Udostępnij
Skomentuj

Jaki termometr pokojowy wybrać ? Na co zwrócić uwagę?

Dobrej jakości termometr pokojowy pomaga utrzymać optymalną temperaturę w domu, co przekłada się na zdrowie. Jak wybrać właściwy model?

Optymalna temperatura we wnętrzu. Jakie termometr pokojowy wybrać ?

Termometry pokojowe pomagają w utrzymaniu i kontroli temperatury w pomieszczeniu. Mieści się ona w zakresie 15-25°C i przekłada w bardzo dużym stopniu na odczuwany komfort. Optymalna wartość utrzymuje układ oddechowy i odpornościowy w dobrej kondycji, co jest szczególnie ważne w okresach przejściowych (wiosną i jesienią) oraz w sezonie grzewczym.

Polecane termometry

Jak ciepło powinno być w Twoim domu? To zależy od wielu czynników, choćby pory roku czy stylu życia. Cieplejsze miejsca wybierają kobiety, dzieci, a także osoby starsze. Z kolei w zimniejszych lepiej radzą sobie ludzie o lepszym krążeniu, czyli uprawiający sport oraz pracujący fizycznie.

Najlepsza temperatura w poszczególnych pomieszczeniach

Każde z pomieszczeń w domu spełnia swoją funkcję, dlatego dostosuj temperaturę do jego charakteru. Termometr wewnętrzny pomoże Ci ustalić zalecane zakresy.

  • W salonie, w którym spędzasz większą część dnia, temperatura powinna wynosić około 20°C. Kiedy termometr pokojowy wskazuje taką wartość, to znak, że nie jest ani za zimno, ani za ciepło, czyli idealnie do pracy lub odpoczynku.
  • Sypialnię utrzymaj chłodniejszą – średnio o 2°C-3°C. Taka temperatura daje gwarancję głębszego snu, a w konsekwencji szybszej regeneracji organizmu.
  • W kuchni termometry wewnętrzne mają wskazywać rekomendowane 18°C. Zwróć uwagę, że takie pomieszczenie bywa regularnie dogrzewane w czasie gotowania, więc utrzymanie na stałe większej temperatury nie ma sensu.
  • W łazience temperatura powinna sięgać 24°C. Dlaczego? W ciepłym pomieszczeniu szybciej wysychają ręczniki i sprawniej usuwana jest gromadząca się wilgoć. Warunek to sprawna wentylacja lub regularnie otwierane okno. 

Komfort termiczny w pokoju niemowlęcym i dziecięcym

Zarówno noworodki, jak i niemowlęta mają słabo rozwinięty ośrodek termoregulacji, przez co są bardziej wrażliwe na niskie oraz wysokie temperatury. W ciągu dnia termometr pokojowy elektroniczny powinien więc wyświetlać 21°C, natomiast w nocy 19-20°C. Maluch nie może się ani przegrzewać, ani wyziębiać (aby sprawdzić, czy dziecku jest ciepło dotknij karku, nie rączek). Pamiętaj też, aby podczas kąpieli pokręcić termostat do około 25°C. Masz w domu kilkuletniego smyka? Nie musisz zatem nic zmieniać – preferuje on warunki takie same, co dorośli.

Jaki termometr pokojowy wybrać i w jaki sposób temperatura otoczenia wpływa na zdrowie?

Aby zachować zdrowie, unikaj zarówno niskich, jak i wysokich temperatur, zwłaszcza gdy towarzyszy temu niewielka wilgotność powietrza. W przegrzanym mieszkaniu szybciej wysychają śluzówki górnych dróg oddechowych, a w konsekwencji ulega osłabieniu naturalny mechanizm zwalczania bakterii i wirusów. Możesz odczuć również rozdrażnienie albo pogorszenie koncentracji. Kiedy termometr elektroniczny pokojowy przez dłuższy czas wskazuje zbyt wysokie wartości, dochodzi do odwodnienia organizmu, a nawet zaburzenia rytmu serca. 

Nie pozwalaj także na dużą różnicę temperaturą między wnętrzem domu a zewnętrzną aurą. Jeżeli najpierw spędzisz czas w wygrzanym pomieszczeniu, a później wystawisz na działanie mrozu, przeziębienie masz niemal gwarantowane.

Jak wybrać optymalny termometr pokojowy do pomieszczenia?

Oferta tego typu produktów jest szeroka. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia?

  • dokładność pomiaru – dobre termometry elektroniczne pokojowe mierzą temperaturę z dokładnością do nawet 0,1°, a wynik podawany jest zarówno w jednostkach Celsjusza, jak i Fahrenheita;
  • podświetlany wyświetlacz – dodatek, który ułatwi korzystanie ze sprzętów wieczorem i w nocy lub po prostu w gorszych warunkach oświetleniowych;
  • wskaźnik poziomu baterii – dzięki niemu uzyskujesz informację o konieczności wymiany zasobnika energii;
  • dodatkowe parametry charakteryzujące pokojowy termometr elektronicznyzegar czy wskaźnik poziomu wilgotności lub ciśnienia.

