Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-tablet-kupic-ktory-najlepszy-polecane-modele/385/ 2018-11-28 15:33:22.000000

Jaki tablet kupić? Który najlepszy? Polecane modele

Wymieniamy elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszych tabletów.

Od momentu, gdy na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze tablety, minęło już sporo czasu. Przez wszystkie te lata byliśmy zasypywani coraz nowszymi, wydajniejszymi modelami, by w końcu rynek rozrósł się do rozmiarów wręcz gargantuicznych. Obecnie w branży tabletów możemy zaobserwować dominację kilku producentów, co jednak nie oznacza, że nasz wybór stał się węższy. Wręcz przeciwnie.

Wiąże się to z koniecznością przeprowadzanie dokładnej analizy rynku, zanim podejmiemy decyzję, który model będzie dla nas najodpowiedniejszy. Najważniejsze pytanie, na które należy odpowiedzieć, dotyczy zastosowania tabletu. Jeśli ma służyć jedynie dziecku w celach edukacyjnych czy do przeglądania stron internetowych, można rozejrzeć się za tańszymi alternatywami, jednak wraz ze wzrostem wymagań warto szukać tabletów z wyższej półki o lepszej wydajności i jakości wykonania.

Polecane tablety

Jaki tablet wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście wybór modelu najlepszego nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Poniżej została zaprezentowana lista elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów.

 • Wygląd i jakość wykonania. Z pozoru jest to drugorzędna cecha tabletu. W praktyce jednak wykorzystanie słabej jakości materiałów szybko może zakończyć żywot urządzenia. Bez względu na to, czy brany jest pod uwagę tani czy high-endowy tablet, warto dowiedzieć się (lub sprawdzić samemu w sklepie), jak są spasowane elementy oraz czy przy normalnym użytkowaniu obudowa niepokojąco nie trzeszczy. Najważniejsza jednak kwestia dotyczy materiałów, z jakich wykonano tablet.

Obecnie najczęstszą (i najlepszą) konfiguracją jest obudowa wykonana z aluminium oraz wysokiej jakości plastiku. Warto również sprawdzić, czy tył obudowy pokryto materiałem antypoślizgowym, który zapobiega wyślizgnięciu się urządzenia z dłoni. Do tego dochodzi dodatkowa ochrona ekranu (np. Gorilla Glass).

 • Ekran Tabletu. W przypadku wyświetlacza, ważną rolę odgrywają cztery elementy. Pierwszym z nich jest oczywiście rozmiar, czyli przekątna ekranu.Na rynku najczęściej spotykane są 7-calowe oraz 10-calowe Większy ekran to większa powierzchnia robocza, łatwiejsze wprowadzanie tekstu oraz przeglądanie stron internetowych. 7-calowe tablety są natomiast poręczniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu.

Na rynku znajdują się również 5-calowe ekrany, które coraz częściej stanowią hybrydę smartfona oraz tabletu. To, na jaki ekran najlepiej się zdecydować, zależy od indywidualnych preferencji. 5-calowe urządzenia sprawdzają się jako nawigacje, 7-calowe jako poręczne tablety multimedialne, 10-calowe mogą pełnić rolę urządzeń biznesowych.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem, a raczej parametrem, jest rozdzielczość – im większa, tym lepiej, choć w przypadku małych urządzeń nie warto decydować się na rozdzielczość pokroju Full HD (np. przy 5-calowym ekranie, gdyż tekst będzie zbyt mały). Wśród 7-calowych tabletów często spotykane rozdzielczość wynoszą 1024 x 600 pikseli oraz 1280x800, w 10-calowych może ona wynosić nawet 1920 x 1200 pikseli. Oczywiście znaleźć można modele z jeszcze wyższą rozdzielczością – 2048 x 1536, 2736 x 2048 etc.

Wpływ na jakość generowanego obrazu ma również rodzaj zamontowanej matrycy. Najczęściej wykorzystywane są ekrany TN lub IPS. Pierwsze z nich znaleźć można w tabletach tanich, natomiast IPS cechujące się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szerszymi kątami widzenia. Ostatnią kwestią wartą rozważenia jest rodzaj ochrony ekranu. Niektóre modele, szczególnie te z wyższej półki, mają dodatkową osłonę w postaci szkła Gorilla Glass odpornego na mechaniczne zarysowania i usterki.

