Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-odkurzacz-jaki-najlepszy-ktory-kupic/409/ 2020-03-19 08:30:33.000000

Jak wybrać odkurzacz? Jaki najlepszy? Który kupić?

Trudno wyobrazić sobie wygodne sprzątanie bez dobrego odkurzacza. Jak wybrać odkurzacz? Na co zwrócić uwagę?

Dobry odkurzacz poradzi sobie z usuwaniem kurzu i brudu z podłóg i dywanów, a także z tapicerki i różnych innych powierzchni. Oferta urządzeń tego typu jest bardzo szeroka i zróżnicowana zarówno pod względem cen, jak i parametrów. Jak wybrać odkurzacz?

Polecane odkurzacze

  

Jaki odkurzacz wybrać? Dostępne rozwiązania

Oferta odkurzaczy jest bardzo szeroka. Odkurzacze są bowiem dostępne w asortymencie większości producentów sprzętu AGD. Poszczególne urządzenia różnią się pomiędzy sobą nie tylko marką i ceną, ale nawet samą konstrukcją i funkcjonalnością. Zastanawiając się nad tym, jaki odkurzacz kupić, warto już na wstępie przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom:

 • Odkurzacze standardowe – mają konstrukcję poziomą. Do nich zalicza się zarówno odkurzacze workowe, jak i odkurzacze bezworkowe. To najpopularniejszy wybór do użytku domowego, a oferta odkurzaczy standardowych jest najszersza.
 • Odkurzacze pionowe – często wybierane jako urządzenia dodatkowe (na przykład do szybkiego odkurzenia w przedpokoju). Odkurzacz pionowy może działać przewodowo lub bezprzewodowo.
 • Odkurzacze automatyczne – coraz popularniejsze, ale droższe niż urządzenia wymagające aktywnej obsługi. Odkurzający robot sprzątający bywa często wybierany do codziennego użytkowania do domów, gdzie jest też odkurzacz klasyczny lub centralny, który jest stosowany podczas dokładniejszych porządków.
 • Odkurzacze wodne – umożliwiają skuteczniejszą redukcję alergenów za sprawą filtracji wodnej. Wśród urządzeń wodnych wymienić warto także odkurzacz piorący, który może czyścić różnorodne powierzchnie na mokro.
 • Odkurzacze do popiołu – specyficzny typ odkurzaczy, które znajdują zastosowanie przemysłowe, jak i domowe. Jest to odkurzacz, jaki warto posiadać, gdy użytkuje się kominek lub poszukuje się urządzenia do odkurzania zapylonych pomieszczeń domowych.
 • Odkurzacze samochodowe – niewielkie i poręczne urządzenia, które sprawdzą się w czyszczeniu wnętrza samochodu. Oczywiście odkurzacz samochodowy może przydać się także w domu.
 • Odkurzacze wielofunkcyjne – czyli urządzenia modułowe, jak choćby odkurzacz pionowy, z którego można odpiąć odkurzacz ręczny. Dobry wybór dla osób, które potrzebują różnorodnych funkcji, a nie chcą posiadać wielu urządzeń.

Choć liczba rodzajów odkurzaczy jest imponująca, to w praktyce i tak największą popularnością cieszą się wciąż urządzenia o standardowej konstrukcji. Zastanawiając się nad tym, jaki odkurzacz wybrać, warto jednak wziąć pod uwagę różnorodne rozwiązania.

Polecane odkurzacze przemysłowe

  

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza?

Wybór odkurzacza warto poprzedzić rzutem oka na ranking odkurzaczy, by poznać najpopularniejsze modele. Warto zerknąć także na wątki typu: jaki odkurzacz polecacie? W ten sposób można łatwiej i szybciej znaleźć naprawdę dobry odkurzacz. Forum, recenzje i oceny to dość przydatne źródła informacji o urządzeniach AGD, ale koniecznie należy skupić się też na parametrach technicznych wytypowanych urządzeń. Do najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, należą:

