Jak wyczyścić przypalony garnek? Poznaj najlepsze domowe sposoby

| 0 Komentarzy
Przypalony garnek to uciążliwy skutek pysznego obiadu. Brud szybko zasycha, dlatego warto działać szybko.

Przedstawiamy sprawdzone sposoby na wyczyszczenie przypalonego garnka. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić!

Domowe triki na wyczyszczenie przypalonych garnków

Czasy, kiedy w sklepach można było dostać tylko druciaki do szorowania naczyń, dawno minęły. Teraz na półkach dużych supermarketów królują proszki, płyny, magiczne gąbki i ściereczki, ale prawdziwa zagwozdka pojawia się wtedy, kiedy nie masz czasu pójść na zakupy albo potrzebujesz czegoś naprawdę delikatnego. Nie zawsze warto ryzykować użycie silnych detergentów, szczególnie jeśli posiadasz garnki z powłoką nieprzywierającą. Na szczęście doświadczenie naszych matek i babć pokazuje, że domowymi sposobami można uzyskać równie dobre efekty.

Jaką metodę dobrać do czyszczenia konkretnego typu garnka?

  • Garnki ze stali nierdzewnej - dowolnie.
  • Garnki emaliowane - sól, soda oczyszczona, tabletki do zmywarki.
  • Garnki z powłoką kamienną -sól, unikaj tabletek do zmywarki.
  • Garnki z powłoką marmurową - sól, soda, nie używaj druciaków ani kwasku cytrynowego.
  • Garnki aluminiowe - sól, ocet, kostki do zmywarki. Odstaw druciaki.
  • Garnki ceramiczne - ocet, soda oczyszczona. Unikaj soli.
  • Garnki żeliwne - soda oczyszczona.
  • Garnki z powłoką teflonową -sól, uważaj na szorowanie i kostki do zmywarki.
  • Garnki miedziane - sól, ocet.

Czym wyczyścić przypalony garnek?

Najlepiej tym, co masz pod ręką. Uważaj na ostre gąbki i druciaki - nie każdy garnek dobrze zniesie szorowanie. Przyda się natomiast drewniana łyżka czy szpatułka,

dzięki którym łatwo usuniesz spaleniznę i nie porysujesz dna garnka. Najczęściej sprawdza się metoda “na mokro”, zgodnie z którą należy napełnić garnek wodą z wybranym składnikiem i zagotować lub odstawić na dłuższy czas. Na naszej liście zawarliśmy wszystkie najpopularniejsze domowe sposoby na przypalony garnek. Sprawdź i wybierz rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Sól kuchenna

Wyczyszczenie przypalonego garnka solą to bezpieczna i nietoksyczna metoda do której potrzebujesz jedynie zwykłej soli kuchennej. Wsyp do garnka grubą warstwę soli, tak żeby pokryć całe dno. Zostaw na kilka godzin, a następnie umyj zmywakiem lub szczoteczką. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe możesz spróbować innej metody: grubą warstwę soli zalej wrzątkiem, całość gotuj przez 10-15 minut. Ostudź wodę do temperatury, która pozwoli Ci zabrać się umyć garnek zmywakiem, dolej trochę płynu do mycia naczyń i dokładnie wymyj lub wstaw do zmywarki.

Sól sprawdzi się w przypadku garnków z delikatną powłoką, takich jak chociażby teflon. W przypadku mniejszych zanieczyszczeń spróbuj metody na sucho - sól wymieszaj z małą ilością płynu do mycia naczyń i delikatnie umyj. Uważaj na szorowanie, które osłabia wrażliwe powłoki naczyń. W przypadku większych zabrudzeń musisz uzbroić się w cierpliwość i stosować metody na mokro, które polegają na namaczaniu brudnych garnków przez kilka godzin lub całą noc.

Soda lub proszek do pieczenia

Sodą oczyszczoną można wyczyścić wszystko, nawet uporczywy brud. Jeśli akurat nie masz jej pod ręką, jako zamiennika możesz użyć proszku do pieczenia. Opakowanie sody wymieszaj z wodą, tak, aby powstała gęsta papka. Jeśli Twój garnek jest mniejszy, użyj połowy paczki. Powstanie nasycona papka, która poradzi sobie nawet z najbardziej przypalonym naczyniem. Rozsmaruj ją na dnie garnka i zaczekaj przynajmniej 3 godziny. Następnie wlej tam wrzącą wodę i odczekaj kilka minut. Soda powinna zdziałać swoją magię - spalenizny pozbądź się za pomocą drewnianej łyżki.

