Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-lustrzanke-na-poczatek-pierwsza-lustrzanka/451/ 2018-10-22 09:47:42.000000

Jak wybrać lustrzankę na początek? Pierwsza lustrzanka

Zakup pierwszej lustrzanki to bardzo ważna sprawa – na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrać dobrze?

Lustrzanka, która okaże się naszym pierwszym tego typu urządzeniem, wcale nie musi być bardzo droga. Chodzi przecież o to, żeby nauczyć się robić zdjęcia, ale jednocześnie też nie zaczynać od najwyższej półki cenowej. Wydatek 5-6 tysięcy jest niepotrzebny, zwłaszcza że może się okazać, iż tego typu fotografia okaże się zajęciem nie dla nas.

Polecane lustrzanki Canon

Lustrzanka dla amatora powinna cechować się wysokim stosunkiem jakości do ceny. Niestety amatorowi trudno będzie kupić coś porządnego za przystępną cenę, dlatego też przygotowaliśmy poradnik, który rozjaśni pewne kwestie i ułatwi wybór lustrzanki.

Polecane lustrzanki Nikon

Najlepsza lustrzanka dla początkujący – zakres cenowy

Z pewnością nie da się podać sztywnych cen lustrzanek, bo takowe nie występują. Producenci przez cały czas wprowadzają na rynek coraz to nowe urządzenia, dlatego też automatycznie spada cena poprzednich modeli. Lustrzanki są teraz bardzo popularnymi produktami, często pojawiają się na nie promocje albo możliwość pozyskania kodu rabatowego.

Niemniej, najprostszą lustrzankę można zakupić obecnie już za 1600-1800 złotych. To niedużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że sprzęt dla profesjonalnych fotografów kosztuje nawet 25 tysięcy złotych. Tylko czy taka najtańsza lustrzanka jest w ogóle warta zachodu?

Na tak postawione pytanie również nie ma łatwej odpowiedzi.. Kupując najprostszy i najtańszy aparat, dostajemy jakość tylko niewiele większą od jakości zwykłego, kompaktowego aparatu cyfrowego. Wszystko zależy więc od naszych potrzeb. Jeśli chcemy rozwinąć skrzydła i spróbować się w poważnej fotografii, powinniśmy zakupić sprzęt z przedziału cenowego 2,5-4 tysiące złotych. Taka cena zagwarantuje, że zakupu nie będziemy żałować.

Lustrzanka dla początkującego - na co zwrócić uwagę?

Skoro wiemy już, na jaki wydatek powinniśmy przygotować się podczas zakupu pierwszej lustrzanki, przyszła pora na wskazania na najważniejsze parametry i cechy aparatu, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jest ich sporo, co jednak wynika ze stopnia zaawansowania omawianych urządzeń.

 • Waga i wymiary. Lustrzanka różni się znacznie od kompaktowego aparatu i ta różnica polega też w głównej mierze na znacznie wyższej wadze. Sam korpus aparatu, o ile jest dobrze wykonany, może ważyć ponad kilogram. Drugie tyle może stanowić waga obiektywu. 2 kg to nie jest sporo, ale przy dłuższym fotografowaniu może  sprawiać problem. Trzymanie na pewnej wysokości jakiegokolwiek obciążenia jest po prostu męczące, dlatego też kupując lustrzankę, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby była w miarę lekka.Jeżeli chodzi o wymiary, to lustrzanki różnią się między sobą w zależności od modelu i producenta. Jedna z najpopularniejszych obecnie lustrzanek posiada wymiary 124 x 96 x 74,5 mm.
 • Jakość wykonania. Zazwyczaj jest tak, że gdy dana lustrzanka posiada dobre parametry, to wykonana jest w sposób co najmniej solidny. Nie jest to jednak regułą, dlatego w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jej ogólną prezencję. Tworzywo, z jakiego wykonany jest aparat, musi być twarde i odporne na zarysowania. Idealnie byłoby też, gdyby lustrzanka była pokryta powłoką antypoślizgową, co ułatwi fotografowanie w trudnych warunkach atmosferycznych. Z taką powłoką aparat nie będzie się nam ślizgał w dłoniach ani w upale, ani też w deszczu. W niskobudżetowych lustrzankach obudowa wykonana będzie z plastiku, ale znacznie lepiej byłoby postawić na model, w którego produkcji użyte zostały stopy magnezu. Gwarantuje nam to wystarczającą odporność podczas uderzenia, a nawet upuszczenia aparatu.

