Udostępnij
Skomentuj

Jaki teleskop astronomiczny wybrać dla amatora?

Teleskop astronomiczny służy do obserwacji nocnego nieba. Sprawdź nasz artykuł i wybierz idealny dla siebie!

Teleskop astronomiczny i podróż w kosmos

Czy byłeś już na Księżycu? Fizycznie pewnie nie, tylko kilku ludzi na świecie doświadczyło tej niesamowitej przygody, ale czy Ty chciałbyś zobaczyć satelitę Ziemi z bliska? Nie na wyciągnięcie ręki, ale na własne oczy? Dziś to możliwe bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Spraw sobie odpowiedni sprzęt, który bez przeszkód Ci w tym pomoże i przybliży Ci potęgę rozgwieżdżonego nieba. Teleskop astronomiczny – kiedyś dostępny tylko w obserwatoriach astronomicznych, dziś do kupienia w sklepie. Oglądanie ciał niebieskich – poznaj hobby ostatnimi czasy zyskujące na popularności zarówno na świecie, jak i w Polsce. Spora część pasjonatów zaczyna od zwykłej lornetki. Za jej pomocą zobaczysz więcej niż gołym okiem, ale nie jest to sprzęt do spoglądania w gwiazdy.

Sięgnij po bardziej zaawansowaną technologię – teleskop dla amatora. Chociaż nie korzystają z niego profesjonalni badacze, daje ogromną frajdę i zwykle posiada optykę na wysokim poziomie. W sklepie Morele znajdziesz teleskopy astronomiczne. Jaki wybrać, aby w pełni cieszyć się nowym hobby? Podpowiadamy! Przeczytaj nasz artykuł, wyjaśniamy i rozwiewamy wątpliwości.

Teleskop astronomiczny – jak działa, że widzisz gwiazdy?

Teleskop astronomiczny to urządzenie, które wiernie oddaje (zarówno pod względem rozmieszczenia przestrzennego szczegółów, jak i rozkładu jasności) obraz oglądanego wycinka nieba lub obiektu astronomicznego. Obserwowanie albo fotografowanie nawet słabo widocznych obiektów jest możliwe poprzez zastosowanie w teleskopie zwierciadeł lub soczewek o dużej średnicy. Taka konstrukcja pozwala na wychwycenie rozproszonego światła pochodzącego nawet od bardzo odległych obiektów. Przed zakupem warto poznać jego szczegółową budowę, dzięki czemu łatwiej dokonać lepszego wyboru.

Budowa teleskopu

Obiektyw to najważniejsza część w teleskopie astronomicznym, ponieważ od jego parametrów zależą możliwości urządzenia. Średnica obiektywu decyduje o jakości widoku – im większa średnica, tym większe pole widzenia. Jeśli chcesz zapewnić sobie jak najlepsze obserwacje, wybierz średnicę nie mniejszą niż 50 mm. Obiektyw stanowi o powiększeniu teleskopu – może być ono maksymalnie 2 razy większe niż średnica obiektywu. Zwróć uwagę na zmienność tej właściwości, bo idealne powiększenie osiąga tylko przy najbardziej sprzyjających warunkach (doskonała pogoda, odpowiedni układ gwiazd). Kolejne części, z których składa się teleskop astronomiczny, to tubus, czyli rura, gdzie zamontowano obiektyw oraz wyciąg okularowy – zwykle o standardowej średnicy 1,25" lub 2".

Fakt, że średnica wyciągu bywa stała, daje ogromne możliwości na przyszłość. W miarę wzrastającego zainteresowania astronomią bez problemu rozbudujesz urządzenie o kolejne, mocniejsze oprzyrządowanie optyczne. Ostatnim elementem teleskopu jest statyw. Pełni niezwykle istotną rolę, stanowi bowiem podporę całej konstrukcji i dzięki niemu możesz komfortowo patrzeć w niebo. Wybierz model stabilny, aby bezpiecznie utrzymywał sprzęt, ale jednocześnie niezbyt ciężki, jeśli chcesz go często przenosić.

Teleskop domowy – świetny sposób, żeby rozpocząć przygodę z astronomią. Jeśli szukasz niebanalnego prezentu, to idealny, choć nietani pomysł. Jednak aby spełniał pokładane w nim nadzieje, wybierz odpowiedni model. Poznaj zatem rodzaje teleskopów: reflektory, refraktory i katadioptryczne.

Teleskop typu reflektor

W przypadku tego rodzaju teleskopów elementem formującym światło jest zakrzywione zwierciadło, które odbija je w kierunku punktu ogniskowania, a duża średnica obiektywu zapewnia szerokie pole widzenia nieba. Wśród reflektorów znajdziesz dwa najważniejsze modele – reflektor newtonowski i reflektor Gregory’ego. Ten pierwszy (potocznie zwany teleskopem newtonowskim) posiada duże średnice, co czyni go bardzo popularnym i możesz go kupić w stosunkowo niskiej cenie. Drugi typ reflektora to konstrukcja powstała jeszcze przed wynalazkiem Newtona. Wykorzystuje ona wklęsłe zwierciadło, w którym ogniskuje wpadające promienie świetlne.

