Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak zacząć biegać? Praktyczne porady, dobre praktyki i wskazówki

Od czego zacząć bieganie? Odpowiedź jest prosta – trzeba chcieć. Nie trzeba markowych butów ani drogich dresów

Jak zacząć biegać od zera? Wystarczy mniej niż myślisz! Już odrobina dobrej woli może sprawić, że nabierzemy dobrych sportowych nawyków, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. Nawet kilkanaście minut biegu dziennie może wprawić nas w dobry nastrój, poprawić kondycję i przywrócić chęć do życia.Dla wielu z Nas wysiłek fizyczny wpisany jest w DNA od najmłodszych lat.

Od czego zacząć?

Najłatwiej jest, gdy pochodzimy z rodzin, gdzie zawsze chętnie uprawiało się sport. Takich osób najczęściej nie trzeba namawiać na aktywność fizyczną, ponieważ i tak jest ona obecna w ich życiu. Jest jednak bardzo duża grupa osób, która ze sportem nigdy nie miała wiele wspólnego. Refleksja najczęściej przychodzi w momencie, kiedy organizm daje pierwsze sygnały – „zaniedbałeś mnie”, „czas wziąć się za siebie”. Jak zacząć biegać przy nadwadze? Jak dobierać obciążenia biegowe, by nie zrobić sobie krzywdy? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!Wielu „byłych kanapowców” mówi – to najtrudniejszy krok. Zdecydowanie najciężej zwlec się z fotela, założyć dresy i pobiec, kiedy nie robiło się tego dwadzieścia lat, do tego dochodzi nadwaga, być może inne, przewlekłe choroby, a na dokładkę jeszcze pada deszcz i jest zimno. Wtedy najczęściej, taki człowiek marzy jednak o ciepłym kocyku i ulubionym serialu. Przełamanie tej, przecież stworzonej wyłącznie przez nasz mózg bariery może sprawić, że zmienimy swoje życie na dużo lepsze. A więc po pierwsze – decyzja. Wiele osób, zwłaszcza „gadżeciarzy”, potrzebuje do jej podjęcia dodatkowego bodźca. Tu dobrze sprawdza się zakup na przykład . Urządzenie zmierzy parametry życiowe w każdej aktywności fizycznej, a dodatkowo zasugeruje odpowiednie obciążenia. Przecież nie możemy od razu zacząć od przebiegnięcia ultramaratonu! Na dobry początek wystarczy przebieżka wokół bloku. Dobrze jest zaopatrzyć się także w nawet najprostszy odtwarzacz mp3 w zestawie ze . Nie uwierzysz, jakiego dobra muzyka potrafi dać kopa do działania!

Jeśli nigdy nie uprawialiśmy sportu, początek warto zacząć od rozgrzewki i kilku najprostszych ćwiczeń rozciągających. Robi się je po to, by przygotować mięśnie i stawy do większego wysiłku. Następnie nie pozostaje nic innego, jak wybiec z domu! Pierwszy bieg nie musi, a wręcz nie powinien być długi. Wystarczy naprawdę kilkanaście minut truchtu. Jeśli nie mamy ze sobą żadnych urządzeń monitorujących, typu inteligentny zegarek, czy nawet smartband, który precyzyjnie określi ilość spalonych kalorii, wystarczy, że wcześniej zaplanujemy trasę i poznamy w przybliżeniu pokonany przez nas dystans. Smartbandy w połączeniu z odpowiednią aplikacją pozwolą nam monitorować swoje postępy. A dzięki nim, nabieramy coraz większej chęci na bieganie. Widząc jak rozwija się nasze ciało i pokonujemy kolejne bariery w głowie, chce się rozwijać pasję do biegania. I od razu sugestia – warto poszukać w naszej okolicy terenów zielonych lub parków. Przekonacie się, bieganie w takich miejscach jest dużo przyjemniejsze. Kolejna rzecz, to w miarę częsta zmiana trasy. Dzięki temu udaje się utrzymać odpowiedni poziom zaangażowania. Zmieniane często otoczenie sprawia, że do biegania podchodzi się z ciekawością. Podobnie jak w przypadku początku treningu, tak i na końcu bardzo ważne jest odpowiednie rozciąganie i ćwiczenia oddechowe. Wszystko po to, by uregulować oddech i przywrócić regularne tętno.

Polecane smartbandy

Jakie akcesoria do biegania wybrać?