Co to jest matryca CMOS?

CMOS to technologia, w której wytwarzane są układy scalone. Charakterystycznymi cechami układów CMOS jest niski koszt produkcji i prostota budowy. W układzie CMOS na jednej jednostce powierzchni płytki krzemu można bardzo gęsto umiejscowić tranzystory. Standardowo układy mogą pracować w zakresie temperaturowym −55 °C do +125 °C.

Najlepsza lustrzanka na początek – matryca, rozdzielczość, ISO

Powiedzieliśmy już sobie sporo o sposobie wykonania dostępnych na rynku aparatów, a także ich szeroko pojętej prezencji. Teraz czas na konkretne parametry, które wpływają na jakość wykonywanych zdjęć.

 • Matryca. Jest ona światłoczułym elementem, którego zadaniem jest rejestrowanie obrazu. Możemy wyróżnić trzy zasadnicze typy matryc:
 • CDD (Charge Coupled Device) – takie matryce znaleźć można już wyłącznie w najstarszych i najtańszych modelach lustrzanek. Niestety aparat wyposażony w tego typu matrycę robi gorszej jakości zdjęcia. Spowodowane jest to obecnością dużej ilości szumów, więc nie wychodzą z tą matrycą najlepiej, bo często trzeba redukować te szumy ręcznie,
 • CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) – tego typu matryce cechują się przede wszystkim oszczędnym działaniem i obecnie wyposażonych jest w nie większość lustrzanek,
 • Live MOS – taka matryca łączy w sobie zalety dwóch poprzednich. Oferuje odpowiednią jakość obrazu i jednocześnie nie zużywa zbyt wiele prądu.
 • Rozdzielczość. Mianem rozdzielczości aparatu nazywamy liczbę fotoczułych komórek matrycy. Im komórek tych jest więcej, tym większa jest też rozdzielczość lustrzanki. W matrycach występują dwa rodzaje fotoczułych komórek - efektywne (komórki faktycznie wykorzystane do utrwalania obrazów) i niewykorzystane – służące do zapisywania informacji o obrazach. W momencie, kiedy kupujemy lustrzankę, w jej specyfikacji możemy odczytać liczbę efektywnych komórek. Przez cały czas pokutuje pogląd, że rozdzielczość, czyli liczba Mpx określa jednoznacznie, jak dobre zdjęcie można zrobić i że im więcej Mpx, tym lepiej. Nie do końca jest to prawda. Oczywiście im większa jest rozdzielczość lustrzanki, tym więcej szczegółów zostanie uchwyconych na obrazie, ale ma to znaczenie przede wszystkim podczas drukowania zdjęć. Na dużą ilość Mpx powinni się decydować ci użytkownicy, którzy mają zamiar przenosić zrobione przez siebie zdjęcia na wielkie formaty. Średniej klasy lustrzanka może posiadać 18-20 Mpx, a i tak uda się nią zrobić dobre zdjęcia. Profesjonalne modele mogą mieć nawet 60 Mpx, ale to będzie też całkiem inna półka cenowa. Przyjmuje się, że pierwsza lustrzanka powinna mieć około 20 Mpx.
 • ISO. Parametr ten określa zakres światłoczułości matrycy. Im matryca jest czulsza, czyli im ma wyższe ISO, tym łatwiej jest zrobić dobre zdjęcia w warunkach słabego oświetlenia. Oczywiście odnosi się to do sytuacji, w której nie używamy lampy błyskowej. Wysokie ISO będzie potrzebne z pewnością użytkownikom, którzy mają zamiar robić zdjęcia w ciemniejszych pomieszczeniach, w klubach czy też na wydarzeniach plenerowych, które odbywają się po zmroku. Niestety, im matryca ma wyższe ISO, tym wzrasta ilość szumów na zdjęciach. Dlatego też dobrze byłoby, żeby pierwsza lustrzanka posiadała mechanizm regulacji czułości. Dzięki temu uda się znaleźć złoty środek między dobrze oświetlonym a ostrym zdjęciem. Jeżeli chcemy maksymalnie ograniczyć szumy spowodowane wysoką czułością, konieczny jest zakup nowszego modelu aparatu. Dobrą informacją jest z pewnością fakt, iż obecnie producenci są sobie w stanie poradzić z technologiami, które pozwalają na uzyskanie wysokiej czułości z małym zaszumieniem.
 • Stabilizacja obrazu. Dzięki tej funkcji można wykonać nieporuszone zdjęcia w niemal każdych warunkach. W lustrzankach stabilizacja realizowana jest na dwa sposoby: optycznie w obiektywie i mechanicznie w matrycy.