 • Typ urządzenia – warto już na wstępie skupić się na urządzeniach określonego typu. Chcąc kupić odkurzacz standardowy, nie warto tracić czasu na oferty odkurzaczy samochodowych i tak dalej.
 • Sposób gromadzenia kurzu – odkurzacze mogą być wyposażone w worek lub specjalny pojemnik na kurz. Odkurzacz workowy zazwyczaj bywa tańszy w zakupie, ale kosztem eksploatacji będą worki do odkurzacza, które należy regularnie zmieniać. Odkurzacz bezworkowy gromadzi kurz w pojemniku, który wystarczy opróżnić i ewentualnie przepłukać.
 • Pojemność worka lub pojemnika na kurz – im większa, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać lub zmieniać worek, ale za to samo urządzenie będzie większe i cięższe.
 • Wymiary i waga urządzenia – małe odkurzacze bywają lżejsze, bardziej poręczne i wygodne w użytkowaniu, ale za to mają małą pojemność zbiornika na kurz lub worka, co przy dużym metrażu może być niekorzystne. Jeśli w domu są schody, warto wybrać odkurzacz, który będzie lekki i wygodny w przenoszeniu po schodach.
 • Klasa energetyczna – pozwala zorientować się w tym, czy wybrany odkurzacz do domu jest energooszczędny i czy dobrze wykorzystuje pobieraną energię.
 • Moc – nie zawsze świadczy o skuteczności odkurzacza, ale jasno sugeruje, jakie będzie zużycie energii podczas odkurzania.
 • Klasa reemisji kurzu – to ważny parametr, który pozwala zorientować się, jak skutecznie będą usuwane drobinki kurzu i alergeny. Im wyższa klasa reemisji kurzu, tym lepiej.
 • Klasa skuteczności odkurzania – bywa podawana oddzielnie dla podłóg twardych i dla dywanów. Ma na nią wpływ siła ssania odkurzacza. Ten parametr wyrażany jest literami alfabetu – litera A to najwyższa z klas, a kolejne litery oznaczają nieco gorsze wyniki.
 • Zasilanie – jako odkurzacze domowe najczęściej wybierane są modele przewodowe o standardowej konstrukcji, ale też odkurzacze z filtrem wodnym i pionowe. Jednak w sprzedaży obecne są również odkurzacze akumulatorowe, które jednak nie zawsze będą natychmiast gotowe do działania. Odkurzacz bezprzewodowy może pracować wyłącznie przez jakiś czas, a potem musi zostać naładowany, ale za to nie ogranicza go długość kabla.
 • Zasięg pracy – warto sprawdzić, jaka jest długość przewodu w odkurzaczu na kabel lub jaki metraż jest w stanie obsłużyć wybrany odkurzacz bezprzewodowy.
 • Regulacja mocy – to kolejna funkcja, w którą może być wyposażony odkurzacz. Moc ssania można wówczas regulować, co pozwala dopasować ją do odkurzanej nawierzchni.
 • Załączone wyposażenie – warto zwrócić uwagę na to, jakie akcesoria są w cenie urządzenia, a jakie elementy można ewentualnie dokupić osobno.
 • Cena – zastanawiając się nad tym, jaki odkurzacz wybrać, warto zwrócić uwagę na ceny urządzeń o preferowanych parametrach. Wiele urządzeń można kupić taniej, także odkurzacz, promocja, przecena i inne akcje rabatowe są najlepszą okazją do oszczędzenia na zakupie.
 • Marka – warto zwrócić uwagę także na renomę producenta. Tanie odkurzacze mniej znanych marek mogą być dobrym wyborem, gdy priorytetem jest niska cena, a gdy liczy się określona jakość i parametry, warto sięgnąć po odkurzacz Karcher, Zelmer lub Philips.

Jaki odkurzacz do domu wybrać?

Odkurzacze do użytku domowego to urządzenia, które mogą mieć nieco inne parametry niż urządzenia do zastosowań profesjonalnych. Odkurzacz przemysłowy musi mieć wysoką moc ssania odkurzacza, ale też możliwość odkurzania pyłu i innego rodzaju zanieczyszczeń, jakie nie występują w domach. Z tego względu, podczas zakupu odkurzacza do domu, warto:

 • Sięgnąć po odkurzacz do zastosowań domowych – standardowy, pionowy, piorący lub bezprzewodowy.
 • Postarać się wybrać dobry, tani odkurzacz, który spełni swoją rolę, ale nie będzie dużym obciążeniem dla domowego budżetu.
 • Rozważyć odkurzacz wodny, a szczególnie, gdy w domu są alergicy.
 • Postawić na sprzęt znanej marki, który powinien zachować sprawność na długi czas. Może to być odkurzacz Zelmer, odkurzacz Amica lub sprzęt innego producenta, który oferuje dobrą jakość i łatwy dostęp do usług serwisowych.
 • Wybrać odkurzacz wyposażony w filtr HEPA o bardzo wysokiej skuteczności wyłapywania drobinek i alergenów.

