Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić dywan? Kilka sprawdzonych sposobów na czysty dywan

Zabrudzony dywan można wyczyścić we własnym zakresie. Jak wyprać dywan? Jak usunąć plamy i przebarwienia?

Miękki dywan nadaje wnętrzom wrażenie przytulności, osłania podłogę i jest przyjemny w dotyku. Niestety dywany dość łatwo zabrudzić – wystarczą niedokładnie oczyszczone buty lub nieuwaga podczas jedzenia lub picia, by na powierzchni dywanu pojawiły się uporczywe plamy. Do tego dochodzi także kurz i inne drobne zabrudzenia. Jak wyprać dywan domowym sposobem, by przywrócić mu świeżość?

Polecane odkurzacze piorące

Najlepszy sposób na czysty dywan – czyszczenie na bieżąco

Trudno o lepszy sposób na czyszczenie dywanów w domu niż usuwanie zabrudzeń na bieżąco. Plamy, resztki jedzenia, błoto i kurz można o wiele łatwiej usunąć, gdy są świeże niż wówczas, gdy zalegają na dywanie od wielu miesięcy. Oczywiście nie chodzi o pranie dywanu do kilka dni, ale o standardowe działania, jak:

 • Regularne odkurzanie dywanu – najlepiej przy pomocy turboszczotki, która usunie z dywanu większość kurzu, paprochów oraz ewentualnych włosów i sierści zwierząt domowych. Jeśli odkurzacz nie dysponuje taką końcówką, warto posłużyć się tą, które jest w nim dedykowana do odkurzania dywanów.
 • Sporadyczne przetrzepywanie dywanu – pozwoli to pozbyć się zalegającego w nim kurzu, który trudno w stu procentach usunąć odkurzaczem.
 • Usuwanie świeżych plam na bieżąco – szybka reakcja i przetarcie dywanu na mokro, gdy ktoś stanął na nim w zabłoconych butach, może okazać się wystarczająco skutecznym działaniem, by całkowicie pozbyć się świeżych plam.

Codzienna troska o czysty dywan najczęściej polega właśnie na jego odkurzaniu. Warto wyposażyć się w dobrej jakości odkurzacz lub robot sprzątający. W wielu przypadkach pomocny będzie również odkurzacz piorący dywany.

Jak usunąć plamy z dywanu?

Brudny dywan można zanieść do pralni, zamówić usługę jego prania w domu albo wyprać go samodzielnie. Ponieważ zabrudzenia na dywanach pojawiają się regularnie, a usługi profesjonalnego czyszczenia są dość kosztowne, większość osób szuka informacji o tym, jak prać dywan domowym sposobem. Możliwości jest całkiem sporo. Aby pranie dywanu w domu było skuteczne, można skorzystać z jednego z poniższych sposobów. Domowe sposoby czyszczenia dywanów:

 • Czyszczenie dywanu sodą, wodą i octem – to sprawdzony, domowy sposób na czyszczenie dywanu na mokro. Ocet i soda mają silne właściwości dezynfekujące, ale też czyszczące i rozjaśniające. Poradzą sobie w brudem i licznymi plamami. Jak wyczyścić dywan z zastosowaniem sody i octu? Najpierw należy go dokładnie odkurzyć. Łyżkę sody należy zmieszać z kilkoma kroplami wody i wymieszać. Tak uzyskaną pastę nakłada się na plamy na dywanie i lekko pociera. Dla jeszcze lepszego efektu można zwilżyć dywan z naniesioną sodą wodą z octem w proporcjach 2:1. Całość należy przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką.
 • Usuwanie tłustych plam przy pomocy mąki ziemniaczanej – to kolejny sposób na czyszczenie dywanu w domu i to z tłustych oraz wyjątkowo uporczywych plam. Najskuteczniejsze będzie natychmiastowe posypanie tłustej plamy skrobią i pozostawienie jej na chwilę. Tłuszcz wsiąknie w mąkę, którą wystarczy wytrzepać lub odkurzyć. Ewentualne pozostałości tłuszczu można posypać ponownie mąką albo zastosować pastę z sody oczyszczonej.
 • Usuwanie ciemnych plam z wina, soku i owoców przy pomocy sody oczyszczonej – to domowe sposoby czyszczenia dywanu, które poradzą sobie nawet z ciemnymi plamami. Kluczem do sukcesu jest szybkie działanie. Jeśli na dywan zostało wylane wino albo ciemny sok owocowy, należy przyłożyć do niego ręcznik papierowy lub szmatkę, które wchłoną wilgoć. Plamy nie można pocierać, by nie rozetrzeć jej po większej powierzchni dywanu. Na osuszoną plamę należy nasypać grubszą warstwę sody oczyszczonej i pozostawić tak na kilka godzin. Po tym czasie należy odkurzyć sodę – po plamie nie powinno być śladu lub będzie ona zredukowana. Jeśli ślad jest wciąż widoczny, warto zastosować jeszcze dodatkowo pastę z sody oczyszczonej i odrobinę wody z octem.

