Udostępnij
Skomentuj

Jaka wiertarko-wkrętarka do 200 zł – najlepsze modele

Na co zwrócić uwagę, szukając dobrej wiertarko-wkrętarki do 200 zł? Jakie parametry powinna mieć? Sprawdź!

Wiertarko-wkrętarka do 200 zł jest zazwyczaj stworzona z myślą o początkujących majsterkowiczach, ale i osobach, którym jednocześnie zależy jednak na sprzęcie o większej wytrzymałości. Jak wybrać wkrętarkę do 200 zł? Na jakie parametry zwracać uwagę? Czy warto kupić urządzenie w tej cenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej!

Jak wybrać dobrą wiertarko-wkrętarkę do 200 zł?

Wiertarko-wkrętarka to urządzenie niezastąpione podczas prac w domu i warsztacie. Za jej pomocą skręcisz meble, dokonasz drobnych napraw i wywiercisz otwory w drewnie, płycie meblowej, a dodatkowo za pomocą modelu z udarem – również w betonowych ścianach. Niska waga i nieduże gabaryty większości modeli sprawiają, że nawet długa praca Cię nie zmęczy. Z kolei uniwersalny uchwyt szybkozaciskowy pozwala na wykorzystanie szerokiej palety wierteł i bitów. Nawet budżetowa wiertarko-wkrętarka pomoże Ci przyspieszyć wykonywanie podstawowych remontów.

Większość dostępnych modeli umożliwia bezprzewodową pracę. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Li-Ion to świetne rozwiązanie ze względu na swoją mobilność i poręczność. W zależności od woltażu baterii znakomicie sprawdza się w różnych zadaniach. Model z zasilaniem 12 V cechuje się zwykle bardziej kompaktową konstrukcją i mocą wystarczającą do pracy z drewnem czy płytą meblową. Wersje 18 V i 20 V charakteryzują się większymi gabarytami i masą. Wiertarko-wkrętarka udarowa o takim zasilaniu pozwala jednak wykonywać otwory nawet w cegłach i betonie.

W założonym budżecie modele nieco bardziej zaawansowane i o większych możliwościach często nie posiadają w zestawie baterii. Producenci starają się w ten sposób nakłonić klientów do zwiększania zestawów elektronarzędzi, między którymi łatwo można przekładać akumulatory. Nawet najlepsza tania wiertarko-wkrętarka może być jednak kiepskim wyborem, jeżeli do działania wymaga znacznego przekroczenia budżetu na zakup wierteł, bitów i baterii. W takiej sytuacji lepiej postawić na podstawowy model, ale z pełnym wyposażeniem.

Stosunkowo rzadko spotykana jest wiertarko-wkrętarka sieciowa. Nie oznacza to jednak, że nie ma ona żadnych zalet. Sieciowe elektronarzędzia Dedra i innych producentów w stosunku do akumulatorowych odpowiedników odznaczają się wyższą mocą przy równie kompaktowej konstrukcji. Długi przewód oznacza sporą swobodę pracy, nawet kilka metrów od gniazdka. Dzięki niemu nie ryzykujesz też rozładowaniem akumulatora i oczekiwaniem na możliwość wznowienia pracy. Z tego względu model sieciowy sprawdza się przy bardziej czasochłonnych zadaniach.

Czy warto kupić wiertarko-wkrętarkę do 200 zł?

Urządzenie, takie jak wiertarko-wkrętarka DeWalt czy Black&Decker, nawet w podstawowym segmencie do 200 zł zapewnia spore możliwości, wystarczające zarówno w amatorskich, jak i półprofesjonalnych zastosowaniach. Standardowy przełącznik obrotów pozwala wybrać kierunek pracy, umożliwiając wkręcanie i wykręcanie śrub. Dzięki wymiennym bitom i wiertłom osadzanym w szybkozaciskowym uchwycie poradzisz sobie z każdym zadaniem. Dwubiegowa przekładnia z regulowanym sprzęgłem pozwala dostosować moment obrotowy i prędkość pracy do obrabianego materiału.

