Jak wybrać saszetkę nerkę? Która będzie najlepsza?
Spis treści:
Nerka – co to takiego? Nerka to popularna i powszechnie stosowana nazwa dla saszetki noszonej w pasie lub na biodrach, która swoim kształtem odrobinę przypomina rzeczywistą nerkę. Saszetka ta jest wyposażona w pasek, który mocuje się w talii lub na biodrach i zapina za pomocą klamerki lub sprzączki.
Nerka to alternatywa dla niewielkiej torebki. Jest niezwykle popularna wśród sportowców, turystów i sprzedawców ulicznych, ale sięgają po nią także inni. Swoją popularność zawdzięcza funkcjonalności – noszący ma ją cały czas na widoku i blisko ciała więc ryzyko kradzieży jest w tym wypadku zminimalizowane.
Nerki najczęściej służą do przechowywania pieniędzy i dokumentów, ale większe modele pomieszczą całą gamę innych przedmiotów (telefon, klucze, osobiste drobiazgi).
Jak nosić nerkę?
Nerkę można nosić na kilka sposobów. Nie każdy z nich jest równie wygodny i bezpieczny, dlatego warto dopasować sposób noszenia saszetki nerki do okoliczności i własnych preferencji.
- Nerka noszona w pasie lub na biodrach pod okryciem wierzchnim – zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób, ale też nieco niewygodny. Nerkę można nosić pod rozpiętą kurtką lub płaszczem. Ten sposób poleca się szczególnie sprzedawcom, turystom i osobom przebywającym w zatłoczonych miejscach – wówczas saszetka jest cały czas pod ręką, na widoku i w dodatku jest częściowo skryta pod odzieżą.
- Nerka noszona w pasie lub na biodrach na ubraniu – niemal równie bezpieczny sposób noszenia nerki, zdecydowanie bardziej wygodny.
- Nerka noszona na boku – część osób przekręca nerkę tak, by kieszonki znajdowały się na jednym biodrze. To dość wygodne (saszetka nie ciąży z przodu, jej waga lepiej się rozkłada), ale trochę mniej bezpieczne w zatłoczonych miejscach.
- Nerka noszona na plecach – ta metoda jest szczególnie popularna wśród sportowców (na przykład podczas jazdy na rowerze). Nerkę zakłada się standardowo – w pasie lub na biodrach, ale w ten sposób, by kieszonki znajdowały się z tyłu, na plecach. Ta metoda noszenia nerki nie jest polecana w zatłoczonych miejscach i w komunikacji miejskiej.
- Nerka noszona na udzie – najczęściej w ten sposób nosi się nerki sportowe (na przykład motocyklowe).
Jaką nerkę wybrać? Jakie są rodzaje nerek?
Saszetki w kształcie nerki można podzielić na kilka grup. Pierwszy podział dotyczy stylistyki nerki i tego, dla jakiej grupy użytkowników została zaprojektowana:
- Nerki damskie – dostępne w wielu wzorach i kolorach. Bywają jednolite pod względem kolorystyki lub wzorzyste i bardzo ozdobne. Nerka damska jest zazwyczaj nieco mniejsza od męskich modeli.
- Nerki męskie – dostępne w wielu wzorach i kolorach, zazwyczaj dość stonowane kolorystycznie i nieco większe od damskich.
- Nerki unisex – mnóstwo nerek jest produkowanych w kategorii unisex.
- Nerki dziecięce – mniejsze, lżejsze, na krótszym pasku i ozdobione ciekawymi wzorami, a często także postaciami z bajek.
Nerki można pokategoryzować także pod względem przeznaczenia. Na sklepowych półkach znajdziemy:
- Nerki uniwersalne, turystyczne – najpopularniejszy wybór. Nerki tego typu mogą być wykonane z tkaniny, skóry ekologicznej lub naturalnej. Są dostępne w wielu kolorach oraz w różnych rozmiarach. Nie brak wśród nich nerek eleganckich – na przykład czarna nerka ze skóry może być noszona do eleganckiej odzieży – jak również tych bardziej sportowych.
- Nerki biegowe – niewielkie, lekkie i dobrze przylegające do ciała. Nie powinny podskakiwać i ciążyć podczas biegania. W sklepach sportowych można znaleźć modele zaprojektowane specjalnie dla biegaczy. Niektóre z nich to niemal płaskie pasy, które pomieszczą jedynie klucze i telefon. W sklepach można znaleźć także nerki na ramię – małe kieszonki na regulowanym pasku.
- Nerki motocyklowe – najczęściej są to modele zakładane na udo, a przez to o nieco innym kształcie niż typowe nerki. Powinny być solidnie mocowane (za pomocą elastycznych i regulowanych pasków), odporne na czynniki atmosferyczne i niezawodne.
- Nerki wojskowe – są zdecydowanie większe od modeli sportowych lub turystycznych, ale muszą pomieścić określone wyposażenie. Saszetka wojskowa może mieć kolor zielony, szary, brązowy. Popularne są także nerki moro w kolorach maskujących. Nerki taktyczne muszą być pojemne, odporne na czynniki atmosferyczne i solidnie wykonane. W tej kategorii mieszczą się także nerki na broń, które powinny umożliwić wygodne wyjmowanie broni oraz zabezpieczać ją przed czynnikami zewnętrznymi.
- Nerki na rower – rowerzyści sięgają zarówno po nerki uniwersalne (do jazdy po mieście w zupełności wystarczą), jak również po specjalistyczne nerki sportowe. Do jazdy terenowej i na dłuższe trasy polecane są przede wszystkim nerki z miejscem na bidon i wykonane z nieprzemakalnej tkaniny.
To nie wszystkie rodzaje nerek, jakie można znaleźć w sklepach. W sprzedaży nie brak również bardziej designerskich rozwiązań, jak nerka z frędzlami lub nerki personalizowane – z indywidualnym nadrukiem. Można kupić także modele wyposażone w różne dodatkowe rozwiązania. Popularne są nerki z odblaskami i karabińczykami wewnątrz, a w sklepach można znaleźć nawet nerkę z powerbankiem.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając nerkę?
- Cenę – ceny saszetek typu nerka zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Najtańsze są, oczywiście, nerki uniwersalne z tkaniny. Modele sportowe są odpowiednio droższe, ale też wyższej jakości.
- Materiał – najlepiej, by był wodoodporny.
- Solidne mocowanie – istotna jest płynna regulacja obwodów, jak również łatwe zakładanie i zdejmowanie nerki. Do zastosowań sportowych (na przykład na motor) można wybrać nerkę wyposażoną w kilka pasków mocujących.
Czy nerka jest antykradzieżowa?
Nerka to popularna saszetka na dokumenty, pieniądze i klucze, czyli na najbardziej wartościowe przedmioty, które nosi się przy sobie. Bywa wykorzystywana przez sprzedawców, którzy przechowują w niej wielogodzinny zarobek, jak również przez sportowców i turystów. Nawet najzwyklejsza nerka jest nieco bezpieczniejszym sposobem na przechowywanie kosztowności i dokumentów od zwykłej torebki, ponieważ jest mocowana blisko ciała i cały czas możemy mieć ją pod ręką.
W sklepach można znaleźć także specjalistyczne nerki antykradzieżowe – wzmacniane, wykonane o wiele solidniej i wyposażone w blokadę RFID. Ich ceny są odpowiednio wyższe, ale to rozwiązanie, które zabezpiecza zarówno przed kradzieżą fizyczną nerki, jak również przed zeskanowaniem kart kredytowych i kradzieżą tożsamości.
Komentarze (0)