Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jaka-mikrofalowke-wybrac/368/ 2020-08-06 11:56:05.000000

Jaką mikrofalówkę wybrać?

Kuchenka mikrofalowa może przydać się w każdej kuchni. Jak wybrać mikrofalówkę? Na co zwrócić uwagę?
Oferta kuchenek mikrofalowych jest szeroka i mocno zróżnicowana pod względem cen i parametrów. Mikrofalówki przydają się w wielu sytuacjach – mogą posłużyć do podgrzewania potraw, ale też do rozmrażania żywności, a nawet do grillowania potraw. Jaka mikrofalówka będzie najlepsza?

Jaką mikrofalówkę kupić?

Chcąc kupić kuchenkę mikrofalową, warto zastanowić się zarówno nad preferowaną funkcjonalnością urządzenia, jak również nad tym, jakiego typu konstrukcja i sposób montażu będą odpowiednie. Wśród mikrofalówek, jakie można znaleźć w sklepach, są dostępne:

 • Mikrofalówki do zabudowy – to dyskretne urządzenia, które montuje się w specjalnych szafkach kuchennych. Mikrofala do zabudowy może być dobrana w komplecie z piekarnikiem. Urządzenia do zabudowy miewają najczęściej nowoczesny i minimalistyczny design, ale ich instalacja i montaż mogą być trudniejsze.
 • Kuchenki mikrofalowe wolnostojące – można ustawić je w dowolnym miejscu, przestawiać według uznania, a ich montaż najczęściej nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności lub uprawnień. Mikrofalówka wolnostojąca zajmuje miejsce na blacie i jest bardziej widoczna w kuchni niż urządzenia do zabudowy, ale za to kosztuje zdecydowanie mniej. 

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić? Zarówno modele do zabudowy, jak i wolnostojące cieszą się dużą popularnością. Jeśli kuchnia dopiero powstaje i będą w niej robione meble na wymiar, warto rozważyć mikrofalę do zabudowy, a w kuchniach już istniejących doskonale sprawdzą się mikrofalówki wolnostojące.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kuchenki mikrofalowej?

Wcale nie tak łatwo zdecydować się na konkretny model mikrofalówki. Oferta tych urządzeń jest bardzo szeroka i zróżnicowana pod wieloma względami. By ułatwić sobie podjęcie decyzji i znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jaką mikrofalówkę kupić, warto zwrócić uwagę na kluczowe kwestie techniczne:

 • Moc – to jeden z najważniejszych parametrów. Moc mikrofali wpływa zarówno na zużycie energii, jak również na tempo przyrządzania potraw i na ogólną funkcjonalność urządzenia. Wiele kuchenek mikrofalowych oferuje moc 700 W lub wyższą i będzie to dobry wybór. Modele o niskiej mocy mogą nie oferować funkcji grilla i termoobiegu.
 • Pojemność i gabaryty urządzenia – kuchenki mikrofalowe mogą dość mocno różnić się pomiędzy sobą pod względem rozmiarów zewnętrznych i pojemności, dlatego warto zwrócić uwagę na tę kwestię. O ile do dużej kuchni można wybrać standardowe urządzenie, o tyle w małym aneksie sprawdzi się raczej mikrofalówka mini. 
 • Średnica talerza obrotowego – jest to parametr powiązany z wielkością mikrofalówki, ale też z jej ergonomią. Warto zweryfikować rozmiar talerza, bo to kwestia, która wpływa na to, jak dużą porcję żywności będzie można umieścić w mikrofali. 
 • Sterowanie – kuchenka mikrofalowa może być obsługiwana przy pomocy przycisków i pokręteł mechanicznych lub za pomocą panelu elektronicznego. Najtańsza mikrofalówka oferuje sterowanie mechaniczne, a im wyższa półka cenowa, tym więcej urządzeń z elektronicznym sterowaniem.
 • Kolorystyka i design - mikrofalowa kuchenka to nie tylko funkcjonalny sprzęt, ale też element wyposażenia kuchni, dlatego warto zwrócić uwagę na jej kolor i design oraz dopasować mikrofalówkę do wystroju wnętrza. Do kuchni skandynawskich, nowoczesnych i minimalistycznych pasować może kuchenka mikrofalowa biała lub srebrna, mikrofalówka czarna jest dość uniwersalna, a modele złote lub brązowe świetnie pasują do kuchni w stylu retro.

