Udostępnij
Skomentuj

Jaki program do obróbki zdjęć wybrać? TOP 5 aplikacji

Program do obróbki zdjęć to znakomita inwestycja. Sprawdź, na jakie aplikacje zwrócić szczególną uwagę!

 

Jaki program do obróbki zdjęć kupić?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w ostatnich latach postęp technologiczny jest większy niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z tym nawet najbardziej początkujące osoby mogą obecnie zostać niemal profesjonalnymi fotografami. Oczywiście nie każdy będzie w stanie zrobić przepiękne, wzbudzające wiele emocji zdjęcia, ale praktycznie wszyscy mogą jakąkolwiek fotografię przerobić.

Edytory zdjęć są dostępne na wyciągnięcie ręki, niezależnie od tego, czy jesteś zupełnym amatorem, czy profesjonalistą w tej dziedzinie. Coraz więcej producentów decyduje się na wypuszczenie na rynek swoich programów do obróbki fotografii, w związku z czym w branży panuje na tym polu ogromna konkurencja, a Ty możesz śmiało przebierać w różnorakich możliwościach. Warto mieć jednak świadomość, że pośród tak dużej oferty niekiedy bardzo trudno trafić na coś, co w pełni będzie Cię satysfakcjonować.

Zatem zanim zdecydujesz się na konkretny program do przerabiania zdjęć, musisz ustalić sam ze sobą swoje wymagania oraz oczekiwania względem takiej aplikacji z racji tego, że programów jest obecnie wiele i są one skrajnie różne. Zupełnie inne będą odpowiednie dla osoby ze wszech miar początkującej, a inne dla zawodowca, który fotografią zajmuje się zawodowo i poszukuje po prostu narzędzia do pracy.

Musisz mieć świadomość, że wszystkie programy mogą różnić się od siebie drastycznie, oferując zupełnie inne możliwości, przystępność czy nawet system operacyjny, na którym działają bez zarzutu. Aby apka do przerabiania zdjęć w pełni cię zadowoliła, musisz poświęcić trochę czasu na poszukiwania. Zapewniamy jednak, że kiedy już trafisz na coś dla siebie, nie będziesz żałował. Zapraszamy zatem na kilka porad odnośnie tego, jak rozsądnie wybrać dobry program do zdjęć.

Co powinien mieć dobry program do obróbki zdjęć?

Zacznijmy od niezwykle istotnego pytania: co zamierzasz robić przy pomocy takiego programu? Jakie zadania będzie musiał dla ciebie wykonać? Musisz mieć bowiem na uwadze, że nie każdy program do edycji zdjęć pozwala na przesadnie szeroki wachlarz możliwości.

Jeśli zamierzasz jedynie nieco poprawiać zdjęcia, które zrobiłeś lub dodawać do nich podstawowe efekty, praktycznie każdy edytor zdjęć będzie dla Ciebie odpowiedni. Prawdę mówiąc, prawdopodobnie najkorzystniejszą opcją w takiej sytuacji będzie dowolny darmowy program do obróbki zdjęć. Oczywiście nie wszystkie z nich działają tak sprawnie, jak moglibyśmy oczekiwać, w związku z czym i tak warto rozejrzeć się za odpowiednią opcją, żeby nie zaśmiecić komputera oraz nie spędzić godzin na żmudnych, nieefektywnych próbach opanowania programu.

Zatem jeśli zamierzasz po prostu wykonać kolaż zdjęć czy coś podobnego, prosta aplikacja do przerabiania zdjęć będzie dla ciebie odpowiednia. Warto jednak zapoznać się z kilkoma cechami naprawdę dobrego programu, który sprosta oczekiwaniom nie tylko najbardziej amatorskich użytkowników, lecz także tych, którzy przerabiają zdjęcia zawodowo lub w ramach zaawansowanego hobby.

Oczywiście najbardziej istotną podstawą będą takie funkcje, jak możliwość prostej korekty zdjęć pod względem ostrości, nasycenia czy kontrastu, a także opcja względnie sprawnej i szybkiej zmiany kolorystyki zdjęcia, na przykład na czarno-białe. Co bardziej kreatywnym użytkownikom spodobają się wszelakie filtry i proste efekty wizualne, które mogą uczynić naszą fotografię naprawdę oryginalną. Oczywiście tworzenie kolaży czy też możliwość umieszczenia na zdjęciach napisów czy prostych obrazków również jest w cenie.

