Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-laktator-jakie-lepszy-elektryczny-czy-reczny/17117/ 2020-11-20 12:20:52.000000

Jak wybrać laktator? Jakie lepszy elektryczny czy ręczny?

Laktator to popularne urządzenie wspomagające karmienie piersią. Poznaj jego rodzaje i najważniejsze zalety.

Laktator ułatwia życie świeżo upieczonym mamom. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze i jak kupić najlepszy.

Co to jest laktator?

Ciąża to wyjątkowy czas, a rodzice w tym okresie chcą jak najlepiej przygotować wszystko na narodziny swojej pociechy. Zakup ubranek, wózka, łóżeczka czy odpowiednich kosmetyków stanowi priorytet, do którego przykładasz pewnie najwięcej uwagi. Jeśli spodziewasz się swojego pierwszego dziecka, z pewnością nie myślisz jeszcze o zakupie laktatora. Czy warto inwestować w taki sprzęt? Zauważ, że według badań aż 80 % świeżo upieczonych matek korzysta z tego rodzaju akcesorium, ponieważ bardzo ułatwia ono proces karmienia piersią.

Wiedz także, iż bardziej doświadczone mamy, które karmiły piersią swoje starsze potomstwo, dużo wcześniej myślały, jaki laktator kupić. Tak naprawdę przedmiot ten znajduje się na jednym z pierwszych miejsc na liście wyprawki. Dzięki temu po narodzinach maleństwa masz laktator zawsze pod ręką i bez stresu możesz korzystać z czasu spędzanego z najmłodszym członkiem rodziny.

Zanim dowiesz się, jaki wybrać laktator, warto zgłębić wiedzę na temat tego, czym dokładnie jest urządzenie o niewielkich gabarytach. Wspomniane akcesorium to odciągacz pokarmu – pozwala on w łatwy i szybki sposób ściągnąć mleko z piersi i podać je dziecku za pośrednictwem butelki ze smoczkiem. Zauważ, że bardzo często noworodki mają problem z właściwym ssaniem, a wcześniaki będące w inkubatorach nie mogą być karmione bezpośrednio z piersi. W tak trudnych i stresujących sytuacjach z pomocą przychodzi laktator – jaki najlepszy? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i możliwości finansowych.

Polecane laktatory ręczne

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów sprzętów do odciągania pokarmu. Z pewnością zadajesz sobie pytanie, jaki kupić laktator oraz przeglądasz oferty od różnych producentów. Podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej może ułatwić Ci ranking najlepszych laktatorów ręcznych oraz innych typów tego gadżetu. Wspomniane zestawienie stanowi zbiór modeli, które cieszą się największą popularnością wśród konsumentów, dlatego warto zwrócić na nie uwagę.

Laktator ręczny czy elektryczny – jaki wybrać?

Wielu przyszłych rodziców myśli nad tym, jaki laktator wybrać. Nic dziwnego, ponieważ oferta tych produktów jest bardzo różnorodna i trudno zdecydować się na konkretny model. Wiedz, że laktator ręczny, jaki oferują wytwórcy to dobry wybór, jeśli odciągasz pokarm sporadycznie, na przykład chcesz załatwić sprawę urzędową czy zrobić zakupy i zostawić malucha z opiekunem. Zwróć uwagę, że aby ściągnąć mleko, należy rytmicznie i miarowo naciskać pompkę urządzenia, co trwa nawet kilkanaście minut. Wykonywanie tej czynności przez dłuższy czas może być męczące i wymagać sporych nakładów siły.

W ofercie wielu sklepów znajdziesz także dobry laktator ręczny. Opinie zadowolonych konsumentów są na to doskonałym przykładem. Zauważ, że wybór takiego gadżetu stanowi niewielki wydatek, ponieważ jego ceny rozpoczynają się już od około 50 złotych. W związku z tym, na zakup akcesorium może pozwolić sobie każdy rodzic oczekujący na potomstwo, a wspomniany wydatek nie nadszarpnie w znaczny sposób domowego budżetu.

Inny rodzaj urządzenia do odciągania pokarmu stanowi laktator elektryczny, którego stosowanie nie wymaga od Ciebie żadnego wysiłku. Dodatkowo przy jego użyciu możesz odessać większą ilość mleka, w bardzo krótkim czasie. Wiedz jednak, że ceny modeli elektrycznych są znacznie wyższe aniżeli ręcznych odpowiedników. Koszt takiego produktu może sięgać nawet kilkuset złotych, ale komfort jego użytkowania jest na bardzo wysokim poziomie.

Rozmyślając nad tym, jaki laktator lepszy: ręczny czy elektryczny, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę środki finansowe, które chcesz i możesz przeznaczyć na tego rodzaju akcesorium. Po drugie, wiele zależy od noworodka, aktywności zawodowej mamy oraz tego, czy ma zamiar częściej zostawiać pociechę z opiekunem. Biorąc pod uwagę powyższe, bez względu na to, jaki produkt wybierzesz, zakupiony laktator z pewnością przyda się w początkowej fazie karmienia i przyniesie ulgę w nawale mlecznym, w pierwszych dobach po urodzeniu maluszka.

Jak działa laktator?

Posiadanie laktatora jest szczególnie istotne, gdy stan noworodka wymaga dalszej hospitalizacji, natomiast mama została już wypisana ze szpitala do domu. Jak wiadomo mleko matki to najlepszy posiłek dla malucha, bogaty w niezbędne witaminy i łagodny dla jego delikatnego brzuszka. W związku z tym zakup laktatora umożliwia odsysanie pokarmu i dostarczanie go na oddział. Taka praktyka stanowi korzyść nie tylko dla maluszka, ale też dla jego rodzicielki – regularne pobudzanie gruczołów piersiowych podtrzymuje laktację, a w pierwszych tygodniach po porodzie pozwala uporać się z nawałem mlecznym.

W związku z powyższym dylemat – jaki wybrać laktator – stanowi bardzo zasadną kwestię i należy poznać bogatą ofertę tych pomocnych gadżetów. Jeżeli obawiasz się, iż używanie wspomnianego sprzętu może stanowić problem wiedz, że nie ma w tym naprawdę nic trudnego. Bez względu na to, czy myślisz, jaki wybrać laktator elektryczny bądź jaki laktator ręczny kupić wiedz, że ogólna filozofia działania obu modeli jest taka sama. Wystarczy przyłożyć do brodawki specjalny lejek, a pokarm wysysany pod ciśnieniem trafia do specjalnego pojemnika.

Pamiętaj, aby przed użyciem zakupionego akcesorium dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, którą dołączono do produktu. Dodatkowo zawszerzed korzystaniem ze sprzętu należy dokładnie umyć ręce i nawilżyć piersi, dzięki czemu odciąganie pokarmu będzie znacznie bardziej komfortowe. Zapewnienie odpowiednich warunków jest równie istotne, dlatego warto podczas ściągania mleka przyjąć wygodną pozycję ciała i być zrelaksowanym.

Rodzaje laktatorów

Laktatory to urządzenia, które coraz chętniej kupowane są przez rodziców, ponieważ w dużym stopniu wspomagają karmienie noworodków, a mamom pomagają w sprawnym powrocie do aktywności zawodowej i domowych obowiązków. Jaki laktator ręczny wybrać i być zadowolonym? Warto wziąć pod uwagę opinie i sugestie zadowolonych konsumentów – stanowią one najlepsze źródło wiedzy, dlatego opłaca się z nich korzystać. Przeglądając oferty, można wyszukać wiele rodzajów tego sprzętu, a jest on coraz popularniejszy na rynku. Poznaj poszczególne modele, a zalety, jakie posiadają, z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.

Bardzo popularnym produktem wśród konsumentów jest laktator ręczny. Który wybrać? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zapoznaj się z przedstawionymi poniżej rodzajami tych akcesoriów.

 • Laktator ręczny gruszkowy – jest on najstarszą wersją odciągacza do mleka. Aby go sprawnie obsłużyć, należy wykorzystać do tego obie dłonie. Jedna ręka trzyma lejek wraz z butelką przy piersi, druga natomiast gruszką zasysa brodawkę i ściąga pokarm do butelki.
 • Laktator ręczny z pompką – bardzo łatwo się go używa, ponieważ wystarczy jedynie precyzyjnie przyłożyć lejek do piersi i jednocześnie odsysać mleko do dedykowanego naczynia.
 • Z kolei obsługa laktatora ręcznego tłokowego także wymaga zaangażowania obu dłoni. Jedna przytwierdza lejek do piersi, druga zaś regularnie uciska tłok, co sprawia, że pokarm spływa do naczynia.

Zastanawiając się nad tym, jaki najlepszy laktator wybrać, warto wziąć pod uwagę szybkość pracy urządzenia, której określenia można dokonać w oparciu o ilość cykli na minutę (cpm).

 • Prędkość poniżej 30 cpm – nie zaleca się użytkowania sprzętu o takich parametrach. W tym przypadku czas pobierania pokarmu jest znacznie wydłużony, co może prowadzić do bólu brodawek i dyskomfortu.
 • Szybkość w przedziale 30-35 cpm – nad laktatorem o takiej specyfikacji pomyśl, jeżeli planujesz sporadycznie odciągać mleko. Sprawdza się on w sytuacji, gdy mama chce wyjść na kilka godzin z domu i zapewnić dziecku dostęp do swojego mleka.
 • Prędkość 30-60 cpm – stanowi optymalne parametry laktatorów elektrycznych, a także utrzymuje produkcję mleka na odpowiednim poziomie. To idealne rozwiązanie zwłaszcza u mam, które chcą wrócić do pracy i nadal karmić pociechę swoim pokarmem. Takie sprzęty dobrze sprawdzają się, gdy zasoby w piersiach są tak duże, że trzeba je regularnie odciągać.

Weź pod uwagę powyższe kwestie, rozmyślając na temat laktatora, jaki wybrać. Opinie konsumentów wyraźnie wskazują, że sprzęt o lepszych parametrach jest znacznie wygodniejszy w użytkowaniu.

Można również dokonać podziału laktatorów elektrycznych ze względu na sposób zasilania, co ułatwia odpowiedź na pytanie, o laktator, który wybrać.

 1. Urządzenia czerpiące energię z sieci – by działały, konieczne jest podłączenie ich do gniazdka. Zawsze sprawdzaj, czy w pomieszczeniu, w którym ma być odciągany pokarm, znajduje się kontakt elektryczny.
 2. Sprzęt na baterie i wykorzystujący zasilanie sieciowe – takie laktatory są bardziej popularne i praktyczne. Jeśli nie masz dostępu do prądu, bez problemu możesz używać dołączonego akumulatora.
 3. Laktatory elektryczne zasilane z ładowarki elektrycznej, z sieci oraz na baterie – najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się nie tylko w użytkowaniu domowym, ale także podczas wyjazdów i podróży.

Decydując się na konkretny model, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu możesz poświęcić na odsysanie pokarmu. Po drugie, zwróć uwagę, w jakich miejscach chcesz korzystać ze sprzętu – tylko w domu, czy też w pracy lub na wakacjach. Refleksja nad powyższymi kwestiami z pewnością ułatwia podjęcie słusznej decyzji i odpowiedź na pytanie, o laktator – jaki kupić.

Polecany laktatory elektryczne

Zalety i wady laktatorów

Jeśli na poważnie rozważasz zakup wspomnianego sprzętu wiedz, że zarówno urządzenia manualne, jak i elektryczne posiadają sporo zalet, a pytanie o laktator, jaki wybrać pojawia się regularnie. Poniżej kilka najważniejszych dobrodziejstw, które możesz zyskać, stosując tego rodzaju akcesorium.

 • Stymuluje piersi do produkowania pokarmu, dzięki czemu nie musisz dokarmiać pociechy mlekiem modyfikowanym.
 • Jest ratunkiem dla mamy, zwłaszcza w pierwszych dobach po porodzie, gdy nawał pokarmu powoduje ból i dyskomfort. Wykorzystując laktator można odciągnąć jego nadmiar, co przynosi natychmiastową ulgę.
 • Pozwala na karmienie noworodka mlekiem mamy, w sytuacji gdy dziecko to wcześniak, nie potrafi ssać czy jest karmione za pomocą sondy lub butelki. Ściągnięty, bogaty w witaminy, naturalny pokarm to najlepsze co można podać maluszkowi, by rozwijał się i wracał do sił.
 • Laktator umożliwia odciąganie dużej ilości mleka w krótkim czasie. Niektóre modele wyposażone są w dwie nakładki na piersi, dzięki czemu możesz pozyskiwać pokarm z dwóch gruczołów jednocześnie.
 • Nie odczuwaj obawy, że odessane mleko popsuje się i trzeba będzie je wyrzucić – niewykorzystany pokarm zamroź w specjalnych woreczkach, w konsekwencji czego podasz go maluchowi w innym czasie.
 • Laktator pozwala kobiecie sprawnie wrócić do aktywności zawodowej. Pozostawione w domu z opiekunem dziecko może nadal otrzymywać wcześniej odciągnięte mleko od mamy.
 • Wspomniany gadżet jest nieocenionym wsparciem w trakcie odstawiania pociechy od piersi. W takiej sytuacji należy odessać przy użyciu laktatora mleko do momentu odczucia ulgi. Po jakimś czasie gruczoły wyciszą się i zaprzestaną produkcji pokarmu.

Jeżeli chodzi o wady, jest ich niewiele w stosunku do całej listy powyższych zalet. Poniżej kilka niedogodności, na jakie warto zwrócić uwagę.

 • Niektóre modele głośno pracują, a szczególnie odczujesz to użytkując laktatory elektryczne.
 • Bardziej zaawansowany sprzęt o wielu opcjach i bogatej specyfikacji technicznej to koszt rzędu nawet kilkuset złotych.
 • W produktach manualnych tego typu, aby uzyskać pokarm, konieczne jest używanie siły własnych rąk, co na dłuższą metę bywa męczące.

Biorąc pod uwagę ogrom korzyści, dla matki i dziecka, warto kupić laktator. Jaki dobry produkt sprawdzi się w Twoim przypadku? Najlepiej wybierać sprzęt od rekomendowanego wytwórcy. Wiedz, że wiele osób zadaje sobie również pytanie jaki laktator ręczny? Opinie na temat tańszych, manualnych modeli także są pozytywne, dlatego poznaj ich specyfikację techniczną.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)