Udostępnij
Skomentuj

Keycapy do klawiatury – co musisz o nich wiedzieć?

Keycapy do klawiatury mają duży wpływ na to, jak wygodne będzie korzystanie z niej. Co warto o nich wiedzieć?

Klawiatura to podstawowe akcesorium wykorzystywane w trakcie pracy z komputerem osobistym. Dla wielu osób stanowi ona wręcz narzędzie pracy, dzięki któremu mogą zarabiać. Mowa tu na przykład o programistach, dziennikarzach, copywriterach, ale też oczywiście profesjonalnych graczach. Warto więc zadbać o to, by klawiatura była komfortowa i umożliwiała jak najbardziej efektywne jej wykorzystanie. Jednym ze sposobów na to jest wymiana tak zwanych keycaps.

Polecane Keycapy

Keycapy do klawiatury – prosty sposób na odmianę swojej klawiatury

Keycapy do klawiatury to nakładki na switche, w które klikamy gdy chcemy pisać. Ich wymiana jest dobrym pomysłem jednak głównie przy klawiaturach mechanicznych. Gdy mowa o membranowych, to w nich i tak niewiele to da, gdyż same klawiatury membranowe są dość ograniczone, gdy mowa o wykorzystywaniu klawiatury w sposób profesjonalny.

Nakładki te można też nazwać po prostu klawiszami do klawiatury. Nawet przeglądając klawiatury gamingowe, czy też zwykłe mechaniczne można zauważyć, że różnią się od siebie właśnie zastosowanymi keycapami. W zależności od tego, jakie wybierzemy, różni się całkiem sporo kwestii, takich jak to, jak wygodnie leżą pod palcami, ale też ich wytrzymałość czy dźwięk.

Nie ma co jednak zapominać o niesamowicie istotnym aspekcie wizualnym. Customowe klawiatury są bardzo drogie, więc wiele osób rezygnuje z pomysłu spersonalizowania swojej klawiatury. To jest jednak możliwe i co ważne bardzo przystępne cenowo właśnie z pomocą keycapów.

Dzięki nim można na przykład jeszcze bardziej uwidocznić podświetlenie zamontowane w klawiaturze stawiając na przykład na keycapy puddingowe, czy też kryształowe, dzięki którym światło będzie rozlewać się też na boki. Taki układ oczywiście sprawdza się w klawiaturach typu floating-key, w których nakładki na switche są zupełnie odsłonięte.

To nie wszystko. Keycapy mogą też na przykład zmienić kolory klawiszów i w ten sposób często zaznacza się swoje ulubione. Bardzo popularne są customizowane nakładki szczególnie na klawisze WASD, a także na tak zwane strzałki, gdyż są one bardzo często wykorzystywane w grach na przykład do poruszania się swoją postacią.

ABS i PBT – rodzaje keycapów

Obecnie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje keycapów pod względem tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Wyróżniamy więc keycapy ABS oraz PBT. Najpierw zajmijmy się tymi pierwszymi. Są one najpopularniejsze, gdyż są po prostu tanie. Do ich produkcji wykorzystywane jest tworzywo sztuczne, jakim jest akrylonitryl-butadien-styrem. Keycapy ABS charakteryzują się gładką powierzchnią, a do tego są cichsze w trakcie pisania z ich użyciem.

Keycapy PBT są z politereftalanu butylenu. Ten surowiec jest znacznie bardziej wytrzymały od ABS, lecz oczywiście keycapy PBT równoważą to wyższą ceną. Dlatego też nie są produkowane na tak dużą skalę. Nie ma co jednak ukrywać, że są synonimem jakości. Keycapy z PBT są bowiem teksturowane, a do tego powierzchnia zabezpieczana jest tak, że się nie wybłyszcza. Małą wadą keycapów PBT jest ich głośność, gdyż w trakcie pisania zachowują się nieco głośniej od keycapów ABS.

Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju keycapów, który jest jednak dość rzadko spotykany. Mowa tu o keycapach z POM. Jest to zdecydowanie najtrwalszy ze wszystkich trzech materiałów i nie tylko potrafi nie zużyć się przez lata pracy. Keycapy POM można bowiem zanurzać nawet w niektórych chemikaliach, które kompletnie zniszczyłyby te wykonane z ABS oraz PBT, co tylko pokazuje jak bardzo wytrzymałe są te Keycapy. Jedyne na co trzeba uważać to ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Fale takiego światla są bowiem w stanie doprowadzić do wytracenia koloru przez keycapy.