 • Bateria. Jest to najtrudniejszy element do sprawdzenia, jednak warto pamiętać, że długa praca na baterii jest bardzo ważną cechą tabletu. Zdarza się, że tańsze urządzenia oferują jedynie 3-4 godziny pracy, gdzie inne pozwolą na ponad 10-godzinne oglądanie filmów. Jeśli producent nie podaje w specyfikacji pojemności akumulatora, warto poszukać testów oraz opinii osób, które korzystały z tabletu.
 • Wydajność tabletów. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma to, w jaki sposób tablet będzie wykorzystywany. Jak bowiem wiadomo, bardziej zaawansowane aplikacje i gry wymagają wydajniejszego sprzętu niż programy standardowe, służące do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy też obsługi portali społecznościowych.

Jeżeli szukamy sprzętu do tego typu aplikacji, wystarczający okaże się model z procesorem dwurdzeniowym (taktowanie 1.2-1.4 GHz) i 2 GB pamięci RAM. Taka konfiguracja zapewni przede wszystkim płynną obsługę systemu operacyjnego. Bardziej wymagający użytkownicy będą jednak celować w tablety, których procesory dysponują czterema lub ośmioma fizycznymi rdzeniami oraz wydajną jednostką graficzną. Do tego dołożą również 3 lub 4 GB RAM. Zapewni to moc wystarczającą do obsługi aplikacji specjalistycznych i nowych gier.

 • Pamięć wbudowana. Warto zwrócić uwagę, czy poszczególne modele tabletów, oprócz wewnętrznej pamięci na dane, mają możliwość jej rozszerzenia poprzez dokupienie karty microSD. A jeśli nie, należy zastanowić się, czy deklarowana przez producenta ilość pamięci flash wystarczy na przechowywanie wszystkich informacji. 16 GB to wartość minimalna, jeśli jednak zamierzamy instalować wiele zróżnicowanych aplikacji, warto celować w tablety z 32 GB, 64 GB pamięci lub jeszcze pojemniejsze.

Jaki tablet najlepszy? Pozostałe wyposażenie

Oprócz standardowych podzespołów, modułów oraz portów, warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych elementów poprawiających komfort użytkowania, w zależności od potrzeb oraz oczekiwań:

 • złącze HDMI – istotne dla osób, które planują podłączyć tablet do telewizora, by oglądać obraz na większym ekranie. Pamiętać należy, że w wielu urządzeniach dostępne jest złącze micro HDMI – chcąc podłączyć je do telewizora, konieczne będzie więc skorzystanie z odpowiedniego kabla lub przejściówki,
 • kamerka – osoby, które szukają urządzenia do przeprowadzania wideokonferecji, powinny interesować się modelami tabletów oferujących możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości HD lub Full HD. Oczywiście istnieje również możliwość wykonywania zdjęć, jednak te rzadko dorównują jakości fotografii ze smartfonów.
 • moduł 3G – umożliwi korzystanie z Internetu niezależnie od dostępności sieci Wi-Fi,
 • NFC – wykorzystywany w płatnościach oraz przesyłaniu danych pomiędzy urządzeniami poprzez zetknięcie ich ze sobą,
 • Bluetooth – pozwala między innymi na bezprzewodowe podłączenie klawiatury czy myszki.

Oczywiście do tego dochodzą również porty USB i micro USB, a także łączność Wi-Fi, która pojawia się w większości tabletów, także w tych z najniższej półki cenowej.

Tablet dla dziecka

Producenci, oprócz zwykłych wersji tabletów, rozszerzają ofertę o urządzenia edukacyjne, typowo z przeznaczeniem dla dziecka. Niektóre modele są wyposażone w blokadę rodzicielską czy też dodatkowe, wybrane przez producenta oprogramowanie dostosowane do wieku dziecka. Ponadto są to najczęściej tablety, które charakteryzują się kolorową obudową, ozdobioną ilustracjami ulubionych postaci z kreskówek.

Jak połączyć tablet z Internetem?