Lustrzanka dla początkujących – wyposażenie

Wiemy już, na jakie parametry w szczególności zwracać uwagę. Pamiętać musimy jednak o tym, że wpływ na korzystanie z aparat ma nie tylko jego specyfikacja, ale również to, w co został wyposażony.

 • Wyświetlacz. Dzięki niemu widzimy obraz, który mamy zamiar sfotografować. Wyświetlane są na nim też parametry, jakie ustawiliśmy na lustrzance, tak więc w każdej chwili wiemy, jakiego zdjęcia możemy oczekiwać. W specyfikacji lustrzanek wielkość wyświetlacza podawana jest w calach. Obecnie większość omawianych aparatów posiada wyświetlacze o przekątnej 3 lub 3.2 cale. Z pewnością dobrze byłoby, gdyby wyświetlacz był w miarę duży, bo dzięki temu dokładnie obejrzymy dany obraz. Jednakże duża przekątna będzie się wiązała również z większymi wymiarami, wagą i zużyciem energii. W tym miejscu warto zauważyć, że wyświetlacze lustrzanek mają również swoją rozdzielczość, która jest znacznie wyższa od właściwej rozdzielczości matrycy. Musimy więc uważać, by nie pomylić tych parametrów. Rozdzielczość wyświetlacza nijak się ma do jakości wykonywanych zdjęć. Określa tylko parametry obrazu obserwowanego na ekranie. W niektórych lustrzankach wyświetlacz można odchylać, co czasami ułatwia robienie zdjęć. Niemniej, nie jest to coś, co koniecznie jest nam potrzebne w pierwszej lustrzance. Taka opcja przyda się głównie wtedy, kiedy perspektywy, z jakich chcemy fotografować, będą trudne.
 • Lampa błyskowa. W tańszych lustrzankach lampy błyskowe są wbudowane – mogą one pracować w trybie manualnym, automatycznym lub też pozwalającym na wyeliminowanie efektu czerwonych oczu. Z pewnością dobrze byłoby, gdyby dana lustrzanka posiadała wbudowaną lampę. Jeżeli jej nie ma, to zawsze jest możliwość dołączenia jej za pomocą tzw. gorącej stopki, czyli złącza, do którego podpina się zewnętrzną lampę błyskową. Trzeba pamiętać o tym, że dodatkowa lampa to też dodatkowe obciążenie, ale jednocześnie też możliwość bardzo dobrego i dalekiego doświetlenia obrazu. Kiedy lampa wbudowana jest w aparat, konieczne jest sprawdzenie jej zasięgu działania.
 • Wizjer. W lustrzankach zamontowane są optyczne wizjery, które pozwalają na wyświetlanie rzeczywistego obrazu, jaki będzie uchwycony na zdjęciu. Kupując lustrzankę, należy zwrócić uwagę na to, ile obrazu pokrywa wizjer. W amatorskich lustrzankach pokazuje on 95% obrazu, natomiast w droższych modelach 100%.
 • Złącza. Każda lustrzanka jest wyposażona w złącze USB, ale przydadzą się też dodatkowe. Z pewnością nie zaszkodzi, jeżeli aparat będzie wyposażony w złącze HDMI, dzięki któremu prześlemy obrazy przykładowo do telewizora. Lustrzanka może mieć także Wi-Fi, która znacznie ułatwi korzystanie z aparatu. W tym miejscu trzeba też pamiętać o tym, że lustrzanka musi mieć gniazdo kart pamięci. Wbudowana w aparaty pamięć jest zazwyczaj bardzo mała, dlatego też gniazdo powinno obsługiwać możliwie jak największe pojemności kart.
 • Obiektyw. Lustrzanki dla amatorów mają w zestawie jeden uniwersalny obiektyw lub też dwa obiektywy, które niestety nie cechują się jakąś wysoką jakością. Trzeba natomiast pamiętać, że tak naprawdę to nie korpus aparatu odpowiada za to, jakie będą zdjęcia, tylko właśnie obiektyw. Idąc tym tropem, widzimy jasno, że powinien być on jak najlepszy. Bardzo przydatny będzie tutaj odchylany obiekt, dzięki któremu będziemy mogli robić zdjęcia z nietypowych perspektyw. Obiektyw w aparacie może być szerokokątny, standardowy lub w formie teleobiektywu. Każdy z tych rodzajów dedykowany jest innym zastosowaniom.