Soda oczyszczona sprawdzi się również w przypadku, kiedy brud znajduje się po zewnętrznej części garnka. W małym naczyniu wymieszaj opakowanie sody oczyszczonej i wodę (tak, aby powstała gęsta papka). Jeżeli możesz, pokryj brud miksturą i odczekaj godzinę. Jeśli jest to jednak fizycznie niemożliwe, nałóż mieszankę na zmywak i dokładnie wyszoruj, tak, jakbyś używał płynu do mycia naczyń lub proszku.

Jeżeli nie masz w domu żadnego przyrządu do mycia naczyń, z pomocą przyjdzie Ci folia aluminiowa. Pastę wykonaj zgodnie z opisanym wyżej przepisem i nałóż na przypalone dno garnka. Z folii aluminiowej zrób zwartą kulkę i użyj jej do szorowania, tak jakbyś posługiwał się zwykłym druciakiem. Zwróć uwagę, z czego wykonany jest Twój garnek - nie każdy materiał dobrze znosi szorowanie. Jeśli nie masz pewności, pomiń ten krok.

Ocet

Zalej dno garnka octem i doprowadź go do wrzenia. Nie czekaj, aż się ostudzi, weź szpatułkę i postaraj się zedrzeć wszystkie płaty brudu. Jeśli sytuacja jest tragiczna, a Ty bardzo chcesz uratować swój zestaw garnków, spróbuj bardziej czasochłonnej metody. Po zagotowaniu octu zdejmij do z ognia, ostudź i pozostaw w garnku na całą noc. Rano wylej zawartość, odklej reszki za pomocą drewnianego narzędzia i umyj garnek płynem do mycia naczyń. Ocet ma bardzo silny zapach, więc może być konieczne powtórne mycie lub użycie zmywarki.

W przypadku niezwykle uporczywych zabrudzeń sprawdzi się mieszana metoda na mokro. Do przypalonego garnka wlej 2 części octu na 1 część wody. Miksturę doprowadź do wrzenia, zdejmij z ognia i wsyp łyżkę sody oczyszczonej. Po kwadransie umyj naczynie zwykłym płynem do mycia naczyń. Tak jak w przypadku innych opisanych sposobów, możesz pomagać sobie drewnianym narzędziem. Uważaj jednak na ostre druciaki - bardzo łatwo zarysować nimi dno garnka.

Kwasek cytrynowy lub cytryna

Wyczyszczenie przypalonego garnka kwaskiem cytrynowym lub cytryną to metoda dla tych, którzy nie znoszą zapachu octu, pyłu sody czy tabletek do zmywarki. Przy mniejszym brudzie wystarczy posypać spaloną warstwę kwaskiem cytrynowym lub polać sokiem z cytryny, odstawić na 10 minut i umyć płynem do mycia naczyń. Jeśli jednak metoda na sucho się nie sprawdza, zagotuj w przypalonym garnku roztwór wody i kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Po ostudzeniu usuń brud drewnianym narzędziem lub ściereczką.

Ryż

Do garnka wsyp garstkę lub dwie ryżu (sprawdzi się zarówno biały, jak i brązowy). Zalej wodą i gotuj ciągle mieszając, żeby oprócz starej spalenizny nie nabawić się nowej. Ostudź i umyj. Jeśli materiał, z którego wykonany jest Twój garnek pozwala na szorowanie, wykorzystaj ostrą gąbkę lub druciak. Pomocna może być też drewniana łyżka, za pomocą której możesz oderwać większość spalonej warstwy. Pamiętaj, żeby ryżu gotowanego w ten sposób nie jeść. Chociaż nie ma tam szkodliwej chemii, to przypalone resztki jedzenia mogą powodować problemy zdrowotne.

