Udostępnij
Skomentuj

Jaki gramofon do 500 zł warto wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Gramofony retro stają się coraz popularniejsze. Jak kupić gramofon, który idealnie spełni Twoje wymagania?

Na rynku dostępnych jest wiele gramofonów w cenie do 500 zł. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy!

Jaki gramofon do 500 zł kupić?

Gramofony Audio Technica, Denon czy Lenco – każdy z tych producentów posiada segment cenowy odtwarzaczy w granicach 500 zł. Jednak przed sprawdzaniem ich parametrów technicznych, możliwości odtwarzania oraz sposobów łączności warto określić jak często będziesz korzystać z tego rodzaju sprzętu. Jeśli jesteś zainteresowany regularnym kupowaniem płyt winylowych i rozkoszowaniem się oryginalnym dźwiękiem ulubionej muzyki, Twój wybór prawdopodobnie padnie na egzemplarze w okolicach 500 zł.

Polecane gramofony do 500 zł

A jeżeli taki sprzęt ma być tylko elementem wystroju, interesującym dodatkiem, który używasz jedynie raz na jakiś czas – z łatwością znajdziesz modele w cenie nawet 300 zł. Co prawda nie będzie to urządzenie o takich parametrach jak egzemplarze za kilka tysięcy złotych i musisz spodziewać się gorszej jakości dźwięków, ale z pewnością wystarczy do odtwarzania utworów muzycznych w domu. Stosunkowo tanie są m.in. gramofony Lenco.

Skoro już mowa o porównywaniu parametrów: wybór sprzętu w granicach 500 zł niekoniecznie oznacza, że do dyspozycji będą jedynie maksymalnie okrojone technologicznie egzemplarze. Gramofony retro nie są wynalazkiem nowym i nie mają szczególnie zaawansowanej technologii. Kolejne generacje tego rodzaju urządzeń różnią się między sobą przede wszystkim usprawnianiem znanych już rozwiązań i mechanizmów. Nie musisz być zatem „skazany” na niskojakościowe igły oraz krótką żywotność sprzętu przy takim ograniczeniu cenowym.

Najważniejsze parametry gramofonów do 500 zł

Dobry gramofon w tej cenie ma podobne kryteria oceny co inne z dowolnej półki cenowej. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego obsługiwanie. Na rynku można spotkać trzy kategorie mechanizmów gramofonowych: automatyczny, półautomatyczny oraz manualny. Pierwszy z nich jest najbardziej wygodny w użytkowaniu – wymaga wyłącznie położenia płyty na talerzu oraz naciśnięcia jednego przycisku. Odtwarzacz automatycznie odnajduje początek płyty oraz zdejmuje igłę po zakończeniu słuchania.

Druga kategoria odtwarzaczy płyt winylowych to półautomatyczna. Jest ona rozwiązaniem pośrednim pomiędzy pełnym zautomatyzowaniem mechanizmu a obsługą manualną. Użytkownik musi położyć igłę na odpowiednim miejscu płyty, a następnie wcisnąć przycisk PLAY lub START. Po zakończeniu odtwarzania dobry gramofon do 500 zł sam zdejmie igłę z płyty. Mechanizm odtwarzania jest zatem stosunkowo prosty dla użytkownika, choć nie w pełni automatyczny.

Trzecia i ostatnia kategoria to gramofony manualne. Ich działanie nie jest zautomatyzowane – obsługa ich ramienia odbywa się w całości ręcznie. Ta kategoria sprzętu wzbudza silne emocje u najbardziej oddanych melomanów i audiofilów – część z nich uważa, że autentyczność gramofonu powinna sprowadzać się nie tylko do samego odtwarzania muzyki z kultowego nośnika. Postrzegają oni zdejmowanie i zakładanie igły jako integralną część całego procesu odsłuchiwania.