Lustrzanka na początek - jaki zestaw wybrać? Z jakim obiektywem?

Jak wspomnieliśmy, na rynku znaleźć można trzy główne rodzaje obiektywów:

 • standardowe obiektywy (28-70 mm) dedykowane są wszelkim zastosowaniom. Taki obiektyw jest dołączony do lustrzanki i można nim wykonywać różnego rodzaju zdjęcia. Jednakże z uwagi na to, że jest on „do wszystkiego”, nie zawsze sprawdza się odpowiednio przy konkretnych zastosowaniach,
 • obiektywy szerokokątne (10-20 mm) – takimi obiektywami dobrze fotografuje się sceny w małych pomieszczeniach, a także różnego rodzaju imprezy czy też plener, kiedy to chcemy „ogarnąć” szeroki plan. Co ważne, możemy wymienić obiektywy szerokokątne rektilinearne oraz tzw. rybie oko,
 • teleobiektywy – (powyżej 100 mm) – za pomocą takich obiektywów fotografuje się wydarzenia sportowe lub krajobrazy. Doskonale sprawdzają się w górach, na stadionach czy też na imprezach w otwartej przestrzeni.

Obiektyw do pierwszej lustrzanki nie musi być wcale bardzo zaawansowany. Można tutaj pójść prostą, aczkolwiek skuteczną ścieżką.

Zakup pierwszej lustrzanki – tryby i funkcje

Idziemy dalej – tym razem przeanalizujemy wszelkie opcje aparatów, które pozwalają nam wykonywać zdjęcia ze zróżnicowanymi efektami.

 • Tryby ekspozycji. Dzięki trybom ekspozycji możemy odpowiednio ustawiać przysłonę. Lustrzanki są zazwyczaj wyposażone w następujące tryby ekspozycji:
 • Tryb P – tryb służący do ustawienia aparatu do działania w trybie, który podobny jest do trybu „auto”. Tryb ten samodzielnie dobiera sobie czas naświetlania zdjęcia oraz stopień otwarcia przysłony. Różnica między trybem P a trybem „auto” polega na możliwości zmiany par czas-przysłona.
 • Tryb A –pozwala na preselekcję przysłony, czyli samodzielne jej ustawienie. Dzięki trybowi A możemy dowolnie kontrolować stopień rozmycia obrazu i głębię jego ostrości.
 • Tryb S – ten tryb pozwala nam na samodzielne ustawienie czasu naświetlania obrazu, natomiast lustrzanka na podstawie tego czasu dobiera pozostałe parametry fotografowania.
 • Tryb M – ten tryb pozwala na samodzielnie ustawienie wszystkich parametrów obrazu, począwszy od czasu naświetlania, poprzez ISO i ustawienie przysłony.  Tryb M przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które fotografują już przez dłuższy czas. Z pewnością nie sprawdzi się w zastosowaniu amatorskim.
 • Tryb T – w tym przypadku ustawiamy migawkę.

Oczywiście dostępne na rynku lustrzanki dysponują również trybami manualnymi, które pozwalają nam na ręczne ustawienie większości parametrów pracy urządzenia.

