Udostępnij
Skomentuj

Jaka wiertarko-wkrętarka do 300 zł – najlepsze modele

Na co zwrócić uwagę, wybierając wiertarko-wkrętarkę do 300 zł? Jaki model do domu i warsztatu jest najlepszy?

Wiertarko-wkrętarki do 300zł to wiele ciekawych propozycji od różnych, w tym znanych i cenionych producentów. Na co zwrócić uwagę? Czym się kierować podczas zakupów? Jakie parametry są najistotniejsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Jaką wiertarko-wkrętarkę do 300 zł warto wybrać?

Budżet 300 zł pozwala na sporą swobodę wyboru wiertarko-wkrętarki. W tej cenie znajdziesz zarówno uniwersalne urządzenia do domu oferujące dobry kompromis między poręcznością a mocą, jak i modele dla profesjonalistów, często bardziej wyspecjalizowane. Ten poradnik podpowie Ci, na które parametry czy elementy wyposażenia możesz liczyć w tym budżecie, a także jak dobrać idealną wiertarko-wkrętarkę do 300 zł do swoich potrzeb. Dowiesz się też, jakie akcesoria są dostępne w zestawie czy możliwe do dokupienia osobno.

Pod względem technicznym każda wiertarko-wkrętarka jest dość podobnym urządzeniem. Elektryczny silnik osadzony w ergonomicznej, pistoletowej obudowie z tworzyw sztucznych zapewnia moc przenoszoną na wiertła lub bity. Prędkość pracy jest płynnie regulowana spustem, z którym często współpracuje przekładnia limitująca maksymalne obroty. Element zabezpieczający silnik i śruby stanowi natomiast wielostopniowe sprzęgło. Zapewnia ono regulowany moment obrotowy, co pozwala uniknąć starcia główki wkrętu przy mocniejszym wciśnięciu spustu.

Pod względem sposobu zasilania wiertarko-wkrętarka akumulatorowa to wariant reprezentowany przez zdecydowaną większość oferowanych urządzeń. Rzadko spotykana wersja sieciowa jest dobrym wyborem, jeżeli zależy Ci na dobrym stosunku mocy do masy narzędzia. Większość klientów decyduje się jednak na modele bateryjne, co ma swoje odzwierciedlenie w strukturze rynku. W budżecie do 300 zł znajdziesz szeroki przekrój urządzeń zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi od 3,6 do 20 V.

Modele z dolnego zakresu woltażu, takie jak wiertarko-wkrętarka Bosch, wyróżniają się niezwykle kompaktową konstrukcją i niską masą. Zwykle nie są wyposażone w udar, więc nie wywiercisz nimi dziury w betonowej ścianie. Rekompensują to jednak doskonałą precyzją wykonywania drobniejszych zadań i łatwością obsługi, nie męcząc się nawet przy długiej pracy. Ze względu na nieduże rozmiary świetnie sprawdzają się też w trudno dostępnych miejscach.

Wiertarko-wkrętarka o wyższym woltażu to dobry wybór zarówno dla amatorów, jak i do warsztatu profesjonalnego, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na dużej uniwersalności. Takie urządzenie, wciąż stosunkowo poręczne, oferuje długi czas użytkowania oraz moc wystarczającą, by wiercić w drewnie czy w metalu. Wiertarko-wkrętarka udarowa z baterią 18 V lub mocniejszą poradzi sobie nawet w betonie, dzięki czemu może stać się Twoim podstawowym elektronarzędziem.

Co powinna mieć dobra wiertarko-wkrętarka do 300 zł?

Wybrany budżet obejmuje sporą liczbę ciekawych modeli, zwykle ukierunkowanych na możliwie dużą uniwersalność. Z tego względu zdecydowaną większość oferty stanowią stosunkowo mocne wiertarko-wkrętarki zasilane kilkunastowoltowym akumulatorem. Wersja wiertarko-wkrętarki bez udaru występuje częściej niż ta w niego wyposażona, ale gorszą wydajność wiercenia w betonie rekompensuje niższą wagą i mniejszymi wymiarami, a często również nieco przystępniejszą ceną. Możesz więc zrezygnować z tej funkcji, jeżeli posiadasz już większą młotowiertarkę.

