Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen z zielonej wody?

Jak oczyścić basen z zielonej wody, aby odzyskała ona swoją krystaliczną czystość?

Jak pozbyć się zielonego odcienia wody w basenie?

Jeżeli skrajnie zaniedbamy basen, pojawić mogą się w nim nawet skupiska glonów. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na całkowitą wymianę wody. Tymczasem jest ona niepotrzebna. Możemy bowiem przywrócić wodzie odpowiednią jakość, stosując określone zabiegi. Sprawdzają się one niezależnie od tego, czy mamy niewielki basen dmuchany czy pokaźnych rozmiarów basen stelażowy, w którym z łatwością mieści się kilkanaście osób.

Popularne baseny ogrodowe

Podpowiadamy, jak wyczyścić basen z zielonej wody, aby odzyskał swoją świetność i zachęcał do kąpieli. Oto najważniejsze zabiegi, które należy przeprowadzić:

1. Czyszczenie basenu odkurzaczem – w pierwszej kolejności należy pozbyć się zalegających w zbiorniku zanieczyszczeń stałych, piasku i kurzu. W tym celu możemy wykorzystać odkurzacz basenowy. Działa on na podobnej zasadzie co klasyczny odkurzacz domowy, z tym że wraz zanieczyszczeniami wciąga wodę, filtrując ją.

Na rynku dostępne są dwa modele odkurzaczy basenowych: ręczny oraz automatyczny. Ten pierwszy wymaga naszej obsługi, drugi zaś jest w pełni samodzielny. Wystarczy go odpowiednio zaprogramować i włożyć do basenu, a całą pracę wykona za nas. Jest to tak zwane automatyczne czyszczenie basenu. To niezwykle wygodny i praktyczny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń, zwłaszcza w przypadku dużych zbiorników, takich jak basen stelażowy 457x122 cm.

Jeżeli jednak nie mamy takiego sprzętu, należy przygotować się na czyszczenie basenu bez odkurzacza. W takiej sytuacji sprawdzi się siatka basenowa, za pomocą której wyłowimy większe zanieczyszczenia. Ten sposób jest bardzo męczący i czasochłonny. Dlatego sprawdza się w przypadku małych zbiorników, takich jak basen rozporowy dla dzieci.

Pamiętajmy również o dokładnym wyczyszczeniu ścian zbiornika, zwłaszcza jeśli na ich powierzchni pojawił się zielonkawy nalot. W tym celu użyć możemy odkurzacza ręcznego lub szczotki o miękkim włosiu,

2. Badanie pH wody – to od poziomu pH zależy bowiem aktywność środków chemicznych, których będziemy używać do poprawy stanu wody. PH basenowej wody powinno mieścić się w przedziale 7,0-7,4. Wartości zarówno mniejsza, jak i większa są niekorzystne. Mogą prowadzić do podrażnień skóry, powodować wytrącanie się kamiennego osadu, a także ograniczać skuteczność działania środków do dezynfekcji wody.

Jeżeli woda w basenie jest zielona, wówczas korekta pH na pewno będzie wskazana. W zależności od wyników pomiaru, zastosowanie znajdą roztwory kwasów lub zasady o określonym stężeniu. Czasem używa się również mieszanek innych związków chemicznych,

3. Czyszczenie filtra piaskowego – jeżeli w naszym basenie znajduje się pompa filtrująca, musimy wyczyścić filtr piaskowy przed przystąpieniem do dalszych prac. W tym celu należy dokładnie przetrzeć element za pomocą wilgotnej szmatki wykonanej z miękkiego materiału (irchy, bawełny lub mikrofibry), zachowując należytą ostrożność, by nie zniszczyć wrażliwych części filtra. Jeśli nie mamy pompy, co zdarza się w przypadku niewielkich zbiorników rozporowych, możemy przejść do dalszego kroku,

4. Szokowe uzdatnianie chemiczne – jest określane również jako chlorowanie szokowe, dezynfekcja szokowa czy też szokowe czyszczenie basenu chlorem. Nazewnictwo uzależnione jest w zasadzie od rodzaju środka użytego do dezynfekcji.

Zabieg ten polega na utlenieniu związków organicznych w wodzie, co skutkuje ich rozpadem. W praktyce oznacza to zabicie grzybów, bakterii, glonów oraz drobnoustrojów, których wysokie stężenie odpowiada za mętnienie wody i jej zieloną barwę. Jaka chemia basenowa sprawdzi się wówczas najlepiej? Co do zasady, użyć możemy:

  • podchlorynu sodu – zwykle występuje on pod postacią płynnego roztworu 17%,
  • tak zwanego chloru szokowego – to zazwyczaj szybko rozpuszczalny proszek,
  • nadtlenku wodoru – jest on także określany mianem aktywnego tlenu i ma postać roztworu 15%,
  • preparatów proszkowych na bazie bromu – znajdują one zastosowanie w uzdatnianiu wody w wannach SPA i jacuzzi,
  • tabletek i proszków typu „kilka w jednym”.

Przy wykonywaniu dezynfekcji szokowej należy zachować szczególną ostrożność. Należy zadbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, podczas aplikacji używając gumowych rękawiczek i okularów ochronnych. Co ważne, nigdy nie możemy mieszać różnych chemikaliów między sobą, gdyż może to doprowadzić do niebezpiecznej reakcji.