 • Pomiar światła. Kiedy fotografujemy w trybie automatycznym, lustrzanka samodzielnie dobiera parametry obrazu. Żeby można było wykonać taki dobór, konieczny jest właśnie pomiar światła. Jest wykonywany, w zależności od aparatu, w sposób punktowy, w sposób centralnie wyważony lub wielosegmentowy czy też matrycowy. Po wykonaniu pomiaru, dane przekazywane są do procesora, a ten ustawia parametry w zależności od światła, jakie odczytał aparat. W większości aparatów zastosowany jest matrycowy pomiar światła.
 • Programy tematyczne. Aparaty typu lustrzanki posiadają zazwyczaj od 5 do 18 różnych trybów tematycznych. Z pewnością im jest ich więcej, tym lepiej, bo zdjęcia wychodzą bardziej urozmaicone. Najczęściej występującymi programami tematycznymi są: pejzaż, portret, obiekt w ruchu, wschód/zachód słońca, portret nocny, fajerwerki, sport, plaża/śnieg, zdjęcie pod światło i krajobraz. Programy tematyczne są wykorzystane najczęściej właśnie przez początkujących fotografów. Dlatego też dobrze byłoby, gdyby w pierwszej lustrzance było ich sporo.
 • Balans bieli. Pozwala on na dobranie sposobu odwzorowania konkretnych kolorów w zależności od tego, jakie będzie oświetlenie podczas fotografowania. Dobra lustrzanka, niezależnie czy dla amatora czy dla profesjonalisty, powinna umożliwiać dość szeroką manipulację balansem bieli. Im dokładniej będzie można go ustawić, tym wierniejsze odwzorowanie kolorów uda się osiągnąć na zdjęciach. W większości lustrzanek balans bieli można ustawiać na poziomach: auto, światło żarowe, zacienienie, pochmurno, światło dzienne, światło halogenowe.
 • Samowyzwalacz. Z pewnością obecność samowyzwalacza przyda się niejednokrotnie. Funkcja ta pozwala na zrobienie zdjęcia po określonym czasie od naciśnięcia spustu migawki. W praktyce naciskamy spust w danym momencie, ale samowyzwalacz odlicza ustawiony przez nas czas i robi zdjęcie po upływie 5,10 lub 20 sekund.
 • Nagrywanie filmów. Jeżeli zależy nam na kręceniu filmów, powinniśmy sprawdzić, w jakiej rozdzielczością są one tworzono, a także ile miejsca zajmują. Oczywiście im wyższa jakość, tym również wyższa waga plików. Jeżeli filmujemy lustrzanką z dobrym obiektywem, film może wyjść niemal tak dobry, jak przy użyciu profesjonalnej kamery. Z pewnością warto podczas zakupu stawiać na lustrzankę, która pozwoli na nagrywanie filmów w jak największej rozdzielczości. Taka możliwość może nam całkowicie zastąpić potrzebę zakupu kamery.
 • Autofocus. Możemy dzięki niemu samodzielnie ustawić ostrość zdjęcia. Autofocus jest w aparatach w skrócie określany jako AF. W zależności od producenta i modelu lustrzanki, autofosus może być ustawiony na dwa tryby pracy. Pierwszy z nich dotyczy pracy ciągłej. W tym trybie aparat sam ustawia ostrość poprzez śledzenie obiektów, które poruszają się w „ramce ostrości”. Pobiera on więcej energii, ale też można zrobić zdjęcie szybciej. Ograniczenie tego trybu pozwala na robienie z nim zdjęć tylko obiektom, które się szybko poruszają. Drugi tryb dotyczy natomiast pracy pojedynczej – ostrość ustawiana jest dopiero wtedy, kiedy spust migawki zostanie naciśnięty do połowy. Czas zrobienia zdjęcia jest minimalnie dłuższy, ale za to tryb ten pozwala oszczędzać baterię.
 • Format zapisu danych. Zazwyczaj lustrzanki pozwalają na zapisywanie plików w formacie JPG oraz RAW. Ten pierwszy format jest lżejszy, tak więc zajmuje mniej miejsca, ale jednocześnie przy takim zapisie dochodzi do dużych strat danych o obrazie. Format RAW pozwala na dowolne obrabianie zdjęć, gdyż wraz z nim zapisywane są ich najmniejsze szczegóły. Żeby otworzyć i obrabiać zdjęcia zapisane w RAW, konieczne jest posiadanie odpowiedniego programu. Dobrze byłoby, gdyby lustrzanka pozwalała zapisać zdjęcia jednocześnie w obu formatach. Jeżeli chodzi natomiast o filmy zarejestrowane lustrzanką, to domyślnie zapisują się one w formacie AVI.
 • Zasilanie. Większość lustrzanek wyposażona jest w litowo-jonowe akumulatory, które można ładować wielokrotnie. Każdy model ma zazwyczaj konkretny rodzaj akumulatorów i kupując baterie na wymianę, trzeba dokupić dokładnie takie same. Żeby jednak energii w lustrzance nigdy nie zabrakło, dobrze jest od razu dokupić do niej battery grip, czyli specjalny, podpinany zasobnik, w którym znajdą się dodatkowe akumulatorki.
 • Dostępność akcesoriów. Zakup pierwszej lustrzanki to czasami dopiero początek drogi fotografa. Z czasem zauważa on, że przydałyby się do niej konkretne akcesoria, takie jak battery grip, statywy, dodatkowa lampa, inne obiektywy etc. Dostępność akcesoriów do danej lustrzanki warto sprawdzić jeszcze zanim się ją kupi. Zdarza się przecież tak, że konkretny model może kusić niską ceną, ale później okazuje się, że nie ma do niego zbyt wielu akcesoriów albo że są one bardzo drogie. Najlepiej jest więc stawiać na nieco droższy aparat, ale taki, które rozbudowanie nie zrujnuje naszego portfela.
 • Dodatkowe możliwości lustrzanki. Lustrzanki, nawet te średniej jakości, mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwią obsługę. Spośród nich wymieniane są między innymi
 • Funkcja D-lighting –pozwala na rozjaśnianie cieni na obrazie. Dzięki tej funkcji zrobimy lepsze zdjęcia w warunkach, w których fotografowane obrazy są nierównomiernie oświetlone.
 • System czyszczenia matrycy – dzięki niemu, jesteśmy w stanie w łatwy i bezpieczny sposób wyczyścić matrycę lustrzanki z kurzu i innych zabrudzeń. System ten będzie przydatny przede wszystkim dla osób, które często zmieniają obiektywy.
 • HDR – dzięki tej funkcji aparat wykonuje kilka zdjęć tego samego obiektu. Na jednych zdjęciach naświetla cienie, a na innych światła. HDR przydaje się podczas fotografowania w miejscach o bardzo dużym kontraście.

