Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki pendrive 64GB wybrać? Czym się kierować? Poradnik zakupowy

Dowiedz się, która pamięć USB 64GB nadąży za Twoimi danymi i dlaczego dobry pendrive to szybki pendrive?

Decyzja o wyborze dużej pojemności pamięci USB ma sens, jeśli sięgniesz po nośnik, którego prędkość pozwoli na swobodne używanie danych. Przy ilościach danych rzędu kilkudziesięciu GB, prędkości warte Twoich pieniędzy powinny oscylować w granicach 100MB/s dla odczytu danych i ponad 20MB/s dla ich zapisu. Taki jest szybki pendrive. Widząc podobne parametry, możesz mieć pewność, że producent dał Ci wszystko, co miał najlepszego.

Jaki pendrive 64GB warto kupić?

Mimo to, pamięć USB 64GB, cena i wysokie prędkości deklarowane przez producentów nie gwarantują, że będziesz usatysfakcjonowanym posiadaczem pamięci przenośnej. Producenci mogą prześcigać się w możliwościach swoich nośników. Pendrive SanDisk 64GB teoretycznie ma wyższe parametry przesyłu danych, niż pendrive Toshiba. Jaki będzie faktycznie szybszy, jest kwestią dyskusyjną. Rankingi i porównania ignorują fakt, że wiele w prędkości przesyłu danych mają do powiedzenia urządzenia, z którymi pamięć przenośna ma współpracować.

Ile danych zmieści pamięć masowa o pojemności 64GB?

64GB to sporo przestrzeni dla danych. Dla porównania: dwie godziny nagrania wideo w jakości HD bez problemu umieścisz na nośniku dysponującym pamięcią do 16GB. Pliki instalacyjne Windows 10 przechowasz na 8GB. 64GB powinno zmieścić kopie zapasowe komputera osobistego, gier wideo oraz wielokrotności multimediów o wysokich jakościach. W rankingach to właśnie pendrive 64GB jest polecany jako fizyczny nośnik dla nagrań wideo i wymagających plików graficznych.

Nawet najlepszy pendrive 64GB nie pomieści dokładnie 64GB. Za standard uznajde się fakt, że pojemność 64GB już w momencie opuszczenia fabryki jest częściowo zajęta danymi oprogramowania, którego pendrive potrzebuje do samoobsługi: formatowania, szyfrowania itp. Kupując pendrive 64GB możesz liczyć, że umieścisz na nim mniej, niż 60GB danych. Tak duża różnica wynika także z pewnego zamieszania w jednostkach pojemności. Producenci, określając ten parametr pamięci przenośnej, stosują system dziesiętny, charakterystyczny dla jednostek SI.

Mimo to właściciel dużej ilości multimediów nie ma prawa narzekać. ADATA, SanDisk, czy pendrive Kingston 64GB mają bardzo przyzwoite rozwiązania wydajnościowe, nie odpuszcza się im designu, a są dostępne w korzystnych cenach. Rynek pamięci flash 64GB znalazł się w idealnej niszy dla kupujących, wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka szczegółów.

Polecane pendrive'y 64GB

Jak wybrać odpowiedni interfejs pendrive 64GB?

Interfejs to okno na świat każdego pendriva. Od jego standardu zależy prędkość kopiowania plików i odtwarzania multimediów. Interfejsy, w jakie może być wyposażona pamięć USB 64GB to:

  • USB 2.0: maksymalna prędkość przesyłu danych 480Mb/s – bardzo rzadko spotykany, może stanowić co najwyżej doposażenie dla urządzeń z pojemnością 64GB;
  • USB 3.2 Gen 1x1, USB 3.1 Gen 1 czyli USB 3.0: przesył danych na poziomie 5Gb/s – pozwala na swobodne posługiwanie się danymi. Bardzo popularne rozwiązanie dla łączy USB A, micro USB i USB C;
  • USB 3.2 Gen 1x2: przesył danych niemal powyżej oczekiwań na poziomie 10Gb/s – bardzo szybkie rozwiązanie, ale niepopularne, ponieważ dostępne jest tylko dla wejścia USB typu C. Wypada, żeby pen drive miał jeszcze jakiś uniwersalny port;
  • USB 3.2 Gen 2x1 lub USB 3.1 Gen 2: maksymalny przesył danych 10Gb/s – takie oznaczenie interfejsu pendriva 64GB gwarantuje, że kupujesz szybki nośnik danych o dobrej jakości. Występuje jako łącze USB A, microUSB i USB C.

Producenci i dystrybutorzy nie zawsze dbają w ofertach o pełne oznaczenia interfejsów. Pendrive 64GB USB 3.1 może być nośnikiem z portem o wydajności do 10GB/s lub do 5GB/s. Jeśli nie jesteś pewien, z czym masz do czynienia, pozostaje strona internetowa producenta oraz instrukcje obsługi.

Zabezpieczenie danych w pendrive 64GB – czy to konieczne?

Dane, które będziesz magazynować lub przenosić w pamięci flash USB zawsze mają jakąś wartość i nawet niewinne zdjęcia z wakacji na pendrivie mogą być warte ochrony. Nie wspominając o zdjęciach dowodów osobistych, rachunków bankowych, list płac, umów z kontrahentami i wszystkich danych, które masz obowiązek szyfrować. Dlatego zabezpieczenie danych zgromadzonych na nośniku jest konieczne i staje się coraz bardziej popularne. Wielu producentów pamięci USB wyposaża ją w dodatkowe systemy ochrony danych i to w różnym poziomie zaawansowania.

Datatraveler marki Kingston jest linią produktów, w których znajdziesz pamięć USB z oprogramowaniem szyfrującym całe urządzenie, umożliwiającym zabezpieczenie tylko części danych lub zdalną administrację nad ingerencją w dane zgromadzone w pamięci akcesorium. Podobnie SanDisk ma w ofercie nośniki z autorskimi rozwiązaniami szyfrującymi. Automatyczna kopia danych w chmurze w przypadku próby naruszenia zabezpieczeń dostępna jest nawet w modelach budżetowych.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, przy wyborze pamięci flash 64GB?

Czas trwania gwarancji, jaką dysponuje pendrive, wskazuje na jego trwałość. Im dłuższa, tym lepsza, ale 3 lata to przyzwoity termin. Jeśli inwestujesz w nośnik danych kwotę rzędu kilkuset złotych, wybierz model z gwarancją na co najmniej 5 lat. Pamięć typu flash zużywa się nie w czasie, a proporcjonalnie do jego eksploatowania. Użytkownik może się o tym boleśnie przekonać tylko w trakcie korzystania z akcesorium. Usterka niszcząca pendrive 64GB kosztuje cię nie tylko wartość urządzenia, a wartość utraconych danych.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Pendrive - Dyski zewnętrzne - Karty pamięci

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.