Praktycznie każdy dostępny w założonej cenie model ma moc wystarczającą, by łatwo wkręcać śruby w różne materiały. Jeżeli Twój cel stanowi majsterkowanie, skręcanie mebli czy wykonywanie lekkich prac warsztatowych, nie musisz decydować się na urządzenie o wysokim woltażu. Lepszym wyborem może być bardziej kompaktowa wiertarko-wkrętarka, zwłaszcza gdy w zestawie z nią jest walizka transportowa czy komplet wierteł i bitów. Dodatkowe funkcje też bywają bardziej użyteczne niż duża moc.

Dobrym przykładem prostego, ale przydatnego na co dzień rozwiązania jest doświetlająca dioda LED. Za jej pomocą o wiele łatwiej poradzisz sobie z zadaniami wykonywanymi w ciemnych miejscach. Równie pomocny jest wskaźnik naładowania baterii, dzięki któremu nie zaskoczy Cię nagły brak zasilania w najmniej spodziewanym momencie. Ta nieskomplikowana funkcja pozwoli Ci zaplanować przerwę w pracy, zamiast wymuszać ją z do połowy wkręconą śrubą. Wskaże również odpowiedni moment na wymianę lub podładowanie akumulatora.

Wiertarko-wkrętarka jednobiegowa to dość podstawowe rozwiązanie. Wymaga ona od Ciebie sporej precyzji w dozowaniu mocy spustem i zwykle nie oferuje zbyt wysokich maksymalnych obrotów. Sprawia to, że niekoniecznie sprawdza się dobrze podczas wiercenia. W założonym budżecie znajdziesz jednak lepsze rozwiązanie. Dwubiegowa przekładnia pozwala wybrać jeden z dwóch limitów obrotów. Zazwyczaj jest to około 300-400 rpm na pierwszym, przeznaczonym do wkręcania biegu i do 2000 na drugim, dedykowanym wierceniu.

Każdy model standardowo posiada wielostopniową regulację sprzęgła. Pozwala ona dobrać niezależny od obrotów limit momentu obrotowego, którym dokręcana jest śruba lub wkręt. Konkretna wartość tego parametru widnieje zwykle w instrukcji serwisowej, jak w przypadku części samochodowych. Nawet jednak jeżeli takich wytycznych nie ma, ograniczenie momentu obrotowego pomaga chronić przed starciem główkę śruby, która bywa wykonana z miękkiego metalu.

Funkcją znaną z bardziej profesjonalnych modeli wiertarko-wkrętarek, ale występującą też w urządzeniach do 300 zł, jest elektryczny hamulec silnika. Po zwolnieniu spustu natychmiast zatrzymuje on pracę, zapobiegając przekręceniu bitu w gnieździe siłą samego rozpędu. Wraz z hamulcem występuje zwykle też automatyczna blokada wrzeciona aktywująca się w momencie wyłączenia wiertarko-wkrętarki. Umożliwia ona szybką i łatwą wymianę końcówki w zacisku nawet jedną ręką.

Wiertarko-wkrętarki do 300 zł

Czym kierować się przy zakupie wiertarko-wkrętarki do 300 zł?

Specyfikacja techniczna modeli do 300 zł może się znacznie różnić w zależności od przeznaczenia konkretnego urządzenia i zestawu oferowanych z nią akcesoriów. Ostateczny wybór powinien więc być pokierowany przede wszystkim zadaniami, do jakich planujesz wykorzystać swoją wiertarko-wkrętarkę. Nie bez znaczenia są też inne posiadane przez Ciebie elektronarzędzia, zwłaszcza jeżeli masz już kompatybilny z wybranym modelem akumulator lub cięższy sprzęt przeznaczony do bardziej wymagających robót.

Oferta urządzeń do 300 zł wykazuje pewną ciekawą prawidłowość. Modele bardziej zaawansowane, dedykowane wymagającym i profesjonalnym użytkownikom są zwykle oferowane bez akumulatora, ładowarki czy nawet walizki. Ich osobne dokupienie może być nieraz droższe niż sama wiertarko-wkrętarka. Z drugiej strony, modele wyposażone w dodatkowe akcesoria mają nieco gorsze parametry i mniej znane logo, są wykonane z tańszych materiałów lub pozbawione niektórych przydatnych funkcji.