Proszek do prania

Jeden z bardziej kontrowersyjnych sposobów na naszej liście - w końcu skoro chcesz wyczyścić spalony garnek bez chemii, to proszek do prania przychodzi do głowy jako ostatni. To metoda dla tych, którzy chemikaliów się nie boją, a akurat przypalili swój ulubiony rondel i potrzebują prostego triku. Do garnka wsyp garstkę proszku do prania, zalej wodą i gotuj około 15 minut. Roztwór wylej, a naczynie umyj bardzo dokładnie zwykłym zmywakiem, który potem będziesz mógł bez wyrzutów sumienia wyrzucić.

Coca-cola

Do poszkodowanego garnka wlej 2 litry Coca-coli, najlepiej tej oryginalnej. Miksturę zagotuj i trzymaj na średnim ogniu przez przynajmniej 10 minut. Uważaj na czas - duża zawartość cukru w coli sprawia, że w pewnym momencie na dnie garnka może zostać Ci jedynie brązowa maź. Następnie umyj garnek zmywakiem lub szczoteczką. Jeśli brud odchodzi płatami użyj szpatułki, pamiętaj też o kilkukrotnym przemyciu naczynia płynem do mycia naczyń, tak, żeby w całości pozbyć się tego domowego detergentu.

Węgiel aktywny

To już ten poziom dostępności, co sól czy ocet, ale węgiel aktywny potrafi zdziałać cuda. Dostaniesz go w każdej aptece i większym supermarkecie, warto sprawdzić też domową apteczkę, bo to popularny lek na dolegliwości żołądkowe. Kilka tabletek zalej lekko ciepłą wodą, odczekaj 30-45 minut i dokładnie wyszoruj. Unikaj używania ściereczek, ponieważ węgiel może zabarwić materiał. Dla komfortu dalszego użytkowania po całym procesie przemyj garnek płynem do mycia naczyń lub umyj go w zmywarce, oczywiście jeśli Twoje naczynie jest do tego przystosowane.

Tabletki do zmywarki

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem zmywarki, to ta metoda jest właśnie dla Ciebie. Jedną tabletkę do zmywarki wrzuć do przypalonego garnka i zalej wrzącą wodą. Całość odstaw na noc lub, w ostateczności, na kilka godzin. Rano po prostu wylej chemiczny roztwór i przemyj garnek ściereczką. W przypadku uporczywego brudu użyj druciaka lub drewnianego narzędzia. Jeśli masz garnki emaliowane albo garnki z powłoką kamienną czy też teflonową - spróbuj innej metody. Kostki do zmywarki mogą naruszyć cenną warstwę teflonu i kamienia.

Polecane modele garnków

O czym warto pamiętać, przy czyszczeniu garnków?

Zwróć uwagę na tworzywo, z którego wykonany jest Twój zestaw garnków. Nie wystarczy wskazać, że to garnki do gotowania na parze, garnki na gaz bądź indukcję. Tylko znając materiał będziesz mógł prawidłowo ocenić, która metoda będzie odpowiednia. Szybkowary i rondle to najczęściej stal nierdzewna, ale sytuacja znacząco się komplikuje w przypadku patelni, szczególnie tych z powłokami nieprzywierającymi.

Najprostszym wskaźnikiem będzie marka produktu. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych:

  • Garnki Gerlach - stal nierdzewna (srebrna powierzchnia), ceramiczna powłoka (np. seria Natur, patelnie), granit.
  • Garnki Tefal - emaliowane, stal nierdzewna, powłoka teflonowa (najczęściej czarna).
  • Garnki Ambition - stal nierdzewna, emaliowane, aluminiowe.
  • Garnki Edenberg - emaliowane, powłoka teflonowa, ze stali nierdzewnej.

W razie wątpliwości, informacji możesz szukać również na stronie producenta. Domowych sposobów jest mnóstwo, więc z łatwością znajdziesz metodę odpowiednią dla Ciebie. Pamiętaj, że możesz je mieszać i powtarzać w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu. Nie zniechęcaj się, niektóre zanieczyszczenia mogą wymagać kuracji nocnej, podczas której zostawiasz je namoczone w jednej z opisanych wyżej mieszanek. Domowe sposoby mogą być czasochłonne, ale ich niewątpliwą zaletą jest brak kontaktu ze szkodliwymi chemikaliami, które mogą zepsuć wygląd Twoich garnków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.