Udostępnij
Skomentuj

Jaka kaszka dla rocznego dziecka? Która najlepsza dla dziecka?

Jakie kaszki można kupić rocznemu dziecku? Czym się kierować przy wyborze?

Rodzaje kaszek dla dzieci

Kaszki można podzielić ze względu na różne kategorie. Wyróżnić można:

 • Kaszki glutenowe, do których zalicza się kaszę mannę, kuskus, kaszę jęczmienną.
 • Kaszki bezglutenowe, do których zalicza się kaszę gryczaną, kaszkę kukurydzianą kaszkę ryżową.

Drugi bardzo istotny podział informuje o tym, czy dana kaszka zawiera w swoim składzie laktozę. Wyróżnie się:

 • Kaszki mleczne mają w składzie mleko, dlatego nie powinno się ich podawać dzieciom, które nie tolerują laktozy.
 • Kaszki bezmleczne przyrządza się z wodą lub specjalnym mlekiem, niezawierającym laktozy.

Kolejny bardzo ważny podział informuje o głównym składniku kaszki, czyli o zbożu, które wykorzystano do przygotowania gotowego produktu dla dziecka. Wyróżnia się:

 • Kaszki ryżowe.
 • Kaszki pszenne.
 • Kaszki owsiane.
 • Kaszki kukurydziane.

Jak wybrać kaszkę dla rocznego dziecka? Jaka kaszka najlepsza dla malucha?

Kaszki to pierwsze produkty zbożowe wprowadzane do diety maluchów. Pierwsze kaszki dzieci mogą jeść po ukończeniu 4go miesiąca życia. Rodzice decydują wtedy czy dziecko powinno jeść kaszkę bezglutenową czy glutenową. Istotny jest też wybór między kaszką mleczną a bezmleczną.

W przypadku rocznych dzieci wybiera się między innymi kaszki wieloziarniste, bogate w węglowodany i witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Rodzice ustalając dietę dla rocznego dziecka powinni pamiętać, że bardzo ważnym elementem codziennego jadłospisu powinny być pełne ziarna zbóż, których można dostarczyć dziecku dzięki kaszom: jaglanej, jęczmiennej, orkiszowej i gryczanej. Płatki owsiane, kaszka kukurydziana czy pełnoziarnisty ryż także dostarczą dziecku niezbędnych składników.

Rodzice ustalając dietę dla rocznego dziecka powinni pamiętać, że bardzo ważnym elementem codziennego jadłospisu powinny być pełne ziarna zbóż, których można dostarczyć dziecku dzięki kaszom: jaglanej, jęczmiennej, orkiszowej i gryczanej. Płatki owsiane, kaszka kukurydziana czy pełnoziarnisty ryż także dostarczą dziecku niezbędnych składników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kaszki?

Gotowe kaszki dla rocznego dziecka są mieszanką różnych składników. Przygotowuje się je bardzo szybko, dlatego też rodzice często po nie sięgają. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy - dzięki temu wybrana kaszka będzie zdrowa, smaczna i łatwa w przygotowaniu. Co jest ważne:

 • Skład. Należy uważnie sprawdzać zawartość cukru, który w diecie małych dzieci powinien zajmować dalekie miejsce. Gotowe produkty są często dosładzane przez producentów i rodzice muszą na to uważać.
 • Zawartość owoców. Warto sprawdzić czy w kaszce znajdują się kawałki owoców czy tylko aromat nadający kaszce owocowy smak.
 • Sposób przyrządzania: do wyboru są kaszki błyskawiczne i kaszki do samodzielnego przyrządzenia. Oczywiści o wiele szybciej i łatwiej jest przyrządzić kaszkę błyskawiczną. W przypadku wyboru tego produktu należy bardzo dokładnie sprawdzić skład kaszki, by upewnić się, że w kaszce jest odpowiedni poziom cukru. Takie gotowe kaszki zamiast owoców mają też często sztuczne aromaty nadające smak i zapach. Chcąc podać dziecku produkt w pełni naturalny trzeba kupić kaszkę nieprzetworzoną i samodzielnie ją przyrządzić z dodatkiem wartościowych świeżych lub suszonych owoców.
 • Zawartość mleka i glutenu. Kaszki bezglutenowe przeznaczone są dla dzieci, które uczulone są na produkty z glutenem. Jeśli chodzi o zdrowe dzieci, to do ich diety powinno się stopniowo wprowadzać glutenowe produkty zbożowe. Nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania glutenu w przypadku rocznych dzieci niewykazujących reakcji alergicznych na ten składnik. Jeśli chodzi o kaszki mleczne i bezmleczne, to sytuacja wygląda podobnie. Te bezmleczne warto wybrać tylko w przypadku dzieci z nietolerancją laktozy.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)