Udostępnij
Skomentuj

Jaki switch wybrać? Który najlepszy?

Switch pozwala połączyć w sieć LAN nawet kilkadziesiąt urządzeń.

Przełączniki sieciowe stosuje się nie tylko w korporacjach, często pojawiają się również w domach. Jaki switch kupić do sieci domowej?

Zakup odpowiedniego przełącznika sieciowego może stanowić wyzwanie, gdyż tego rodzaju urządzenia występują w wielu konfiguracjach. Budowa, funkcje, sposób zarządzania, ilość portów – to najczęściej spotykane różnice. Zazwyczaj im droższe urządzenie, tym lepsza jego jakość. Switch D-Link, switch TP-Link czy switch Dell wyróżnia nie tylko funkcjonalność, ale także niska awaryjność. Czym jest przełącznik sieciowy i jaką rolę pełni w sieci komputerowej?

Przełącznik sieciowy – co to jest?

Przełącznik sieciowy, switch, komutator – to urządzenie, za pomocą którego można połączyć, rozbudować lub uporządkować sieć lokalną. Ma on wpływ na wydajność sieci, pozwala zmniejszyć jej obciążenie, a dzięki dodatkowym funkcjom automatycznie dostosowuje sposób pracy do liczby użytkowników oraz ilości pojawiających się błędów.

Standardowe switche są urządzeniami niewielkich rozmiarów. Wyposażone w kilka lub kilkanaście portów, pozwalają przyłączyć do sieci kolejne urządzenia. Tego rodzaju sprzęt wystarcza do budowy i zarządzania siecią lokalną w domu lub w niewielkiej firmie. Bardziej rozbudowane urządzenia z kilkudziesięcioma portami oraz zaawansowanymi systemami konfiguracji i kontroli wykorzystuje się przede wszystkim w korporacjach i serwerowniach obsługujących duże sieci komputerowe.

Przełącznik sieciowy – funkcje

Przełączniki sieciowe często określane są mianem wieloportowego mostu lub inteligentnego koncentratora (huba), gdyż przekazują ramki wyłącznie do docelowego segmentu sieci – tylko do właściwego urządzenia. Dzięki temu komunikacja odbywa się z wykorzystaniem niezależnego pasma transmisji danych, co pozwala zniwelować ryzyko wystąpienia kolizji w sieci. Switche umożliwiają połączenie wielu segmentów sieci w gwiazdę. Podłączyć można do nich nie tylko pojedyncze urządzenia, ale także kolejne przełączniki, tworząc rozbudowaną infrastrukturę. Zaawansowane pod względem funkcjonalności przełączniki sieciowe pozwalają budować sieci wirtualne (VLAN), dzięki czemu możliwa jest praca zdalna, niezależnie od fizycznej lokalizacji użytkowników. Urządzenia te to tzw. switche zarządzalne, które dają możliwość wprowadzania własnych ustawień i konfiguracji, a więc dostosowania ich do konkretnych oczekiwań.

Polecane switche

Czym różni się przełącznik niezarządzalny od zarządzalnego? Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych cech obu rozwiązań.

Przełącznik sieciowy niezarządzalny

 • Służy jedynie do przekazywania ramek,
 • to proste urządzenie przeznaczone do budowy niewielkich sieci lokalnych,
 • sygnalizuje status portów jedynie za pomocą diod LED,
 • nie pozwala wprowadzać dodatkowych ustawień i konfigurować sieci,
 • działa od razu po podłączeniu do zasilania,
 • wyposażony jest zazwyczaj w kilka portów, umożliwiających przyłączenie niewielkiej liczby urządzeń,
 • jest tani,
 • wykorzystuje się go przede wszystkim w domach i niewielkich firmach.

Przełącznik sieciowy zarządzalny

 • Pozwala w pełni kontrolować sieć poprzez wydzielanie grup, ustawianie priorytetu przesyłania konkretnych danych, a także filtrowanie adresów MAC oraz tworzenie sieci wirtualnych,
 • wyposażony w wiele portów (dostępne są nawet przełączniki sieciowe 24 portowe czy 48 portowe) umożliwia tworzenie rozbudowanych sieci komputerowych,
 • jest droższy niż przełącznik niezarządzalny,
 • może być wykorzystywany zarówno w domach, niewielkich firmach, jak i dużych korporacjach.