Zanim przystąpimy do aplikacji środka, uważnie przeczytajmy instrukcję dołączoną do opakowania. Tylko w ten sposób dobierzemy odpowiednie proporcje środka względem pojemności zbiornika. Nawet niewielkie różnice mogą mieć znaczenie – inną dawkę wybierzemy, mając basen stelażowy 366x122 cm, a inny, gdy w ogrodzie stoi basen rozporowy 305x76.

Przeczytajmy również dokładnie zalecenia producenta basenu. Użycie niektórych środków chemicznych może być zabronione w zależności od rodzaju materiału, z którego zostało wykonane poszycie. Przed aplikacją preparatów warto sprawdzić, jak czyścić basen rozporowy Intex, a jak basen rozporowy Bestway. Wskazania tych dwóch producentów mogą się bowiem różnić.

Pamiętajmy również o zakazie kąpieli po przeprowadzeniu dezynfekcji szokowej. Minimalna przerwa powinna wynosić 24 godziny od wprowadzenia preparatu dezynfekującego do wody.

5. Czyszczenie basenu witaminą C – to niezwykle popularna metoda, która pozwala pozbyć się zielonego zabarwienia wody w ciągu kilkunastu minut od aplikacji kwasu askorbinowego. Daje wręcz natychmiastowy efekt.

Niemniej działanie witaminy jest doraźne, a przede wszystkim nie dezynfekuje wody oraz nie przyczynia się do rozpadu bakterii, alg oraz drobnoustrojów. Jeżeli jednak zależy nam na bardzo szybkim pozbyciu się zielonego odcienia wody, będzie to dobre rozwiązanie, niezależnie od tego, czy w naszym ogrodzie znajduje się duży basen stelażowy 366x100 cm czy niewielki zbiornik,

6. Usunięcie cząstek, które są dobrze rozpuszczone w wodzie – ich niewielka struktura sprawia, że filtr piaskowy zamontowany w pompie ma duże trudności z ich wychwyceniem. Aby nastąpiło ich połączenie w większe skupiska należy zastosować środek koagulacyjny o szerokim spektrum wartości pH. Minimalizuje on zmętnienie wody i ułatwia zanieczyszczeniom łączenie się w duże grupy.

Dzięki temu filtr nie ma żadnych problemów z ich wychwyceniem. Zabieg ten warto stosować niezależnie od rodzaju i wielkości basenu. Sprawdzi się zarówno, gdy w ogrodzie znajduje się basen stelażowy 305x76 cm, jak i basen rozporowy 366x76 cm,

7. Filtrowanie wody – zastosowanie pompy filtrującej będzie wskazane, gdy jesteśmy posiadaczami dużego basenu, takiego jak na przykład basen stelażowy 366x76 cm. Po dezynfekcji szokowej i koagulacji należy filtrować wodę w zbiorniku przez kilka-kilkanaście godzin, co pewien czas sprawdzając stopień zanieczyszczenia filtra. Dzięki temu woda będzie w ciągłym ruchu, co zapobiegnie namnażaniu się glonów.

Oczywiście czyszczenie wody bez pompy piaskowej jest możliwe. Niemniej wychwytywanie zabrudzeń i ręczne mycie dna basenu i jego ścian jest niezwykle praco- i czasochłonne. Nie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku średnich i dużych basenów.

Czyszczenie basenu po sezonie

Jeżeli chcemy, aby zbiornik zachował swoją trwałość i estetyczny wygląd na dłużej, musimy zadbać o jego odpowiednią czystość także po sezonie. Przede wszystkim należy wypuścić wodę, i to jeszcze zanim wystąpią pierwsze jesienne przymrozki. Zamarzająca woda może bowiem zniszczyć poszycie.

Następnie należy przeprowadzić czyszczenie niecki basenowej po sezonie. W tym celu wykorzystać możemy delikatną szmatkę (wykonaną z irchy, bawełny lub mikrofibry) lub szczotkę o miękkim włosiu oraz odpowiednie preparaty. Co do czyszczenia basenu sprawdzi się najlepiej?

W ostateczności możemy wykorzystać płyn do mycia naczyń. Jest to bowiem środek o delikatnym działaniu. Najlepiej jednak sprawdzają się preparaty czyszczące dedykowane basenom. Wykazują one nie tylko bardzo dobre właściwości czyszczące, ale również tworzą na powierzchni zbiornika warstwę ochronną, która zwiększa trwałość niecki. Taka pielęgnacja jest odpowiednia, niezależnie od tego, czy mamy basen rozporowy ze stelażem, nieduży zbiornik dmuchany czy też pokaźnych rozmiarów basen stelażowy Bestway.

Zanim jednak użyjemy jakiegokolwiek preparatu czyszczącego, zapoznajmy się z indywidualnymi wskazaniami producenta zbiornika. Czyszczenie basenu Intex należy bowiem przeprowadzać zgodnie z wytycznymi marki, tak samo jak czyszczenie basenu Bestway. Zwykle nie odbiegają one znacząco od ogólnych wytycznych dotyczących pielęgnacji zbiorników z wodą, jednak warto zachować ostrożność. Nie chcemy przecież zniszczyć naszego zbiornika.

Podsumowując, czyszczenie basenu ogrodowego jest niezbędne, jeżeli chcemy zachować odpowiednią przejrzystość wody. Metod jest wiele. To, na jaką się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Niemniej istotne są również następujące czynniki: rodzaj basenu, jego wielkość, skład fizykochemiczny wody oraz to, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na czyszczenie zbiornika.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.