Teleskop typu refraktor

To rodzaj znany również jako teleskop soczewkowy – światło ogniskuje na soczewce i skupia się w konkretnym punkcie ogniskowym. Tego typu teleskopy mają postać tuby. Idealnie nadają się do obserwowania planet, ponieważ ich głównymi zaletami są wysoki kontrast oraz dobra rozdzielczość. W grupie refraktorów znajdziesz dwie kategorie: achromat (inaczej refraktor achromatyczny) i apochromat. Achromat składa się z dwóch soczewek, skupiającej i rozpraszającej, wykonanych z połączonych razem gatunków szkła o różnej dyspersji. Zakłada on korekcję aberracji chromatycznej dla dwóch barw: czerwonej i niebieskiej. Apochromat z kolei zbudowany jest z co najmniej dwóch soczewek ze szkła optycznego różnych gatunków, o różnych współczynnikach załamania i różnych dyspersjach. Również skorygowany dla czerwieni i niebieskiego, ale dodatkowo także dla barwy żółto-zielonej.

Teleskopy katadioptryczne

Ten typ łączy w sobie cechy zarówno pierwszego, jak i drugiego rodzaju teleskopów. Wykorzystuje jednocześnie lustra i soczewki, co zapewnia znaczne skrócenie drogi światła, jaką odbywa ono wewnątrz tuby oraz gwarantuje najlepszą metodę obserwacji. W tej grupie znajdują się także supernowoczesne i niezwykle zaawansowane teleskopy hybrydowe. Wykorzystują one kombinację korektora z elementami lustrzanymi, dzięki czemu sięgasz wzrokiem naprawdę daleko. Niestety są także najdroższe ze wszystkich.

Jaki teleskop wybrać dla amatora?

Ceny teleskopu dla amatora są bardzo zróżnicowane w zależności od klasy produktu. Urządzenie o podstawowych funkcjach to wydatek rzędu minimum kilkuset złotych. Aby dopasować sprzęt idealnie do potrzeb, zwróć uwagę również na kilka istotnych aspektów (nie tylko na cenę).

Kto jest obserwatorem i w jakich warunkach działa?

Jeśli wybierasz sprzęt dla młodszego pasjonaty, skup się na szukaniu teleskopu dla amatora, ale koniecznie dobrej jakości optycznej i solidnego mechanicznie. W tym wypadku niekoniecznie stawiaj na skomplikowaną konstrukcję, młody człowiek może niechcący coś zepsuć czy upuścić, najlepszy jest model prosty i intuicyjny. W przypadku urządzenia dla starszego hobbysty szeroki wachlarz oferowanych teleskopów przyprawia o zawrót głowy, wtedy dodatkowym kryterium uczyń miejsce prowadzonych obserwacji. Zdecydowanie od tego zależy wybór sprzętu (pomijając na razie kwestię budżetu). Inaczej prowadzisz je w mieście, gdzie niebo jest bardzo jasne, wręcz zanieczyszczone światłem przemysłowym, a inaczej w ciemnościach panujących w górach i na wsi. Jeśli chcesz rozwijać pasję w betonowej dżungli, zdecyduj się na refraktor – przy zbyt jasnym niebie zapewnia największy kontrast oraz idealnie pasuje do podpatrywania Księżyca czy planet. Mieszkasz z dala od miejskiego zgiełku? Teleskopy lustrzane (typu newtonowskiego) zdecydowanie zdają egzamin przy oglądaniu tysięcy obiektów mgławicowych, planetoid, a nawet komet, których w metropolii raczej nie dojrzysz.

Najlepszy teleskop – jaki wybrać, żeby spojrzeć w gwiazdy?

Oto wiadomość dla prawdziwych hobbystów – istnieje wzór, za pomocą którego dobierzesz model do obserwowanych obiektów. Ponieważ to, co widzisz na niebie, jest tak naprawdę promieniowaniem świetlnym, postaw na sprzęt potrafiący wyłowić jak najwięcej tego światła z atmosfery. Obowiązuje zasada, że im jaśniejszy teleskop (mniejszy parametr "f"), tym lepiej, a uniwersalna wartość parametru "f" wynosi 10. Jeśli zatem śledzisz bliższe obiekty, takie jak Księżyc, Mars czy Jowisz, potrzebujesz teleskopu o f>10, a gdy te dalsze o f jest mniejsze od 10. Tym sposobem znasz już odpowiedź na pytanie teleskop astronomiczny – jaki wybrać?

Teleskop astronomiczny dla amatorów to nieskończone możliwości

Teleskop opisać można w sposób dwutorowy – służy do obserwowania albo fotografowania ciał niebieskich. Czy wiesz, że za jego pomocą zobaczysz nawet pierścienie Saturna? Niesamowite, prawda? Możliwość podpatrywania Księżyca, planet i najjaśniejszych obiektów mgławicowych daje ogromną frajdę, postaw więc na teleskop astronomiczny dobrej jakości. Jeśli zdecydujesz się na model o mniejszej konstrukcji – refraktor 80-110 mm lub reflektor do 150 mm średnicy lustra, oczywiście z dobrze dobranymi okularami – zyskasz podwójnie. Odpowiednio wykonany produkt pozwoli Ci bez trudu spoglądać w niebo, a dzięki niewielkim rozmiarom łatwo zmieścisz go w plecaku na kolejne wyprawy.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.