Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jakie klocki dla dziecka? Jaki wybór dla najmłodszych, 2-3 latków i starszych dzieci?

Rodzice wybierając zabawki dla dziecka biorą pod uwagę preferencje malucha oraz korzyści płynące z zabawy.

Producenci oferują różne typy klocków, które układa się na rozmaite sposoby - można je łączyć, układać w rzędzie, uczyć się z ich pomocą literek i kolorów. Niektóre klocki, ze względu na tematykę i kolorystykę są przeznaczone dla dziewczynek, a inne dla chłopców. Jakie są rodzaje klocków i które z nich odpowiednie są do określonego wieku dziecka?

Klocki dziecięce

Podstawowy podział dzieli klocki ze względu na materiał. z którego stworzone są poszczególne elementy. Niektóre zestawy złożone są z klocków zbudowanych z kilku różnych materiałów. Wyróżnia się przede wszystkim klocki:

klocki konstrukcyjne wykonane są z drewna pokrytego bezpiecznym dla dziecka woskiem i kolorowymi farbami. Poszczególne elementy są przeważnie całkiem duże. Mają geometryczne kształty (sześciany, stożki itd.) i dają możliwość ćwiczenia twórczego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej dzięki możliwości budowania z nich różnych konstrukcji (zamki, mosty, domy, drogi itd). Często klocki drewniane pakowane są w wiaderko lub pojemnik z wieczkiem, które posiada otwory w różnych kształtach odpowiadających kształtom poszczególnych klocków. Dzięki temu rozwiązaniu dziecko może ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną próbując dopasować klocek do odpowiedniego otworu. Niektóre klocki drewniane mogą być używane już od 1 roku życia.

kolorowe klocki wykonane z tworzywa, często z dodatkowymi gumowymi elementami (np. klocki Lego). Klocki plastikowe mogą być duże i dzięki temu przeznaczone do zabawy przez najmłodsze dzieci. Także klocki dla starszych dzieci (zestawy składające się nawet z kilku tysięcy elementów) są zazwyczaj plastikowe.

gumowe - lekkie i miękkie, polecane dla dzieci już od 6 miesiąca życia ze względu na to, że nie mają ostrych krawędzi. Gumowe elementy są także w klockach plastikowych. Na klockach namalowane są kolorowe obrazki np. zwierzęta lub rośliny.

klocki piankowe - podobnie jak w przypadku klocków gumowych, te wykonane z pianki mogą być używane przez najmłodsze dzieci. I właściwie to właśnie dla tych najmłodszych są przeznaczone. Tak jak puzzle piankowe klocki wykonane z pianki są miękkie, delikatne w dotyku, nie mają żadnych ostrych krawędzi, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne i mogą się nimi bawić także niemowlaki

klocki magnetyczne - popularne klocki wykorzystujące właściwości magnetyczne. Pozwalają na tworzenie m.in. trójwymiarowych figur geometrycznych.

Polecane klocki

Jakie klocki wybrać dla dziecka?

Różne rodzaje klocków przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku. Niektóre typy będą odpowiednie dla dzieci od 6 miesiąca życia, inne dla dwulatków czy pięciolatków. Klocki dla maluchów nie mogą mieć małych elementów, które mogą zostać połknięte przez dziecko. Zabawki dla najmłodszych nie są też zbyt skomplikowane. Zazwyczaj są to duże, miękkie i bardzo kolorowe klocki. Układanie ich przez małe dzieci polega na wkładaniu jednych elementów w drugie, stawianiu wież czy układaniu klocków kolorami. Klocki dla starszych dzieci są bardziej skomplikowane i pozwalają na tworzenie różnych konstrukcji - od zamków, przez samochody czy gospodarstwa. Przy danym typie klocków zazwyczaj podawany jest wiek dziecka, dla którego klocki są najbardziej odpowiednie.

Jakie klocki wybrać dla niemowlaka?

Dla niemowlaków polecane są:

  • miękkie, z gąbki - dla najmłodszych dzieci przeznaczone są miękkie klocki, często wykonane z gąbki, o dużych rozmiarach, w kolorowe i jaskrawe wzory, które mają pobudzić zmysł wzroku dziecka. Niektóre klocki dla niemowlaków mogą być używane w kąpieli.
  • plastikowe klocki, które można otwierać, zamykać, wkładać jeden w drugi, układać obok siebie lub budować z nich wieżę, Przeznaczone dla dzieci od 6 miesiąca życia.
  • drewniane klocki o geometrycznych kształtach lub w kształcie okręgów (można z nich ułożyć piramidę poprzez układanie klocków jeden na drugim). Przeznaczone dla dzieci od 1 roku życia.

