Udostępnij
Skomentuj

Klucz nastawny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

W niektórych przypadkach skuteczne mogą okazać się klucze nastawne. Jak wybrać najlepszy?

Co to jest klucz nastawny?

Charakteryzuje się on przede wszystkim mechanizmem umożliwiającym dostosowania szerokości rozstawu szczęk. Dzięki temu za pomocą klucza nastawnego jesteśmy w stanie pracować na rurach, śrubach i nakrętkach różnych rozmiarów.

Pewnego rodzaju uniwersalność klucza nastawnego jest jego największą zaletą. Wspomnieć należy również o tym, iż wyróżnia się on sporą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Uzyskiwane jest to dzięki materiałom, z którego klucze nastawne są przygotowywane, a także specjalnej obróbce cieplnej. Dzięki temu otrzymujemy odporne narzędzie, którego możliwości wykorzystania są naprawdę szerokie.

Jaki klucz nastawny wybrać?

Jak to bywa z tego typu narzędziami, występują one w wielu odmianach, przystosowanych do konkretnych zastosowań. Nie inaczej jest w przypadku klucza nastawnego. Jego rodzaj powinien zostać dopasowany do zakresu prac, jakie chcemy wykonać.

  • Klucz nastawny angielski – jego budowa opiera się na jednolitej, stalowej rękojeści, która jest pokrywana tworzywem sztucznym (najczęściej PVC). Rozstaw szczęk regulowany jest za pomocą tak zwanej śruby ślimakowej. Podkreślić należy, iż ruchoma jest wyłącznie dolna szczęka klucza. Podczas wyboru klucza, zwróćmy uwagę przede wszystkim na zakres rozstawu jego szczęk. Na rynku znaleźć można modele o rozstawie nieco ponad 1,5 cm, ale także takie, których szczeki rozchodzą na niemal 4 centymetry. Specjalne modele kluczy angielskich posiadają także blokadę zacisku. Tego typu narzędzia stosowane są przede wszystkim do odkręcania śrub i nakrętek.
  • Klucz nastawny francuski – popularny „francuz”, który często jest mylony z kluczem angielskim. Klasyczny klucz francuski swoją konstrukcją przypomina jednak młotek. Jego szczęki ustawione są jedna pod drugą, a między nimi znajduje się śruba. Ich rozstaw regulowany jest za pomocą rękojeści, a mówiąc dokładniej, jej obrotowej części. Tego typu narzędzia stosowane są do podczas prac hydraulicznych. Umożliwia to zdecydowanie większy rozstaw szczęk w porównaniu z modelami angielskimi.
  • Klucz nastawny Szwed – jego konstrukcja przypomina szczypce ogrodowe. Funkcjonuje w oparciu o dźwignię prostą – klucz jest zaciskany na odkręcanym lub zakręcanym elemencie poprzez dociśnięcie ramion klucza. Rozstaw szczęk sterowany jest natomiast poprzez specjalną nakrętkę, która jest montowana na jednym ramieniu klucza. Wystarczy ją przekręcić, aby dostosować jego wielkość. Na rynku znaleźć można jednak również modele z zaciskiem sprężynowym oraz sterowanym przyciskiem. Konstrukcja i sposób działania „szweda” sprawia, iż jest on wykorzystywany przede wszystkim w ramach prac hydraulicznych. Ułatwiają to także ząbkowane szczęki. Podczas zakupu klucza nastawnego szwedzkiego, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozstaw szczęk (może wahać się on od 5 do nawet 18 centymetrów) oraz sposób wykonania rękojeści. Dobrej jakości klucze są powlekane specjalnym materiałem sztucznym, a także przyjmują różne kształty, które zdecydowanie poprawiają uchwyt.
  • Klucz nastawny Żabka – zdecydowanie najprymitywniejszy klucz w tym zestawieniu. Składa się on z dwóch rękojeści powlekanych tworzywem sztucznym oraz elementami roboczymi wykonanymi ze stali. Szczęki połączone są ze sobą śrubą – zmiana jej położenia regulują rozstaw szczęk. Największą zaletą żabki jest jej niewielki rozmiar i ciężar. Jest to również klucz uniwersalny, dlatego doskonale sprawdza się podczas typowych prac monterskich i hydraulicznych.
  • Klucz nastawny samozaciskowy – zarówno nastaw, jak i zacisk pracują w sposób automatyczny, dzięki czemu jesteśmy w stanie obsługiwać taki klucz wyłącznie jedną ręką. Mechanizm ten funkcjonują w oparciu o tak zwaną sprężynę absorbującą. Sposób działania klucza samozaciskowego sprawia, że może być on wykorzystywany do prac hydraulicznych realizowanych w miejscach ciasnych i trudnodostępnych. Swoboda operowania takim narzędziem jest bowiem bardzo duża.
  • Klucz nastawny hydrauliczny – odmiany hydrauliczne kluczy muszą przede wszystkim charakteryzować się specjalną konstrukcją szczęk. Muszą one posiadać odpowiednie uzębienie, dzięki któremu zaciskany element nie wyślizgnie się nam spod klucza. Co więcej, tego typu klucze wyróżniają się również odpowiednio przygotowanym profilem, dzięki któremu możliwe jest ustabilizowanie elementów o nieregularnych kształtach. Klucze nastawne hydrauliczne stosowane są podczas prac przy instalacjach wodnych i gazowych.
  • Klucz nastawny do rur – jego konstrukcja również uwzględnia zęby bądź rowki, dzięki czemu możliwy jest stabilny zacisk rury. Tego typu klucze powinny hartowane, tak aby zagwarantować odkręcanie bądź zakręcanie rur z odpowiednim momentem. Podczas ich wyboru zwróćmy uwagę na materiał, z którego zostały przygotowane. Szczególnie polecana jest stal dodatkowo zabezpieczona na wypadek wystąpienia korozji. Warto zaopatrzyć się także w klucze dźwignicowe, które posłużą nam do odkręcania rur zapieczonych i zablokowanych. Gwarantują bowiem zwiększenie siły obrotowej.
  • Klucz nastawny hakowy – górna szczeka klucza przypomina hak i jest ruchoma. Ponadto posiada ząbki. Specyficzna konstrukcja narzędzia sprawia, że wykorzystywane jest ono do odkręcania śrub ze zniszczonymi krawędziami oraz usuwania uszkodzonych nakrętek.
  • Klucz nastawny z grzechotką – posiadają mechanizm grzechotki, dzięki któremu możemy odkręcać i zakręcać śruby, nakrętki i rury bez konieczności przekładania klucza. Cały proces odbywa się za sprawą ruchu rękojeścią. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewnia nam szybką i bezproblemową pracę. Warto decydować się ponadto na klucze posiadające specjalny przełącznik blokujący wspomnianą grzechotkę.

Poza wyborem konkretnego rodzaju klucza, przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Najważniejszy wydaje się być materiał, z którego klucz został przygotowany. Szczególnie polecane są modele wykonane ze stali chromowo-wanadowej, która gwarantuje wysoką wytrzymałość mechaniczną. Nie zapominajmy również o ochronie antykorozyjnej. Bardzo przydatna okaże się wbudowana przedziałka, która pokazuje wielkość rozstawu szczęk klucza.

Klucz nastawny – jaka firma?

Zdecydowanie się na odpowiedniego producenta również jest istotną kwestią podczas kupowania kluczy nastawnych. Z pewnością godny polecenia jest klucz nastawny NEO, Vorel, Stanley, Yato, Proline, Mega oraz Worksite.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)