Wymienione cechy można uznać za najbardziej podstawowe. Jeśli szukasz dobrego programu tego rodzaju, warto mieć na uwadze powyższe kwestie, aby w żadnym stopniu się nie rozczarować, szczególnie kiedy jesteś użytkownikiem mało zaawansowanym i chcesz się nieco pobawić lub przerobić parę zdjęć w bardzo prosty sposób. Trzeba bowiem wiedzieć, że podstawowe umiejętności w tym zakresie mogą przyjść naprawdę bardzo szybko, nawet po kilkunastu minutach prób opanowania danego programu.

Programy do obróbki zdjęć na Windows i iOS

Jednym z pierwszych kroków, który zdecydowanie musisz zrobić, zanim wybierzesz dla siebie najbardziej odpowiedni program do przerabiania zdjęć, jest uzyskanie pełnej świadomości w zakresie używanego . Owszem, może to brzmieć nieco banalnie, ale już tłumaczymy, dlaczego jest to sprawa ze wszech miar istotna, której nie należy bagatelizować.

Po prostu bardzo dużo programów tego rodzaju jest dostępnych tylko i wyłącznie na jednym z tych systemów – na drugim nie będzie działał, nawet jakbyśmy próbowali uczynić w tej materii cuda. Na szczęście użytkownicy obu systemów mogą cieszyć się dość obszernym wyborem jeśli chodzi o aplikacje służące do nanoszenia efektów i przerabiania fotografii. Tak samo jest zresztą wtedy, gdy naszym celem jest świetny program do obróbki filmów po polsku – asortyment poszczególnych producentów jest ogromny.

Niezależnie jednak od tego, jakiego systemu operacyjnego używasz, musisz wziąć pod uwagę także kilka innych kwestii. Dobry program do obróbki zdjęć Windows 10 powinien mieć względnie przejrzysty interfejs, zwłaszcza kiedy potrzebujesz go tylko na chwilę, do przerobienia dosłownie kilku fotografii. Na szczęście twórcy tego typu aplikacji zdają sobie sprawę z tego, że użytkownicy doceniają przede wszystkim prostotę i przejrzystość, więc robią wszystko, aby ich programy spełniały oczekiwania na tym polu.

Ranking darmowych programów do obróbki zdjęć

Decydując się na darmowy program do obróbki zdjęć na laptopa, musisz mieć świadomość odnośnie kilku istotnych kwestii. Przede wszystkim, tego rodzaju aplikacje, z racji swojej licencji i braku opłat, mogą być nieco bardziej okrojone względem tych, za które należy zapłacić, aby z nich korzystać. Musisz jednak sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujesz od konkretnego programu. Jeśli bowiem masz do wykonania kilka prostych, banalnych wręcz zadań, to sprawa jest bardzo prosta – warto zdecydować się na edytor zdjęć online, darmowy program do obróbki zdjęć iOS lub program do obróbki zdjęć Windows 10.

Kiedy jednak prace, które musisz wykonać, znacznie wykraczają poza kompetencje darmowych programów, na przykład jeśli chodzi o nakładanie wszelkich masek i filtrów czy obróbkę niektórych nieco bardziej egzotycznych formatów, z pewnością powinieneś rozejrzeć się za nieco bardziej profesjonalnymi aplikacjami. Za takie edytory zdjęć będzie trzeba, niestety, zapłacić, niekiedy naprawdę sporo, ale kiedy zajmujesz się tym na co dzień, będzie to znakomita inwestycja w swoje hobby lub nawet pracę.

Kolejną kwestią jest niezwykle popularny fotomontaż – tej opcji w pełnej wersji również próżno szukać w darmowych programach. Przeróbka zdjęć w taki sposób jest czynnością niezwykle skomplikowaną, która wymaga naprawdę solidnych narzędzi. Jeśli zatem jesteś miłośnikiem tego rodzaju sztuki, również powinieneś zainwestować w nieco bardziej zaawansowany program, dla którego nie będzie problemem wycinanie osób z fotografii czy wykonywanie nieco bardziej szalonych i nieszablonowych zadań.

Programów godnych uwagi jest naprawdę dużo. Wiele osób poleca na przykład Photoscape czy aplikację o nazwie Picasa. Wybór jest jednak niezwykle obszerny i wykracza poza kilka najpopularniejszych opcji. Każdy z programów jest nieco inny i oferuje inny zakres zadań, więc warto zapoznać się z opisami kilku z nich na stronach producentów. W przypadku chęci kupna nieco bardziej zaawansowanej aplikacji warto skusić się na darmowy okres próbny, który oferuje coraz więcej producentów tego rodzaju oprogramowania.