Oczywiście liczba akumulatorów, jakie posiadasz, może być nieograniczona. Zgodność baterii między różnymi elektronarzędziami to duża zaleta systemów oferowanych przez bardziej znanych producentów. Dobrym przykładem jest wiertarko-wkrętarka Makita, która kosztuje mniej niż akumulator do niej. Z drugiej strony już jeden wystarczy do zasilenia również szlifierki kątowej, pilarki czy wyrzynarki. Przełożenie go do innego urządzenia zajmuje maksymalnie sekundę. Jeżeli więc budujesz taki kompatybilny zestaw, model bez baterii jest dobrym wyborem.

Jeżeli ma to być jednak sprzęt do okazjonalnego majsterkowania, zdecyduj się raczej na model z pełnym zestawem, który zaoferuje Ci wszystko, co potrzebne na początek pracy z wiertarko-wkrętarką. W tym przypadku wybór konkretnego producenta jest drugorzędny. Ważniejsze są kwestie czysto eksploatacyjne, takie jak masa i gabaryty urządzenia czy ergonomiczny kształt uchwytu. Dobrze, by była na nim powłoka antypoślizgowa poprawiająca bezpieczeństwo pracy.

Jakie akcesoria możemy dostać w komplecie z wiertarko-wkrętarką do 300 zł?

Ze względu na renomę producenta urządzenia niektórych marek mogą być w wybranym segmencie w ogóle niedostępne, czego przykładem jest wiertarko-wkrętarka DeWalt. Inne firmy, jak Makita, oferują swoje wyroby w cenie do 300 zł, ale modele te nie posiadają w zestawie żadnych akcesoriów ani nawet baterii. Z tego względu, szukając bardziej kompletnego wyposażenia w założonym budżecie, trzeba zwrócić się w stronę bardziej budżetowych producentów, takich jak STHOR, Dedra czy Black&Decker.

Podstawowym elementem takiego zestawu jest oczywiście walizka transportowa. Pozwala ona łatwo przenosić i bezpiecznie przechowywać wiertarko-wkrętarkę oraz pozostałe akcesoria. Możesz też liczyć na jeden lub dwa akumulatory. Istnieje oczywiście opcja dokupienia dodatkowych baterii, ale prawdopodobnie nie zmieszczą się one w walizce transportowej. Ta jest bowiem zwykle zaprojektowana konkretnie z myślą o danym urządzeniu i akcesoriach sprzedawanych wraz z nim.

Część wiertarko-wkrętarek posiada również w zestawie niewielki komplet kilku podstawowych, uniwersalnych wierteł i bitów. Zwykle nie są one zbyt wysokiej jakości, wobec czego konieczne może się okazać dokupienie dodatkowych, dedykowanych różnym materiałom czy typom wkrętów. Urządzenia udarowe bywają wyposażone w dodatkowy uchwyt zwiększający stabilność pracy oburącz, ale nie jest to normą. Często nawet nie ma możliwości zamontowania go na obudowie wiertarko-wkrętarki.

Poza skromnym wyposażeniem oferowanym przez samych producentów wiertarko-wkrętarki oferują dalece większą funkcjonalność niż tylko proste wiercenie i wkręcanie śrub. Ich wykorzystanie wymaga jednak pewnej inwestycji oraz samodzielnego rozbudowania zestawu. Jeżeli zdarza Ci się wykonywać mniej typowe zadania, jest to warte rozważenia, niezależnie od tego, jaki model ostatecznie wybrałeś.

Dobrymi przykładami są końcówka kątowa i elastyczny wał. Dzięki nim dostaniesz się w miejsca do tej pory niedostępne nawet dla najbardziej kompaktowych urządzeń. W uchwycie poza wiertłami możesz zamontować również tarcze lub kamienie szlifierskie, a nawet szczotki, zwiększając funkcjonalność swojego egzemplarza. W warsztacie z pewnością przyda się frez lub końcówka tnąca w postaci tarczy. Gadżeciarze z poczuciem humoru docenią natomiast zasilane wiertarko-wkrętarką młynki do przypraw i korkociągi, nadające kuchni męskiego charakteru.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.