Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki dron na początek? Na co zwrócić uwagę?

Drony robią aktualnie prawdziwy show na polskim rynku. Dowiedz się, jaki wybrać przy pierwszym zakupie.

Drony zdecydowanie zawładnęły rynkiem elektronicznym i sercami wielu gadżeciarzy. Nic dziwnego – te ciekawe urządzenia zrewolucjonizowały nie tylko branżę fotograficzną i filmową, lecz także przydają się do celów badawczych i naukowych – drony mogą być bezpiecznie stosowane do monitorowania terenów, gdzie warunki dla człowieka są trudne do zniesienia.

Co to są drony?

Drony to bezzałogowe statki, które za pomocą zdalnego sterowania poruszają się w powietrzu. Wyjściowo stosowane głównie w celach wojskowych, aktualnie są także popularnymi urządzeniami komercyjnymi.

Dzięki nowoczesnym technologiom drony, które można kupić na własny użytek, oprócz latających zabawek stały się także właśnie poważnymi narzędziami, wyposażonymi w sprzęt nagrywający coraz to lepszej jakości. Zyskują dzięki temu wielorakie funkcje. Wciąż jednak, mimo zróżnicowania zastosowań, każda kategoria dronów prężnie się rozwija. Zyskują nowe zdolności, profesjonalizuje się ich użycie w konkretnych branżach, są także chętnie testowane w nowych rolach, na przykład do bezkontaktowego dostarczania posiłków przez firmy gastronomiczne.

Urządzenia takie jak drony DJI są lekkie i praktyczne. Zazwyczaj wykonane z bezpiecznych tworzyw, a mini wersje ważą nawet jedynie kilkadziesiąt gramów. Waga profesjonalnych urządzeń może osiągać do kilku kilogramów, jednak są to już narzędzia, z których nie każdy zwyczajny użytkownik może korzystać. Nowoczesne drony mogą mieć stylowy design (np. piękne drony MJX) – w zależności od preferencji i przeznaczenia można wybrać minimalizm lub kolorowe i radosne świecidełka.

Jak działają drony?

Jako bezzałogowe z definicji statki powietrzne, drony latają dzięki zewnętrznemu systemowi sterowania. W zastosowaniach policyjnych i wojskowych jest to o tyle bezpieczne i dobre, że w razie konfliktu, gdy dochodzi do zestrzelenia lub poważnego uszkodzenia drona, nie cierpi na tym pilot ani żadna ewentualna załoga. To otwiera szereg możliwości zastosowań. Obsługa podstawowego drona nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem, ale w zależności od modelu, może być realizowana na kilka sposobów.

Drony potrafią wzbijać się w powietrze i poruszać się po żądanych trasach, w różnych kierunkach. Jest to możliwe dzięki skomplikowanym układom sterowania, w które wyposażają je producenci. Wiele modeli ma wbudowany GPS oraz żyroskop, co znacznie ułatwia poruszanie się urządzenia. Sterowanie może odbywać się na przykład poprzez kontrolery (np. drony UGO), możesz też wybrać nowoczesną wersję obsługiwaną z poziomu aplikacji w telefonie lub drony na pilota. Sposób sterowania wpływa też bezpośrednio na ewentualną opcję podglądu.

Polecane drony

Czy trzeba mieć uprawnienia do latania dronem?

Jako że latanie dronami było początkowo powiązane z wojskowością, od początku użytkowanie tych urządzeń było poddawane dokładnej analizie. Osoby, dla których użytkowanie drona to tylko zabawa, nie muszą się raczej obawiać, że przekroczą uprawnienia – poniżej 250 gramów wymagana jest jedynie rejestracja urządzenia, która ma zapobiegać takim sytuacjom jak naruszanie czyjejś prywatności itd. Zanim zaczniesz używać drona, upewnij się, że wiesz, jakie ograniczenia prawne funkcjonują w konkretnym rejonie świata.

Drony dzięki swojej różnorodnej specyfikacji oraz bogactwu funkcjonalności zyskują grono zwolenników. Nie trzeba być profesjonalnym fotografem czy montażystą, aby uchwycić uroki przyrody lub wyjątkowe uroczystości przy pomocy tego sprzętu. Zarówno znawca, jak i amator robienia nietypowych ujęć znajdzie coś dla siebie. Nie czekaj, wybierz urządzenie na miarę swoich umiejętności i zaskocz znajomych ciekawymi zdjęciami i filmami o perspektywie, której jeszcze nie widzieli.

Który dron będzie najlepszy do nauki latania?

Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia z dronami i chcesz się nauczyć ich obsługi, na początek warto zdecydować się na niezbyt drogi model. Drony dla początkujących nie powinny bardzo dużo kosztować – mimo że nawet małe wersje nie są szczególnie tanie, jeśli zdecydujesz się kupić dron do nauki latania, weź pod uwagę, że przy braku wprawy ryzyko drobnych uszkodzeń rośnie. Jeśli chcesz zająć się obsługą dronów na poważnie, zapisz się na kurs szkoleniowy, który pozwoli Ci obsługiwać urządzenia w celach zarobkowych.

Jeśli wiesz, że rozrywka związana z obsługą drona może przerodzić się w coś więcej, nie warto aż tak oszczędzać. Być może jest to Twoje narzędzie, które urozmaici usługi fotograficzne. Aby w pełni korzystać z ciekawych funkcjonalności dronów, warto zdecydować się na drony z kamerą HD, którą mają np. drony Hubsan. Wiele urządzeń posiada tę opcję – kamerą można nagrywać ujęcia z interesującymi kadrami, praktycznie niemożliwymi do uzyskania ze zwykłych aparatów.

Drony polecane do nauki latania niekoniecznie muszą mieć niskie parametry. Żeby w pełni wykorzystać dron do zdjęć i nagrywania filmów, zwróć uwagę na wartości takie jak rozdzielczość, która bezpośrednio wpływa na jakość obrazu. Kiedy dopiero uczysz się obsługi drona, duże znaczenie mogą mieć udogodnienia takie jak czujniki wizyjne, podgląd trasy itp. Sporo nowoczesnych modeli – np. drony Xiaomi – ma tę funkcjonalność. Bardzo istotna jest także zdolność stabilizacji obrazu, dzięki której możesz filmować i robić zdjęcia o doskonałej ostrości.

dron

Czy można zrobić dobre zdjęcia i filmy tanim dronem?

Wiadomo, że tanie drony z kamerą nie oferują znakomitej jakości obrazu i nie umożliwiają nagrywania filmów lub robienia zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości, ale mimo wszystko za ich pomocą da się tworzyć świetne materiały. Nie dotyczy to jednak każdego z dostępnych na rynku gadżetów – w sklepach wyszukasz całą masę modeli dronów różniących się pod tym kątem. Jeśli zależy Ci na opisywanym aspekcie, powinieneś wybrać sprzęt cenionej marki cieszącej się uznaniem konsumentów, bo wtedy zachowujesz pewność, że urządzenie okaże się niezawodne w trakcie realizowania fotograficznych.

Na uwagę zasługują między innymi drony MJX dopasowane do potrzeb wymagających użytkowników. Co prawda trudno o znalezienie akcesorium MJX w naprawdę niskiej cenie, ale za około 500 zł masz szansę na zakup świetnego egzemplarza. Oprócz produktów marki MJX sporą popularnością wśród klientów cieszą się drony Carrera czy nieco mniej znane drony Syma. Pozwalają one na komfortowe robienie filmów w bardzo dobrej jakości, biorąc pod uwagę niewielkie koszty.

Nie sposób nie wspomnieć o dronach Xiaomi. Chińska firma już od dłuższego czasu tworzy własne drony na pilota, które oferują dużo funkcjonalności, a jednocześnie są niezwykle tanie w porównaniu do konkurencyjnych gadżetów. Ich niezawodne działanie tak w zakresie latania, jaki i rejestrowania obrazu potwierdzają pozytywne opinie konsumentów. Xiaomi posiada w swoim asortymencie masę interesujących urządzeń.

Oprócz wymienionych propozycji na co dzień sprawdzają się także dość znane drony UGO oraz solidne drony Sanjo. Sprzęt od tych producentów kosztuje bardzo mało i w związku z tym nie gwarantuje wydajności oraz wytrzymałości na poziomie zadowalającym wymagających użytkowników, ale niewątpliwie stanowi ciekawą opcję do zabawy dla początkujących lub dzieci. Już za 100 zł można kupić akcesorium bez problemu wznoszące się w powietrzu na niemałą wysokość.

Na jakie cechy zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego drona?

Aktualnie na rynku jest prawdziwe zatrzęsienie różnych propozycji dronów. To kategoria zróżnicowana na każdej płaszczyźnie – pod względem zastosowania, wymiarów i wagi, ceny i tworzywa, a także innych parametrów. Jednym z najważniejszych jest zasięg drona – koniecznie zwróć uwagę na tę wartość. Jeżeli sądzisz, że po zakupie najtańszego urządzenia uda Ci się wysłać dron na biegun, raczej się rozczarujesz. Zakres działania najmniejszych urządzeń ogranicza się dosłownie do 20 m, ale łatwo dostępne drony wykazują się zasięgiem nawet do 9 km.