Akcesoria do odkurzaczy

Wielu kupujących skupia się wyłącznie na tym, jaki kupić odkurzacz, a pomija kwestię przydatnych akcesoriów. Często okazuje się, że tani odkurzacz z promocji nie zawiera zbyt wielu akcesoriów, a przecież to one decydują o skuteczności i wygodzie odkurzania. Oto przedmioty, które mogą się przydać:

 • Worki – jeśli zastanawiając się, jaki wybrać odkurzacz, postawiono na urządzenie z workiem, warto od razu dokupić dodatkowe worki na zmianę, a przed zakupem urządzenia sprawdzić, czy pasują do niego wyłącznie worki oryginalne, czy są też jakieś tańsze zamienniki.
 • Turboszczotka i inne szczotki specjalne – w niektórych miejscach standardowa moc odkurzacza może okazać się niewystarczająca, a wówczas przydadzą się turboszczotki i turboszczotki miniaturowe, które idealnie nadają się do odświeżania tapicerki i dywanów.
 • Szczotki do szczelin – by zwiększyć moc ssania odkurzacza w szczelinach i zakamarkach, warto dysponować specjalną nakładką szczelinową. Może to być krótka nasadka albo nakładka na giętej rurce.
 • Szczotki do odkurzania mebli i delikatnych powierzchni – odkurzanie mebli i ścian to niezły sposób na utrzymanie ich w czystości. Odkurzacz, jaki kupić w takiej sytuacji będzie warto powinien dysponować szczotkami z miękkim włosiem i o niewielkich wymiarach, które nie porysują mebli i nie pobrudzą ścian.
 • Uchwyty do przechowywania odkurzaczy i akcesoriów – zarówno odkurzacze małe, jak i duże mogą zajmować niewiele miejsca, jeśli są ergonomiczne i przechowywane w odpowiedni sposób. Warto sięgnąć po specjalny uchwyt na rurę odkurzacza i po inne akcesoria do przechowywania.
 • Filtry do odkurzacza – filtr to element, w który wyposażony jest każdy odkurzacz. Jaki wybrać na zmianę? Koniecznie kompatybilny z odkurzaczem, dlatego należy przed zakupem sprawdzić dostępność filtrów i ich cenę.

Polecane akcesoria do odkurzaczy

  

Jakiej firmy kupić odkurzacz?

Odkurzacz samochodowy, domowy lub przemysłowy można znaleźć w asortymencie wielu różnych marek, ale największą popularnością cieszą się urządzenia znanych producentów, którzy oferują niezmienną jakość i funkcjonalność swych urządzeń.

Chcąc kupić odkurzacz w niskiej cenie, można zdecydować się na urządzenie marki Blaupunkt, Clatronic lub MPM. Dysponując nieco większą kwotą na odkurzacz, jaki ma zaoferować również nieco lepsze parametry, warto wybrać sprzęt firm takich, jak Sencor, Amica lub wybrać odkurzacz Electrolux. Jeśli chodzi o odkurzacz Philips, Karcher, Rowenta lub Bosch, wydatek będzie wyższy, ale od ceny ważniejsza jest funkcjonalność i parametry urządzenia.

