poprawiając komfort użytkowania elementu.

Zalicza się do nich wspomniany wcześniej system szybkiego włączania wolnego biegu. W przypadku połowu karpi metodą gruntową warto go mieć. W przypadku kołowrotków karpiowych przydatną funkcjonalnością jest również system zapobiegający skręcaniu żyłki przy nawijaniu jej na szpulę.

Budżet w wysokości 300 złotych daje nam spore możliwości wyboru kołowrotka karpiowego. Liczyć możemy na precyzyjny hamulec, pojemną szpulę oraz dużą moc – czyli wszystko to, co przydaje się podczas połowu karpi. By wędkowanie przebiegło bez komplikacji nawet w trudnych warunkach pogodowych, warto zdecydować się na model, którego korbka została zakończona ergonomicznym uchwytem. Wówczas nie wyślizgnie się nam ona z ręki. Większość kołowrotków do 300 złotych jest w to udogodnienie wyposażona.

Dostępne w przyjętym przedziale cenowym modele charakteryzują się bardzo dobrą wytrzymałością. Są zarazem lekkie i poręczne. Odpowiednie wyważenie sprawia zaś, że nie zmniejszają komfortu połowu. Wręcz przeciwnie – zwiększają jego skuteczności i wygodę.

Kołowrotek karpiowy – jaka marka?

Wybierając kołowrotek karpiowy, możemy kierować się nie tylko jego rodzajem oraz najważniejszymi parametrami, ale i renomą marki. Im większą popularnością cieszy się dany producent, tym zazwyczaj oferuje lepszej jakości modele. Nie jest to oczywiście regułą, jednak zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego wariantu, sprawdźmy, co o nim sądzą inni użytkownicy. Czytając opinie w sieci, można wywnioskować, że dużym uznaniem cieszą się kołowrotki karpiowe do 300 złotych następujących firm:

 • Okuma – niezawodność i przystępność cenowa to podstawowe atuty sprzętu wędkarskiego (w tym kołowrotków karpiowych) produkowanych przez tę markę,
 • Daiwa – to japoński producent sprzętu wędkarskiego Jego kołowrotki wędkarskie to wyznaczniki wysokiej jakości i innowacyjności,
 • Shimano – zaletą kołowrotków wędkarskich tej marki jest duża precyzja i gładkość działania, co przekłada się na wysoki komfort połowów,
 • Jaxon – to polski producent kołowrotków i innego sprzętu wędkarskiego. Sygnowane logiem marki rozwiązania cechuje przede wszystkim korzystny stosunek ceny do jakości,
 • Mikado – szeroka i kompleksowa oferta kołowrotków wędkarskich o dużej rozpiętości cenowej to podstawowa zaleta tego producenta. Tutaj każdy wielbiciel wędkarstwa znajdzie coś dla siebie.

Kołowrotek – jak założyć?

Po zakupie kołowrotka wiele osób zastanawia się, jak go zamontować do wędki. Wbrew pozorom jest to bardzo proste. By założenie elementu było możliwe, wędzisko musi być wyposażone w miejsce do jego montażu. W żargonie wędkarskim określa się je mianem łoża kołowrotka. W miejscu tym znajdują się dwie tulejki: jedna stała, druga ruchoma, która została wyposażona w regulowaną nakrętkę.

By założyć kołowrotek wędkarski, należy:

 1. Odkręcić nakrętkę ruchomej tulejki, tak by tulejki rozeszły się,
 2. Przyłożyć kołowrotek do łoża, umieszczając go w mocowaniu pomiędzy tulejkami,
 3. Przykręcić nakrętkę wędki, jednocześnie obserwując, czy noga kołowrotka dobrze wpasowuje się pomiędzy tulejki. Gdy poczujemy opór, przestajemy przykręcać nakrętkę,
 4. Sprawdzić, czy kołowrotek nie ma luzy. Jeśli takowy występuje, należy mocniej przykręcić nakrętkę.

I gotowe! Nie jest to skomplikowana czynność, więc założenie kołowrotka zajmie nam zaledwie kilka chwil. Warto jednak zachować przy tym należytą ostrożność, zwłaszcza jeśli nakrętka zaciskająca tulejki wykonana jest z tworzywa sztucznego. Przy mocnym dokręcaniu może ona pęknąć.

Kołowrotek wędkarski to nieodłączny element zestawu wędkarskiego. Jego rodzaj należy zatem dobrać, mając na uwadze nie tylko gatunek ryb, które będziemy łowić, czy też nasze indywidualne potrzeby i preferencje, ale i wielkość akwenu, sposób połowu oraz rodzaj wędki. Uwzględnienie wszystkich tych czynników sprawi, że wybierzemy niezawodny model, który sprosta wszystkim naszym oczekiwaniom.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.