Udostępnij
Skomentuj

Jakie kapsułki do prania wybrać? Jak je stosować?

Kapsułki do prania to szybki i wygodny sposób na pranie. Jakie kapsułki wybrać? Jak je stosować? Sprawdź!

Kapsułki do prania są dobrą alternatywą dla proszków i emulsji piorących. Detergenty są przeznaczone do czyszczenia na mokro, w pralce. Kapsułki mają żelową konsystencję i wielokomorową konstrukcję – w każdym z minizbiorników znajduje się inny składnik środka czyszczącego. Ich cena to 40-50 złotych za opakowanie mieszczące w środku 30 sztuk. Na rynku są dostępne różne rodzaje tabletek żelowych do prania.

Dostępne w sklepach ze środkami czyszczącymi oraz supermarketach żelowe detergenty mogą być uniwersalne, zapachowe przeznaczone do prania tkanin białych lub kolorowych. Nabyć można także kapsułki do prania czarnego, które zostały wzbogacone o keratynę i dzięki temu składnikowi, zapobiegają one wypłukiwaniu barwnika z ubrań. Jakość oraz wydajność zależy od konkretnej marki, oraz składu tabletki żelowej.

Jakie kapsułki do prania warto wybrać?

Jakie kapsułki do prania wybrać? Najlepsze kapsułki do prania łączą w sobie cechy proszku do prania oraz płynu do płukania. Dzięki nim można cieszyć się nie tylko czystymi ubraniami, ale i świeżym, przyjemnym oraz długotrwałym zapachem. Bardzo istotne jest, by żelowe tabletki do pralki nie niszczyły ubrań oraz, by ich resztki nie osadzały się w bębnie urządzenia. Ważny jest także skład kapsułki – w przypadku, gdy ktoś z domowników jest alergikiem – detergenty do czyszczenia należy dobierać bardzo uważnie.

Jak stosować kapsułki do prania?

Stosowanie żelowych środków do czyszczenia ubrań pozwala zaoszczędzić czas, jest także bardziej ekonomiczne niż pranie z wykorzystaniem tradycyjnych środków. Jak używać kapsułek do prania? Wystarczy umieścić we wnętrzu bębna z ubraniami jedną kapsułkę i następnie ustawić odpowiedni program na pralce. Kapsułka do prania ulegnie całkowitemu rozpuszczeniu, uwalniając balsam piorący. Jeśli zakupiony detergent jest dobrej jakości, nie pozostanie po nim żaden ślad, ani na ubraniach, ani na wewnętrznych elementach urządzenia.

Pranie z kapsułkami żelowymi wymaga wrzucenia środka czyszczącego bezpośrednio między ubrania. Produkt należy włożyć do pralki przed umieszczeniem w niej ubrań, tak, by detergent znalazł się na dnie bębna. Kapsułki do prania w formie tabletek umieszcza się w pralce w szufladzie na proszek. Do jednego dużego wsadu (około 5 kg odzieży) wystarczy jedna kapsułka do prania. Jeśli w składzie produktu nie ma płynu do płukania, możemy go dolać do odpowiedniej przegródki w szufladce w górnej części sprzętu.

Kapsułki piorące rozpuszczają się w wodzie o temperaturze już od 30°C. Po włożeniu ubrań i zamknięciu bębna można więc ustawić dowolny program, nawet ten do prania tkanin delikatnych. Im jednak wyższa temperatura prania, tym detergent będzie skuteczniejszy. Jeśli czyszczenia wymagają ubrania delikatne, zawsze można dokupić specjalny rodzaj kapsułek do pralki, np. hipoalergiczne kapsułki do prania, zawierające delikatne środki czyszczące.

Polecane kapsułki do prania

Dlaczego warto stosować kapsułki do prania?

Kapsułka do prania to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • doskonałe efekty;
  • wygoda użytkowania i przechowywania – jedno pranie = jedna kapsułka;
  • szeroka oferta dostępnych środków do prania;
  • zminimalizowane do zera ryzyko dodania do pralki zbyt dużej lub zbyt małej ilości środka czyszczącego.

Żelowe kapsułki do pralki mogą być wzbogacone o dodatkowe aktywatory blasku oraz kompozycje zapachowe. Dzięki temu po praniu ubrania pachną tak, jak po użyciu płynu do płukania.

Inne warte wspomnienia zalety kapsułek do prania to:

  • brak zacieków i kamienia w pralce – kapsułki całkowicie rozpuszczają się w wodzie i nie zostawiają śladów na ubraniach, ani też resztek w bębnie pralki;
  • ekonomiczność i wydajność – jedna kapsułka zawiera w sobie proszek do prania, płyn do płukania oraz odplamiacz, środek wystarcza, by zrobić duże pranie;
  • trwałość – zamknięte w oryginalnym pudełku, kapsułki do prania nie tracą swojej jakości.

Z czego składają się żelowe kapsułki do prania? Jak działają?

Większość nowoczesnych środków czyszczących to kapsułki do prania 3 w 1. W produktach tych znalazły się: skoncentrowany płyn do prania z enzymami, często dostępny w kilku różnych wariantach; kompozycja zapachowa o działaniu zmiękczającym i odświeżającym; odplamiacz.

Poza kompozycją zapachową czy odplamiaczem, substancje aktywne w kapsułkach do pralki mogą stanowić także rozjaśniacze optyczne oraz aktywatory dodające blasku. Skład zależy od modelu i marki detergentu.

Które kapsułki do prania są lepsze dla alergików?

Kapsułki do prania dla alergików to specjalny rodzaj detergentu, przeznaczonego dla osób borykających się z nadmiernymi reakcjami alergicznymi. Tego typu środek czyszczący można stosować także do prania ubranek dla noworodków i niemowląt. Tym, co odróżnia hipoalergiczne żelowe tabletki od uniwersalnych kapsułek do prania, jest delikatny charakter zawartych w środku detergentów myjących oraz specjalna formuła antystatyczna, która zapobiega elektryzowaniu się tkanin.

Uczulenie na kapsułki do prania nie stanowi przeciwwskazania do stosowania tego rozwiązania. Dobrze dobrany produkt nie podrażni i nie wywoła reakcji alergicznej. Zawarty w żelowej osłonce płyn do płukania będzie ładnie pachnieć, skutecznie wypierze ubrania i zmiękczy tkaniny tak, by nie uczuliły one skóry osoby wrażliwej lub małego dziecka. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, warto wybierać produkty, posiadające uznane na całym świecie certyfikaty: Astma-Allergi Danmark oraz Allergy Certified! Neutral.

Gdzie wrzucać ekologiczne kapsułki do prania? Jak działają?

Poza kapsułkami żelowymi do prania zwykłymi i antyalergicznymi dostępne są także detergenty ekologiczne. Są one droższe od pozostałych środków czyszczących, ale dzięki temu piorą skutecznie nawet w bardzo niskiej temperaturze. To, co wyróżnia ten produkt to brak biologicznie czynnych składników i substancji drażniących. Dzięki temu, pranie z kapsułkami minimalizuje efekt zanieczyszczenia naturalnego środowiska. Cena detergentu ecofriendly wynosi około 40-50 złotych za opakowanie mieszczące 20-30 sztuk.

Ekologiczne kapsułki do prania dzielą się na środki przeznaczone do prania ubrań białych oraz kolorowych. Dostępne są także detergenty uniwersalne. Produkty te, pozbawione drażniących chemikaliów, są w pełni bezpieczne nawet dla wrażliwej i bardzo delikatnej skóry. Środek nie pozostawia plam na ubraniach i zmiękcza tkaniny tak, że są one bardzo przyjemne w dotyku.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.