Kolejnym parametrem wartym omówienia jest stylistyka. Gramofony pełnią często funkcję nie tylko czysto praktyczną, ale także estetyczną. Używany gramofon do 500 zł może stanowić interesujący akcent w domu czy mieszkaniu niezależnie od ogólnego wystroju wnętrza. Warto pamiętać, że design wykończenia gramofonów do 500 zł jest najczęściej dość minimalistyczny. Takie detale jak np. obudowa w stylu vintage to ekstrawagancki dodatek, który wynosi cenę sprzętu daleko poza granicę połowy tysiąca złotych.

Przy zakupie dowolnego gramofonu warto zwrócić uwagę na sposób wykonania igły. Popularne są stożkowe, które charakteryzują się niską ceną i dość ograniczoną żywotnością. Rozwiązanie kompromisowe to np. szlif eliptyczny, który nieco podnosi cenę urządzenia. Najbardziej zaawansowaną technologicznie opcją są igły liniowe, jednak w omawianych granicach cenowych nie znajdziesz takiego rodzaju udogodnień. Jeśli jednak uznasz, że szlif liniowy jest absolutną koniecznością, dobrym wyjściem mógłby być używany gramofon do 500 zł.

Istotnym parametrem technicznym jest również sposób napędzania talerza. Współczesne gramofony Audio Technica, Denon oraz innych firm mają dwie możliwości napędu: bezpośredni oraz paskowy. Różnica między tymi rozwiązaniami polega na sposobie uruchamianiu talerza przez silnik. Metoda paskowa wymaga okresowej wymiany specjalnej taśmy z tworzywa sztucznego, która jest integralną częścią mechanizmu. Alternatywną propozycją jest napęd bezpośredni, który wprowadza talerz w ruch z pominięciem taśmy. Niestety, trudno go zdobyć w omawianej półce cenowej.

Wady i zalety gramofonów do 500 zł

Skoro zostały wymienione najistotniejsze parametry techniczne, warto podsumować ogólny zakres możliwości, jakie stwarza pułap cenowy połowy tysiąca złotych. W gramofonie za 500 zł nie ma: napędu direct drive, najdroższych igieł, modułu Bluetooth oraz zachwycającego designu – takie parametry mają gramofony z wyższej półki cenowej. Jednak rozsądny kompromis pomiędzy wygodą użytkowania a ograniczeniami budżetowymi zaowocuje kupnem doskonałego sprzętu.

Jeśli dla kupującego istotna jest jakość dźwięku, a sposób nakładania i zdejmowania igły schodzi na dalszy plan, można skupić się przede wszystkim na jakości wkładki mieszczącej igłę oraz samej igły. Warto pamiętać, że kupując odtwarzacz płyt winylowych w granicach 500 zł z igłą liniową, z pewnością trzeba będzie sobie odmówić modelu w pełni automatycznego. Tak zaawansowane rozwiązanie można znaleźć w droższych wersjach, jak np. gramofon Pro-Ject.

Jeśli jednak audiofilska jakość dźwięku nie jest absolutnym priorytetem, można z powodzeniem przeznaczyć największą część budżetu na egzemplarz półautomatyczny lub gramofon automatyczny, igłę oraz napę zostawiając na dalszym planie. Takie kryteria wyboru sprawdzą się przede wszystkim w tych domach i mieszkaniach, w których słuchanie muzyki z winyli jest bardziej interesującym dodatkiem podczas spędzania wolnego czasu niż centralnym punktem wieczoru.

Narzucone kryterium cenowe 500 zł jest ważne w jeszcze jednym kontekście. Pamiętajmy, że gramofon musi posiadać tzw. przedwzmacniacz, który umożliwia przesyłanie sygnałów dźwiękowych do głośników. Aby zredukować „ukryte koszty” oraz nie dokładać do już wydanej kwoty 500 zł dodatkowych pieniędzy na przedwzmacniacz, warto zaopatrzyć się w model gramofonu z przedwzmacniaczem zintegrowanym. Oznacza to nie tylko wygodę użytkowania, ale także większą ergonomię zajmowanej przestrzeni w postaci mniejszej liczby kabli.

