Udostępnij
Skomentuj

Jaki klimatyzator do ogrzewania?

Każdy wie, że klimatyzator powinien chłodzić, jednak nowoczesny może też ogrzewać. Jak wybrać ten najlepszy?

Na rynku znajdziesz coraz więcej modeli, bajecznie prostych w obsłudze, odpowiednich zarówno do domu, jak i do mieszkania. Tak naprawdę wszystkie są rewersyjną pompą ciepła, co oznacza, że ich działanie można odwrócić – za przykład weźmy chociażby klimatyzatory Aux. Wybór urządzeń jest bardzo szeroki. Zwróć uwagę na to, czy wygodniejsze będą dla Ciebie klimatyzatory ścienne (egzemplarz stacjonarny, może być również podsufitowy), czy klimatyzatory przenośne (mobilny, najczęściej stojący, będzie odpowiedni dla osób, dla których montaż takich urządzeń jest zbyt skomplikowany).

Jaki wybrać klimatyzator do ogrzewania?

Klimatyzator dwuczęściowy to nietypowy wybór, w którym parownik i skraplacz są oddzielnymi komponentami. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli zależy Ci, by klimatyzator był cichy. Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o klimatyzatorach bez rury, niestety, takowe póki co nie istnieją – pozbawione rury są klimatyzery, których przeznaczenie jest jednak trochę inne.

Co warto wiedzieć o klimatyzatorach do ogrzewania? Dawniej miejscem, w którym najczęściej można było dostrzec klimatyzator, było okno. Ze względu na duży hałas, jaki potrafiła generować sprężarka, podzielono zwarte urządzenie na jednostki zewnętrzną i wewnętrzną. Ta druga wyposażona jest często w filtr powietrza, jak również interesującą nas nagrzewnicę elektryczną.

Przede wszystkim dobry klimatyzator nie musi kosztować fortuny – wykonane w technologii inwerterowej będą najtańsze i choć wciąż będzie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, to nie zapominaj, że to inwestycja na lata, gdyż jest to sprzęt odporny na uszkodzenia mechaniczne i awarie. Do tego doliczyć trzeba koszt montażu – cennik jest ustalany indywidualnie przez firmy się w tym specjalizujące.

Działanie trybu grzania klimatyzatora możliwe jest do temperatury 15 °C na minusie, więc bariera temperatury otoczenia wpływa na jego działanie. Gdy na zewnątrz robi się zimniej, agregat prawdopodobnie przestanie działać – jego wydajność spada wraz z temperaturą. Ten techniczny parametr sprawia, że ogrzewać dom klimatyzatorem możemy w miesiącach poprzedzających sezon grzewczy lub tuż po nim, kiedy kaloryfery są wyłączone, jednak czujemy, że w pomieszczeniu jest zbyt zimno.

Włączony klimatyzator potrafi trochę hałasować. Aby praca generatora była mniej uciążliwa, warto przed zakupem poczytać o poziomie hałasu, jaki generuje urządzenie, na które się decydujemy – producenci zobligowani są do jego podawania. Trzeba od razu zaznaczyć, że nowoczesne wentylatory nie mają nic wspólnego w kwestii głośności ze swoimi poprzednikami, nie są jednak zupełnie nieme. Pracy klimatyzatorów towarzyszy jednostajny szum, który niektórym pozwala się wyciszyć, jednak innych drażni, dlatego niezbędne mogą się okazać internetowe poradniki, w których znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Polecane klimatyzatory

Na czym polega klimatyzacja jako ogrzewanie?

Klimatyzatory działają analogicznie do lodówek. Parownik, który znajduje się w jednostce wewnętrznej, ochładza powietrze, a ciepło, pobrane przez ciecz o niskiej temperaturze parowania, zostaje przetransportowane do skraplacza, a następnie usunięte na zewnątrz. To właśnie dlatego stojąc nieopodal zewnętrznego agregata albo rury wyrzutowej czujesz wokół ciepłe powietrze. Jak zatem działa ogrzewanie pomieszczenia za pomocą klimatyzacji? Na odwróceniu tego procesu. Choć brzmi to skomplikowanie, aby sprawić, żeby jednostka wewnętrzna stała się tą grzewczą, nie trzeba się trudzić ani szperać w ustawieniach urządzenia.

Klimatyzatory posiadające jednocześnie funkcję grzania są wyposażone w pompę ciepła. Element ten pozwala na wpuszczenie do wnętrza domu ciepłego powietrza. Ważne jest, by ustawić lub zamontować klimatyzator w miejscu, w którym ogrzewanie przyniesie najwięcej korzyści, a także, by dobrze go uszczelnić.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne?

Odpowiedź brzmi: tak. Ciepło, które uzyskujesz z ogrzewania klimatyzatorem pomieszczeń, jest tańsze niż to generowane przez grzejnik akumulacyjny. Jeszcze lepiej sprawa ma się z grzejnikami elektrycznymi – ciepło pochodzące z klimatyzatora potrafi być nawet o 80 procent od niego tańsze, choć wszystko zależy od poziomu temperatury wybieranej przez użytkownika. Z łatwością możesz obliczyć koszty energii elektrycznej, jaka będzie Ci potrzebna do ogrzania mieszkania lub domu za pomocą klimatyzatora. Należy w tym celu odnaleźć dane dotyczące poboru mocy w trybie grzania, które znajdują się na karcie urządzenia, a także wyliczyć metraż, jaki będziesz ogrzewać. Standardowo, 1 kW odpowiada za ogrzanie ok. 10 m2 powierzchni.

