Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić skrzynię ogrodową?

Poznaj tani i prosty sposób na budowę skrzyni ogrodowej, w której wyhodujesz własne zioła i warzywa.

Skrzynia jest wykorzystywana w ogrodzie na różne sposoby. Może służyć jako donica, schowek do przechowywania narzędzi, ogródek warzywny czy ława ogrodowa. Budowa własnej skrzyni z drewnianych desek nie powinna sprawić Ci problemu, nawet gdy jesteś początkującym majsterkowiczem. Wystarczy, że wyposażysz się w zestaw niezbędnych narzędzi: szlifierki, wiertarki i wkrętarki. Jeśli wolisz gotowe rozwiązania, wybierz plastikowe lub metalowe skrzynie ogrodowe z ruchomą pokrywą. Są dodatkowo wodoodporne i zamykane na kłódkę. Poznaj zalety obu rozwiązań.

W jaki sposób zrobić skrzynię ogrodową?

Dużym atutem skrzyń ogrodowych jest to, że zajmują mało miejsca i mogą spełniać wiele funkcji. Skrzynia zamykana może zastąpić schowek stojący na mniejszej działce lub na balkonie. Możesz ją wykorzystać do przechowywania narzędzi do pielęgnacji kwiatów, poduszek ogrodowych czy nawet małego grilla. Podłużna skrzynia może służyć także jako mebel ogrodowy. Jeśli wykonana jest z trwałych materiałów i ma odpowiednią wysokość, wystarczy, że położysz na niej miękkie poduszki, aby zamienić ją w stylową ławkę. System dwa w jednym oszczędza miejsce i pieniądze.

Jeśli marzysz o własnej uprawie warzyw i ziół na balkonie, możesz zainwestować lub zbudować podwyższoną grządkę z drewna z dnem wypełnionym ziemią. Wiele osób przechodzi na zdrowy tryb odżywiania z dietą warzywną, dlatego coraz popularniejsze jest zakładanie własnego ogródka na balkonie. Uprawa własnej sałaty, a nawet pomidorów czy papryki możliwa jest także w dużym mieście. Tworząc własny warzywniak, warto pamiętać o tym, aby balkon nie wychodził bezpośrednio na ruchliwą ulicę. Dzięki temu masz pewność, że Twoje uprawy będą zabezpieczone przed spalinami.

Polecane skrzynie ogrodowe

Z czego zrobić skrzynię ogrodowe?

Jeśli marzy Ci się ogród warzywny w skrzyniach, to skrzynia ogrodowa drewniana z desek lub palet doskonale nadają się pod uprawę warzyw i ziół. Mogą służyć także jako kwietnik, gdy gleba jest uboga lub nie masz miejsca, aby sadzić krzewy do ziemi. Łatwy i szybki w montażu gotowy pojemnik balkonowy pozwoli Ci wyhodować własną, pełną witamin zieleninę nawet w bardzo małym miejscu na świeżym powietrzu. Rośliny uprawiane samodzielnie są zdrowsze, a kontrola nad chwastami, podlewaniem i wyborem nawożenia jest skoncentrowana w wydzielonej przestrzeni.

Jeżeli szukasz sposobu na przechowywanie w ogrodzie, to możesz bezpiecznie przechować narzędzia, poduszki do mebli, sprzęt do grillowania czy gry i akcesoria ogrodowe w suchym i wentylowanym miejscu. Pojemnik plastikowy jest dostępny w różnych rozmiarach i w różnych cenach. Dodatkowo pasuje do mebli ogrodowych. Znajdziesz taki imitujący panele drewniane i rattanowy, który dodatkowo będzie odporny na zmienne warunki atmosferyczne, promienie UV, deszcz i śnieg.

Zabezpieczenie przed wilgocią i brudem, a także pojemności dochodzące do 500 l pozwalają uporządkować przestrzeń na balkonie, tarasie czy patio. Pojemnik tarasowy sprawdza się w małym i dużym ogrodzie do przechowania drewna na opał. Skrzynka plastikowa lub metalowa może służyć również jako wygodna ławka zewnętrzna z miękkim siedziskiem lub z oparciem. Dodatkowo istnieją modele, które mają opcje zamykania na kłódkę, dla dodatkowego bezpieczeństwa.

Jakie narzędzia są potrzebne do zrobienia skrzyni ogrodowej?

