Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać prasę do oleju? Która będzie najlepsza?

Wiedz, na czym smażysz. Skorzystaj z prasy do oleju, dzięki której uzyskasz domowy olej tłoczony na zimno.

W jaki sposób funkcjonuje prasa do oleju i jakie są jej zalety?

Opinie na temat tłoczenia oleju na zimno są bardzo pozytywne. Produkt ten uważany jest za znacznie zdrowszy od tego, tworzonego na gorąco, a także bogaty w witaminy, minerały oraz kwasy z grupy omega. Jeszcze jakiś czas temu trudno było go kupić, lecz aktualnie znajdziesz go w niemal każdym markecie. Miej jednak na uwadze, że oleje znajdujące się na sklepowych półkach poddawane są szeregowi procesów chemicznych, mających na celu wydłużenie ich daty przydatności do spożycia. Działania te skutkują niską zawartością substancji odżywczych i dużą ilością konserwantów.

Jednak istnieje inny sposób uzyskania oleju – domowe prasy do oleju, które umożliwią Ci tłoczenie oleju na zimno. Maszyny przeznaczone do tego zadania wyposażono w tzw. ślimak rozcierający wykorzystywany surowiec i oddzielający znajdujący się w nim tłuszcz od odpadów. Proces przebiega w temperaturze poniżej 40°C, dzięki czemu wszystkie wartościowe składniki zostają zachowane, brak w nim konserwantów, a on sam jest wysokiej jakości, aromatyczny i ma doskonały smak. 

Poza kuchnią wykorzystasz go w celach pielęgnacyjnych. Stosowany na skórze dostarcza jej niezbędnych tłuszczy nienasyconych oraz witamin, dzięki czemu Twoja cera jest zdrowa i nieskazitelna.

Oprócz tego wykorzystanie takiego urządzenia jak tłocznia do oleju na zimno ma także inne zalety:

  • pełna kontrola nad jakością wykorzystywanego surowca,
  • obserwacja procesu tłoczenia oleju – od początku do końca,
  • dowolność w kwestii objętości oleju tłoczonego za jednym razem – zastały olej traci swój smak i wartości odżywcze, więc najlepiej tworzyć go tylko tyle, ile potrzebujesz; zbyt duże butelki, których nie jesteś w stanie wykorzystać i stary olej przechodzą do przeszłości,
  • kontrola warunków przechowywania oleju od momentu wytworzenia,
  • zgodność z ideą zero waste – wytłoczyny otrzymane podczas procesu możesz wykorzystać do zrobienia mąki lub wysokobiałkowych deserów.

Prasa ślimakowa do wytłaczania oleju pozwala stworzyć olej z różnorakich roślin oleistych: orzechów (wśród nich godne uwagi są: makadamia, włoskie, laskowe i pecan), pestek dyni czy słonecznika, nasion gorczycy, chia, konopi, miąższu kokosa, a także surowych oliwek. Miej na uwadze, że olej tłoczony na zimno nie powinien być podgrzewany, dlatego będzie idealny jako dodatek do potraw na zimno lub wykończenie dań ciepłych, lecz nie do smażenia. Obróbka cieplna sprawia bowiem, że olej nierafinowany traci swoje cenne właściwości.

Aby prasa ślimakowa do oleju spełniała swoje zadanie, weź pod uwagę kilka ważnych czynników, które mają wpływ na efektywność i skuteczność ogólnej pracy urządzenia.

Ręczna wyciskarka do oleju czy elektryczne urządzenie?

Poszukując odpowiedniej tłoczni do oleju, trafisz na egzemplarze zarówno do pracy manualnej (kręcenia korbą), jak i te zasilane energią elektryczną. Pod względem wygody sprzęt podłączany do sieci zdecydowanie wygrywa, lecz ręczna prasa do oleju pozwala na dużo większą dowolność w kontekście dostosowania użytej siły wobec mielonego surowca. Dodatkowo charakteryzuje się niezawodnością i bezawaryjnością, której nie dorówna żaden model zaopatrzony w przewód.

Tryby pracy tłoczni do oleju

W przypadku elektrycznych egzemplarzy to szczególnie ważne. W zależności od tego, w ile ustawień został wyposażony sprzęt, tyle rodzajów surowców jest w stanie wykorzystać. Jeżeli zamierzasz używać tylko jednego typu nasion, orzechów czy pestek, sprawdź, czy dana tłoczarka do oleju sobie z nim radzi. Rozważasz wypróbowanie różnych składników? Postaraj się więc, by wybrany model miał jak najwięcej trybów pracy.