Dobra wiertarko-wkrętarka do 200 zł powinna posiadać antypoślizgowy uchwyt. Dzięki niemu nawet intensywne wiercenie nie spowoduje utraty stabilności pracy. Tworzywa sztuczne wykorzystane do konstrukcji obudowy muszą być dobrej jakości, zapewniając uczucie solidności urządzenia. Ważne jest też, by wiertarko-wkrętarka posiadała otwory wentylacyjne zapewniające chłodzenie silnika. Warta uwagi jest też dioda LED doświetlająca miejsce pracy. Na szczęście w założonym budżecie nietrudno kupić urządzenie spełniające te podstawowe warunki.

W porównaniu do droższych urządzeń w cenie do 200 zł nie można liczyć na bardzo rozbudowany zestaw akcesoriów czy nowoczesne technologie zwiększające wydajność, jak np. silnik bezszczotkowy. Wciąż jednak wiertarko-wkrętarka Makita czy STHOR zapewniają wystarczającą moc do pracy z różnymi materiałami. Drewno, metal, a nawet ceramika nie są wyzwaniem dla budżetowych urządzeń. Często możesz też liczyć na obecność w zestawie walizki transportowej wyposażonej w podstawowe wiertła i bity. Jej obecność wiąże się jednak z kompromisami na innych polach.

Choć wiertarko-wkrętarka Bosch, Ryobi czy Hitachi przekracza założony budżet, swoje urządzenia w cenie do 200 zł oferuje wielu renomowanych producentów. Sprzęt Makita, DeWalt czy Black&Decker oferuje wysoką jakość i niezawodność popartą wieloletnią obecnością firm na rynku. Wiertarko-wkrętarki tych producentów są też zwykle kompatybilne z systemami wymiennych akumulatorów, umożliwiającymi naprzemienną pracę z różnymi elektronarzędziami. Kompletując różne urządzenia jednego producenta, zyskujesz na wygodzie ich eksploatacji.

Jeżeli dysponujesz już wiertarką udarową czy pneumatyczną młotowiertarką, zainteresuj się bardziej kompaktowym urządzeniem. Niewielka wiertarko-wkrętarka do 200 zł zasilana akumulatorem 12 V nie zapewnia ogromnej mocy, ale sprawdza się wszędzie tam, gdzie inne narzędzia okazują się zbyt duże i nieporęczne czy za mało precyzyjne. Za jej pomocą wiertarki. Modele 18 V stanowią lepszy wybór, jeżeli planujesz uczynić z nich swoje podstawowe narzędzie i zależy Ci na uniwersalności.

Wiertarko-wkrętarki do 200 zł

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wiertarko-wkrętarki do 200 zł?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów elektronarzędzi, duże znaczenie przy zakupie ma renoma producenta. W cenie do 200 zł swoje urządzenia oferuje wiele uznanych firm, takich jak Graphite czy Dedra. Ponieważ zdecydowana większość wiertarko-wkrętarek działa na zasilaniu akumulatorowym, decydując się na sprzęt zgodny z już posiadanymi przez Ciebie bateriami z innych urządzeń wybranego producenta, możesz sporo zaoszczędzić. Trochę mniejsze znaczenie ma to w przypadku, gdy do tej pory nie kompletowałeś narzędzi.

Planując dalszą rozbudowę swojego warsztatu, zwróć też uwagę na inne urządzenia danego producenta. Może się bowiem okazać, że zaplanowanie zakupów kolejnych elektronarzędzi zaważy na wyborze wiertarko-wkrętarki. Szczególnie istotne w tym przypadku jest napięcie akumulatorów. Choć są one wymienne między różnymi rodzajami narzędzi, zawsze muszą odpowiadać tym samym warunkom technicznym. Przy zakupie wiertarko-wkrętarki o niższym woltażu może się okazać, że jej bateria nie zasili w przyszłości szlifierki czy pilarki.

Dlatego też wybór konkretnego modelu jest łatwiejszy, jeżeli swój zestaw elektronarzędzi już masz, albo nie planujesz budować go pod kątem wzajemnej kompatybilności poszczególnych elementów. O ile bowiem zgodność wymiennych akumulatorów może być kluczowa dla profesjonalisty codziennie korzystającego ze swoich narzędzi, w zastosowaniach domowych nie jest ona tak istotna. W cenie do 200 zł wiele modeli posiada w zestawie baterię i ładowarkę do niej, zapewniając wystarczającą wygodę i dobry czas pracy.

