Udostępnij
Skomentuj

Jakie elektrolity stosować? Które najlepsze?

Wzrost świadomości i zainteresowania tematem zdrowia na popularności w ostatnich latach zyskały elektrolity.

Ważne jest jednak odpowiednie ich dawkowanie, wiedza dotycząca niedoboru tych substancji, a także umiejętność właściwego wyboru brakujących elektrolitów.

Co to jest elektrolit?

Elektrolit jest to wodny roztwór jonów o dodatnim bądź ujemnym ładunku elektrycznym, który występuje we wszystkich strukturach komórkowych ludzkiego organizmu. Właściwy poziom elektrolitów jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej oraz transportowania wody przez błony komórkowe. W przypadku zbyt niskiego ich stężenia może wystąpić cały szereg nieprzyjemnych objawów, łącznie z zaburzeniem pracy serca. Co więcej, poszczególne elektrolity mają swoje określone w organizmie funkcje, np. jony chlorkowe odpowiedzialne są za kurczliwość mięśni szkieletowych oraz mięśni serca.

W kontekście elektrolitów istotne jest dostosowanie ich podaży do stylu życia, poparte należytą dietą i odpowiednim nawodnieniem. Szczególnie zwiększone zapotrzebowanie na elektrolity na odwodnienie wykazuje się podczas upałów, a na specjalnie opracowane elektrolity dla sportowców –w czasie intensywnych treningów.

Warto wiedzieć!

Do zweryfikowania poziomu elektrolitów w organizmie wystarczy pobranie próbki krwi. W ten prosty i szybki sposób można uzyskać informacje o niedoborze, by zawczasu uzupełnić konkretne substancje. Regularne zażywanie elektrolitów do picia zapobiega wystąpieniu negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Niedobór elektrolitów

Niedobór elektrolitów spowodowany może być wieloma przyczynami: zbyt wymagającym i długotrwałym wysiłkiem fizycznym, wysokimi temperaturami, nieprawidłową dietą, lub zaburzeniami układu pokarmowego – biegunki, wymioty. Dodatkowo niektóre leki i brak wystarczającej ilości dostarczanej wody również obniżają stężenie elektrolitowa w organizmie. W związku z powyższymi przyczynami najbardziej popularne są elektrolity na odwodnienie, na upały oraz dla dzieci i dla sportowców.

Wśród objawów niedoboru elektrolitów należy wyróżnić:

 • zmęczenie i ogólne poczucie osłabienia,
 • bolesne skurcze mięśni,
 • częste zawroty głowy,
 • rozdrażnienie,
 • wzmożone pragnienie,
 • zaburzenia w pracy serca,
 • znacznie opuchnięte nogi, lub ręce.
Warto wiedzieć!

Dodatkowym czynnikiem, który powoduje wypłukiwanie się elektrolitów jest przewlekły i zwiększony poziom stresu. Okresy podwyższonego napięcia zmniejszają ilość magnezu w organizmie.

Jak uzupełnić elektrolity?

Niedobór elektrolitów można uzupełnić wykorzystując następujące sposoby:

 • prawidłowo nawadniając organizm – najlepszym płynem jest woda mineralna, lub kokosowa. Dobrze sprawdza się także sok pomidorowy bądź napoje izotoniczne. Z kolei powinno się unikać nadmiernych ilości kawy i napojów gazowanych, które nie nawadniają odpowiednio organizmu, a tym samym nie uzupełniają niedoborów niezbędnych pierwiastków.
 • stosując zbilansowaną i zdrową dietę – bogatą w niezbędne substancje odżywcze. Ważne jest też niespożywanie zbyt często produktów wysoko przetworzonych. Zaleca się regularne jedzenie owoców, warzyw, a także przetworów mlecznych. Bogate w magnez jest kakao, w potas – banany i pomidory, natomiast w wapń – mleko, czy strączki.
 • przyjmując odpowiednie elektrolity – np. dla sportowców podczas treningów, elektrolity na odwodnienie na upały, czy elektrolity do picia w trakcie infekcji pokarmowych. Na rynku dostępne są elektrolity dla dzieci i dla dorosłych w rożnej formie – od saszetek po tabletki musujące posiadające odpowiednią dawkę danego pierwiastka.

Elektrolity – jakie wybrać?

Wybór elektrolitów powinien uzależniony być od indywidualnego zapotrzebowania i okoliczności. Inny skład będzie dedykowany dla dzieci, dorosłych, czy dla sportowców. Odmienne preparaty dotyczą także określonych sytuacji np. elektrolity na odwodnienie, na upały, lub problemy trawienne.

Do wyboru poza zróżnicowanym składem elektrolity dostępne są w zróżnicowanej postaci - musujące tabletki, proszek w saszetce do rozpuszczenia, czy klasyczne tabletki do połknięcia.

W zależności od objawów niedoboru i konkretnych dolegliwości zaleca się zwrócenie uwagi na skład danego produktu i wybór elektrolitów bogatych w dany pierwiastek:

 • magnez – przy bolesnych skurczach mięśni, zwiększonym stresie, lub zaburzonym rytmie serca
 • potas – w przypadku podwyższonego ciśnienia krwi, zwiększonego ryzyka udaru mózgu, czy nieprawidłowej pracy serca
 • sód – w sytuacjach stresowych, lub zwiększonym wysiłku fizycznym
 • wapń – z problemami ze słabymi kośćmi, zębami albo nieprawidłowym ciśnieniem krwi
 • chlorek – do wsparcia odpowiedniego poziomu płynów ustrojowych
 • fosforan – przy dolegliwościach z układem moczowym

Podsumowując, elektrolity są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Podczas wielu sytuacji takich, jak upały, wzmożony wysiłek fizyczny, stres, czy zatrucia pokarmowe dochodzi do ich niedoborów, co skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami. W celu uzupełnienia brakujących pierwiastków można przyjmować odpowiednie elektrolity do picia, musujące, czy w saszetce.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.