Udostępnij
Skomentuj

Jakie są sposoby na przesyłanie dużych plików za darmo?

Plik jest za duży, by wysłać go przez e-mail? Są inne możliwości wysyłania obszernych plików. Zobacz jakie!

Jak przesłać duże pliki za darmo?

  • Przesyłanie plików przez WeTransfer. WeTransfer jest bardzo prostym w obsłudze, a zarazem ułatwiającym życie narzędziem Umożliwia on przesyłanie dużych plików za pomocą tylko kilku kliknięć. Gdy niemal w każdej poczcie internetowej górna granica rozmiaru załącznika to od pięciu do dwudziestu pięciu megabajtów, WeTransfer pozwala na przesyłanie wszystkiego, co zajmuje do dwóch gigabajtów. Aby to zrobić, nie trzeba nic ściągać, wystarczy wykonać kilka prostych czynności.

Należy wejść na stronę internetową wetransfer.com i już tam możliwe jest załączenie pliku, który chce się wysłać. Pierwsze, co zobaczysz na stronie, to możliwość wyboru między wersją standardową, a WeTransfer Pro. Wersja Pro jest płatna, ale też oferuje o wiele większe możliwości. Są to na przykład dysk internetowy o łącznej pojemności jednego terabajta (tysiąc gigabajtów) albo możliwość przesyłania plików liczących do dwudziestu gigabajtów. Jednak w zdecydowanej większości przypadków powinna wystarczyć Ci darmowa wersja.

Polecane dyski zewnętrzne SSD

Aby przesłać pliki, użyj “add files” po lewej stronie oraz wpisz tam adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać materiały. Można zaznaczyć wiele plików oraz adresatów, by przesłać jakąś liczbę folderów kilku osobom. Może to być też dowolna inna konfiguracja, na przykład duża liczba katalogów wysłanych jednej osobie. Po określeniu, co i komu wysyłasz, musisz wpisać własny adres e-mail. Później przyjdą na niego powiadomienia o odebraniu i pobraniu wysłanego przez Ciebie materiału. W wyznaczonym do tego miejscu można także utworzyć wiadomość do adresata, która będzie dodana do maila. Z perspektywy osoby odbierającej będzie to wyglądać tak, że w wiadomości znajdzie link do WeTransfer, skąd bezpośrednio będzie mogła zacząć pobieranie.

  • Transfer plików w chmurze – inne darmowe rozwiązania. Jak już było wspomniane, WeTransfer posiada dysk w chmurze, ale tylko w wersji płatnej. A więc gdzie można zrobić to za darmo? Dysk Google jest usługą dającą takie możliwości. Przy zakładaniu konta w domenie GMAIL każdy użytkownik dostaje własny dysk w chmurze o pojemności piętnastu gigabajtów. Jest on bardzo wszechstronny i posiada wiele różnych funkcji nawet w wersji darmowej. Pozwala na dodanie dowolnej liczby osób, a także dostosowanie dostępu dla każdej z osobna. Bez żadnego problemu można jednej z nich dać pełne uprawnienia, takie jak dodawanie plików, a innej pozwolić jedynie na ich oglądanie. Zatem przesłanie plików w chmurze jest bardzo proste – wystarczy udostępnić je drugiej osobie.

Popularną alternatywą jest Dropbox, choć oferuje znacznie mniej pojemny dysk w wersji darmowej. Jest dostępny na każdym sprzęcie, podobnie jak Dysk Google i w zasadzie możesz używać ich zamiennie, jeśli potrzeba Ci więcej miejsca niż oferują. Zasada działania jest praktycznie ta sama, jak w przypadku Google, z tym że Dropbox posiada własną stronę. Są dwie metody przesyłania plików – utworzenie współdzielonego katalogu oraz udostępnienie pliku. Pierwsza polega na tym, że dwie osoby mające konta tworzą wspólny folder, jedna z nich umieszcza w nim plik, a inna go pobiera. Natomiast druga to udostępnienie specjalnego łącza, dzięki któremu możliwe jest pobranie wyłącznie konkretnego pliku.