Wybierając kuchenkę mikrofalową, warto kierować się jej parametrami technicznymi, bo to one decydują o funkcjonalności i wygodzie użytkowania urządzenia. Moc kuchenki mikrofalowej, pojemność, sterowanie i design to nie jedyne kwestie, które mogą okazać się ważne. Kluczowe są także konkretne funkcje tego urządzenia. 

Polecane kuchenki mikrofalowe

Jakie są funkcje kuchenek mikrofalowych?

Nawet najmniejsza kuchenka mikrofalowa może mieć do zaoferowania coś więcej niż tylko podstawowy tryb działania. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na to, jakie opcje dodatkowe może zaoferować urządzenie. Oto funkcje, jakie mogą być obecne w mikrofalówkach:

 • Rozmrażanie – to funkcja dostępna w większości kuchenek mikrofalowych. Można więc stwierdzić, że mikrofalówka jaką wybrać warto powinna dysponować tą funkcjonalnością.
 • Podgrzewanie – to kolejna standardowa funkcja, która pozwala w szybki i bezproblemowy sposób odgrzać porcję jedzenia.
 • Grill – niezwykle przydatny program do przyrządzenia grillowanych potraw. Kuchenka z funkcją grilla zostaje wyposażona w dodatkową grzałkę, zamontowaną w górnej części urządzenia. Jak pokazują statystyki i recenzje, jest to kuchenka mikrofalowa jaką kupić warto.
 • Crisp – dzięki tej funkcji, potrawy stają się chrupie. Mikrofalówka z funkcją crisp umożliwia np. przyrządzanie frytek.
 • Gotowanie na parze – to kolejna funkcja, w jaką wyposażona może być kuchenka mikrofalowa jaką wybrać warto, jeśli ceni się szybkie przyrządzanie zdrowych posiłków. Mikrofalówka tego typu jest wyposażona w wytwornicę pary.
 • Termoobieg – ciepłe powietrze jest równomiernie rozprowadzane po komorze przy pomocy wiatraka. 

Oczywiście niektóre urządzenia mogą oferować również inne, nietypowe funkcje, a spora część mikrofalówek może być wyposażona w kilka spośród wymienionych rozwiązań. 

Wady i zalety mikrofalówek

Nie każda kuchenka mikrofalowa opinie ma korzystne, dlatego warto porównywać różne modele tych urządzeń, ale też orientować się w tym, jakie są ogólne zalety i wady mikrofalówek. 

ZALETY
 • Szybkie przyrządzanie różnorodnych potraw.
 • Mikrofalówki są wielofunkcyjne.
 • Niewielkie gabaryty urządzenia.
 • Relatywnie niski koszt zakupu.
WADY
 • Nie każdą potrawę można przyrządzić w mikrofali.
 • Urządzenie zajmuje miejsce na blacie albo wymaga kosztowniejszego montażu w zabudowie.

Bezpieczeństwo użytkowania - mikrofalówka

Kuchenki mikrofalowe opinie miewają zróżnicowane. Niektórzy nawet uważają je za urządzenia, które mogą stanowić zagrożenie. Tak naprawdę każdy sprzęt elektroniczny, jeśli będzie niewłaściwie użytkowany, może okazać się niebezpieczny i dlatego należy przestrzegać zasad bhp i przeczytać instrukcję przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia. 