Które keycapy wybrać — ABS, PBT czy POM?

Wybór odpowiednich keycapów pod względem tego, z jakiego materiału zostały wykonane jest niesamowicie istotne. Do wyboru mamy jak już wiadomo trzy rodzaje tworzyw sztucznych, które różnią się od siebie dość ważnymi rzeczami, takimi jak wytrzymałość, tekstura, czy też odporność na czynniki zewnętrzne.

Jeśli zależy Ci na tym, by keycapy były długowieczne i jak najbardziej wytrzymałe to postaw na te z POM lub PBT. Do tego posiadają one teksturę, która nie jest idealnie gładka, więc korzystanie z klawiatury jest znacznie wygodniejsze, gdyż po prostu palce nie ześlizgują się z klawiszy, na przykład w trakcie intensywnego pisania.

Keycapy ABS naturalnie nie są złym wyborem, o ile zostały wykonane metodą doubleshot. Wtedy bowiem nie ma ryzyka tego, że legenda zetrze się z keycapów, czyli klawiatura cały czas będzie nas wyraźnie informować o tym, gdzie znajdziemy jakie klawisze. Dzięki formowaniu wtryskowemu są też bardziej wytrzymałe, dzięki czemu później będzie trzeba postawić na nowe klawisze.

Czy rodzaj materiału wpływa na dźwięk generowany przez keycap?

Jak najbardziej to, z jakiego tworzywa sztucznego zostały wykonane keycapy ma wpływ na to, jaki dźwięk one wydają. Z reguły jest tak, że te z PBT są nieco głośniejsze w trakcie pracy. Oczywiście nie jest to ogromna różnica i większy wpływ na głośność mają switche klawiatury.

Rodzaje keycapów

Chcąc spersonalizować swoją klawiaturę na rynku można znaleźć wiele rodzajów keycapów nie tylko pod względem tego, jakie tworzywo sztuczne zastosowano do ich produkcji, ale też pod względem tego, w jakim są kształcie. Ten ma oczywiście pewne znaczenie, gdyż od kształtu zależy komfort wykorzystywania klawiatury, co jest dość istotne dla osób, które każdego pracują wiele godzin właśnie z jej wykorzystaniem. Jakie są więc rodzaje klawiszów do klawiatury mechanicznej?

Pełne

Najbardziej podstawowy kształt, jaki może mieć keycap, to oczywiście forma pełna, w której jego szczyt jest płaski i niczym się nie wyróżnia. Takie polecane są dla osób, które nie szukają czegoś innego i po prostu lubią klasykę. Trzeba jednak pamiętać, żę w wypadku pełnych keycapów występuje większe ryzyko ześlizgiwania się palców, szczególnie w wypadku keycaps ABS, które po czasie się ścierają i zaczynają tworzyć wyraźny poślizg.

Puddingowe

Jednym z najpopularniejszych rodzajów. Nie pochodzi on jednak od kształtu, a od ubarwienia keycapów. Tak nazywa się bowiem nakładki na switche, które tworzy się w specjalny sposób tak, by zamontowane w klawiaturze podświetlenie nie oświetlało jedynie samej legendy przycisków, ale też świeciło przez ich boki. Dlatego boczne ścianki każdego keycapa są z reguły jasne, a sam szczyt występuje w ciemniejszym kolorze, dzięki czemiu taki keycap wygląda po prostu jak pudding, skąd pochdozi jego nazwa.

Kryształowe

Keycapy kryształowe ponownie dotyczą nie kształtu, a tego jak zostały wykonane. Mianem kryształowych określa się bowiem te nakładki, które są wykonane z przeźroczystego plastiku. Oczywiście posiadają one również kolorowe elementy, z reguły sam szczyt pomalowany jest na biało lub czarno, by widoczna była legenda przycisków. Trzeba przyznać, że taki rodzaj keycapów prezentuje się naprawdę okazale.

Niski profil

Keycapy niskoprofilowe dość prosto opisać. Tutaj chodzi oczywiście o ich kształt. Są one dość niskie, a do tego często znajdują się na tej samej wysokości, przez co nie tworzą różniących się od siebie rzędów na klawiaturze. Z reguły są stosowane do specjalnych klawiatur niskoprofilowych.