Na rynku istnieje wiele sprzętów, które wspomagają bieganie. Wiele oczywiście zależy od stopnia zaawansowania, ale podstawowy sprzęt może pomóc także początkującym. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w bieganiu bardzo pomaga odpowiednia muzyka, a ją słuchamy najczęściej w sportowych, bezprzewodowych słuchawkach. W zestawie z odtwarzaczem mp3 z klipsem i ulubioną muzyką, otrzymujemy najlepszy dostępny motywator do uprawiania sportu. Coraz częściej sportowcy sięgają po smartbandy Xiaomi Wiele multimedialnych funkcji niezwykle przydatnych w czasie uprawiania sportu znajduje się obecnie nawet w najprostszych smartwatchach. Sportowcy często nie rozstają się w trakcie biegania ze swoimi smartfonami. Tu bardzo przyda się cała grupa akcesoriów sportowych GSM. Jedno z popularniejszych i jednocześnie znacznie poprawiających komfort akcesoriów to z pewnością etui na ramię. Dzięki niemu, nie tracimy kontaktu z rzeczywistością, a w połączeniu ze słuchawkami otrzymujemy multimedialną bazę danych dostępną bez potrzeby wyciągania czegokolwiek z kieszeni.

Polecane akcesoria GSM do biegania

Jakie aplikacje do biegania warto mieć w telefonie?

Wśród wszystkich funkcji obecnych w smartfonach zdecydowanie możliwość posiadania aplikacji prozdrowotnych to najlepsze ich osiągnięcie. Dzięki nim można nie tylko przeprowadzić skuteczny trening, ale także ciągle monitorować swoje postępy. A to one motywują nas do działania. Jakie aplikacje warto mieć na smartfonie, by było nam łatwiej? Oto najważniejsze wskazówki dla początkujących.

  1. Endomondo

To jedna z popularniejszych aplikacji do biegania na telefony. Chcesz wiedzieć, ile poświęciłeś czasu na trening, ile w tym czasie spaliłeś kalorii? To odpowiednia apka. Dodatkowo możemy w niej wybrać jeden z 40 planów treningów i precyzyjnych wytycznych jego wykonania. Najważniejsze w Endomondo jest jednak czytelne podanie wszelkich uzyskanych w czasie uprawiania sportu informacji.

  1. Runkeeper

Aplikacja Runkeeper pozwala na bieżące monitorowanie nie tylko parametrów życiowych organizmu, ale także całą trasę naszego treningu. Dzięki niej możemy kontrolować, gdzie i kiedy biegaliśmy. Dodatkowo, apka sprawdza tętno i sugeruje, kiedy powinniśmy odrobinę zwolnić, a kiedy możemy biec szybciej.

  1. Runtastic

Aplikacja Adidasa ma niewątpliwe atuty, polegające na tak zwanym „grywalizowaniu”. Motywuje ona użytkownika do treningu specjalnymi wyzwaniami, których pokonywanie pozwala osiągać kolejne poziomy. Wyniki możemy na bieżąco porównywać z innymi użytkownikami apki. Tworzy to swego rodzaju społeczność, która jest samonapędzającym się mechanizmem. Brać w tym udział to sama przyjemność!

  1. Aktywność

To w zasadzie cały system aplikacji stworzony przez Apple i używany jedynie w sprzętach z logiem „nadgryzionego jabłka”. W połączeniu z takimi urządzeniami, jak iPhone, Apple Watch i AirPods otrzymujemy cały sportowy ekosystem, który nie tylko na bieżąco monitoruje wszelkie parametry życiowe naszego organizmu w czasie aktywności fizycznej, to mierzy nawet długość i jakość snu. Wszystko może nam dać pełny obraz naszego ciała, wraz z praktycznymi sugestiami zmiany niezdrowych nawyków. Pokonywanie kolejnych pierścieni aktywności to sama przyjemność.

Żadna aplikacja, ani sprzęt nie sprawi, że ruszymy się z wygodnej kanapy, zmienimy swoje nawyki żywieniowe i na pstryknięcie palcem staniemy się zapalonymi sportowcami z nienaganną sylwetką. Możemy to zmienić jedynie my sami, naszą personalną decyzją. Z pewnością łatwiej jest ją podjąć, kiedy widzimy na bieżąco, jak zmienia się nasze ciało i podejście do, nawet amatorskiego uprawiania sportu. I właśnie w tym mają nam pomóc wszelkie dostępne akcesoria i aplikacje.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.