Jeżeli nie posiadasz zestawu wierteł i bitów, zwróć uwagę na urządzenia z walizką transportową. Zapewnia ona dużą wygodę przenoszenia i przechowywania wiertarko-wkrętarki. Taki zestaw zawiera też zwykle podstawowe wiertła i bity, przeznaczone do pracy z różnymi materiałami i typami wkrętów. Walizka występuje zwykle w modelach sprzedawanych wraz z akumulatorem, stanowiąc świetny pakiet startowy dla początkującego majsterkowicza, a także nadając się na prezent.

Z drugiej strony, urządzenia sprzedawane bez akcesoriów oferują zwykle nieco lepsze parametry techniczne. Jest to jednak okupione koniecznością samodzielnego uzupełnienia zestawu o potrzebne bity, wiertła i akumulatory. Z tego względu stanowią one lepszy wybór dla bardziej zaawansowanego użytkownika, który posiada już jakieś elektronarzędzia i regularnie z nich korzysta. Takie wiertarko-wkrętarki są też warte uwagi, jeżeli planujesz wykonywanie nimi cięższych robót.

Jakie parametry techniczne powinna mieć wiertarko-wkrętarka do 200 zł?

Podstawowym parametrem wiertarko-wkrętarki jest oczywiście moc silnika. W przypadku urządzeń o zasilaniu sieciowym wyrażana jest w watach i zwykle mieści się w zakresie od 300 do 600 W. Zapewnia to wystarczającą wydajność zarówno do montażu mebli, jak i wiercenia w ścianach, zwłaszcza jeżeli wybrany przez Ciebie model posiada udar. W modelach akumulatorowych o wydajności decyduje woltaż baterii. Wersje 10,8 V oraz 12 V lepiej sprawdzają się w lżejszych pracach, ale też odznaczają się zwykle bardziej kompaktową konstrukcją.

Modele o zasilaniu 18 V lub 20 V często posiadają już funkcję udaru, dzięki czemu możesz je wykorzystać nawet do wiercenia w betonie. Oczywiście nie uzyskasz takiej siły jak w przypadku pneumatycznej młotowiertarki. W porównaniu do urządzeń o niższym woltażu są one też często nieco mniej poręczne, co wynika po części z rozmiarów i wagi samej baterii. Nie bez znaczenia jest też cięższy i większy silnik, zapewniający większą moc.

Silniejsze urządzenia sprawdzają się też w lżejszych zadaniach. Dwubiegowa regulacja dostępna w większości modeli pozwala wybrać prędkość maksymalną odpowiednią do obsługi wkrętów (zwykle do 300 obrotów na minutę), jak i do wiercenia (nawet do 1500 obrotów). Dostosowanie prędkości do zadania zapewnia też płynnie regulowany spust, a dzięki wielostopniowej regulacji sprzęgła dopasujesz moment obrotowy, z jakim dokręcane są wkręty.

Jego maksymalna wartość różni się w zależności od sposobu zasilania wiertarko-wkrętarki. Modele wykorzystujące ogniwa 12 V zwykle osiągają maksymalny moment obrotowy rzędu kilkunastu Nm. Urządzenia z bateriami 18 i 20 V mogą zapewniać już nawet kilkadziesiąt Nm. Wyższa wartość tego parametru oznacza łatwiejsze radzenie sobie z twardymi materiałami, ale może też skutkować ryzykiem starcia główki wkrętu, zwłaszcza jeżeli jest wykonany z miększego metalu.

Z tego względu nie zawsze najlepszym wyborem jest najsilniejsze dostępne urządzenie. Wszystko zależy od zadań, w jakich planujesz wykorzystywać swoją wiertarko-wkrętarkę do 200 zł. Jeżeli pracujesz głównie z drewnem i płytą meblową, a Twoje urządzenie ma służyć do dokręcania i wykręcania śrub, lepszym wyborem jest bardziej poręczny model z akumulatorem 10,8 lub 12 V. Planując częste wiercenie, również w betonie, zdecyduj się na mocniejszy model.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.