Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka karta graficzna NVIDIA GeForce jest najlepsza?

Wybór karty graficznej uzależniony jest od tego, czy potrzebujesz komputera do gry, czy też do pracy.

Jaką kartę graficzną NVIDIA GeForce wybrać?

Obecnie na rynku osprzętu komputerowego prym w produkcji kart graficznych wiodą dwie marki: NVIDIA oraz AMD. I choć znajdziesz także produkty innych znanych producentów, modele sygnowane tymi nazwami sprzedają się najlepiej. Nie bez powodu. W tym artykule przeczytasz o kartach, które wypuściła NVIDIA. Konkretnie o serii GeForce, zawierającej zarówno sprzęty do użytku domowego, gamingowe, jak i do pracy stricte graficznej. Dotychczas wyszło około 20 generacji jednostek pod szyldem tej marki. Karta graficzna NVIDIA GeForce to zawsze dobry wybór, bez względu na to, do czego będzie najczęściej używana.

Pierwsze karta graficzna NVIDIA trafiła do odbiorców pod koniec lat 90. Ówcześnie projektowane sprzęty były przygotowywane głównie na potrzeby graczy, którzy spędzali długie godziny na rozgrywkach. Jednak bardzo szybko okazało się, że seria GeForce nie będzie zarezerwowana wyłącznie dla gamerów, ale też do użytku domowego i do wymagającej, profesjonalnej pracy z grafiką. Obecnie GeForce są oparte na architekturze Pascal oraz Turing. Wśród nich znalazły się takie modele, jak: Nvidia GeForce GTX 1050, 1060, 1070 oraz 1080, a także RTX 2060, 2070 oraz 2080.

Która karta graficzna NVIDIA GeForce jest najlepsza?

Najnowszym i najbardziej wydajnym modelem karty graficznej NVIDIA są te z serii RTX. Rzecz jasna trzeba za nie sporo więcej zapłacić, jeśli więc masz ograniczony budżet, możesz wybrać wcześniejsze wersje z serii GTX. Czym różni się karta graficzna GTX od RTX? Która będzie dla Ciebie lepsza?

Zacznijmy od wersji GTX. Karty graficzne z tej rodziny znacznie ustępują RTX (choć wcale niekoniecznie pod względem cen). Nvidia 2080 Ti to obecnie jedna z najbardziej wydajnych kart, która pozostawia za sobą chociażby GTX 1080 Ti (skrót Ti oznacza przyspieszoną, podkręconą wersję). Przepaść między nimi jest spora, a wynika to z posiadanych przez 2080 Ti funkcji dodatkowych, których nie znajdziesz w starszym modelu. Nowa seria GeForce RTX wyróżnia bowiem posiadanie dodatkowych jednostek RT, odpowiadających za technologię śledzenia promieni w czasie rzeczywistym (Ray-tracing), a co za tym idzie, jeszcze bardziej realistyczną animację.

Polecane modele

Chcąc dokonać porównania pomiędzy seriami, można pokusić się o stwierdzenie, że karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 2060 oferuje użytkownikom moc na poziomie tej z GTX 1070 Ti, z kolei RTX 2070 jest porównywalna z GTX 1080. Najwyżej w hierarchii stoi wspomniana RTX 2080 Ti, zastosowaną technologią przebijająca wszystkie pozostałe modele. Jeszcze mocniejsze są urządzenia z serii 3000, które dopiero doczekały się oficjalnej premiery. Najlepsza karta graficzna NVIDIA to obecnie model 3090.

Który model NVIDIA GeForce do gier będzie najlepszy?

Karta graficzna do gier na ogół zapewnia obsługę najnowszych, a przy tym najbardziej wymagających tytułów, wykazując taktowanie rdzenia na poziomie przynajmniej 1300 MHz w trybie bazowym oraz mniej więcej 1500 MHz w trybie turbo. Taktowanie pamięci w tego rodzaju sprzętach wynosi 7000 MHz i można już uznać je za dość wysokie. Natomiast jednostki przetwarzania plasują się na 1300 CUDA. Dla przykładu karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1050 Ti ma 4 GB pamięci, taktowanie rdzenia na poziomie od 1354 do 1455 MHz, zaś taktowanie pamięci 700 MHz. Takie parametry pozwalają odpalić najnowsze gry. Z kolei Nvidia GeForce GTX 1060 występuje w wersjach z 3 oraz 6 GB pamięci, taktowanie na poziomie 8000 MHz oraz 1280 rdzeni CUDA, co daje graczowi jeszcze wyższą wydajność.

