Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka piłka na orlik a jaka na tartan? Różnice

W zależności od nawierzchni wybór będzie się różnił. Określony typ piłki nadaje się na beton, a inny na orlik.

Budowa piłki

Piłka nożna zbudowana jest z trzech podstawowych elementów:

  • pęcherza - to wypełniony powietrzem balon z lateksu bądź butylu. Pęcherz butylowy lepiej sprawdzi się na twardych nawierzchniach np. na beton.
  • poszycia – składa się z kilku warstw oplotów z bawełniany, lub poliestru, a czasem również pianki do większej amortyzacji.
  • osłony – przeważnie produkuje się z PCV i poliuretanu. Dla zwiększenia trwałości piłki należy wybrać połączenie obu tych materiałów.

Polecane piłki do piłki nożnej

Jaka piłka na orlik?

Najpopularniejszy rozmiar piłki na orlik to 4 (obwód od 64 do 66 centymetrów oraz waga 330-360 gramów) i 5 (obwód pomiędzy 68 a 70 centymetrami i waga między 415 a 440 gramów). Grając na sztucznej murawie szczególnie istotne jest odpowiednie wchłanianie wody około 15% oraz odbicie - średnio między 105 a 120 cm. Poza tym, przy tej nawierzchni wystarczy lateksowy pęcherz i zwykłe poszycie.

Piłka na orlik produkowana jest przez wiele firm np. Adidas, Nike, Meteor, Spokey, Mitre czy Puma. Ceny zaczynają się od 20 zł przy najtańszych marketowych modelach, aż do 400 zł za markowe modele z atestem.

Jaka piłka na tartan?

Przy wyborze piłki na tartan kluczowa jest większa wytrzymałość niż w przypadku murawy. Zaleca się zakup piłki, której szwy w osłonie znajdują się wewnątrz, dzięki czemu piłka posłuży dłużej niż jeden sezon. Co więcej, warto rozważyć grubsze poszycie niż w piłce na orlik oraz połączenie PCV i poliuretanu w osłonie.

Jaka piłka na asfalt?

Piłka na asfalt, by przetrwała więcej niż kilka meczy, powinna być wykonana z trwałego materiału np. Cellular, który poza trwałością gwarantuje także dobrą przyczepność. Natomiast osłona koniecznie musi być uszyta ze szwami wewnętrznymi. Dodatkowo na beton należy wybrać pęcherz butylowy i poszycie z trzech-czterech warstw oplotów.

Grając na betonie trzeba pamiętać, by powierzchnia była równa bez żadnych ostrych krawędzi, które mogłyby uszkodzić piłkę. Nawet nadmiar piasku i kamieni na boisku może negatywnie wpłynąć na osłonę piłki.

Podsumowując, zakup piłki zależy od jej nawierzchni, na której będzie używana. Odpowiednio powinno wybrać się właściwą budowę i parametry piłki na beton, orlik bądź tartan. Gwarancją jakości i wytrzymałości piłki jest atest FIFA Approved, lub FIFA Inspected . Poza samymi właściwościami piłki należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne oraz jakość boiska, by piłka nie zniszczyła się zbyt szybko.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.