Klocki dla dzieci w wieku 2 i 3 lat:

Dla dzieci od dwóch lat przeznaczone są klocki nieco bardziej skomplikowane, składające się z większej ilości elementów. Różne marki mają w swojej ofercie serie klocków. Oznacza to, że jeden komplet klocków może być używany albo jako samodzielny zestaw albo można go łączyć z innymi zestawami z serii, tworząc rozbudowany fikcyjny świat. Klocki dla starszych dzieci wykonane są przeważnie z tworzywa. Dostępne są również drewniane klocki konstrukcyjne, z których można tworzyć przestrzenne budowle. Kolejne klocki przeznaczone dla dzieci w wieku 3 lat to sześciany z namalowanymi fragmentami obrazków, z których można złożyć cały rysunek. Takie klocki działają na zasadzie puzzli. Dostępne są również klocki z obrotową kulką w środku, a także klocki konstrukcyjne różnego typu, z których można tworzyć bardziej skomplikowane budowle.

Jakie klocki dla starszych dzieci najlepsze?

Dzieci od 4 i 5 roku życia zaczynają interesować się klockami, z których można budować skomplikowane konstrukcje. Producenci prześcigają się wymyślaniu coraz to nowych zabawek, robotów i światów. Klocki dla starszych dzieci są przeważnie plastikowe, mają nawet kilka tysięcy elementów (klocki dla dzieci powyżej 12 roku życia) i często można łączyć ze sobą kilka zestawów z danej serii. Klocki te pozwalają na stworzenie niesamowitych konstrukcji, zbudowanie całych światów, stworzenie statków kosmicznych czy zbudowanie i poprowadzenie gospodarstwa. Najciekawsze propozycje klocków dla starszych dzieci to między innymi klocki, w których:

  • buduje się pojazdy ze znanych filmów np. myśliwce z Gwiezdnych Wojen,
  • bohaterami są postacie ze znanych komiksów lub gier np. Batman czy Hulk. Takie klocki to idealny pomysł dla fanów superbohaterów - układanie świata, w którym Batman i Robin próbują wydostać się z pułapki Jokera to świetna zabawa rozwijająca kreatywność i zapewniająca dziecku rozrywkę na długie godziny.
  • można stworzyć ogromny, rozbudowany świat z bardzo wieloma elementami. Tematyką fikcyjnego świata może być dżungla; miasto z koleją, taksówkami, sklepami itd.; zamek; stadnina koni. To tylko przykładowe serie klocków. Producenci oferują dzieciom naprawdę ogromny wybór światów i postaci.

Jak wybrać klocki dla chłopca i dziewczynki?

Wybierając klocki trzeba przede wszystkim dobrać ich rodzaj do wieku dziecka. Maluch, który ma kilka miesięcy będzie doskonale bawił się dużymi, kolorowymi i prostymi klockami. Im dziecko będzie starsze, tym klocki mogą być bardziej skomplikowane i mieć większą ilość elementów. Klocki dla najmłodszych mają zazwyczaj tylko kilka elementów. Zestawy dla starszych dzieci mogą składać się nawet z kilku tysięcy części. Popularne są klocki nawiązujące do znanych filmów, postaci i gier. Ciekawym rozwiązaniem są klocki, które pozwalają na połączenie ze sobą kilku zestawów, dzięki czemu dziecko może stworzyć ogromny, fikcyjny świat.

Naturalnie klocki, jak wszystkie zabawki, należy dobierać również odpowiednio do płci dziecka. Producenci klocków zadbali o odpowiedni wybór klocków zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Dziewczynki wybierą zatem klocki nawiązujące do motywów lalkowych, rodzinnych, a także bajkowych, natomiast chłopcy uwielbiają bawić się klockami LEGO, klockami Playmobil, lub klasycznymi - w zależności od wieku dziecka.

Klocki należą do zabawek, które kochają wszystkie dzieci. Zabawa klockami to doskonała rozrywka także dla dorosłych. Z klocków można stworzyć ogromną liczbę konstrukcji, dzięki czemu zabawa połączona jest z ćwiczeniem kreatywności i wyobraźni przestrzennej dziecka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.