Udostępnij
Skomentuj

Jaki dron na początek? Na co zwrócić uwagę?

Jaki dron na początek jest najlepszy, aby móc cieszyć się świetną zabawą i niską ceną? Przekonajmy się!

Drony to urządzenia, które zapewniają dużą dawkę rozrywki wszystkim miłośnikom technologii. Nie jest to ich jedyna cecha – drony są wykorzystywane także podczas kręcenia filmów i prowadzenia badań. Dron z kamerą może okazać się przydatny w terenie, do którego dostęp jest znacznie utrudniony. Najlepsze drony charakteryzują się wysoką jakością obrazu, na przykład dron z kamerą 4K. Inne zaś, takie jak drony sportowe, mogą osiągać zawrotne prędkości. Jaki dron na początek wybrać? W podjęciu tej decyzji pomocny jest poniższy ranking dronów.

Jaki dron na początek? Rodzaje dronów

Co to jest dron? Dron to pewnego rodzaju bezzałogowy pojazd latający, zazwyczaj wyposażony w kamerę. Drony wykorzystywane są w wojsku, przemyśle filmowym, w sporcie, a także jako gadżet służący wyłącznie rozrywce. Dron profesjonalny jest w stanie wykonywać lot autonomicznie, jednak znaczna większość dronów dostępnych dla codziennych użytkowników jest sterowana zdalnie.

Jaki dron na początek? Tego typu urządzenia mogą znacząco różnić się parametrami i ceną. Dobry dron dla początkujących wcale nie musi być drogi. Tanie modele nie gwarantują wysokiej jakości nagrań, ale idealnie nadają się do nauki latania dronem, która może przysporzyć wielu kłopotów. Mądrym wyborem może okazać się mini dron. Dzięki jego niewielkim rozmiarom możemy ćwiczyć lotnicze manewry nawet w domu. Przed podjęciem decyzji dobrze jest jednak zapoznać się z rodzajami dronów, których przeznaczenie możemy pogrupować następująco:

  • drony profesjonalne – są zaawansowane technologicznie i bardzo popularne w różnych wymagających działach, takich jak fotografia, zwiady czy monitorowanie konkretnych sektorów. Idealnie sprawdzi się nie tylko w trudniejszych warunkach, ale również jako wysokiej jakości sprzęt dla amatorów;
  • drony rekreacyjne – często są to drony stworzone wyłącznie z myślą o radości, jaką daje latanie. Znajdziemy wśród nich wiele różnych urządzeń, na przykład drony dla dzieci z kamerą. Najtańszy dron tego typu może być pierwszym krokiem w stronę większej przygody;
  • drony wyścigowe – te niesamowicie zwrotne, lekkie i szybkie urządzenia są wykorzystywane w połączeniu z kamerą sportową lub do pokonywania torów przeszkód w odpowiednim czasie. Ich zaawansowany system poruszania się sprawia, że są w stanie uwiecznić nawet najbardziej dynamiczne wydarzenia.

Nauka latania dronem – czy trzeba mieć uprawnienia?

Nawet najtańszy dron do zdjęć może być niebezpieczny w nieodpowiednich rękach. Z powodu możliwości naruszenia prywatności, obowiązujące w Unii Europejskiej prawo wymaga rejestrowania tego typu urządzeń, o ile nie są to zabawki dla dzieci poniżej 14 roku życia lub drony bez kamery, których waga nie przekracza 250 g. Każdy dron do nagrywania lub dron, którego masa startowa wynosi więcej niż 250 g należy zarejestrować. Nie jest ważny cel użytkowania urządzenia, ale jego parametry. Proces ten jest całkowicie bezpłatny i nie trwa długo.

Kolejnym aspektem jest otrzymanie licencji na latanie dronem. Obecne przepisy nie nakazują posiadania licencji, jeśli lot urządzenia nie wykracza poza zasięg naszego wzroku. Dron nie może przekraczać masy 250 g. Co więcej, musimy zachować odległość od innych osób i powinna ona wynosić minimum 30 metrów. Jeśli chcemy zdobyć licencję na drona, musimy odbyć bezpłatny kurs w jednym z ośrodków szkoleniowych w Polsce. Aby sen o posiadaniu licencji się ziścił, musimy także zdać płatny egzamin teoretyczny i praktyczny. Proces uzyskiwania licencji przypomina w pewnych kwestiach zdawanie prawa jazdy i tak jak w jego przypadku istnieje kilka rodzajów licencji na drona. Przynależność dronów do odpowiednich grup licencji jest regulowana przepisami.

Najważniejsze parametry i funkcje dronów dla początkujących

Zastanawiając się, jaki dron będzie odpowiedni, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów. To, ile kosztuje dron jest kwestią ważną, jednak powinniśmy zastanowić się także nad czasem działania urządzenia, jego zasięgiem, a w przypadku drona do nagrywania lub drona fotograficznego także nad kamerą i jakością obrazu. Jeśli chodzi o dron, zasięg to kluczowa cecha wpływająca na ogólne użytkowanie sprzętu. Tani dron z kamerą może wykazać się zasięgiem kilkudziesięciu metrów, podczas gdy bardziej zaawansowane model drona – zasięgiem 10 km. Jeśli nie chcemy przejmować się wyrabianiem licencji, musimy zwrócić uwagę także na wagę drona.