Wiedząc, jak wyprać dywan domowymi sposobami, można zadziałać szybko zaraz po tym, jak zauważymy zabrudzenie, a nie czekać kilka dni aż uda się zakupić odpowiedni środek czystości do dywanu. Czyszczenie dywanów domowym sposobem zazwyczaj okazuje się skuteczne i wystarczające, ale czasami to za mało, by pozbyć się najtrudniejszych lub dość starych plam. Gdy domowe sposoby prania dywanów nie wystarczą, warto wypróbować:

 • Szampon, płyn lub pianka do prania dywanów – to specyfiki, które ułatwią pranie dywanów w domu. Preparaty tego rodzaju można nanosić na dywan przy pomocy gąbki lub szczotki, a niektóre są przystosowane do użycia wraz z odkurzaczem piorącym.
 • Proszek do czyszczenia dywanów – świetnie poradzi sobie podczas czyszczenia dywanu na sucho. Jeśli chodzi o czyszczenie dywanu na sucho domowe sposoby nie zawsze są skuteczne. Jeśli soda i mąka ziemniaczana nie pomogły, warto poszukać specjalistycznego proszku, którym posypuje się dywan, a często także szoruje się nim dywan przy użyciu szczotki, a następnie odkurza lub wytrzepuje.
 • Odplamiacze do dywanów – zastanawiając się nad tym, czym wyprać dywan z uporczywych plam, warto wziąć pod uwagę odplamiacz do dywanu. Jest on skuteczny właśnie na plamy i przebarwienia i może być stosowany punktowo.

Pranie dywanów domowym sposobem, jak również przy użyciu specyfików do prania dywanów w domu zazwyczaj okazuje się skuteczne. Jeśli jednak w domu jest wiele dywanów i tapicerowane meble, warto również rozważyć zakup odkurzacza piorącego.

Pranie dywanów przy pomocy odkurzacza piorącego

Szukając najlepszego sposobu na to, jak prać dywan, warto wziąć pod uwagę zastosowanie odkurzacza piorącego. To urządzenie, które uczyni domowe sposoby na pranie dywanu jeszcze bardziej skutecznymi. Sprzęt tego typu można wypożyczyć, ale jego zakup w dłuższej perspektywie czasowej wydaje się jednak bardziej opłacalny. Jak wyprać dywan odkurzaczem? To proste:

 • Pierwszy krok to dokładne odkurzenie dywanu standardowym odkurzaczem.
 • Urządzenie należy uzupełnić wodą i detergentem zgodnie z instrukcją użytkowania. Odkurzacze piorące są wyposażone najczęściej w dwa zbiorniki (na wodę i na wodę z detergentem).
 • Kolejny krok to uruchomienie odkurzacza i wytworzenie aktywnej piany, którą należy pokryć dywan. Takie czyszczenie dywanów domowymi sposobami jest bardzo skuteczne. Aktywna piana rozpuszcza brud, zaschnięte plamy i zanieczyszczenia.
 • Po około kwadransie należy usunąć pianę z dywanu. Urządzenie zbierze ją do zbiornika na brudną wodę.

Jak widać odkurzacz piorący albo odkurzacz klasyczny z funkcją prania to sprawdzony i skuteczny sposób na to, jak umyć dywan. Posiadanie urządzenia tego rodzaju, zdecydowanie ułatwi codzienne dbanie o czystość dywanu. Jeśli chodzi o czyszczenie wykładzin domowe sposoby, gotowe specyfiki i używanie odkurzacza piorącego najczęściej okazują się w zupełności wystarczające. Jeśli jednak plamy są bardzo uciążliwe i trudno o skuteczne czyszczenie dywanu domowe sposoby warto zastąpić profesjonalną usługą. To polecana opcja szczególnie wówczas, gdy dywany są spore i kosztowne – ich wyczyszczenie w pralni lub przez profesjonalną firmę sprzątającą będzie tańsze niż zakupienie nowych.

Podsumowanie: jak często prać dywan? O czym pamiętać?

Wiedząc już, czym czyścić dywany we własnym zakresie, warto jeszcze zastanowić się nad tym, jak często można przeprowadzać pranie. Dywan nie powinien być bowiem prany za rzadko, ale też nie można prać go co kilka dni. Dywany warto czyścić wówczas, gdy ulegną zabrudzeniu – a szczególnie wtedy gdy stosowane są domowe sposoby na pranie dywanu. Domowe sposoby są szczególnie skuteczne, jeśli zostaną użyte od razu po zauważeniu plamy.

Dywany w pomieszczeniach mniej uczęszczanych można czyścić np. raz do roku lub raz na dwa lata – takimi pomieszczeniami jest np. sypialnia. Dywany w salonie, jadalni lub przedpokoju warto czyścić nie rzadziej niż raz w roku – to pozwoli im zachować świeżość i czystość. Użytkując dywan warto pamiętać nie tylko o tym, czym czyścić dywan, gdy ulegnie zabrudzeniu, ale też o tym, by uważać na to, by zabrudzeń powstawało jak najmniej. Ważną kwestią jest także częste odkurzanie dywanu, co pozwoli zachować jego kolor i czystość przez długi czas.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.