Jak wybrać torbę sportową? Która będzie najlepsza?

| 0 Komentarzy
Każdy sport wymaga innego sprzętu – bokser potrzebuje rękawic, ciężarowiec odpowiednich butów, a judoka specjalnego stroju. Aby te przedmioty dostarczyć na trening potrzebna jest torba sportowa. Jest to chyba najbardziej uniwersalny przedmiot na wyposażeniu każdego sportowca. Można ją wykorzystać nie tylko na treningach, ale również na wyjazdach za miasto, na kilkudniowe wycieczki. Jaką torbę sportową kupić?

Pytanie to jest bardzo ogólne, niemniej wiele osób stoi przed taki właśnie ogólnym dylematem. Aby zawęzić pole poszukiwań, poniżej są wyszczególnione pewne kryteria w oparciu o które należy podjąć decyzję. Oczywiście można wybrać torbę „pierwszą z brzegu” jednak biorąc pod uwagę fakt, że kilka/kilkanaście razy w tygodniu będzie ona wykorzystywana lepiej jest przemyśleć tę decyzję.

Przeznaczenie torby

Pierwsze pytanie na jakie należy sobie odpowiedzieć dotyczy wykorzystania torby. Całkiem inna będzie torba sportowa fitness, a inna torba dla tenisisty. Ten drugi będzie potrzebował miejsce na m.in. na rakietę tenisową czy piłki. Osoby trenujące na siłowni raczej nie potrzebują tego typu akcesoriów. Oczywiście można kupować produkty z uniwersalnym przeznaczeniem, jednak te wyspecjalizowane posiadają pewne udogodnienia jak np. dodatkowe przegródki, kieszenie, które umilają życie na treningu, ułatwiając poszukiwania niezbędnej rzeczy, którą najtrudniej znaleźć akurat wtedy kiedy jest potrzebna.

Torba sportowa ­— jaki rozmiar?

Pytanie, można powiedzieć, fundamentalne, ponieważ może być torba sportowa duża/mała, bardzo mała lub bardzo duża. Wybór należy uzależnić od ilości sprzętu zabieranego na trening. Nie warto jednak kupować torby „z zapasem”, ponieważ zapas ten będzie tylko utrudniał jej codzienne używanie.

W sklepach wielkość określa się litrażem torby, czyli można znaleźć oznaczenia typu: „torba sportowa 25l, 30l, 50l”. Dla wielu osób taki opis produktu może być niejasny. Można założyć, że torba ok. 30l zmieści podkoszulek i spodenki, buty, wodę, jakieś jedzenie po treningu (banan, odżywka), ręcznik i klapki pod prysznic. Osoby trenujące sporty takie jak judo, karate czy jiu-jitsu potrzebują naturalnie większej torby, ponieważ ich stroje zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż zwykły podkoszulek. Często, osoby trenujące sporty walki, muszą również spakować rękawice, ewentualnie kask i ochraniacze na nogi. Wtedy optymalną pojemnością jest około 50l.

Najpopularniejsze torby sportowe

Torba sportowa: damska, męska czy dla dzieci?

Generalnie mężczyźni mogą używać torby sportowe dla kobiet i odwrotnie, ale te damskie mają czasami pewne przegródki szczególnie przydatne dla płci pięknej. Ponadto często różnią się one kolorem czy nadrukiem, ale tutaj to jest po prostu kwestia gustu. Niemniej najszerzej wykorzystywane są torby uniseks. Torba sportowa dla dziecka wyróżnia się przede wszystkim krótszym paskiem z większą możliwością regulacji. Ponadto często takie torby są wielokolorowe, z atrakcyjnymi dla dziecka nadrukami.

Torba sportowa — jak nosić?

Ze względu na rodzaj przenoszenia, można wyróżnić 3 podstawowe grupy: torby noszone na ramieniu, torbo-plecaki i torby przenoszone w dłoni, z odpowiednimi uchwytami. Zdecydowanie najpopularniejszy jest ten pierwszy rodzaj. Torby z szelkami są natomiast wygodne gdy torba jest noszona na duże odległości. Torby przeznaczone wyłącznie do noszenia w dłoni to najczęściej torby lifestylowe, skórzane, które mają być jednocześnie funkcjonalne i dobrze komponować się ze strojem.

Z jakiego materiału torba?

