Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-zelazko-bezprzewodowe-parowe-czy-warto/436/ 2018-06-14 10:42:12.000000

Jak wybrać żelazko? bezprzewodowe, parowe? Czy warto?

Analizujemy ofertę rynkową żelazek. Jakie urządzenie warto kupić? Które parametry techniczne mają znaczenie?

Żelazko to jedno z najczęściej kupowanych urządzeń domowych. Choć nie jest konieczne do codziennego funkcjonowania, wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Jednak wybór dobrego żelazka, które będzie w domu służyło przez lata, może sprawić kłopot. Szczególnie dziś, kiedy oferta producentów jest tak szeroka, a ceny coraz niższe. Jakie kupić żelazko? Czym się kierować? Są to najczęściej pojawiające się pytania.

Polecane żelazka parowe

Jakie żelazko?

Wydawałoby się, że wszystkie żelazka są podobne, gdyż oferują zbliżone funkcje. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości producenci tworzą wiele typów omawianych sprzętów, które miedzy sobą różnią się budową, sposobem pracy, a także obsługiwanymi funkcjami. Wszystko to sprawia, że obecnie możemy wyróżnić kilka podstawowych grup.

 • Żelazko przewodowe. Jest to podstawowy typ urządzeń prasujących. Choć ruchy i zasięg ogranicza przewód podłączony do gniazdka, niezaprzeczalną zaletą żelazka jest możliwość ciągłego utrzymywania stałej temperatury i nieprzerwana praca.
 • Żelazko bezprzewodowe. Swego czasu cieszyło się dużą popularnością, dzięki możliwości prasowania bez ograniczeń ruchu. Stopa żelazka nagrzewa się na specjalnym stojaku, jednak temperatura urządzenia po jakimś czasie spada, co zmusza do odłożenia urządzenia na miejsce.
 • Żelazko suche. Obecnie jest to typ bardzo rzadko spotykany. Stopa żelazka jest wykonana z aluminium, a do regulacji temperatury służy specjalne pokrętło. Największą wadą tego typu urządzeń, która czyni je coraz mniej popularnymi, jest brak możliwości zwilżania ubrań.
 • Żelazko parowe. Pozwala na pracę w dwóch trybach: na sucho oraz mokro (podczas którego urządzenie wytwarza parę z wody wlanej do plastikowego pojemnika). Prasowanie z parą pozwala na szybsze osiągnięcie oczekiwanego efektu, nawet w przypadku trudnych lub bardzo pogniecionych tkanin.
 • Żelazko turystyczne. Jest to ciekawy rodzaj żelazka parowego. Charakteryzuje się niewielką wagą (maksymalnie do 1 kg) i rozmiarami, dzięki czemu zmieści się w walizce na czas podróży. Dodatkowo ma mniejszą moc oraz pojemnik na wodę, co nie sprawdza się podczas częstego prasowania w domu.
 • Żelazko systemowe. Jest to urządzenie z zewnętrzną wytwornicą pary. Pojemnik z wodą umieszczony jest w oddzielnym stojaku, który za pomocą przewodu przekazuje parę do żelazka. Dzięki wysokiemu poziomowi pary, ubrania można prasować tylko po jednej stronie lub kilka warstw jednocześnie. Oddzielny pojemnik na wodę wystarcza na ok. 1,5 h prasowania.

Jakie żelazko kupić? Najważniejsze parametry

Skoro wiemy już, na jakiego rodzaju żelazka możemy się zdecydować, pora omówić kwestie, które mają bezpośredni wpływ na sposób ich funkcjonowania. Co ważne, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną dostępnych urządzeń. W ten sposób łatwo możemy „nadziać się” na coś, co po prostu okaże się słabej jakości.

 • Moc. Od tego parametru zależy jak szybko nagrzeje się stopa żelazka. Najsłabsze pod tym względem będą oczywiście modele turystyczne, w przypadku których moc osiągnie wartości maksymalnie 1000-1200 W. Pozostałe modele przeważnie dysponują ponad 2000 W mocy.
 • Regulacja temperatury. Bardzo ważna opcja, która pozwala nam dostosować pracę żelazka do aktualnych potrzeb. Co ważne, producenci stosują trzy różne sposoby regulacji temperatury. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu pokrętła. Jest to rozwiązanie tradycyjne i najpopularniejsze. Najczęściej spotyka się w tańszych żelazkach. Drugie rozwiązanie związane jest z wykorzystaniem przycisków oraz niewielkiego wyświetlacza, a trzecie, najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym, dotyczy panelu dotykowego z diodami LED. Co ważne, wszystkie modele żelazek posługuje się tymi samymi oznaczeniami dotyczącymi temperatur (a tym samym tkanin, które można wyprasować):