  

Udostępnij
5,0
10 ocen
44 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (28)

Mam w domu odkurzacz z nowej linii Bosch - silniejsze z natury i nie zamieniłabym go na inny. Filtr HEPA13, energooszczędny i pożera cały kurz. :)
spoko są też te nowości od electroluxa - super cichy odkurzacz. też ma dobre parametry i mega komfort przez tłumienie hałasu
Electrolux? 2 razy mi sie popsul . Uzytkowalem 4 lata. Awarie zniechecily mnie do tej marki. Nigdy wiecej
ja mam Electrolux od 14 lat i żadnej awarii. Niestety chyba już powoli pada, ale ma prawo
Mój elektrolux ma ponad 20 lat, zero napraw
Miałam dwa razy odkurzacz Zelmer Odyssey starszy model - popsuł się, pomyślałam, że 5 lat to ma prawo. Kupiłam taki sam nowszy model i wytrzymała 2 lat - dzisiaj się popsuł ( mega głośno chodził) musze kupić następny bo naprawa 120 zł - nie opłaca się. Jaki polecacie
ja swój stary odkurzacz wymieniłem na vaxa i mam spokój
Ja polecam odkurzacze Nilfisk, zwłaszcza, jeśli macie do sprzątania duże powierzchnie. Nie są awaryjne, więc warto.
Z electroluxa to teraz wyszedł dobry nowy pure i9
Ja jakoś się przerzuciłem na bezprzewodówki, znacznie łatwiej mi z nimi manewrować po moim małym mieszkaniu. W zeszłym roku kupiłem dirt devila cavaliera i do tej pory nie mam zastrzeżeń.
Ja od niedawno jestem posiadaczką odkurzacza Henry HVR200 (dokupiłam filtr antyalergiczny). Mój syn ma alergię na kurz i sierść zwierząt. Jestem bardzo zadowolona z zakupu (póki co haha). Filtracja jest na poziomie HEPA13, odkurzacz cichy i wytrzymały. Do tego wygląd potrafi wprawić w dobry nastrój nawet w obliczu wiosennych porządkow! :)
ja kupiłam Mamibota - ze względu na zwierzaka w domu i małe dziecko...a odkurzacz jest rewelacyjny...no i co zauważyłam to to, że ma 3 lata gwarancji. żaden sprzęt chyba takiej długiej nie ma!
Ja z kolei polecam odkurzacze Nilfisk - zwłaszcza, jeśli macie do odkurzenia większe powierzchnie.
ja mam electrolux pure i9 od kilku dni. drogi, ale wart swojej ceny. posiadanie fajnego odkurzacza naprawde ulatwia zycie, zwlaszcza takim osobom jak ja czyli mamom ;)
Ja nabyłam tydzień temu Electrolux Pure i9 i po kilku sprzątaniach jestem pod dużym wrażeniem. Odkurzaczem można sterować bezpośrednio z aplikacji na telefonie, a nawet ma takie funkcję jak pomijanie wybranych pokoi, a to się zdecydowanie przydaje przy małych dzieciach.
akurat electrolux wypuścił teraz robota który własnie nie jest okrągły tylko trochę trójkątny więc jednen minus mniej ;)
Mówisz o pure i9?
Miałam kiedyś sprzęt od electroluxa i zaraz po gwarancji padł i ja mam jakoś uraz więc wzięłam irobot 886 i jest spoko, to że okrągły to w niczym nie przeszkadza u nas, fajnie chodzi :)
irobot roomba 895 - dla mnie najlepsza opcja. używam juz od jakiegoś czasu i świetnie się sprawuje. ładnie zbiera, jest dokładny i cichy. :)
też go mam. :) sprawdza się doskonale. chciałam zrobić teraz rozeznanie w nowościach bo chcemy w prezencie ślubnym kupić ale chyba jednak zostaniemy prz irobocie
zgadzam się! :) Też mam ten model i uważam, ze roomba nie ma sobie równych. Jest zadziwiająco dokładna i bez problemu radzi sobie ze sprzątaniem. Chyba już nawet za dopłatą nie wymienię jej <3
ja mam 980 roombę i sprawdza się najlepiej, zarówno na dywanie jak i na panelach. można spokojnie brać go jak ktoś ma zwierzaki, bp dpbrze zbiera sierść
Jestem tradycjonalistką dlatego wolę odkurzacze z workami. Jakoś nie mogę się przestawić na takie z pojemnikami na kurz. Jeśli miałbym kupować to jednak taki nowszej generacji. Widziałam na stronie marki Hoover idealne dla mnie urządzenie nazwie Telios Extra. Dla mnie najważniejsze jest, aby cicho pracowało.