Wybór materiału zależy w głównej mierze od gustu jej przyszłego użytkownika. Istotne są również warunki w jakich będzie używana. Obecnie praktycznie z każdego materiału może być wykonana torba sportowa. Skórzana jest doskonałym wyborem dla osób lubiących nieco bardziej elegancki styl. Dzięki takiej torbie prawnik może po drodze do pracy wstąpić na siłownię i nie wyglądać co najmniej dziwnie w garniturze niosąc poliestrową torbę. Następnym ważnym czynnikiem jest wodoodporność i wytrzymałość materiału. Oczywiście jeśli jej wykorzystanie ogranicza się do wrzucenia do samochodu i wyjęcia to wtedy może być zrobiona z jakiegokolwiek materiału, ale gdy stawiane przed nią zadania są nieco bardziej ambitne, wtedy warto zwrócić uwagę, aby wykonana ona była z poliestru wysokiej jakości.

Następnym wartym zauważenia faktem jest materiał paska, w który jest wyposażona torba sportowa na ramię. Ważne jest aby wykonany był z materiału „mięsistego” i wystarczająco szeroki aby nie „wżynał się” w ramię. Jest to szczególnie istotne gdy konieczne jest noszenie torby na dłuższych dystansach.

Torba sportowa okrągła, kwadratowa czy prostokątna?

Często bagatelizowanym kryterium jest kształt wybranej torby. Jest to istotne przede wszystkim dla osób wykorzystujących sprzęt o nietypowych wymiarach (długi i cienki, wysoki). Irytację z powodu źle wybranej torby odczuło wielu zawodników sportów walki, którzy używają stosunkowo długich ochraniaczy na nogi, które nie mieszczą się w większości toreb na rynku lub tenisiści, którzy nie mogli zmieścić rakiety w kupionej torbie. Pomocne, gdy wybierana jest torba sportowa wymiary pozwalają wyobrazić sobie jej kształt i ewentualną przydatność w danej dyscyplinie.

Dodatkowe udogodnienia

Bardzo często można znaleźć dodatkowe kieszonki, przegródki w jakie jest wyposażona dana torba sportowa. Kieszeń na buty jest jednym z udogodnień przydatnych w prawie każdym sporcie. Można również znaleźć torby, które posiadają oddzielną przegrodę, najczęściej pod „częścią zasadniczą” na mokre rzeczy. Dzięki temu można bez obawy o przemoczenie przechowywać w torbie ubrania czyste i te z treningu np. w czasie gdy bierze się prysznic. Ponadto bardzo przydatne są małe kieszonki, w których można schować telefon, portfel czy klucze. Warto zwrócić uwagę na takie przydatne „bajery” podczas wybierania torby.

Torby sportowe i turystyczne — różnice

Torby podróżnicze i sportowe są często wykorzystywane zamiennie. Istnieją jednak pewne różnice pomiędzy nimi, które mogą to utrudnić lub wręcz uniemożliwić. Pierwszą istotną kwestią są różne ich wielkości. Z reguły torba turystyczna jest o wiele większa od sportowej. Typowym rozmiarem dla tej pierwszej jest ok. 60 l., a dla drugiej ok 30 l., czyli aż połowa mniej. Oczywiście jeśli ktoś potrzebuje aż tak dużej torby to nic nie stoi na przeszkodzie aby taką właśnie kupić. Następna różnica dotyczy budowy obu rodzajów toreb. Torby wykorzystywane w podróżny najczęściej posiadają jedną dużą komorę i ewentualnie małą kieszonkę, a te dla sportowców są wyposażone w różne dodatkowe kieszenie czy przegródki jak np. wspomniana wcześniej przestrzeń na buty. Na koniec materiał — torby podróżnicze są wykonane z grubszych materiałów, mających przetrwać nawet najgorsze traktowanie. Jak widać torby turystyczne rzadko mogą zastąpić sportowe. Niemniej na krótkie wyjazdy torby sportowe wydają się być świetnym substytutem tych pierwszych.

Która torba sportowa: nike, adidas, 4f, reebok?

Gdy już zostanie podjęta decyzja co konkretnie jest potrzebne, jakie są wymagania należy znaleźć markę wybranego produktu. Torba sportowa treningowa jest dostępna w ofercie prawie każdego producenta sprzętu sportowego, tak więc nie jest się uzależnionym od jednego wykonawcy. Aby wybrać tego najlepszego pomocny jest ranking toreb, przygotowany przez nas w oparciu o opinie klientów, ilość zamówień danego modelu oraz specyfikacje techniczne, tak aby wyniki były jak najbardziej miarodajne.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.