Moc urządzenia

Należy do podstawowych parametrów, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru urządzenia elektrycznego i prawdopodobnie w największym stopniu decyduje o możliwościach prasy ślimakowej do tłoczenia oleju. Od niej zależy szybkość pracy, a także to, z jakiej twardości surowcami jest w stanie sobie poradzić.

Jakość wykonania

Cecha, której nie opiszesz liczbowo, jednak pozostaje równie ważna, co powyższe. Sprawdź opinie na temat interesującej Cię ręcznej prasy do tłoczenia oleju, jeśli zamierzasz kupić ją w Internecie i przyjrzyj się poszczególnym elementom konstrukcji, jeśli planujesz zakupy w sklepie stacjonarnym.

Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę

Oprócz tego, co powyżej sprawdź czy wytłaczarka oleju jest wyposażona w pojemniki przeznaczone na: surowiec, produkt oraz wytłoczyny. Ich wielkość decyduje o tym, jak dużo oleju wytworzysz podczas jednego cyklu pracy urządzenia. Niektóre sprzęty posiadają opcję automatycznego wyłączania po zakończeniu procesu tłoczenia, dzięki czemu nie musisz pilnować, czy zawartość została już przetworzona.

Wiedz, że na klasę uzyskanego oleju nie wpływa jedynie sama elektryczna czy ręczna prasa do tłoczenia oleju na zimno, ale także jakość pozyskanych składników. Z wysuszonych nasion czy orzechów o małej zawartości tłuszczu nie uda Ci się wytłoczyć świetnego produktu, a jedynie stworzysz ryzyko awarii urządzenia. Aby temu zapobiec, kupuj u sprawdzonych sprzedawców, którzy zapewniają świeże rośliny oleiste o jak najlepszych właściwościach.

Polecane inne urzadzenia kuchenne

Proponowany model prasy do oleju

Skoro już wiesz, co wręcz trzeba sprawdzić podczas doboru wytłaczarki do oleju tak, aby była zgodna z Twoimi potrzebami i oczekiwaniami, czas podjąć decyzję. W ofercie Morele może zainteresować Cię domowa prasa do wyciskania oleju na zimno Gorenje OP650W.

Prasa do wyciskania oleju na zimno Gorenje OP650W

Urządzenie wysokiej klasy, pracujące w 30-minutowych cyklach pracy. W tym czasie Twoje jedyne zadanie to pilnowanie zapełnienia pojemników. Wał mieli wykorzystywany surowiec i oddziela olej od wytłoczyn; wykonany jest z bardzo wytrzymałego stopu stali, dzięki czemu radzi sobie z najtwardszymi materiałami. 

Produkt umożliwia tłoczenie oleju na zimno z niemal każdej rośliny, która się do tego nadaje. Dwa kierunki obrotów wału sprawiają, że w razie zablokowana drobnych elementów nie masz potrzeby rozbierania urządzenia. Zamiast tego możesz aktywować tę funkcję i poradzić sobie z problemem w dużo szybszy i prostszy sposób. 

Mając na uwadze bezpieczeństwo korzystania z prasy, producent wyposażył ją w gumowe nóżki, za sprawą których nie porusza się nawet o milimetr oraz blokadę, uniemożliwiającą pracę wału w trakcie dodawania składników.

O czym warto pamiętać przy przechowywaniu oleju tłoczonego na zimno?

Największa zaletą olejów tłoczonych na zimno? Duża zawartość kwasów z grupy omega. Są potrzebne Twojemu organizmowi, a dostarczyć je wcale nie jest łatwo. Największym problem to fakt, że pod wpływem zbyt wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych wyżej wspomniane związki się rozkładają, dlatego wytworzony olej przechowuj w odpowiednich warunkach.

Miejsce musi być zaciemnione, a jego temperatura nie może przekraczać 20°C. Produkt utrzymuje swoje właściwości do 3 tygodni, dlatego wykorzystaj go do tego czasu. W kolejnych tygodniach jego wartości odżywcze będą coraz mniejsze, a smak i aromat ulegną pogorszeniu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.