Ile kosztuje termometr pokojowy?

Omówiliśmy już, jak ważna jest odpowiednia temperatura wnętrza i co charakteryzuje najlepszy termometr pokojowy. Cena prostego urządzenia z czytelnym wyświetlaczem i możliwością zawieszenia na ścianie to koszt około 20 złotych. Jeżeli interesuje Cię ekskluzywny model z wysoką dokładnością pomiarów, zmiennymi kolorami ekranu oraz nowoczesnymi czujnikami 5w1 (dodatkowo higrometr, wiatromierz, ciśnieniomierz, deszczomierz), licz się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.

Jesteś miłośnikiem technologicznych gadżetów i chcesz wybrać designerski termometr pokojowy, ale nie wiesz gdzie kupić taki model? W ofercie Morele znajdziesz zarówno minimalistyczny, jak i wielofunkcyjny sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb. W naszym sklepie internetowym dostępne są także termohigrometry, badające jednocześnie temperaturę i wilgotność oraz czujniki zewnętrzne, dzięki którym rozbudujesz swoją stację pomiarową.

Stacje pogody czyli nowoczesne termometry pokojowe elektroniczne

Stacja pogody zawierająca elektroniczny termometr pokojowy to nieduże urządzenie, wielkością zbliżone do tabletu lub smartfona, do zainstalowania na ścianach lub meblach. Mieści w swojej obudowie wszystkie niezbędne czujniki:

  • temperatury,
  • ciśnienia,
  • wiatru,
  • wilgotności,
  • deszczu.

Zebrane informacje analizuje w części bazowej, a następnie wyświetla na ekranie. Niektóre modele potrafią nawet wyznaczać trendy i na ich podstawie prognozować pogodę. Kupując bardziej rozbudowany produkt, pamiętaj, że będzie on podawał wiarygodne komunikaty tylko wtedy, kiedy sensory zostaną rozstawione w odpowiednich miejscach. Na przykład termometr powinien znaleźć się w zacienieniu oraz około dwa metry nad ziemią.

Najważniejsze funkcje stacji pokojowych

Stacje pogodowe mogą bardzo się od siebie różnić. Występuje tu prosta zależność — im droższy sprzęt, tym więcej funkcji oferuje. Modele domowe z  termometrami pokojowymi elektronicznymi zapewniają odczyt następujących parametrów:

  • temperatury — w sprzyjających warunkach możesz połączyć urządzenie z czujnikiem oddalonym o nawet kilkadziesiąt metrów; jeśli stacja bazowa posiada moduł WiFi, szybko komunikuje się z Twoim smartfonem czy tabletem. a Ty zyskujesz termometr pokojowy w komputerze, z możliwością odczytu pomiarów nawet poza domem;
  • wilgotności — najczęściej podawany zarówno dla warunków zewnętrznych, jak i wewnętrznych; odpowiednia wilgotność powinna wynosić 40-60%;
  • ciśnienia atmosferycznego — podawany w hektopaskalach (hPa); interesuje przede wszystkim osoby o dużej wrażliwości na jego wahania; niskie wartości sugerują zachmurzenie oraz opady, natomiast wyższe słońce i dobrą pogodę;
  • prędkości wiatru — czujnik rzadko spotykany, przeznaczony raczej dla pasjonatów; należy zainstalować go na zewnątrz, a najrzetelniejsze wyniki podaje z dachu; niestety inna lokalizacja, zwłaszcza w zabudowanych lub osłoniętych częściach terenu, może przekłamywać dane;

Ponadto nowoczesne termometry pokojowe elektronicznie bardzo często posiadają przydatny projektor, który wyświetla podstawowe informacje na ścianie lub suficie. Dzięki temu nie musisz podchodzić do urządzenia — wystarczy, że zerkniesz w jego stronę.

A co z dodatkowymi funkcjami? Innowacyjne stacje pogodowe wyposażone są w szereg udogodnień – wbudowane radio, funkcję alarmu czy zegara, a nawet kalendarz.

Czym kierować się podczas wyboru stacji pogodowej?

Jeżeli chcesz wybrać najlepszą stację pogodową, kieruj się przede wszystkim własnymi preferencjami. Zależy Ci na monitorowaniu podstawowych parametrów synoptycznych? Postaw na skromny model z termometrem pokojowym elektronicznym. Jego cena jest przystępna, a jakość satysfakcjonująca.

Chcesz zdobyć innowacyjny sprzęt, posiadający m.in. termometr pokojowy online? Urządzenie z dostępem do WiFi to świetny dodatek dla inteligentnego systemu domowej „stacji meteorologicznej”. Zależy Ci na śledzeniu zmian pogody? Postaw na model z opcją zapamiętywania danych poszczególnych składników synoptycznych. Duży atut, doceniany w szczególności przez pasjonatów, stanowi również mnogość sensorów, która wpływa na dokładność i rzetelność prezentowanych informacji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.