Jak dobrać właściwy profil keycapów?

Wybór odpowiedniego rodzaju keycapów do swoich potrzeb to zadanie niesamowicie trudne. Przede wszystkim trzeba oczywiście dopasować właściwy materiał. Jak już wcześniej wspominaliśmy profesjonaliści, którzy bardzo często korzystają z klawiatury i spędzają nawet kilka godzin dziennie na pisaniu na niej powinni raczej postawić na te z PBT lub POM. Sam profil to z kolei kwestia bardzo indywidualna. Jak w takim razie wyczuć, czy profil nam odpowiada?

Najlepszym wyborem może być wybranie się do sklepu z elektroniką, w którym klawiatury dostępne są na wystawie i znalezienie takich z różnymi profilami keycapów, a następnie samodzielne przetestowanie tego, czy pisanie na nich jest wygodne. Jest to sposób dość prosty i oczywiście wymagający poświęcenia swojego czasu.

Ten czas jest jednak wart poświęcenia, szczególnie w wypadku osób pracujących z klawiaturą. Musi ona zapewniać jak największą wygodę w trakcie pisania, gdyż ta ma istotny wpływ na efektywność pracy na przykład u copywriterów.

Trzeba też pamiętać, że dobierając keycaps do klawiatury trzeba sprawdzić, czy są one kompatybilne z jej układem. Niektóre są bowiem specjalnie pochylone tak, by klawisze stawały się coraz wyżej położone wraz z każdym rzędem. Taki efekt można też uzyskać zamawiając specjalne keycapy, które są profilowane w taki sposób, by stworzyć właśnie taki efekt „schodków”, który jest pożądany przez wiele osób pracujących na klawiaturze.

Keycapy sferyczne vs keycapy cylindryczne

Kolejny bardzo ważny podział na rodzaje w wypadku keycapów dotyczy tego, czy są one sferyczne, czy może cylindryczne. Keycapy sferyczne charakteryzują się tym, że posiadają dość spore wyprofilowane wgłębienia. W ten sposób opuszki palców mogą idealnie trafić w ten przycisk, który chcemy i ryzyko ześlizgnięcia palca na inny jest znacznie mniejsze.

Najczęściej stawia się je w rywalizacji z keycapami cylindrycznymi. Te są z kolei kompletnym przeciweństwiem, gdyż posiadają zaokrąglone rogi. Niektórym jednak bardziej odpowiada taki system. Jest to więc kwestia osobistych preferencji i nie da się jasno stwierdzić, który rodzaj keycapów będzie lepszy.

Układ klawiatury: angielski vs amerykański – sprawdź, zanim kupisz keycapy!

Przed zakupem keycapów warto sprawdzić układ klawiatury. W końcu od tego zależy, jakie keycapy trzeba będzie kupić. Klawiatury w układzie angielskim i amerykańskim różnią się od siebie między innymi tym, jakie znaki będzie można uzyskać po wykorzystaniu dodatkowych pomocników, takich jak na przykład ALT. Jeśli więc mamy klawiaturę w układzie amerykańskim, to warto kupić keycapy, które będą miały oprócz cyfry 4 nadrukowany też znak dolara, byśmy się nigdy nie pomylili. Analogicznie w tym samym miejscu klawiatury angielskie będą miały oczywiście znak funta, a europejskie, wykorzystywane najczęściej w Polsce znak Euro.

Czy keycapy będą kompatybilne z moją klawiaturą?

Wiele osób zastanawia się, czy wybrane przyciski do klawiatury będą z nią kompatybilne. W większości wypadków nakładki na switche są kompatybilne do wielu modeli klawiatur. Najważniejszym elementem jest właśnie switch. Od tego, jaki kształt znajdziemy na jego szczycie, zależy to, jakie keycapy trzeba kupić. Muszą one być w końcu kompatybilne.

Najczęściej wykorzystywany kształt to po prostu znak +, więc keycapy muszą mieć wgłębienie właśnie na taki kształt. Z reguły keycapy pasują to większości klawiatur. Chcą mieć jednak całkowitą pewność, warto zapytać się na przykład sprzedawcy w sklepie, czy skontaktować się z nim, jeśli sprawdzasz ofertę w sklepie internetowym. Warto w końcu mieć pewność, że zakup będzie trafiony i keycapy będzie można bez większego problemu zamontować w klawiaturze.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.