Kwestią, o której nie można zapominać, jest to, że ze spadkiem temperatury maleje wydajność urządzenia. Srogie zimy nie będą najlepszą porą na używanie ogrzewania w klimatyzatorze, który jest jednak niezastąpionym źródłem ciepła w okresach przejściowych. W tych właśnie miesiącach, kiedy temperatury na zewnątrz nie są jeszcze bardzo niskie, ogrzewanie domu klimatyzatorem pozwoli Ci oszczędzić sporą kwotę.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, jak opłaca się używanie klimatyzatora do ogrzewania z ekologicznego punktu widzenia. Jego źródłem zasilania jest prąd. Nie potrzebuje paliwa – tę funkcję pełni czynnik chłodniczy krążący w zamkniętym układzie klimatyzacyjnym. Czynnik R290 (czysty propan) nie powoduje zniszczeń w warstwie ozonowej. Nie przyczynia się w żaden sposób do zanieczyszczania powietrza, jest więc fantastyczną alternatywą dla wszelkich źródeł ciepła wymagających użycia na przykład węgla, brudzącego przy okazji wszystko dookoła, a którego dokładanie zajmuje nam i czas i energię.

Klimatyzator do ogrzewania wypełnia pomieszczenie ciepłym powietrzem w krótkim czasie. Szybkość reakcji urządzenia to około 5 minut od włączenia. Oznacza to dodatkową oszczędność pieniędzy w momencie, kiedy pomieszczenie chcesz tylko „dogrzać” – zamiast włączenia kaloryfera i długiego czasu oczekiwania wystarczy 10 minut pracy klimatyzatora.

Klimatyzator do ogrzewania eliminuje całkowicie ryzyko pożaru, a nawet poparzeń. Pozbawiony jest bezpośredniego źródła zapłonu. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie wtedy, gdy w domu znajdują się małe dzieci, którym ogień z kominka może zrobić przypadkowo krzywdę. Dodatkowo kaloryfery starego typu mają tendencję do przegrzewania się, zatem też nie są stuprocentowo bezpieczne.

W klimatyzatorze z funkcją grzania istnieje możliwość sterowania nadmuchem, masz więc pełną kontrolę nie tylko nad temperaturą, ale również intensywnością, z jaką ciepłe powietrze wdmuchiwane jest do pomieszczenia.

Jak ustawić klimatyzację na grzanie?

Ustawienie klimatyzacji w tryb grzania to – wbrew pozorom – łatwe zadanie. Zwykle jest ona sterowana pilotem lub za pomocą panelu. Jak zatem sprawić, by klimatyzacja zaczęła grzać? Wystarczy wcisnąć przycisk, a reszta dzieje się sama. Z pomocą elektronicznego termostatu kontrolujesz temperaturę w całym pomieszczeniu. Ustawienie klimatyzacji na grzanie jest tak samo proste, jak włączenie telewizora. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet starsi użytkownicy, nieobeznani z nowoczesną technologią.

Przewaga klimatyzatorów do ogrzewania nad bardziej tradycyjnymi sposobami ogrzewania pomieszczenia to czystość procesu. Kominek w salonie może wyglądać pięknie, jednak dokładanie do niego węgla czy ekogroszku jest zajęciem, podczas którego nie da się nie ubrudzić. Kontakt z szybką sprawia, że Twoje palce pokrywają się sadzą. Istnieje opcja palenia drewnem, które jednak pozostawia wióry. Regulacja temperatury to problem nie do przeskoczenia – gdy ogień przygasa, zawsze można dołożyć do kominka, jednak zbyt intensywne płomienie sprawiają, że w pomieszczeniu natychmiast robi się gorąco. Otwieranie okna, żeby wpuścić do pomieszczenia chłodne powietrze, mija się z celem jego ogrzewania. W przypadku klimatyzacji wciśnięcie jednego guzika wystarczy, żeby ta zaczęła działać, pięć minut oczekiwania to dość, by w mieszkaniu zrobiło się ciepło, gdy natomiast temperatura zaczyna nas męczyć – możesz ją zmienić w trybie natychmiastowym.

Jakie funkcje posiada dobry klimatyzator do grzania?

Podczas wyboru klimatyzatora pracującego przez cały rok trzeba zwrócić uwagę na optymalny zakres temperatur zewnętrznych i wewnętrznych, żeby pracował jak najbardziej efektywnie. Powinien mieć funkcję podtrzymywania temperatury (prewencyjnie, przeciw zamarzaniu rur). Przydatną funkcją jest automatyczny restart, który uruchomi urządzenie po nagłym zaniku napięcia. Bardzo ważne są również: ciche i wydajne działanie, prosty układ sterowania, wysoka klasa energetyczna oraz ciche działanie.

Klimatyzator do ogrzewania jest świetnym sposobem na miesiące poza sezonem grzewczym, kiedy mieszkanie potrzebuje jednak odrobiny ciepła. Jest rozwiązaniem ekologicznym, opłacalnym, które dodatkowo bardzo estetycznie prezentuje się w domu czy też mieszkaniu, a jego obsługa nie powinna sprawić problemu nawet laikom.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.