Ogród w skrzyniach to nic innego jak łatwe do montażu, większe donice z podkładem, wypełnione dobrą ziemią. Tworzą idealny ekosystem dla roślin uprawnych i dbają o porządek wokół nich. Kolejną zaletą jest to, że możesz ochronić swoje sadzonki przed kretami i gryzoniami, a także ciekawskimi czworonogami. Gotowe skrzynie to wybawienie dla osób, które nie czują w sobie żyłki majsterkowicza – są proste w montażu i pozwalają zaoszczędzić czas potrzebny na ich złożenie. To świetny zakup, z którym od razu możesz rozpocząć karierę ogrodnika.

Chcesz własnoręcznie wykonać skrzynię-warzywniak? Użyj desek, które znajdziesz w swoim garażu lub na strychu albo kup nowe z drewna cedrowego. Usuń z nich zanieczyszczenia i drzazgi, używając szlifierki i połącz je ze sobą śrubą pokładową. Zbuduj podstawę i przymocuj nogi: powtórz czynność z kroku pierwszego, tworząc podstawę bez zabudowy z chudszych desek o tej samej długości, co zbudowana konstrukcja. Do przymocowania czterech słupków po bokach skrzyni niezbędne będzie użycie wiertarki i wkrętarki do długich śrub, które zadbają o solidną konstrukcję.

Dodaj ziemię i rośliny. Zabezpiecz dno pojemnika podkładem, tkaniną barierową lub folią i wypełnij je gałęziami, które zadbają o retencję wody. Przyszła kolej na odpowiednią ziemię. Posadź sałatę, jarmuż i pomidorki koktajlowe – rośliny, które lubisz jeść i które mogą rosnąć w swoim towarzystwie. Ustaw rzeczy na półce pod donicą: to świetne miejsce na konewkę, łopatki i rękawice. Dodatkowo możesz ją ozdobić kwiatami, które lubią zaciemnienie, lub skrzatem ogrodowym.

Pamiętaj o tym, co chcesz wyhodować w swojej skrzyni. W mniejszym pojemniku możesz uprawiać sałatę i zioła, ale cukinia i dynia będą wymagały większej przestrzeni. Dla ładnego efektu podstawy zrób większe odstępy między deskami, ale nie większe niż 5 cm, aby wygodnie postawić na nich także mniejsze akcesoria ogrodowe. Użyj ziemi pod uprawę warzyw, która dodatkowo będzie zatrzymywać wilgoć. Dla ochrony roślin, obok warzyw posadź kilka nagietków, które odstraszają owady i szkodniki, które obgryzają liście.

Polecane wkętarki

Czy warto samemu zrobić skrzynię ogrodową?

W porównaniu do tradycyjnych ogrodów w gruncie, warzywa w skrzynkach ogrodowych, które są umieszczone nad ziemią, mają o wiele dłuższy okres wegetacji. Nie wymagają też nadmiernej uprawy i corocznego wysiłku, aby zabezpieczyć glebę od chwastów i szkodników. I to nie jedyna ich zaleta: są idealne dla małych przestrzeni lub dla osób szukających niedrogiego sposobu, by dodać osobowości i wiejskiego stylu do swojej oazy na zewnątrz.

Skrzynie ogrodowe ułatwiają sadzenie, pielęgnację i zbiory. Możesz uprawiać warzywa bez pochylania się czy klęczenia. Dodatkowo nie potrzebujesz do tego dużego ogrodu. Wyhodujesz w skrzyni na swoim balkonie świeże produkty, a jeśli zdecydujesz się na większą głębokość, także duże rośliny z rozbudowanymi korzeniami, takie jak papryka czy ogórki. Im więcej skrzyń, tym lepsza organizacja roślin, które rosną obok siebie. Czy wiedziałeś, że pomidory lubią towarzystwo czosnku? Dzięki lepszym rozplanowaniu możesz cieszyć się większymi zbiorami dorodnej i pysznej zieleniny.

Jeśli nie masz czasu i wolnej przestrzeni, by zbudować własną skrzynię ogrodową lub wolisz wykorzystać przestrzeń na zewnątrz do relaksu, niezawodną inwestycją może być gotowa skrzynia balkonowa. Bogactwo wzorów, kolorów i wielkości pozwoli Ci wybrać projekt pasujący do Twojego wystroju. Znajdziesz takie w odcieniach brązu lub szarego, które urozmaicą aranżację wąskiego balkonu i zadbają o jego praktyczną organizację. Mieszkańcy dużych miast docenią skrzynię ogrodową z siedziskiem lub z oparciem, na którym komfortowo wypiją poranną kawę na świeżym powietrzu.

Udostępnij
3,7
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Bardzo słaby artykuł, nie podpowiada na co zwrócić uwagę, nie mówiąc o przykładowym projekcie.
Specjalista Morele | 09:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.