Każdy tablet, niezależnie od ceny, umożliwia podłączenie do sieci Wi-Fi. Jednak dla osób, które dużo podróżują i które potrzebują stałego połączenia z Internetem, potrzebne są rozwiązania korzystające nie tylko z usług pochodzących od zewnętrznych dostawców. W zależności od modelu, dostępne są dwie możliwości:

 • podłączenie modemu poprzez USB – jest to rozwiązanie spotykane w tańszych modelach tabletów. Choć większość modemów będzie wykrywana przez urządzenie, warto sprawdzić na stronie producenta, czy na pewno jest on obsługiwany,
 • włożenie karty SIM do specjalnego slotu – rozwiązanie najczęściej wykorzystywane w high-endowych tabletach. Nie wymaga podłączenia dodatkowego modemu, by móc korzystać z Internetu, gdyż jest on już wbudowany w urządzeniu. Najnowsze modele są wyposażane w modemy LTE. Nie powinno być również kłopotu z korzystaniem karty Aero z darmowym Internetem.

Najlepszy tablet – porównanie systemów operacyjnych

Od wielu lat na rynku panuje podział na tablety pracujące na poszczególnych wersjach systemów Android, Windows oraz iOS. Warto więc zastanowić się, który z nich zapewnia najwyższy komfort pracy.

Zalety i wady systemu Android

Zalety

 • otwarty kod systemu, szerokie możliwości konfiguracji
 • urządzenia z tym systemem są dostępne we wszystkich przedziałach cenowych
 • ogromny wybór aplikacji
 • częste aktualizacje systemu do nowszych wersji
 • szeroki wybór urządzeń

Wady

 • system narażony na ataki
 • możliwe problemy z płynnością działania na urządzenia o małej mocy obliczeniowej

Zalety i wady systemu Windows

Zalety

 • tablety zazwyczaj wyróżniają się specyfikacją dobraną do potrzeb systemu
 • wiele gier i aplikacji znanych z komputerów osobistych
 • wysoki poziom bezpieczeństwa (dotyczy wspieranych wersji systemu)

Wady

 • brak wsparcia dla starszych systemów, dlatego najlepiej decydować się na modele z wersją Windows 10
 • mniej dostępnych urządzeń

Zalety i wady systemu iOS

Zalety

 • doskonała stabilność działania systemu
 • współpraca z innymi urządzeniami Apple w ramach jednego ekosystemu
 • wysoki poziom bezpieczeństwa
 • dostęp do wielu dedykowanych aplikacji, które zawsze działają dobrze

Wady

 • wysokie ceny urządzeń
 • system jest zamknięty

Tablet a smartfon

Czy warto decydować się na tablet, kiedy w domu jest już smartfon? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy przede wszystkim od potrzeb. Tablet to przede wszystkim urządzenie, które ma ułatwić przeglądanie stron internetowych, czytanie e-booków, pisanie e-maili czy możliwość oglądania filmów w podróży. Z kolei smartfon ma  być lekki, dobrze leżeć w dłoni i mieścić się w kieszeni spodni. A dodatkowo oferować inne funkcje jak gry, słuchanie muzyki, uruchamianie programów biznesowych czy w ostateczności surfowanie po sieci.

Jakiego producenta tablet warto wybrać?

Jakiej firmy i która marka tabletów jest najlepsza? Jakie tablety są najlepsze?

Najpopularniejsi z producentów tabletów to m.in. Apple, Samsung, Acer, Yarvik, Goclever, ModeCom, Huawei, Prestigio, Lark, Kruger&Matz, Overmax, Kiano, Manta Multimedia, Asus, NTT, Lenovo, Colorovo, NavRoad, Media-Tech, Dell, Tracer, Pentagram, Hewlett-Packard. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze tablety. Zobacz ranking tabletów w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny tablet dopasowany do Twoich potrzeb.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
4,8
3 oceny
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

a masz moze jakies dane o samsugu galaxy tab e? znalazlem go w niezlej promocji a szukam czegos dobrego i niedorgiego, tak do tysiaka
Co do systemu to ja jestem jakoś przyzwyczajony do androida, ale kwestia gustu, bo oba mają tyle wad co zalet :D ostatnio nawet udało mi się ustrzelić nowe cudeńko i to w przystępnej cenie, bo teraz w ME jest promocja na powrót do szkoły, co z tego, że już nie jestem uczniem, jak można to trzeba korzystać :P
Ja tez wole androida. Kupiłam od goclever tablet quantum 2 1010 lite i jestem mile zaskoczona, mam go juz jakis czas, a nie zwalnia, bateria trzyma dobrze no i mega design :D
10 letnie wsparcie w Windows ? Bzdura kupiłem Lumia i po 2 latach brak wsparcia