Ciekawą opcją będzie też zainstalowanie programu o typie licencji freemium. Oznacza to, że korzystanie z podstawowych funkcji aplikacji jest całkowicie darmowe, ale kiedy spodoba nam się wygoda jego użytkowania, interfejs czy ogólna przystępność, będziemy mogli wykupić wersję premium, która oferuje znacznie więcej możliwości. Wydaje się, że to naprawdę uczciwa opcja, zarówno ze strony użytkownika, jak i producenta.

Edytor zdjęć dla początkujących

Kiedy postanowisz, że najbardziej odpowiednią dla ciebie opcją będzie darmowy program, mimo wszystko możesz oczekiwać naprawdę solidnych aplikacji. Wynika to z tego, że wielu producentów ze sobą konkuruje, przez co część z nich decyduje się na wprowadzenie do darmowych programów naprawdę skomplikowanych i oferujących wiele możliwości rozwiązań, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej zaawansowanych użytkowników.

Warto jednak skupić się na kwestiach nieco bardziej przyziemnych. Chociażby na fakcie, że wielu początkujących użytkowników, którzy decydują się na zainstalowanie darmowej aplikacji, jest osobami zupełnie niezaznajomionymi w temacie. Naprzeciw temu wyjść może jednak kilka dostępnych opcji, których nie posiada co prawda każdy program, ale zdecydowanie warto znaleźć taki, który takowe proponuje.

Wśród nich jest między innymi możliwość przejścia samouczka. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że nawet najprostsze programy tego typu wymagają pewnego wtajemniczenia, wprowadzenia w różnorakie sposoby użytkowania programu, aby obróbka zdjęć przebiegała sprawnie. Dlatego samouczek jest jedną z podstaw, które mogą być przydatne najbardziej początkującym użytkownikom. Na szczęście coraz więcej producentów oprogramowania decyduje się na ten krok. Wielu z nich zdaje sobie bowiem sprawę, że w czasach, w których dosłownie każdy może być fotografem i przerabiać zdjęcia na różnorakie sposoby, pojawia się coraz więcej amatorów, którym powinno się przyjść w tej kwestii z pomocą.

Producenci coraz bardziej zdają sobie także sprawę, że anglojęzyczna wersja programu może nie wystarczyć. Oczywiście znajomość angielskiego nie jest obecnie niczym rzadkim i wiele osób jest w stanie sobie poradzić nawet z nieco bardziej skomplikowanymi treściami w tym języku, ale warto pamiętać również o tych, którzy nie zdołali opanować tego najbardziej powszechnego na świecie języka. Bardzo często także osoby, które znają podstawy angielskiego, mają problem z nieco bardziej zaawansowanymi opcjami w tego typu programach.

Dlatego, jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, który ceni sobie wygodę, powinieneś zaopatrzyć się w darmowy program do obróbki grafiki po polsku, który jest wyposażony w samouczek. W ten sposób bez większych problemów w bardzo krótkim czasie opanujesz podstawy, dzięki którym będziesz mógł sprawnie i efektywnie przerabiać różnorakie fotografie na swoją modłę.

Jeśli jednak czujesz, że nie jest ci potrzebny ani samouczek, ani język polski, z pewnością wybór będzie o wiele, wiele większy, warto bowiem pamiętać, że nie każdy dobry program posiada te cechy. Pamiętaj, że najważniejszą kwestią są Twoje potrzeby i wymagania względem danej aplikacji. Istotny jest również poziom doświadczenia na tym polu. Dobry program do obróbki zdjęć może być Twoim najbliższym przyjacielem pomagającym w codziennej pracy albo kolegą, z którym spotykasz się raz w miesiącu na dosłownie chwilkę, aby przerobić parę fotek z zagranicznego wyjazdu.

W zależności od tego, czego oczekujesz od danego programu, jego funkcji oraz możliwości, w każdym wypadku wybór jest naprawdę obszerny. Dlatego powinieneś poświęcić nieco czasu na poszukiwania, aby znaleźć taki, który sprawi ci najwięcej frajdy, satysfakcji i zapewni możliwość wykonywania zadań, których od niego oczekujesz. Ważna jest różnorodność funkcji, ale również przejrzystość, stopień zaawansowania, obsługiwane formaty. Czynników jest sporo.

Na szczęście rynek pod tym kątem rozwija się szybciej niż jeszcze jakiś czas temu, w związku z czym propozycji jest naprawdę mnóstwo. Tylko od ciebie zależy, na jaki konkretnie program się zdecydujesz – masz w tym pełną dowolność oraz mnogość opcji, co bardzo cieszy, bo jeszcze całkiem niedawno sytuacja była znacznie bardziej skromna.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.