Przełącznik sieciowy – działanie

Oferowane przez producentów switche mogą pracować w warstwie drugiej lub trzeciej modelu OSI. Ich sposób działania opiera się na odbieraniu, a następnie przekazywaniu ramek na odpowiedni port. Jak zostało wspomniane wcześniej, kanał transmisyjno-nadawczy nie jest współdzielony, a więc komunikacja pomiędzy urządzeniami nie podlega zakłóceniom. Przełączniki sieciowe tworzą tablice adresów MAC, rozpoznając i zapisując lokalizacje urządzeń skojarzone z konkretnym portem. Warto wspomnieć, iż wielkość tablicy adresów jest ograniczona i określona dla danego modelu switcha. Przed zakupem przełącznika sieciowego często pojawiają się rozmaite wątpliwości dotyczące jego funkcjonalności i sposobu działania. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na trzy najczęściej zadawane pytania.

 • Czy switch ma adres IP? Adres IP switcha zarządzalnego znajduje się zazwyczaj na naklejce usytuowanej z tyłu lub pod spodem urządzenia. Wpisując adres IP urządzenia do przeglądarki internetowej, można uzyskać dostęp do panelu administracyjnego, umożliwiającego konfigurację sprzętu.
 • Czy switch potrzebuje zasilania? Jak większość urządzeń sieciowych, tak i przełącznik wymaga zasilania. Może mieć ono charakter sieciowy, bateryjny lub akumulatorowy.
 • Czy switch rozdziela internet? Nie, do rozdzielania internetu służy ruter. Nowoczesne rutery łączą w sobie funkcje zarówno trasownika, jak i przełącznika.

Jaki switch kupić? Na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele przełączników sieciowych zasługujących na uwagę. Zakup tego rodzaju sprzętu często przysparza problemy nawet doświadczonym administratorom. Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania powinna zostać poprzedzona analizą dostępnego sprzętu. Inne wymagania i potrzeby ma niewielka sieć lokalna w domu czy małej firmie, a inne rozbudowana infrastruktura w korporacji.

Jak widać, przed zakupem switcha warto przeprowadzić research. Jakie elementy wziąć pod uwagę?

 • Liczba portów - Niewielkie przełączniki sieciowe do zastosowań domowych wyposażone są przeważnie w kilka portów. Zaawansowane urządzenia mają ich do dyspozycji nawet kilkadziesiąt. Im więcej portów, tym większą liczbę urządzeń można przyłączyć do sieci. Kupując switch, warto sięgnąć po urządzenia z kilkoma „zapasowymi” portami, w ten sposób ewentualna rozbudowa sieci nie będzie wymagała wymiany przełącznika.
 • Switch zarządzalny czy niezarządzalny? Jeśli urządzenie ma służyć do budowy lub uporządkowania prostej i niewielkiej sieci lokalnej, można pokusić się o zakup switcha niezarządzalnego. Inaczej rzecz wygląda, gdy sieć ma być podzielona na grupy albo gdy użytkownikom zależy na zdalnym dostępie poprzez VLAN.
 • Prędkość transmisji - Przełączniki sieciowe wyposażone są w porty umożliwiające przesył danych z prędkościami 10 Mbps, 100 Mbps oraz 1000 Mbps. W przypadku niewielkich biur standardem są switche z portami 10/100 Mbps. Warto pamiętać, że im większe prędkości transmisji, tym droższe urządzenie.
 • Przełącznik PoE? PoE to technologia zapewniająca przesył energii do urządzeń podłączonych do przełącznika za pomocą kabla. Switch PoE zapewnia zasilanie urządzeń sieciowych, które podpięte są do odpowiednio oznaczonych portów. Dzięki temu rozwiązaniu taki sprzęt jak kamera, telefon czy access point nie wymaga dodatkowego źródła zasilania.
 • Producent - Switch TP-Link, switch Mikrotik, a może przełącznik sieciowy HP? Wybierając urządzenia do budowy sieci komputerowych, warto sięgać po produkty sprawdzonych firm, które cieszą się uznaniem użytkowników. Na uwagę zasługują choćby przełączniki sieciowe Dell, które wyróżnia wydajność, bezawaryjność oraz możliwość zaawansowanej konfiguracji.
bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Adaptery AV - Adaptery Bluetooth - Kable AV

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.