Pułap 500 zł stwarza również inne możliwości. Ciekawą propozycją może być zakup gramofonu przenośnego, który mieści się w eleganckiej, stylowej i specjalnie zaprojektowanej walizeczce. Popularnym modelem gramofonu walizkowego jest gramofon Denon. Dzięki takiemu urządzeniu można bez problemu zabrać go na działkę czy hipsterską wycieczkę. Słuchanie płyt winylowych podczas campingu czy wyjazdu w góry ma swój specyficzny, unikalny klimat.

Znając podstawowe aspekty techniczne, można z łatwością przejść do wyboru konkretnej firmy. Nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną – takie podejście może doprowadzić do konieczności kupna nowego sprzętu w ciągu kilku lat. Gramofon powinien być niezawodny i bezawaryjny, zwłaszcza podczas obsługi tak delikatnego nośnika, jak płyta winylowa. Z jednej strony nie warto przepłacać, a z drugiej – oszczędzać na istotnych parametrach.

Popularni producenci gramofonów do 500 zł

Rynek odtwarzaczy płyt winylowych jest wysoce zróżnicowany. Jego naczelną cechą jest duża konkurencyjność sporą liczbą firm. Gramofony Denon charakteryzują się stosunkowo niską ceną, oddzielną linią produkcyjną dla odtwarzaczy przenośnych, a także interesującymi schematami kolorystycznymi, które można idealnie dopasować do wystroju wnętrz mieszkania czy domu. Bogactwo ofert jest w tym przypadku znaczne, a w cenie do 500 zł z pewnością da się znaleźć bardzo dobre modele.

Alternatywną opcją mogą być gramofony Audio Technica, firmy z dużymi tradycjami i niemal kultowym statusem wśród wielu melomanów. Ich wyróżniającym elementem jest minimalistyczny design, oparty najczęściej o mieszankę koloru czarnego, antracytu lub obudów drewnianych. Choć przeciętna cena sprzętu tego producenta nie należy do najniższych, jego modele sprzedawane w okolicach 500 zł mogą zadowolić zarówno okazjonalnego słuchacza, jak i wielu autentycznych melomanów.

Wymienione powyżej firmy oraz ich konkurencja (np. Lenco, Pro-Ject czy Teac) wypuszczają również gramofony Bluetooth. Choć jest to rozwiązanie krytykowane przez najbardziej zażartych audiofilów, wyróżnia go ogromna wygoda użytkowania. Bluetooth w takich urządzeniach pozwala na połączenie gramofonu z głośnikiem bezprzewodowym. Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że rozwiązania takie nie będą możliwe, jednak moduł Bluetooth zdobywa coraz większą popularność w znacznej ilości produkowanych serii – dobrym przykładem są gramofony Pioneer.

Za niekwestionowanego lidera high-endowych odtwarzaczy płyt winylowych można uznać producenta gramofonów Dual. Choć ceny jego produktów nie są wcale najniższe i ze znalezieniem egzemplarzy w okolicach połowy tysiąca złotych może być problem, optymalnym rozwiązaniem może być poszukiwanie promocji lub zakupienie używanego sprzętu. Gramofony Dual charakteryzują się bardzo wysoką żywotnością oraz minimalistycznym, nieco industrialnym sposobem wykończenia. Najczęściej spotykane modele posiadają czarny talerz oraz elegancką, przeźroczystą osłonę.

Dobry gramofon do 500 zł wymaga pewnych kompromisów przy zakupie – nie da się mieć wszystkich najlepszych funkcji za tak stosunkowo niską cenę. Jednak przy szczegółowym sprawdzeniu parametrów oraz określeniu wymagań kupującego jako słuchacza, z łatwością można odnaleźć sprzęt idealnie skrojony pod indywidualne potrzeby. Po co przepłacać, skoro można mieć przede wszystkim najistotniejsze i najbardziej użyteczne funkcje – takie, jakie oferują np. gramofony Teac? Odpowiedni balans pomiędzy funkcjonalnością a ceną, to klucz do udanego zakupu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.