Udostępnij
Skomentuj

Jaką wybrać torbę termiczną? Która będzie najlepsza?

W jaki sposób działa torba termiczna? Jak wybrać najlepszą i czym kierować się przy jej wyborze?

Długa podróż samochodem, odpoczynek na plaży, piesza wycieczka. Co łączy wszystkie te aktywności? W takich sytuacjach zimny napój jest na wagę złota. Z drugiej strony można wymienić wycieczki zimą, pobyt na stoku czy kibicowanie skoczkom narciarskim. Wtedy ciepły, najlepiej gorący, napój przyjemnie rozlewa się po całym ciele począwszy od gardła, na palcach u stóp skończywszy.

Co jednak gdy w pobliżu nie ma kawiarni, restauracji ani sklepu? W takiej sytuacji niezastąpiona staje się torba termiczna. Dzięki niej można zrealizować marzenie Ryszarda Rynkowskiego: „... zimne piwko w cieniu pić.” Poza tym przenoszenie mrożonek i zimnych napojów ze sklepu do domu to również bardzo przydatna funkcjonalność.

Jak działa torba termiczna?

Najpierw należy zrozumieć istotę działania takiej torby. Większość produktów na rynku ma na celu nie tyle ogrzać czy schłodzić jakiś napój czy jedzenie, ale raczej utrzymać jego temperaturę. Aby to osiągnąć producenci stosują odpowiednie, termoizolujące materiały. Pomysłem wartym rozważenia jest torba termiczna z wkładem chłodzącym lub ogrzewającym. Dzięki temu ma się pewność, że temperatura będzie się utrzymywała przez dłuższy czas. Drugą grupę stanowią torby chłodzące lub ogrzewające. Takie rozwiązania posiadają zasilanie, najczęściej w okolicy 12 V, czyli dokładnie tyle ile w samochodach osobowych. Są również takie, które korzystają z zasilania sieciowego 230 V, jednak są one bardzo rzadkie i bardzo niepraktyczne.

Zalety i wady torby utrzymującej temperaturę

 • Brak konieczności zasilania
 • Niska waga
 • Bardzo różne rozmiary
 • Mogą utrzymywać niską i wysoką temperaturę
 • Łatwa w przenoszeniu, czasami ma postać plecaka
 • Produkty należy umieszczać już schłodzone/ogrzane
 • Ogrzewa/schładza się po wystarczająco długim czasie
 • Strzępienie się materiału
 • Nie współpracują ze słabymi sensorami laserowymi

Zalety i wady toreb grzejących/chłodzących

 • Może schładzać/ogrzewać do docelowej temperatury
 • Utrzymuje stałą temperaturę niezależnie od warunków
 • Wymaga zasilania
 • Większość tylko chłodzi lub ogrzewa
 • Mniejszy wybór rozmiarów
 • Ciężko ją przenosić

Jaki wybrać rozmiar torby termicznej?

Kwestia, można by rzecz podstawowa. Najmniejsze torby mają pojemność ok. 1 l, 2 l. Pozwolą one na przenoszenie leków, insuliny czy innych tak drobnych przedmiotów. Dość popularna jest torba termiczna 10l, która zmieści kilka butelek albo puszek napojów. Ewentualnie powinno się w niej zmieścić kilka kanapek lub mniejszy obiad. Natomiast torba termoizolacyjna 30l pomieści już naprawdę dużo. Można w niej przenosić coś do jedzenia, kilka butelek i, na osłodzenie, jakieś lody.

Jaka torba termiczna?

Najpierw należy zdecydować się na torbę utrzymującą temperaturę, albo taką z zasilaniem, która również grzeje lub chłodzi. Gdy już podejmie się tę decyzję, należy wybrać spośród wielu różnych modeli. Aby to ułatwić, poniżej znajdują się różne zastosowania, w których mogą być wykorzystane torby termoizolacyjne, oraz porady jaką w takiej sytuacji wybrać.

Torba termiczna na jedzenie

Tutaj przede wszystkim istotne są wymiary. Torba, w której będzie przechowywany obiad, kanapki, może lody albo jakiekolwiek inne jedzenie powinna być szersza niż wyższa. Wynika to z prostego faktu, że układanie posiłków jeden na drugim może uszkodzić te będące na samym dole. Lepiej jest je poukładać obok siebie.

Torba termiczna na piwo i inne napoje

Torby, które będą wykorzystywane w takim zastosowaniu powinny być wyższe niż szersze. Większość butelek, puszek jest właśnie wysoka i wąska. Można oczywiście układać je „na leżąco”, ale wtedy konia z rzędem temu, kto odważy się otworzyć butelkę gazowanego napoju po takiej podróży. Tymczasem układanie ich tak, aby grawitacja nie szkodziła, sprawi że ich otwarcie nie będzie procesem przypominającym rozbrajanie bomby.