Do najważniejszych zasad bezpiecznego użytkowania mikrofalówki należą:

 • Korzystanie z odpowiednich naczyń – tych, które są jasno oznaczone jako przystosowane do użytkowania w mikrofalówce. Naczynia metalowe, aluminiowe albo zdobione złoceniami nie powinny być użytkowane w mikrofalówce, gdyż mogą ulec uszkodzeniu, utrudnić przyrządzenie potrawy, a nawet spowodować awarię urządzenia lub pożar.
 • Korzystanie z otwartych naczyń – w mikrofali powinno stosować się odkryte naczynia, by umożliwić wydobywanie się pary z potrawy.
 • Nie należy uruchamiać pustego urządzenia – może to doprowadzić do jego awarii.
 • Nie należy polewać potraw tłuszczem i podgrzewać tłuszczu – osiąga on bardzo wysokie temperatury w mikrofali, przez co może nawet się zapalić. 

Oczywiście mikrofalówka wymaga regularnego czyszczenia, a w razie awarii warto zamówić usługę serwisową. Urządzenia tego rodzaju nie powinny być użytkowane przez małe dzieci.

Polecani producenci mikrofalówek

Mikrofalówki są obecne w asortymencie wielu różnych marek, dzięki czemu ich wybór jest szeroki, a ceny bywają atrakcyjne. Warto zdecydować się na sprzęt renomowanej marki, która cieszy się dobrymi opiniami wśród kupujących. Do wiodących i polecanych producentów mikrofalówek należą:

 • Samsung – jeden z topowych producentów mikrofalówek. Co ciekawe typowa mikrofalówka Samsung nie jest wcale urządzeniem przesadnie kosztownym, a wyróżnia się nowoczesnym designem i szeroką funkcjonalnością. 
 • Amica – bardzo popularny wybór. Jeśli priorytetem jest niska cena, ale też dobra jakość urządzenia, mikrofalówka Amica może być najlepszym rozwiązaniem. 
 • Swan – ma w swojej ofercie efektowne mikrofalówki retro. Ceny mikrofalówek Swan są nieco wyższe, ale urządzenia te nadrabiają ciekawym designem i funkcjonalnością. 
 • Whirpool – bardzo popularny producent mikrofalówek. Jeśli interesuje nas mikrofalówka mała do małej kuchni, a przy tym niedroga, z całą pewnością warto przyjrzeć się ofercie tej marki. 
 • Sencor – gdy priorytetem jest mikrofalówka tanio kupiona, ale nie pozbawiona odpowiedniej mocy i funkcjonalności, warto przyjrzeć się propozycjom marki Sencor. 

Ceny mikrofalówek

Przeglądając różnorodne mikrofalówki ceny są tym parametrem, który od razu rzuca się w oczy. Z jednej strony sporo jest urządzeń tanich – za około 200 do 300 złotych, ale nie brakuje również mikrofalówek z wyższej półki. Ile warto zapłacić?

 • Mikrofalówka do 300 zł – to dobry wybór przy niskim budżecie. Urządzenia z tej półki cenowej są bardzo popularne, a świetnym przykładem jest mikrofalówka Alaska, urządzenia marki Samsung lub Amica. Mikrofalówki do 300 zł oferują jednak tylko podstawową funkcjonalność.
 • Mikrofalówka do 500 zł – urządzenia z tej półki cenowej zazwyczaj oferują nieco szerszą funkcjonalność, a szczególnie funkcję grilla. Ich design jest także nieco bardziej dopracowany.
 • Mikrofalówka do 1000 zł – mikrofalówka ceny może mieć różnorodne, ale nie brak urządzeń do 1000 zł, które mają wiele do zaoferowania. Wśród sprzętów w tej cenie standardem jest dodatkowa funkcjonalność oraz ekskluzywne wykończenie.  

Chcąc kupić urządzenie typu mikrofala, cena powinna być brana pod uwagę, ale ważniejsze są parametry i to, co w danej cenie ma do zaoferowania upatrzone urządzenie. Nie dajmy się zwieść pozorom – droższe nie zawsze oznacza lepsze. Warto zwracać uwagę na funkcjonalność urządzeń, ale też na ich popularność wśród kupujących. Jeśli upatrzona mikrofalówka opinie ma korzystne i bywa obecna w rankingach popularności, to najprawdopodobniej jest to świetny wybór.

Udostępnij
4,2
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni