Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-lodowke-polecane-modele/296/ 2020-08-06 09:28:19.000000

Jak wybrać lodówkę? Polecane modele

Analizujemy bogatą ofertę lodówek i wskazujemy, które z nich mogą okazać się trafionym wyborem.

Stare porzekadło mówi, że sercem domu jest kuchnia. Dlatego też wiele osób przykłada dużą wagę, by była funkcjonalna i wygodna. Najważniejszym elementem należącym do kuchni, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie, jest oczywiście lodówka.

 

Jaką lodówkę wybrać? Dostępne rodzaje?

Chcąc dokonać trafionego zakupu, musimy do sprawy podejść kompleksowo. Na samym początku należy zastanowić się, jakiego typu lodówka nas interesuje. Obecnie lodówki są grupowane w następujący sposób.

 • Lodówki jednodrzwiowe. Idealnie sprawdzają się u singli, w małych mieszkaniach czy domkach letniskowych. Mogą być wyposażone w wewnętrzny zamrażalnik bądź też składać się jedynie z samej chłodziarki. Charakteryzują się niewielką pojemnością, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca w kuchni. W lodówce tego typu nie pomieścimy dużo, dlatego nie będzie ona dobrym wyborem dla rodziny. Choć urządzenia te są zazwyczaj niewielkie, ich pobór energii przez 24 godziny może okazać się większy, niż na się wydaje. Dlatego też warto dokładnie sprawdzać ich parametry.

 

 • Lodówki dwudrzwiowe. Mają oddzielny zamrażalnik oraz chłodziarkę – przeważnie strefa do zamrażania jest usytuowana na dole, choć zdarzają się również modele z zamrażalnikiem na górze. Lodówki dwudrzwiowe są najczęściej wysokie, a przede wszystkim cechują się dużą pojemnością. Przeznaczone są do dużych mieszkań i dla rodzin wieloosobowych, które przechowują większe ilości pożywienia, choć na rynku widać spore zróżnicowanie pod względem wielkości. Jest to najczęściej wybierany typ lodówek, można powiedzieć, że standardowy, zarówno do domów, jak i mieszkań.

 

 • Lodówki Side by SideUrządzenia o największej pojemności, w których znajduje się dwoje drzwi otwieranych na zewnątrz i położonych obok siebie. Po jednej stronie umiejscowiona jest zamrażalka, po drugiej chłodziarka. Lodówki tego typu są sporych rozmiarów, dlatego nadają się przede wszystkim do dużych, przestrzennych kuchni. Często też posiadają dodatkowe funkcje, jak np. podajnik wody czy lodu. Ich wadą jest oczywiście wysoka cena. Warto zwrócić uwagę również na to, że lodówka Side by Side pobiera sporo energii. Także wtedy, gdy jest wyposażona w elementy dodatkowe (np. w kostkarkę).

 

 • Lodówki French Door. Mamy tu do czynienia z połączeniem urządzeń Side by Side z modelami standardowymi. Chłodziarka wyposażona jest bowiem w dwoje drzwi, a na dole wydzielona zostaje kolejna komora, pełniąca funkcję zamrażalnika. Dzięki temu zyskujemy ogromną pojemność i możliwość swobodnego rozmieszczania produktów. Lodówki typu French Door przeważnie zazwyczaj znajdują się na najwyższej półce cenowej, również ze względu na koszty eksploatacyjne. Z drugiej jednak strony zapewniają ogromną pojemność, którą można wykorzystać do przechowywania rozmaitych produktów.

 

Warto wiedzieć!

Oprócz tradycyjnych lodówek, producenci mają w swojej ofercie lodówki samochodowe, idealnie sprawdzające się podczas dłuższych wypraw. Urządzenie zasilane jest poprzez gniazdo zapalniczki samochodowej. Aby lodówka turystyczna nie uszkodziła instalacji elektrycznej samochodu, najlepiej kupić taką o mocy maksymalnie 60 W, przy czym im większa moc, tym lepsze chłodzenie. Pojemność lodówki turystycznej należy dobrać do swoich potrzeb – na rynku znajdują się zarówno niewielkie urządzenia (do 4 l pojemności), jak i sporych rozmiarów (nawet do 95 l pojemności).

Najlepsza lodówka – na co zwrócić uwagę?

Cechami lodówek najczęściej branymi pod uwagę są cena oraz wygląd estetyczny. Niestety, kierując się tylko tymi elementami, można dokonać błędnego wyboru, który wpłynie na przyszły komfort użytkowania. Aby temu zapobiec, poniżej zostały zaprezentowane parametry, które powinny być uwzględnione przed zakupem:

 • Klasa energetyczna lodówki. Mówimy o urządzeniu, które prawie nigdy nie jest odłączane od prądu. Działa bez przerwy, przyczyniając się w dużym stopniu do wyższych rachunków za prąd. Dlatego nim zostanie podjęta decyzja o kupnie konkretnego modelu lodówki, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną, do której przynależy. Obecnie taką informację bardzo łatwo uzyskać, gdyż znajduje się zarówno na obowiązkowej etykiecie efektywności energetycznej urządzenia, jak i parametrach wyłuszczanych przez sklepy. Klasa energetyczna to parametr, który informuje użytkownika urządzenia elektrycznego o tym, ile zużywa prądu w określonych warunkach. Najmniej energii pobierają urządzenia o klasie energetycznej A, najwięcej te o klasie energetycznej G. Urządzenie o klasie energetycznej A+ zużywa 25% mniej energii niż klasa A, a A++ aż o 45% mniej. Jednocześnie należy pamiętać, że sam pobór prądu zależy dodatkowo od pojemności lodówki. Średnio lodówka klasy A++ może zużyć około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh. Roczna oszczędność dla rodziny jest zauważalna i warta inwestycji w nowsze urządzenie. Klasa energetyczna oznacza zużycie energii przez urządzenie w odniesieniu do ustalonej przez Unię Europejską normy. Skala jest uniwersalna, a więc identyczna dla każdego producenta, a jej przedział zawiera się od A+++, czyli najbardziej oszczędnego urządzenia, do D (w przypadku lodówek) lub nawet G (w przypadku chłodziarek oraz lodówek do przechowywania win). 

Nie można pominąć faktu, że nawet przy najbardziej energooszczędnej lodówce należy pamiętać o kilku zasadach, które także mają istotny wpływ na zużycie prądu. Odpowiednie zamykanie drzwi, niepozostawianie lodówki zbyt długo otwartej czy też zmniejszanie natężenia chłodzenia na jakiś czas (na przykład podczas wyjazdów) także przyczynia się do tego, że lodówka zużywa tylko tyle prądu, ile powinna. Dla uzmysłowienia różnic, poniżej znajduje się porównanie sprzętów z klasą:

 • A – poniżej 55% (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)
 • B – między 55% a 75%
 • F – między 120% a 150%
 • G – powyżej 150%

Zużycie energii to kwestia, która coraz częściej jest brana pod uwagę przez klientów. Także ze względu na trwające kampanie społeczne informujące o wpływie naszych zachować na klimat. W celu ograniczenia sytuacji, w których drzwi lodówki pozostają otwarte na jakiś czas, zazwyczaj dłuższy niż minuta, producenci często wyposażają swoje sprzęty w mechanizmy uruchamiające sygnalizację dźwiękową po określonym czasie. Dzięki niej, użytkownik jest informowany, że drzwi lodówki powinny zostać już zamknięte, co oczywiście zmniejszy zużycie energii.

 • Sposób otwierania drzwi lodówki. Kierunek otwierania drzwi jest istotny już w momencie planowania wystroju i rozmieszczania mebli. Ma służyć nie tylko wygodzie, ale również umożliwiać swobodny dostęp do półek, by móc je bez trudu wyjąć i umyć. Duża część urządzeń umożliwia otwieranie drzwi w prawą stronę – jest to kierunek wygodny dla większości osób. Niektórzy producenci decydują się jednak na umożliwienie zmiany kierunku otwierania lodówki. Taki dodatek jest ważny, szczególnie jeśli osoba planuje przeprowadzkę lub zwykłe przemeblowanie w kuchni. Kierunek otwierania drzwi nie zawsze jest sprawdzany przez klientów, zwłaszcza w przypadku zakupów internetowych. Warto jednak pochylić się nad tą kwestią, ponieważ może się okazać, że sprzęt nie będzie mógł być prawidłowo użytkowany we wcześniej przygotowanym miejscu.
 • Umiejscowienie zamrażalnika. Producenci w swojej ofercie przedstawiają cztery typy: lodówki z dolnym zamrażalnikiem, lodówki z górnym zamrażalnikiem, lodówki z zamrażalnikiem umiejscowionym wewnątrz, a także same urządzenia chłodzące.

  Pierwszy typ daje łatwiejszy dostęp do produktów znajdujących się w chłodziarce, a jednocześnie w zamrażarce jest więcej miejsca na produkty. W lodówkach z zamrażalnikiem na górze producent zostawia większą przestrzeń dla chłodziarki, ale dostęp do produktów jest mniej komfortowy. Do dolnych półek należy schylać się, co dla osób starszych może być dużym utrudnieniem. Trzecia opcja jest natomiast typowa w lodówkach niewielkich, wykorzystywanych w akademikach i małych mieszkaniach. Czwarty typ pozwala oddzielnie ustawić chłodziarkę oraz zamrażalnik, a także dobrać odpowiednią pojemność. Jest to jednak rozwiązanie wymagające większej ilości miejsca w pomieszczeniu.

 • Agregat. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są lodówki z pojedynczym agregatem i termostatem. Poniżej znajduje się lista spotykanych na rynku konfiguracji, które pozwalają utrzymać temperaturę w lodówce na odpowiednim poziomie.
 • jeden agregat i jeden termostat– chłodziarka oraz zamrażalnik pracują jednocześnie, a termostat reguluje temperaturę w całym urządzeniu,
 • dwa agregaty i dwa termostaty– chłodziarka oraz zamrażalnik pracują niezależnie od siebie. Zamrażarkę bądź chłodziarkę można tymczasowo wyłączyć. Dwa termostaty umożliwiają ustawienie temperatury oddzielnie dla chłodziarki oraz zamrażarki. Jest to rozwiązanie, które zużywa najwięcej energii,
 • jeden agregat i dwa termostaty– zamrażarki nie da się tymczasowo wyłączyć, jednak oddzielny termostat pozwala regulować temperaturę niezależnie od chłodziarki.
 • Pojemność. Bardzo ważny parametr, który powinien być dobierany w zależności od liczby osób żyjących w mieszkaniu lub domu, a także rodzaju przechowywanych produktów. Niektóre artykuły żywnościowe muszą być bowiem magazynowane osobno, w specjalnych strefach, dlatego warto mieć to na uwadze. Należy pamiętać również o tym, że producenci najczęściej podają osobno pojemność chłodziarki i zamrażalnika. W przypadku pierwszej strefy możemy liczyć na urządzenia o litrażu od 36 l do ponad 500 l, natomiast pojemność zamrażalnika wynieść może od 4 l do ponad 200 l. 

  Pojemność lodówki jest podawana zarówno na kartach produktowych, jak i w instrukcjach, reklamach czy też recenzjach, nie da się więc jej przeoczyć. Należy pamiętać jednak o tym, że producenci najczęściej podają osobno pojemność chłodziarki i zamrażalnika. W przypadku pierwszej strefy możemy liczyć na urządzenia o litrażu od 36 l do ponad 500 l, natomiast pojemność zamrażalnika wynieść może od 4 l do ponad 300 l.

  Jak wybrać odpowiednią pojemność lodówki? Nie jest to proste, zwłaszcza w dużej rodzinie. Oprócz analizy ilości wykorzystywanych produktów, pomocne okazać się mogą również zdjęcia urządzenia. Możemy na nich sprawdzić rozstaw półek i szuflad w lodówce, a także ilość wolnego miejsca w poszczególnych strefach.

 • Kultura pracy lodówki. Przy zakupie lodówki należy uważać na poziom hałasu, jaki generuje. Niektóre modele nie tylko są głośne, ale również rzadko się wyłączają. Aby lodówka nie przeszkadzała w codziennym życiu, należy wybrać te, które wytwarzają hałas na poziomie około 38 dB. Im niższa wartość, tym lodówka pracuje ciszej. Jest kolejny parametr, na który rzadko zwraca się uwagę przy wyborze sprzętu, co często okazuje się błędem. Zakup lodówki, której poziom hałasu wynosi grubo ponad 40 dB, może okazać się bardzo kłopotliwy. Zwłaszcza wówczas, gdy kuchnia znajduje się stosunkowo blisko salonu bądź sypialni.
 •  Wymiary. Niezależnie od typu lodówki, zawsze warto zwrócić uwagę na wymiary urządzenia. Producenci zawsze podają zarówno szerokość, jak i wysokość oraz głębokość sprzętu. Tego typu dane okażą się oczywiście bardzo pomocne przy wyborze sprzętu.

Oczywiście pozostaje również kwestia jakości wykonania, która również powinna mieć spore znaczenie w przypadku odpowiedzi na pytanie, jak wybrać lodówkę. Choć producenci zazwyczaj podkreślają, że korzystają wyłącznie z najlepszych materiałów, warto dokładnie prześledzić recenzje i opinie użytkowników. Dzięki temu o ewentualnych mankamentach sprzętu dowiemy się jeszcze przed jego zakupem. Oczywiście ważne dla wielu osób jest również to, jak lodówka prezentuje się na zewnątrz. Wybór pod tym względem jest jednak bardzo bogaty.

Polecane lodówki wolnostojące

Jaką lodówkę kupić – funkcje dodatkowe

Oprócz wymienionych powyżej cech, producenci dodają do lodówek coraz to ciekawsze funkcje. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych i te, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie:

 • rozwiązania antybakteryjne– lodówka może być wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia lub powłoki antybakteryjne  chroniące przed namnażaniem się drobnoustrojów. Jak to działa? Wewnętrzne ściany, komory oraz półki lodówki  pokryte są specjalną powłoką, zawierającą związki srebra. Uwalniające się z niej jony srebra hamują rozwój bakterii, grzybów, pleśni i innych mikoorganizmów, dzięki czemu przechowywane produkty dłużej zatrzymują świeżość. Powłoki antybakteryjne kryją się pod wieloma różnymi nazwami i mogą mieć rozmaite formy działania (np. Silver Protection, Biocare, Silver Nano czy inne).  W chłodziarce stosowane są również różnego rodzaju jonizatory, filtry i uszczelki antybakteryjne, ale wszystko ma jeden cel – oczyszczenie i zabezpieczenie lodówki, a co za tym idzie – umożliwienie dłuższego przechowywania żywności. Opinie o powłokach antybakteryjnych w lodówce można poczytać na różnych forach i warto to zrobić nie tylko po to, by zapoznać się z różnymi rodzajami zabezpieczeń, ale też, żeby dobrać taki, który będzie najbardziej zgodny z oczekiwaniami. Należy także wiedzieć, że na jakość „środowiska” w lodówce ma wpływ również sposób przechowywania żywności. Warto pamiętać o zasadach oddzielania od siebie produktów i odpowiednim ich pakowaniu. W lodówce nie powinno również umieszczać się potraw gorących. 
 • samorozmrażanie– lodówkę wystarczy rozmrozić raz na rok; lód nie zbiera się na ściankach chłodziarki; a woda ścieka do specjalnego pojemnika,
 • system No Frost– czyli lodówka bezszronowa, wyposażona w system zapobiegający zbieraniu i osadzaniu się szronu. Należy pamiętać, że istnieją systemy No Frost pełne (obejmujące całe urządzenie) lub częściowe, dotyczące na przykład wyłącznie chłodziarki. Zakupić można również lodówkę z systemem bezszronowym w zamrażarce. Takie rozwiązanie okaże się nie tylko wygodne, ale również bezpieczne. Jest to bowiem swego rodzaju ochrona przez różnego rodzaju awariami w lodówkach, związanymi chociażby z przepięciami.
 • komora niskich temperatury – Specjalny system utrzymuje temperaturę w komorze na odpowiednim poziomie,
 • wymuszona cyrkulacja powietrza – gwarantuje równomierne chłodzenie i spowalnia proces psucia się żywności w lodówkach. System ten działa zazwyczaj w chłodziarce, rzadziej w zamrażarce. Okaże się przydatny zwłaszcza w przypadku przechowywania sporej ilości jedzenia.

Niektóre modele lodówek są wyposażone także w ekran LCD, który umożliwia sterowanie poszczególnymi parametrami lodówki czy też służy jako kalendarz i notatnik. Większe urządzenia, jak lodówki Side by Side, mają dodatkowo podajniki lodu czy dozowniki wody, dzięki którym na bieżąco otrzymujemy schłodzoną ciecz zdatną do picia lub kostki lodu do napoju. 

Często oferowane są również urządzenia inteligentne, pozwalające robić listę zakupów czy też zapewniające łączność internetową. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby z poziomu lodówki zamówić potrzebne produkty. Co więcej, nowoczesną lodówkę z tego typu systemami można podłączyć do ekosystemu smartdom, w ramach którego sprzęty domowe i różnego rodzaju zabezpieczenia zostają ze sobą zintegrowane.

Którą wybrać - lodówkę wolnostojącą czy do zabudowy?

Jednym z najczęstszych dylematów, który pojawia się podczas zakupów, jest wybór pomiędzy lodówką wolnostojącą a lodówką do zabudowy. Istotne są pytania o zalety każdego z tych rozwiązań, czym się różnią, na co zwracać uwagę etc. Nie ma jednak na nie jednoznacznej odpowiedzi, a wybór zależy od preferencji.

Zalety i wady lodówek wolnostojących

ZALETY

 • Duży wybór modeli
 • Większa mobilność
 • Gwarantują swobodę montażu

WADY

 • „Odznaczają się” na tle wyposażenia kuchni, dlatego mogą psuć efekt aranżacyjny
 • Zazwyczaj zajmują sporo wolnego miejsca
 • Mogą być kłopotliwe w małych kuchniach

Zalety i wady lodówek do zabudowy

ZALETY

 • Wyższa estetyka
 • Możliwość dopasowania do wyglądu kuchni
 • Dobrze sprawdzają się kuchniach o niewielkim metrażu

WADY

 • Wyższy koszt
 • Mniejsze bezpieczeństwo – w razie awarii płomień szybko rozprzestrzeni się po szafkach w kuchni
 • Trudniejszy montaż

Warto zauważyć, że lodówki wolnostojące są zróżnicowane nie tylko pod względem rozmiarów, ale także kolorów oraz – można powiedzieć – efektów. Dostępne są modele białe, inox oraz czarne, a nawet kolorowe. Producenci oferują również urządzenia stylizowane na „retro” lub też na wskroś nowoczesne. Co ciekawe – niektóre mogą mieć matowe powierzchnie, inne z kolei z wysokim połyskiem.  Dostępne są także maty magnetyczne na lodówki w wielu różnych wzorach i kolorach, by móc spersonalizować swoje urządzenie lub też dopasować je do nowej aranżacji.

Chłodziarki i zamrażarki wolnostojące są znacznie bardziej powszechne. Wynika to przede wszystkim z ich większej dostępności – mowa tu przede wszystkim o modelach z niskiej i średniej półki cenowej. Warto pamiętać również o tym, że lodówka wolnostojąca może być łatwo przenoszona, na przykład przy przeprowadzce. Modele do zabudowy są dostosowywane do jednego typu mebli, toteż wykorzystanie ich gdzie indziej może okazać się niemożliwe.

Problematyczna okażę się także wymiana urządzenia w razie trwałej awarii. Może być bowiem tak, że nie znajdziemy drugiego modelu o takich samych wymiarach. To samo tyczy się sytuacji, w której zapragniemy innego sprzętu – większego czy mniejszego - natomiast z góry określone miejsce, stworzone z myślą o poprzedniej lodówce, uniemożliwi jego montaż. To działa również w drugą stronę. W przypadku konieczności czy nawet ochoty zmiany mebli, także należy brać pod uwagę sprzęty do zabudowy, co nieraz może okazać się problemem – zwiększy koszty inwestycji lub wymusi konieczność zmiany koncepcji, a być może nawet zmusi do zakupu lodówki wolnostojącej.

Największą zaletą lodówek do zabudowy wydaje się fakt, że nie rzucają się one w oczy i idealnie dopasowują się do aranżacji. W dobie nowoczesnych sprzętów, stworzonych z myślą nie tylko o funkcjonalności, ale i atrakcyjnym designie,  taka korzyść nie wydaje się być przeważająca. Wszystko to sprawia, że wybór lodówki do zabudowy czy też wolnostojące najczęściej jest kwestią indywidualną.

Jak wybrać lodówkę do domu? Jaka cena?

Wszystkie parametry techniczne, a także wyposażenie znajdujące się w lodówkach, mają wpływa na ostateczną cenę urządzeń. Oczywiście wiele zależy również od tego, czy wybieramy lodówkę do zabudowy czy wolnostojącą.

W pierwszej przedział cenowy jest znacznie węższy. Wynika to z tego, że tych urządzeń jest po prostu mniej. Najtańsze lodówki w opcji do zabudowy kosztują około 800-900 złotych. Są to zazwyczaj modele niewielkie, o bardzo małej pojemności. Chcąc wybrać model z większą przestrzenią, należy przygotować się na wydatek co najmniej 1200-1300 złotych. Za lodówkę z nowoczesnymi systemami i rozwiązaniami zapłacimy natomiast od 2000 złotych wzwyż.

Chłodziarki i zamrażarki wolnostojące są znacznie bardziej zróżnicowane pod względem cenowym, dzięki temu łatwiej możemy wybrać lodówkę dostosowaną do własnych potrzeb. W przypadku modeli najmniejszych, pozbawionych zamrażalnika lub znajdującym się wewnątrz urządzenia, ceny rozpoczynają się już od 300-400 złotych.

Jeśli jednak w chłodziarce chcemy zmieścić nieco więcej, musimy przygotować się na wydatek co najmniej 700 złotych. Oczywiście model z różnego rodzaju dodatkami, o których była mowa, będzie dwa, a nawet trzy razy droższy. Najwięcej trzeba oczywiście zapłacić za lodówki Side by Side oraz typu French Door – ich ceny rozpoczynają się od 2000-2200 złotych.

Największy wpływ na koszt zakupu lodówki ma pobór energii (modele z klasą A+++ będą oczywiście najdroższe), pojemność, rozstaw półek, poziom generowanego hałasu (najbardziej cenione są modele z wartością w okolicach 40 dB), funkcje dodatkowe, a także to, jak sprzęt prezentuje się na zewnątrz (chodzi oczywiście o design).

Uwaga!

Jeśli zastanawiacie się jeszcze, na co zwrócić uwagę podczas zakupu lodówki, powinniście skupić się również na opiniach innych użytkowników. Ich komentarze i doświadczenia ułatwią poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak wybrać najlepszą lodówkę.

Jakiego producenta lodówkę wybrać?

Najpopularniejsi producenci lodówek to m.in. Beko, Liebherr, Whirlpool, Electrolux, Indesit, Gorenje, Samsung, Amica, Bosch, Polar, Hotpoint-Ariston, Mastercook, Candy, Zanussi, Sharp, Siemens, LG, Haier. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze lodówki. Zobacz ranking lodówek w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry sprzęt do kuchni.

Zwrócenie uwagę na najważniejsze parametry, sposób przygotowania, a także renomę producenta pozwoli dokonać lepszego wyboru. Dzięki temu znacznie zwiększa się szansa zakupu lodówki, która okaże się po prostu wysokiej jakości.

Udostępnij
4,4
7 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Zakup lodówki to wieloletnia inwestycja. Dlatego nie żałowałam pieniędzy. Wolę dobry sprzęt, aniżeli co chwilę go naprawiać. Zdecydowanie polecam lodówki Liebherr.
Tak, najlepsze jakościowo są lodówki ze średnio-wyższej półki firmy LiebHerr. Pozostałe firmy robią średnio dobre TV i smartfony a inne piekarniki i pralki.
Akurat w niedługim czasie stanę przed wyborem nowej lodówki i coraz częściej czytam tego typu rankingi. Z dotychczasową pralką nie miałam większych problemów poza dużą ilością lodu w zamrażarce. Dlatego teraz zastanawiam się nad lodówką Candy z technologią No Frost. Czy ktoś ma z nią jakieś doświadczenia? Faktycznie ta funkcja działa?
Ja największą uwagę podczas wyboru lodówki zwracałem na jej pojemnośc. Mam dużą rodzinę, często kupuję też produkty w promocji na zapas, dlatego to czego potrzebowałem to duża lodówka i podobnej wielkości zamrażarka. Zdecydowałem się na wybór lodówki firmy Candy. NO FROST jest super wyborem, działa!
no jak w pralce był lód to sorry, no frost tylko!!!
Lodówki wszystkich marek psują się. Wystarczy zapytać tych co zawodowo je naprawiają. Nic w opisach lodówek nie ma nt transportu- w jakie pozycji je transportować.