Przyjrzyj się także wersjom RTX. Karta graficzna GeForce, na której masz odpalać Fortnite czy Counter Strike: GO nie musi mieć najwyższych parametrów – wystarczająca będzie nawet GeForce GTX 1050. Jednak wśród najbardziej polecanych są RTX 2060, 2070, a 2080 Ti dotychczas nie miała sobie równych. Prezentacja RTX 3090 pokazała jednak, że można osiągnąć jeszcze więcej. Jej cena tuż po premierze jest zaporowa dla wielu graczy, jednak liczba rdzeni NVIDIA CUDA wynosząca 10496, częstotliwość podwyższona 1.70 GHz, pojemność pamięci 24 GB i szybkość pamięci GDDR6X oraz masa najnowszych technologii, które pozwalają oglądać obraz w rozdzielczości 8k to mistrzostwo.

Którą kartę NVIDIA GeForce do obróbki video wybrać?

Najnowszy model, czyli karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3090 sprawdzi się rzecz jasna doskonale także do obróbki video. Nie tylko zresztą on, choć ten zapewnia najwyższą jakość pracy i zadowoli najbardziej wymagających grafików. Odpowiednia ilość pamięci, technologia CUDA oraz wysokie taktowanie wspierają procesor we wszystkich procesach obliczeniowych i znacznie skracają czas wykonanych zadań. Wydaje się jednak, że całkiem nieźle poradzą sobie już sprzęty z serii GTX 10, które świetnie potrafią wykorzystać technologię CUDA. Warto pomyśleć również o kartach Nvidia Quadro dedykowanych środowisku specjalistów.

Czym kierować się przy wyborze NVIDIA GeForce do używania w domu?

Najprościej będzie z wyborem karty graficznej GeForce do zwyczajnego użytkowania, czyli do obsługi podstawowych programów, odtwarzacza multimediów, przeglądania sieci, gry w niewymagające tytuły. W tym przypadku zakup bardzo wydajnego, a przy tym drogiego sprzętu jest nieopłacalny. Dużo korzystniej wyjdziesz na zainwestowaniu w szybki procesor, zwiększenie pamięci RAM czy nowy dysk SSD. Celuj raczej w parametry dotyczące niskiego poboru energii, wśród których ciekawą opcją będą modele z 2 GB pamięci GDDR5, które do domowego użytku okażą się raczej wystarczające. Warto w tym kontekście pomyśleć również o kartach GeForce GT 730 oraz GT 710.

Zanim zdecydujesz się na ostateczny wybór chipsetu graficznego, powinieneś wziąć pod uwagę następujące parametry:

  1. ilość i rodzaj pamięci RAM – jak w przypadku innych kart graficznych, sprawdza się tu zasada: im więcej, tym lepiej. Szczególnie w kontekście gier i zaawansowanych programów minimum pamięci RAM to 4 GB w górę. Najlepiej wybierać modele GDDR5 i GDDR5X mające największe możliwości;
  2. jednostki przetwarzania – są odpowiedzialne za generowanie grafiki, więc znowu im ich więcej, tym lepiej;
  3. zastosowane złącza – czyli standardowe złącze PCI Express (najczęściej w wersji x16, choć w starszych modelach go raczej nie znajdziesz) oraz DVI, HDMI, Display Port;
  4. chłodzenie – ważna jest nie tylko ostateczna siła, ale też rodzaj zastosowanego chłodzenia oraz liczba wentylatorów. Bez chłodzenia ani długo nie pograsz, ani nie popracujesz na wymagających programach, ponieważ właśnie podczas tych czynności sprzęt nagrzewa się najszybciej;
  5. obsługiwana rozdzielczość – i tu po raz kolejny więcej znaczy korzystniej i wygodniej. Standardowo w najnowszych kartach graficznych jest to rozdzielczość full HD, ale warto celować w modele obsługujące 4K (a w przypadku RTX 3090 nawet 8k). Dzięki obsłudze wyższej rozdzielczości, zarówno praca na grafice, jak i gra będą o wiele przyjemniejsze;
  6. obsługa VR – czyli wchodzenie na wyższy poziom rozrywki. Bez wspierania VR nie skorzystasz z żadnych narzędzi wirtualnej rzeczywistości, a zarówno coraz więcej gier, jak i programów do obróbki filmów i zdjęć jest nastawiona na efekty w trójwymiarze. Pewnie lepiej zainwestować w nieco droższy model karty graficznej i cieszyć się nieograniczonymi opcjami;
  7. taktowanie – czyli szybkość przetwarzania sygnałów. Zwróć uwagę nie tylko na taktowanie bazowe, ale również maksymalne i na taktowanie pamięci. Im wyższe, tym lepiej, bo przekłada się to bezpośrednio na prędkość reakcji, więc także Twojej pracy i gry;
  8. cena – na początku zastanów się, w jakim celu nowa karta będzie przez Ciebie wykorzystywana i określ swój budżet. Rozpiętość cenowa kart graficznych jest ogromna i trzeba zapłacić za nie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli więc ma być przeznaczona wyłącznie do obsługi podstawowych programów i starszych gier, może warto pomyśleć o nieco niższych wymaganiach i kosztach?
Udostępnij
5,0
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

dziękuje za pomoc
Ekspert Morele | 22:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.