mam roombę 980 i dla mnie to najleszy odkurzacz!
Mnie najbardziej ostatnio podobają się odkurzacze pionowe, szczególnie Hoover Rhapsody, wydaje się być lekki i wielozadaniowy, testowaliście może kiedyś, polecacie? Czytałam, że wiele blogerek poleca..
Electrolux Pure 9f najlepszy, jeszcze mnie nie zawiódł, polecam każdemu!
Ogólnie czytając mam wrażenie że komentarze i tak są mało użytecznie przy wyborze odkurzacza. Innych sprzętów tez w sumie.
Po pierwsze i tak każdy będzie chwalił co ma. No bo w sumie jak można nie być zadowolonym z własnego sprzętu szczególnie jak kosztuje ponad 2500zł ? Każda inna opinia była by właściwie przyznaniem się do porażki.
Dwa. Jeżeli nawet są opinie negatywne, to rzadko kiedy są obiektywne. Opinia typu mi się przez 4 lata, raz zepsuł odkurzacz, właściwie nie są dowodem na złą jakoś w czasach kiedy urządzenia projektuje się na 5 lat życia.
Brakuje tak naprawdę, rzetelnych opinii ludzi którzy używają sprzęt przynajmniej rok, zawierających przydatne informacje, jak dostępność akcesoriów (np. worki), trwałość szczotki, akcesoria dodatkowe np. tradycyjny worek na opróżnianie w zestawie. Coś co ma naprawdę wartość, a nie opinie mam 3 dni i jest super.
Ja mam bezprzewodowy Electrolux Pure F9 i to nieporównywalna wygoda do "tradycyjnego" odkurzacza
Też taki mam i właśnie to rozwiązanie bardzo mi się w nim podoba ;)
Jestem ogromnym fanem nowego odkurzacza od electrolux pure f9, łączy zalety tradycyjnego odkurzacza z pionowym i to mi odpowiada
Polecam electrolux pure f9, potwierdzam, dobry sprzęcik
Chyba kopiuj wklej było bo Unia już dawno zabroniła produkcji tak mocnych silników w odkurzaczach. Ach ta unia wszędzie się pcha.
Teraz jak u mnie dziecko zaczyna raczkować kupiłam odkurzacz roomba e5 i jest super. :) Fajnie wszystko sprząta, jest cichy więc dziecko się nie boi, a wręcz przeciwnie, ma frajdę patrzeć na niego :D
no ja własnie zdecydowanie obstaje przy automatycznym, sama mam roomba 696, wcale nie był tak drogi a na moje mieszkanie sprawdza się perfekcyjnie
co do automatycznych roomb to się zgadzam, ja mam de facto nowszą ale tak czy siak, to dla mnie najlepsze rozwiązanie.
My wybraliśmy bezprzewodowy robot roombe. jestem bardzo zadowolona z jakości sprzątania . wiec bede go polecać
mi w mojej kawalerce wystarcza taki odkurzacz akumulatorowy Teesa Sweeper 2000, zajmuje mało miejsca a na takim małym metrażu każde 5cm sie liczy ;p
Widzę, że dużo osób ma problem przestrzeni w domu. Ja mam niewielkie mieszkanie więc postawiłam na electroluxa pionowy odkurzacz. Mam model Pure F9 i przyznam że spełnia wszystkie moje wymagania. Jest lekki zwrotny i wygodny, samo sprzatanie nim to tylko chwila.
roomba to na dziś najlepszy wybór bardzo potaniały, świetna sprawa sam mam własnie nie drogiego
Electrolux ale u mnie numer jeden okazał się Pure Q9. Bardzo cichy, mega wydajny, lekki i zwrotny. Plus dla niego za automatyczne czyszczenie szczotki :)
elektroluxy są wszędzie reklamowane, ale nie mają już tej jakości co 20 lat temu, teraz jakość gorsza, są lepsze marki od nich
Ja jestem wielka fanką roomby. Odkąd mąż mi ją kupił codziennie smiga i już nie używam tradycyjnego odkurzacza
ja mam produkt polskiej firmy MPM model 28 greengo, tradycyjny, workowy, zwykły, ale za to niezawodny
starych workowych odkurzaczy już nie opłaca się kupować. ja mam roombę i7+ bardzo wygodne rozwiązanie tej dodatkowej bazy.