Drony dla początkujących charakteryzują się funkcją nagrywania lub robienia zdjęć. Dron do 200 zł nie będzie posiadał wielu udogodnień, jednak idealnie sprawdzi się podczas ćwiczenia latania. Nieco droższe maszyny, takie jak dron do 300 zł, często są wyposażone w większą ilość funkcji. Miłym dodatkiem z pewnością jest wbudowany moduł GPS, który pozwala na zapis i śledzenie pokonanej trasy. Gdy w grę wchodzi dron, cena ma olbrzymie znaczenie i często jest wyznacznikiem ilości dodatkowych funkcji, trwałości lub jakości wykonywanych zdjęć czy nagrań. Mimo że dron do 200 zł jest dobrą opcją na początek, warto jest zainwestować w mocniejsze maszyny.

Ranking dronów dla początkujących – Top 6

Rynek oferuje wiele godnych polecenia sprzętów, jednak zawsze musimy zachować czujność. Zasada ta dotyczy głównie nowych lub nieznanych sprzętów ze stron zagranicznych, takich jak X Tactical Drone – opinie znalezione na forach internetowych lub w rankingach potrafią oszczędzić sporo nerwów i pieniędzy. Najlepszą decyzją jest postawienie na sprawdzony sprzęt godnych polecenia i popularnych marek. Pomocne w podjęciu decyzji są także rankingi najlepszych produktów, takich jak te poniżej.

Dron DJI Mini 2

Dron DJI 2 Mini ma składaną, ultra lekką konstrukcję, której waga nie przekracza 250 gramów. Ten model drona może utrzymać się w powietrzu aż 31 minut i jest odporny na wiatr, którego prędkość nie przekracza 10 m/s. Zachwyca również zasięg transmisji, który wynosi aż 6 km. Nagrania z drona są wykonywane w jakości 4K. Chociaż cena wydaje się być wysoka, jej stosunek do jakości jest nienaganny.
Dron DJI Mini 2

Dron DJI Mini 2

Dron DJI Mini SE Fly More Combo

DJI Mini SE to profesjonalny dron do 2000 zł, który zachwyca jakością obrazu i wykonania. Jego czas lotu wynosi do 30 minut, a odległość transmisji obrazu to 2 km. Waży zaledwie 249 gramów, a jego konstrukcja zapewnia zwiększoną odporność na podmuchy wiatru. Dron pozwala wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 12 MP i nagrywać filmy 2.7K.
Dron DJI Mini SE Fly More Combo

Dron DJI Mini SE Fly More Combo

Dron Overmax X-Bee

Overmax X-Bee jest dronem do 1000 zł, którego zasięg wynosi 600 metrów, a maksymalny czas działania 22 minuty. Sprzęt został zaopatrzony w obrotową kamerę 4K i zaawansowany moduł GPS. To małe urządzenie waży 240 g. Zapewnia świetne efekty nagrywania i mnóstwo świetnej zabawy w zrównoważonej cenie. Dodatkową cechą jest dopracowany, wielopoziomowy system zabezpieczeń, który pomaga chronić urządzenie przed uszkodzeniem.
Dron Overmax X-Bee

Dron Overmax X-Bee

Dron DJI Tello

Dron DJI Tello to niewielkie urządzenie o wadze zaledwie 80 gramów. Dzięki prostej obsłudze świetnie sprawi się na początek przygody z dronami. Czas lotu drona DJI Tello wynosi 13 minut, a oferowana jakość nagrywania to HD. Znacznym ułatwieniem jest funkcja automatycznego startu i lądowania. Jest przeznaczony głównie dla dzieci, ale starsi amatorzy dronów również będą zachwyceni działaniem tej niewielkiej maszyny.
Dron DJI Tello

Dron DJI Tello

Dron Syma X5C

Dron do 300 złotych to Syma X5C – dobrze spełni się podczas nauki latania i posmakowania zabawy, którą daje obsługa dronów. Ma zasięg 50 metrów, a jego maksymalny czas działania to 7 minut. Zaopatrzenie sprzętu Syma X5C w kamerę o rozdzielczości HD pozwoli na uzyskanie dobrej jakości efektów. Dron jest większych rozmiarów i waży aż 900 g, dlatego znajdują się w nim mocne silniki i łopaty wirnika.
Dron Syma X5C

Dron Syma X5C

Dron Sanjo Mini SJY 1601

Dron Sanjo Mini SJY to propozycja do 200 złotych, która zapewni nam urządzenie o maksymalnym czasie działania w wymiarze 5 minut i zasięgu do 30 metrów. Co ciekawe, dron oferuje funkcję samodzielnego powrotu do domu w razie utraty zasięgu. Ma kamerę w rozdzielczości HD i regulowany obiektyw. Jest niewielki, a jego waga to tylko 45 g. Dzięki kilku przydatnym funkcjom i łatwej obsłudze dron nadaje się zwłaszcza dla początkujących.
Dron Sanjo Mini SJY 1601

Dron Sanjo Mini SJY 1601

Jak połączyć drona z telefonem? Wskazówki dla początkujących

Przed zabawą nowo zakupionym sprzętem, musimy dowiedzieć się, jak połączyć drona z telefonem. Pierwszym krokiem jest prawidłowe skalibrowanie kontrolera lub pilota z dronem – lepsze połączenie to lepsze warunki działania. Po wykonaniu tego zadania możemy przystąpić do łączenia drona z telefonem. W tym celu potrzebna nam będzie aplikacja dedykowana danemu urządzeniu, którą należy pobrać na smartfona. Wszelkiego rodzaju programy tego typu pobierzemy z Google Play lub Apple Store – zależy to od systemu naszego telefonu. Kolejnym krokiem jest znalezienie drona przy pomocy Wi-Fi i połączenie się z urządzeniem. Podgląd na telefonie znacznie ułatwia zabawę z dronem i jest bardzo przydatne, dlatego warto zadać sobie tę chwilę trudu.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.