Czego unikać podczas wyboru lustrzanki?

Z pewnością nie warto kupować lustrzanki nieposiadającej podstawowych funkcji, które mogłoby być potrzebne. Nigdy nie powinniśmy decydować się również na aparat z bardzo słabym obiektywem - nawet wtedy, kiedy inne parametry wydają się satysfakcjonujące.

Nie kupujmy lustrzanki, która oferuje bardzo ograniczoną możliwość ustawienia balansu bieli albo takiej, która nie pozwala nagrywać filmów i obsługuje małą pojemność kart. Decydując się na zakup omawianego sprzętu, od razu powinniśmy dobrać również odpowiednią kartę pamięci, dzięki której będziemy mogli zapisać znacznie więcej plików.

Nigdy nie kupujmy lustrzanki, która wykonana jest z tandetnego plastiku i której elementy są zamocowane „na piękne oczy”. Nie decydujmy się również na modele mało znanych firm, które nie dadzą nam więcej, niż zwykłe aparaty kompaktowe, ale też nie przepłacamy za funkcje, z których nie mamy zamiaru korzystać.

Lustrzanka dla początkującego – który producent lepszy?

Gdyby możliwe było określenie tego, który producent i który model lustrzanki jest najlepszy, to cały ten poradnik byłby niepotrzebny. Między firmami trwa zacięta walka o to, która z nich dostarczy nowocześniejszych i lepszych rozwiązań i która zgarnie większą część rynku. Od kilku lat prym w sprzedaży lustrzanek wiodą Nikon, Canon i Pentax, tak więc wybierając z oferty tych trzech producentów, z pewnością się nie zawiedziemy.

