Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-frytkownice-jaka-najlepsza/445/ 2020-07-22 14:13:22.000000

Jak wybrać frytkownice? Jaka najlepsza?

Potrawy z frytkownicy mogą być lekkostrawne i bez tłuszczu, jeśli sięgnie się po odpowiednią frytkownicę.

Przyrządzanie potraw w klasycznej frytkownicy wiąże się z koniecznością użycia dużej ilości tłuszczu. Choć ma on wysoką temperaturę, to i tak częściowo wnika w składniki posiłku, przez co ma wpływ na jego kaloryczność i właściwości odżywcze. By nie rezygnować z wygody, jaką daje przyrządzanie potraw we frytkownicy, warto wybrać odpowiednie urządzenie. W sprzedaży są obecne frytkownice beztłuszczowe, które można polecić osobom, które chcą zredukować zawartość tłuszczu w diecie. 

Frytkownica beztłuszczowa. Jaki jest jej sekret?

Potrawy z frytkownicy klasycznej nie są szczególnie dietetyczne, ale frytkownica beztłuszczowa to zupełnie inny rodzaj urządzenia. Także można przyrządzić w niej frytki, rybę albo kawałki kurczaka, ale przy tym nie jest wymagane używanie tłuszczu lub można zastosować jedynie odrobinę, dzięki czemu posiłek będzie lekkostrawny i zdrowszy.

Frytkownica beztłuszczowa działa konwektorowo, jak piekarnik konwektorowy. Do działania wykorzystuje gorące powietrze, które jest odpowiednio rozprowadzane po komorze urządzenia. Wirowanie gorącego powietrza szybko rozgrzewa i podpieka przyrządzane produkty, dzięki czemu już po chwili posiłek będzie gotowy. Co ważne, produkty przyrządzane w frytkownicy beztłuszczowej będą miały chrupiącą i złocistą skórkę, a w środku pozostaną miękkie i delikatne. 

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że smak posiłków z frytkownicy beztłuszczowej i tradycyjnej może się od siebie różnić. Smażenie na głębokim oleju wiąże się z uzyskaniem nieco innego smaku – posiłek jest nieco bardziej tłusty, co jest wyczuwalne. Frytkownica beztłuszczowa pozwala na uzyskanie zdecydowanie naturalniejszego efektu – frytki lub kawałki kurczaka nie są przesiąknięte olejem, ale chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Warto dodać również, że frytki przyrządzane beztłuszczowo nie wymagają odcedzania, a dietetyczna frytkownica beztłuszczowa jest nieco tańsza w użytkowaniu – nie trzeba stosować w niej oleju. 

Ogromnym atutem frytkownic beztłuszczowych jest ich nowoczesna funkcjonalność i szeroki wybór. Oferta tych urządzeń jest bardzo szeroka, dlatego bez problemu uda się dopasować odpowiedni model zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego wystroju kuchni. Dominują frytkownice w kolorze czarnym, jak Tefal Easy Fry Classic Hot Air Fryer, oraz białym, jak frytkownica Sencor SFR 3220WH.

Polecane modele

Frytkownica parowa. Jaki model wybrać?

Dietetyczna frytkownica parowa jest świetną alternatywą dla klasycznych modeli tych urządzeń, a szczególnie dla osób, które chcą ograniczyć spożycie tłuszczu, ale nie kosztem smakowitych przekąsek i ulubionych dań. Frytkownica parowa będzie również świetnym urządzeniem dla każdego, kto jest na specjalistycznej diecie i z tego powodu musi zredukować zawartość tłuszczy nasyconych lub zredukować kaloryczność posiłku. Sprzęt tego typu sprawdzi się również wówczas, gdy zechcemy zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. 

Oferta frytkownic na gorące powietrze jest na tyle szeroka, że trudno wskazać jeden, najlepszy model. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • Moc urządzenia – wysoka moc frytkownicy zagwarantuje jej szybkie nagrzewanie się oraz wysoką sprawność i wyższe tempo przyrządzania posiłków. Wysokiej klasy frytkownice beztłuszczowe, jak Tefal Easy Fry Classic Hot Air Fryer mają moc 1500 W, a niektóre modele nawet 2000 W.
 • Zakres temperatury – im szerszy, tym większe możliwości podczas przyrządzania posiłków. Standardem jest obsługa temperatury do 200°C, jak w modelu Sencor SFR 3220WH.
 • Sterowanie – może odbywać się mechanicznie lub elektronicznie. Sterowanie mechaniczne z reguły jest prostsze i obecne w mniej zaawansowanych urządzeniach. 
 • Minutnik – warto upewnić się, że wybrana frytkownica beztłuszczowa posiada minutnik z opcją sygnalizacji dźwiękowej. 
 • Pojemność koszyka – im większa, tym większą porcję frytek lub innych przekąsek będzie można przygotować jednorazowo. Warto też sprawdzić czy frytkownica posiada jakieś dodatkowe elementy – np. przegrody do kosza lub rożen, które podniosą jej funkcjonalność. 
 • Design i kolorystyka – jeśli frytkownica na gorące powietrze ma być przechowywana na wierzchu, warto szczególną uwagę zwrócić na jej estetykę, kolor i materiał wykonania. Dobrym pomysłem jest dopasowanie jej do wystroju wnętrza.
 • Opinie użytkowników i popularność wśród kupujących – to ważna wskazówka zakupowa. Recenzje i oceny pozwolą zorientować się, jak wybrany sprzęt spisuje się w praktyce, a popularność wśród kupujących może zasugerować, które urządzenia są najlepsze w swojej klasie i najbardziej godne uwagi. 

Dietetyczna frytkownica to urządzenie o wielu zaletach. Warto wziąć pod uwagę jego zakup, a szczególnie wówczas, gdy jest się na diecie. 

Frytkownica niskotłuszczowa. Co jeszcze warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Funkcjonalność frytkownicy beztłuszczowej może być o wiele większa niż tylko możliwość przygotowania w niej frytek. By zakupiony sprzęt okazał się wygodny w użytkowaniu i spełniał oczekiwania użytkownika, warto sprawdzić kilka dodatkowych opcji.

 • Czy posiada sygnalizację dźwiękową? Gdy potrawa będzie gotowa, frytkownica zasygnalizuje to dźwiękowo, dzięki czemu trudno będzie przegapić odpowiedni moment.
 • Czy urządzenie posiada rożen? Jeśli tak, może posłużyć np. do pieczenia kurczaka.
 • Czy frytkownicę wyposażono tylko w kosz, a może również w półki i mniejsze koszyczki – wówczas można przyrządzać w niej zdecydowanie bardziej zróżnicowane potrawy (łącznie z pieczeniem ciastek). 
 • Czy urządzenie posiada jakiś system redukcji zapachu? Jeśli kuchnia w domu jest otwarta, zapachy łatwo się rozchodzą po całym domu, dlatego warto zwrócić uwagę na tę kwestię. 

Frytkownica beztłuszczowa to niezwykle przydatne urządzenie, które może urozmaicić codzienną dietę, a przy tym umożliwi przyrządzanie zdrowych i apetycznych posiłków. 

Polecane artykuły
Udostępnij
4,8
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

mam pokazaną tu frytkownicę clatronic i uważam że jest naprawdę świetna, zdecydowanie warto ją kupić.