Torba termiczna na rower

Produkowane są torby przystosowanego do przymocowania do roweru. Należy mieć na uwadze, że niektóre z nich mają możliwość zamocowania jak sakwy, przy „bagażniku” w tylnej części. Taka torba nie będzie przydatna przy rowerze bez tego elementu. Można również znaleźć, zdecydowanie bardziej uniwersalne, torby mocowane do kierownicy oraz takie montowane do rury podsiodłowej. Ostatnią możliwością jest plecak termiczny, który nosi się jak zwykły plecak.

Torba termiczna na pieszą wędrówkę

Przede wszystkim torba taka powinna mieć odpowiedni kształt, dzięki któremu będzie mieścić się w plecaku. Można również znaleźć modele, które da się przytroczyć do plecaka specjalnymi paskami, aczkolwiek są one bardzo, bardzo rzadkie. Ostatnią możliwością jest inwestycja w plecak termiczny, który będzie wykorzystany jako podstawowy. Jest to świetne rozwiązanie na jednodniowe, kilkugodzinne wędrówki.

Torba termiczna na leki

Często konieczne jest regularne przyjmowanie leków, niezależnie od tego czy jest się nad morzem, w górach czy w domu. Taki obowiązek spoczywa m.in. na cukrzykach. Insulina wymaga jednak odpowiedniej temperatury przechowywania. Idealnym rozwiązaniem jest wtedy torba termiczna, mała, niezajmująca wiele miejsca. Jedna z jej wersji to, znana prawdopodobnie każdemu diabetykowi, aluminiowa torba z zamknięciem mająca umożliwić przechowywanie leków np. w drodze z apteki do domu. Niemniej takie rozwiązanie nie jest w stanie utrzymać bezpiecznej temperatury dla substancji czynnych przez dłuższy czas. Dlatego też dobrze jest zainwestować w „tradycyjne” torby termoizolacyjne.

Torba termiczna dla dzieci

Dzieci bardzo często chcą mieć swoje torby. Widzą jak dorośli je noszą, trzymają tam swoje rzeczy i one również chciałyby móc przechowywać swoje „picie” w swojej torbie. Produkty przeznaczone dla najmniejszych są przede wszystkim lekkie i z ciekawymi nadrukami np. ulubionego bajkowego bohatera.

Torba termiczna do samochodu

Gdy chce się zainwestować w rozwiązanie, które będzie wykorzystywane tylko w pojeździe, praktycznie nie ma sensu kupować urządzeń utrzymujących temperaturę. Warto natomiast zainwestować w torbę chłodzącą lub ogrzewającą w zależności od wymagań. Należy pamiętać, że torba termiczna 12v nie nadaje się do większości ciężarówek, gdzie standardowe napięcie jest równe 24v.

Przydatne udogodnienia torby termicznej

Są pewne dodatkowe akcesoria, w które wyposażone są niektóre torby, niezależnie od rozmiaru, tego czy jest zasilana czy też nie i od jej przeznaczenia. Bardzo przydatna jest dodatkowa kieszeń, która nie jest izolowana. Można tam włożyć drobne przedmioty takie jak telefon, portfel czy też klucze.

Torba termiczna na kółkach jest rozwiązaniem szczególnie przydatnym, gdy dana torba jest bardzo duża. Wtedy ułatwia ona transportowanie nawet ciężkich pakunków.

Jeśli istotna jest ilość miejsca zajmowanego przez ekwipunek dobrym pomysłem staje się torba termiczna składana. W trakcie ubywania jej wypełnienia zajmuje ona coraz mniej przestrzeni, aż do postaci małego placka.

Eksploatacja torby termoizolacyjnej – pytania

Często pojawia się ogólne pytanie, gdy już zostanie zakupiona torba termiczna, jak używać? Poniższy, przejrzysty zestaw pytań i odpowiedzi powinien w tym pomóc. Niemniej należy zawsze pamiętać, aby stosować się do wytycznych producenta.

 • Czy torba termiczna trzyma cieplo Oczywiście, że tak. Po to została stworzona. To nie tak, że torba utrzymująca temperaturę tylko chłodzi, ona właśnie utrzymuje temperaturę. Chyba, że mowa jest o torbie, która tylko chłodzi, albo ogrzewa wykorzystując np. prąd. Wtedy to już tak nie działa.
 • Czy torbe termiczna mozna prac? Jedynie ręcznie, ale to i tak nie wszystkie modele. Wynika to z faktu, że aby utrzymać temperaturę, konieczne jest utrzymanie materiału w doskonałym stanie, a pranie może doprowadzić do rozszczelnienia i tym samym utraty funkcjonalności.
 • A co jak się pobrudzi? Wtedy należy ją delikatnie czyścić, wilgotną ścierką. Należy unikać zbyt mocnego tarcia, szczególnie w okolicy szwów.
 • A co jak torba śmierdzi? Najlepiej ją wywietrzyć. Pranie w pralce automatycznej, jak już wcześniej jest napisane, to zły pomysł.
 • Jak dlugo trzyma torba termiczna? Trudno jest podać jakieś konkretne liczby. Wiele zależy od danego modelu, a i w tej samej serii można natrafić na różniące się produkty. Istotne są też warunki otoczenia i produkty, które znajdują się w torbie.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.