Jednakże czasami warto dać szansę także mniej znanym firmom, które oferują dobre jakościowo lustrzanki. Tutaj nie logo producenta jest ważne, ale same parametry. To one są rzeczywistym odzwierciedleniem tego, jaką jakość ma dany aparat. Dlatego też warto przejrzeć ofertę Olympusa, Fuji czy Samsunga. Być może to właśnie u nich znajdziemy lustrzankę, która nie tylko dobrze wygląda, ale też oferuje satysfakcjonującą jakość zdjęć. Z pewnością warto będzie przed zakupem poczytać także opinie o konkretnych modelach. Jest ich wiele na forach i blogach fotograficznych.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
6 ocen
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

przydatny poradnik, ale na Boga... poprawcie gramatyke! "obraz, KTOREGO chcemy sfotografowac" - kto tak pisze???? byliscie w szkole kiedys?
Poprawna pisownia jest wazna. Jednak nalezy sie do nie samemu stosowac, zwlaszcza jak chce sie poprawiac innych. Poradnik jest bardzo dobrze napisany merytorycznie. Naprawde przydatne , bardzo jasno podane informacje. Nie jest tojednak strona poswiecona gramatyce j. polskiego. Nie ma co sie oburzac na drobne bledy
Może używane ? np Nikon D5000 lub D90 albo ( D5100) , D7000 ...jeśli pochodzą z dobrych rąk " ...jeszcze długo posłużą .. Zalety ; niska cena , matryce ostre jakościowo , nowsze modele , jeszcze lepszy mają kolor ! Chyba nie należy przepłacać !!!
Na przykład , matryce formatu DX powyżej 12 Mpx dają w lustrzankach już bardzo dobrą jakość obrazu , tak jest w Nikonach który posiada wspaniałą optykę ! Dlatego modele D5000 i D90 ( możliwości starszych obiektywów AF ) są świetną propozycją wg ceny do jakości . Natomiast jeśli zależy nam na lepszym kolorze , to modele D5100 oraz D7000 ( starszy AF ) mogą okazać się zdecydowanie lepszą alternatywą . Po wielu testach z innymi lustrzankami Nikona , te wymienione są chyba najlepszymi , jeśli mówimy o stosunku ceny do jakości !!! Aparaty z matrycą poniżej 10 Mpx nie są tak ostre " , a najnowsze propozycje niewiele już wprowadzają poza ceną . Oczywiście można rozważyć jeszcze modele D200 (sAF ) , D300 (sAF), ale dla amatora mogą być za duże gabarytowo /?/ . Jest jeszcze model D3100 , który mieści się w tych kategoriach , ale nr 3xxx to zupełnie już amatorska propozycja , a i ziarno na wyższych czułościach przypomina modele Pentaxa i nie każdemu przypadnie do gustu , dlatego jet tu na marginesie tej mini klasyfikacji . Do wymienionych modeli świetnym rozwiązaniem jest optyka Nikkora , od plastikowych DX S 18-55VR , DX S 18-105VR , do nieco solidniejszych DX-S 18-55VRII , 16-85 VR czy 18-200 VR mamy całkiem przyzwoitą optykę na potrzeby amatorskie i wejścia w świat lustrzanek fotograficznych .
Warto dodać , że oznaczenie (s AF ) dotyczy możliwości stosowania starszych obiektywów z AF Nikkora , tych bez silników , ponieważ w lustrzance jest dodatkowy silniczek do tych obiektywów . ( inne mają silnik w obiektywach DX )
oraz ...oznaczenie DX - S ..." pasuje do wszystkich lustrzanek DX , tych starszych i tych nowszych !!!
.....a oznaczenie obiektywów DX-P TYLKO do tych NAJnowszych Nikonów DX ...warto o tym pamiętać przy zakupach , szczególnie osobno body i obiektyw . Zaletą nowoczesnych obiektywów DX jest duża rozdzielczość !!! i świetne efekty zdjęciowe już od pełnej przysłony !!! System VR redukuje drgania z ręki ...ale warto popracować nad techniką ...podpierania , przytulania do drzew , czy mini statywów , aby efekty były wręcz profesjonalne !!! ....Obecnie wiele modeli już potrafi kosztować kilkaset złotych a mają matryce powyżej 16 Ml pix i mogą stanowić spore zagrożenie dla zawodowców ! Wybór optyki / wtedy / nie jest bez znaczenia !!!