Następną istotną cechą, która powinna być brana pod uwagę na samym początku rozważań dotyczących wyboru modelu drona, jest jego czas działania. Praca niewielkich dronów dla dzieci jest ograniczona od kilku do około dwudziestu minut pomiędzy ładowaniami. Przed zakupem obowiązkowo sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model jest wyposażony w stosowne zabezpieczenia – bateria, którą mają wbudowane np. drony Syma, ale także produkty innych marek, zapewnia narzędziu bezpieczne lądowanie nawet po wyczerpaniu się energii. Pozwala to uniknąć uszkodzeń.

Do ważnych zabezpieczeń należą także te chroniące przed negatywnymi skutkami zakleszczenia – najlepsze urządzenia są wyposażone w czujniki, które odcinają dopływ energii do drona, którego śmigła na przykład utknęły w miejscu, w którym nie mogą swobodnie się poruszać. Przy nieudolnej próbie wydostania się mogłoby dojść do wyłamania mechanizmów. Niektóre drony Carrera mają specjalne obudowy, która okalają śmigła i mechanizm pracujący, co może lekko ograniczać ergonomiczność, ale jednocześnie minimalizuje ryzyko utknięcia w różnych miejscach.

Jakie funkcje posiadają tanie drony?

Tanie urządzenia tego typu nie mają na wyposażeniu wielu przydatnych funkcji, ale zaopatrując się w drona za około 300-500 zł otrzymujesz kilka praktycznych udogodnień. Na uwagę zasługuje na przykład moduł GPS, który w trakcie trwania lotu śledzi trasę, a potem potrafi zaprezentować ją na ekranie wbudowanego monitora lub na smartfonie w łączności z odpowiednią, kompatybilną aplikacją. Wybrane gadżety dostępne na rynku zawierają ponadto automatyczny system powrotu do miejsca startu – po uruchomieniu go samodzielnie lecą do wyznaczonej lokalizacji bez żadnej pomocy w zakresie sterowania.

Drony z kamerą posiadają również stabilizację obrazu, czyli mechanizm zapobiegający występowaniu wstrząsów podczas nagrywania filmów. Gdy wykonujesz intensywne, nagłe manewry cały sprzęt drga, co może powodować problemy z prawidłowym rejestrowaniem materiałów wideo i zdjęć. W przypadku akcesoriów ze stabilizacją obrazu nie trzeba się tym jednak przejmować, bo skutecznie niweluje ona negatywne efekty przyspieszania, hamowania i skręcania.

Ciekawy element wyposażenia stanowi slot na karty Micro SD. Dzięki temu da się zwiększyć pojemność pamięci i zapisywać tworzone projekty od razu na przenośnym nośniku. To świetne rozwiązanie gwarantujące ogromny komfort użytkowania danego gadżetu na co dzień. W zakresie cenowym od 300 do 500 zł bez problemu znajdziesz drony z wejściem na Micro SD. Istnieją również urządzenia z funkcją szybkiego transportowania gotowych plików do sparowanego wcześniej smarftona za pomocą łączności bezprzewodowej.

Niektóre akcesoria z niższej półki cenowej oferują praktyczną opcję wymiany poszczególnych komponentów – na przykład akumulatorów, śmigieł czy silników elektrycznych. Takie rozwiązanie technologiczne daje dużą wygodę, ponieważ możesz dopasować charakterystykę sprzętu do swoich potrzeb albo samodzielnie naprawi go w razie wystąpienia jakiejkolwiek usterki w jednym z elementów całego mechanizmu. W tanich modelach trudno o obecność tego usprawnienia podobnie jak w przypadku stabilizacji obrazu, ale na rynku wyszukasz kilka interesujących egzemplarzy.

Pamiętaj, że sam wybór drona do zastosowań komercyjnych to nie wszystko. Jeśli chcesz latać małym, bezzałogowym statkiem powietrznym i nagrywać nim filmy w miejscach publicznych, powinieneś przeprowadzić rejestrację urządzenia oraz zdobyć odpowiednie uprawnienia. W przeciwnym razie za użytkowanie tego typu gadżetu otrzymasz mandat – lepiej o tym nie zapominać.

Poznałeś najważniejsze aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę przed zakupem taniego drona do zabawy i tworzenia materiałów wideo w podstawowej jakości. Kierując się powyższymi wskazówkami, bez problemu znajdziesz sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb i spełniający oczekiwania. Zgadzając się na pewne ustępstwa, za około 300-500 zł kupisz naprawdę dobre akcesorium, które sprawdza się na co dzień i oferuje przydatnych funkcji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.