Wartą uwagi opcją jest jeszcze One Drive, wspierany przez Microsoft. Z tego powodu jest to także domyślna chmura internetowa dla programów Office. Zakładając konto, dostaniesz dysk o rozmiarze pięciu gigabajtów. Istnieje kilka płatnych opcji rozszerzenia go, a także dodania w pakiecie narzędzi Office. Jednak nawet w podstawowej wersji daje Ci wielokrotnie większe możliwości przesyłu plików niż standardowy e-mail. Kolejną zaletą jest to, jak działa One Drive, ponieważ jest narzędziem bardzo prostym i jednocześnie wygodnym w użyciu.

Szyfrowane przesyłanie dużych plików

Istnieje pewna alternatywa dla liderów takich jak Google Drive czy Dropbox i ą jest nią Firefox Send. Jest nieco inny niż te najpopularniejsze serwisy służące do przesyłania plików, ponieważ to raczej coś w rodzaju dodatkowej funkcji przeglądarki Firefox, a nie osobna usługa. Główną zaletą tego narzędzia jest to, że umożliwia szyfrowane wysyłanie plików, więc możesz mieć pewność, że nie zostaną w internecie na zawsze. W dodatku jest to opcja całkowicie darmowa i nie posiada żadnych płatnych rozszerzeń swoich możliwości.

Firefox Send będzie doskonałym wyborem, jeśli chcesz wysłać coś o rozmiarze do jednego gigabajta i tylko do jednej osoby - te ramy to właśnie jego ograniczenia. Jednocześnie całość pliku podlega szyfrowaniu typu „end-to-end”, które polega na tym, że dane są szyfrowane na urządzeniu nadawcy, a odszyfrowywane wyłącznie u odbiorcy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że to, co udostępniasz, jest bezpieczne i pozostanie w internecie dłużej niż tylko podczas wysyłania i pobierania. Generując link, pamiętaj, że wygaśnie on po dwudziestu czterech godzinach lub w momencie, w którym zostanie zużyty.

Ciekawy jest również fakt, że choć to funkcja Firefoxa, to można jej używać także na innych przeglądarkach internetowych. Niestety w takim przypadku będzie działać nieco gorzej. Dlatego właśnie najlepiej używać Firefox Send na domyślnej dla niego przeglądarce - wtedy poprawne działanie jest gwarantowane.

Chmura osobista – najwygodniejszy sposób na przesyłanie dużych plików

Choć korzystanie z dysku w chmurze lub osobnej strony do przesyłania plików jest całkiem wygodne, to jednak nie można zapominać o najlepszej opcji. Mianowicie możliwością tą są domowe serwery plików, które pozwalają na przesyłanie oraz przechowywanie niemal każdej liczby plików mających dowolny rozmiar. Choć nie jest to całkowicie darmowa opcja przesyłania danych, to jednak koszt w porównaniu do możliwości jest znikomy.

Standardowa cena chmury osobistej waha się od jednego do dwóch tysięcy złotych, a koszt najbardziej profesjonalnych modeli dochodzi do pięciu tysięcy. Jest to ściśle powiązane z parametrami tych urządzeń, ponieważ im są droższe, tym więcej miejsca oferują oraz tym więcej złączy usb i dysków mają. W asortymencie sklepu Morele można znaleźć wiele różnych modeli. Najłatwiej je odnaleźć, wpisując w wyszukiwarkę „serwer plików”. Wyświetlą Ci się wtedy różne rodzaje o rozmiarach pamięci od jednego do nawet kilkunastu terabajtów. Warto je wtedy porównać ze sobą, ponieważ w ten sposób na pewno znajdziesz konfigurację, która najbardziej będzie odpowiadać twoim oczekiwaniom.

Główną zaletą chmury osobistej jest fakt, że oferuje ona darmowe wysyłanie plików niezależnie od ich rozmiarów oraz odległości od odbiorcy. W dodatku będzie to wiele bardziej wydajne niż jakikolwiek inny sposób, a jedyny koszt, jaki poniesiesz, to kupno serwera. Dzięki temu urządzeniu możesz wysyłać pliki niezależnie od wielkości oraz dowolnie je magazynować. Gdy tylko będziesz chciał komuś przekazać dany folder, możesz tej osobie dać dostęp do swojej chmury albo wysłać jej link do konkretnych danych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.