*** 200°C – bawełna, len

** do 150°C - wełna, jedwab

do 110°C - tkaniny syntetyczne

 • Stopa żelazka. To od niej zależy, jak zostaną wyprasowane ubrania. Jest to najważniejszy element żelazka, który styka się z materiałem ubrania. Aby żelazko dobrze spełniało swoją rolę, stopa musi być odporna na zarysowania, nie wyświecać materiału (niektóre tkaniny po wyprasowaniu mogą błyszczeć się, a tym samym kiepsko wyglądać) oraz mieć prawidłowo rozłożone otwory. Stopa żelazka wykonana jest z płyty aluminiowej. Jednak ze względu na łatwość zarysowania, a także przywieranie do tkanin, producenci powlekają ją dodatkowym materiałem. Dlatego też stopa może być teflonowa (charakteryzuje się dobrym poślizgiem, a także łatwością czyszczenia), stalowa lub ceramiczna (tego typu stopa jest bardzo trwała, a jednocześnie ma lepszy poślizg niż stalowa).
 • Ilość wytworzonej pary. wskazuje na to, ile pary zostanie wytworzone w ciągu minuty (wartość podawana jest w gramach). Najpopularniejsze modele cechują się wydajnością na poziomie 40-50 g/min. Na rynku można jednak spotkać urządzenia, które wytwarzają 200 gramów pary w ciągu minuty. Im wyższa wartość, tym mocniejsze będzie uderzenie pary, a tym samym możliwość wyprasowania kilku warstw naraz.

Warto wspomnieć także o tym, że występują różne sposoby wytwarzania pary. Może być ona generowana poprzez uderzenia, w sposób ciągły lub automatycznie.

Jakie żelazko wybrać – dodatkowe wyposażenie i funkcje

Wyżej opisane parametry mają ogromne znaczenie. Wpływ na działanie żelazka mogą mieć jednak także rozmaite dodatki, na które decydują się producenci. Spośród nich wymienić można między innymi:

 • System antywapienny. Żelazka, do których można wlać wodę z kranu, są najczęściej wyposażone w mechanizm, który zapobiega powstawaniu kamienia w kanalikach oraz otworach parowych. W zależności od producenta, filtr może być zamontowany na stałe lub być wymienny.
 • Blokada kapania. Dzięki jej wykorzystaniu, woda nie kapie przy niskich temperaturach stopy lub całkowicie wyłączonym żelazku.
 • Funkcja samooczyszczani. Jako że w żelazku wykorzystuje się specjalne kanaliki parowe, należy pamiętać, że może w nich osadzać się kamień. Aby skorzystać z tej funkcji (jeśli jest dostępna), należy napełnić pojemnik z wodą, a następnie ustawić maksymalną temperaturę. Dzięki utworzonemu ciśnieniu, z żelazka wydobywa się para wraz z zanieczyszczeniami.
 • Strumień pary. W wielu żelazkach strumień pary dobierany jest automatycznie na podstawie ustawionej temperatury. Jednak w niektórych modelach można znaleźć ręczną regulację, która pozwala na samodzielne dostosowanie strumienia do stopnia zagniecenia materiału.
 • Ciągłe wytwarzanie pary. Żeby prasowanie żelazkiem parowym było skuteczne, należy wybierać te modele, które mają wysoki poziom ciągłego wytwarzania pary. To właśnie ten parametr wpływa na jakość prasowania, choć wysoka wartość chwilowego uderzenia pary przydaje się przy bardzo zagniecionych fragmentach tkanin.
 • Pionowa para. Jednorazowe uderzenie parą w pionie świetnie sprawdzi się przy mocno zagniecionych materiałach typu zasłonki, które z różnych powodów nie mogą być zdjęte lub przy tkaninach zawieszonych na wieszakach wymagających szybkiego odświeżenia.
 • Zabezpieczenia żelazka. Jako że żelazko pracuje przy wysokich temperaturach, nietrudno o oparzenia. Nierzadko zdarzają się również sytuacje, gdy włączone urządzenie zostanie pozostawione na dłuższy czas bezpośrednio na ubraniu. Chcąc zapobiec takim sytuacjom, producenci wprowadzają coraz lepsze zabezpieczenia.
 • Strażak. Jest to funkcja, która wyłącza żelazko znajdujące się w pozycji poziomej po upływie ok. 30 sekund i po kilku minutach, jeśli znajduje w pozycji pionowej. Po potrząśnięciu, urządzenie włącza się z powrotem, nagrzewając się do ustawionej temperatury.
 • Zabezpieczenie przed przegrzaniem. Żelazko wyłącza się automatycznie, gdy system wykryje uszkodzony termostat.

Ile kosztuje żelazko?

Oczywiście ostateczna cena zależna jest od wybranego rodzaju żelazka, a także najważniejszych parametrów technicznych. Najtańsze okażą się modele turystyczne, które zakupimy już za 20-30 złotych. Jeśli jednak zależy nam na większej mocy lub funkcjach dodatkowych, powinniśmy przygotować się na wydatek od  100 do nawet 900-1000 złotych. Ostateczny wybór powinien uwzględniać przede wszystkim nasze indywidualne preferencje.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
3 oceny
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Ja używam żelazka z generatorem pary i dobrze sprawdza się do prasowania pościeli, bo zawsze się z nią męczyłam. Ale akurat nie mam żadnego z wyżej wymienionych, tylko Braun Carestyle 7
O ten chodzi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DIUUKVTnS993-8aFBcoUwe0ZrF-Dam42wepAgMt0sLs/edit#gid=1679220757 ? Warto kupić?
No braun to klasa sama w sobie - wiadomo