Jaki monitor 75Hz wybrać? jaki najlepszy? Czy warto?

| 0 Komentarzy
Jaki monitor 75Hz najlepiej kupić? Jakimi parametrami warto się kierować przy zakupie monitora 75Hz? Dla kogo monitor 75 Hz?

Monitory 75Hz to uniwersalny sprzęt, który jest optymalnym rozwiązaniem zarówno dla graczy, osób lubiących oglądać filmy. Sprawdzą się także w przypadku pracy z dokumentami oraz przeglądaniu multimediów. Częstotliwość odświeżania na poziomie 75Hz to dobra wartość, która poradzi sobie z większością czynności na komputerze bez efektu smużenia oraz rozrywania się obrazu. Wybór monitorów 75Hz jest bardzo szeroki, a producenci oferują różne typy monitorów od gamingowych po budżetowe i biurowe. Jednak, aby wybrać dobry monitor 75Hz należy zwrócić uwagę na inne istotne parametry. Nie bez znaczenia jest także, sama marka sprzętu.

Polecane monitory 75 Hz

Monitor 75Hz, a 144Hz – różnice

Wskazane wartości Hz informują użytkownika o tym, ile ekran wyświetla obrazów w ciągu sekundy. Monitor 75Hz będzie wyświetlał 75 klatek na sekundę, a czas reakcji matryc będzie plasował się na poziomie 16 ms. Z kolei ekran 144Hz będzie pokazywał aż 144 obrazów na sekundę, a czas reakcji podskoczy do 7 ms. Jest to znacząca różnica w parametrach. Większa częstotliwość zapewnia płynny i dynamiczny obraz oraz brak irytujących pasków na panelu czyli tzw. tearingu.

Wybierając odpowiedni monitor należy się zastanowić się do czego będzie on stosowany. W wypadku pracy biurowej, na przykład pracy z dokumentami, prostymi aplikacjami czy przeglądaniu multimediów nie będzie można zobczyć różnicy między monitorem 75Hz, a 144Hz. Również w większości gier komputerowych monitor 75Hz powinien dać radę, jednak przy bardziej dynamicznej rozgrywce mogą pojawić się denerwujące paski, będące przyczyną niewydajności matrycy.

Przy bardziej rozbudowanych grach z dużymi wymaganiami, gdzie liczy się duża liczba klatek na sekundę widać na pierwszy rzut oka różnicę. Monitor 144Hz w takim wypadku da bardziej płynny obraz oraz pozbawi nas ryzyka efektu smużenia i tearingu. Z kolei monitor 75Hz może czasem mieć problemy z płynnym obrazem podczas bardziej dynamicznych scen oraz walk. Jednak za monitorem 75Hz przemawia znacznie niższa cena.

Jakimi parametrami warto się kierować?

Rozdzielczość

To wartość, która oznacza maksymalną liczbę pikseli wyświetlanych na ekranie. Jest ona podawana zarówno  pionie, jak i poziomie. Najczęściej spotykane warianty rozdzielczości monitorów 75Hz to:

  • 1280 x1024 (SXGA) – nie daje zbyt dobrego obrazu, polecana do pracy biurowej i użytku domowego
  • 1920 x 1080 (Full HD) obecnie standardowa rozdzielczość, daje dobrej jakości obraz oraz dużą szczegółowość
  • 2560 x 1440 (1440p) – popularna przekątna wśród graczy, charakteryzuje się wyraźnym oraz szczegółowym obrazem

Przekątna

Jest liczona w calach (1cal - 2,54cm). W zależności do czego chcemy używać monitora polecane są różne przekątne:

  • 17'' – 19'' – monitor najlepszy do prac biurowych i przeglądania internetu,
  • 20'' – 22'' – ekran dla przeciętnego gracza,
  • 24'' i więcej – monitor dla kinomaniaków, do mocnych zestawów gamingowych, a także do profesjonalnej obróbki graficznej

Format

Najbardziej popularny jest monitor 75Hz panoramiczny (16:9 lub 16:10), który nadaje się większości czynności na komputerze, na przykład pracy z dokumentami, oglądania filmów czy grania w gry. Istnieją też monitory 75Hz ultrapanoramiczne, które są przydatne w pracy z kilkoma dokumentami i programami naraz.

Rodzaj matrycy

Od rodzaju matrycy zależy przede wszystkim jakość obrazu, kontrast oraz czas reakcji matrycy. Obecnie najbardziej popularnymi matrycami są TN, VA oraz IPS. Każda z nich cechuje się innymi parametrami. Jeśli zależy nam najbardziej na jakości obrazu i wysokim kontraście warto zakupić IPS monitor. W wypadku, gdy chcemy aby matryca miała szybki czas reakcji i była tania polecamy monitor 75Hz TN. Z kolei monitor 75Hz VA to połączenie zalet obu matryc TN i IPS – daje dobre odwzorowanie kolorów, mocny kontrast, a dodatkowo cechuje się głęboką czernią i dobrym czasem reakcji.

TN, IPS, VA – cechy

Jakie złącza do podlączenia monitora?

Ważna jest także obecność złączy. Pozwalają one podłączyć monitor do innego urządzenia. Warto zwrócić uwagę na obecność złącza USB, które powinno występować w większości modeli monitorów 75 Hz. Dobrze jest, gdy monitor posiada także HDMI – to złącze cyfrowe pozwala przesyłać obraz i dźwięk. Gratką dla kinomaniaków jest port DisplayPort o największej przepustowości, który pozwala na przysyłanie obrazu o wysokiej rozdzielczości, Za jego pomocą można przesyłać równolegle obraz oraz dźwięk wielokanałowy. Opcjonalnie warto także posiadać złącze DVI, które przesyła sygnał cyfrowy, jednak za jego pomocą można przesyłać jedynie obraz, a nie dźwięk. Dlatego też lepiej mieć w monitorze 75Hz HDMI lub DisplayPort.

Technologie i dodatkowe funkcje w monitorach 75 Hz

AMD FreeSync lub G-Sync

Te technologie synchronizują częstotliwość generowanego i wyświetlanego obrazu, dzięki czemu zapobiegają zacinaniu (efekt smużenia) i rozrywaniu animacji (zjawisko tearingu). To jest już konieczność podczas bardzo wymagających gier, wydawanych ostatnio przez producentów. W naszej ofercie mamy dużą ilość monitorów 75Hz AMD FreeSync.

Free Flicker

To technologia stosowana w monitorach LED, które ze względu na swoją specyfikę podświetlania mogą powodować migotanie obrazu. Ta nowoczesna technika pozwala pozbyć się migotania, które jest nieprzyjazne dla oczu i powoduje uczucie zmęczenia

HDR (High Dynamic Range)

Ta technologia sprawia, że kolory na ekranie są żywsze, bardziej intensywne oraz realistyczne. Zwiększa zakres rozpiętości między ciemnymi, a jasnymi tonami. Obraz HDR ma naturalniej przedstawiać elementy obrazu ukrywające się w ciemnych oraz bardzo jasnych obszarach obrazu. HDR występuje w kilku wariantach.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.