Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać elektryczny grzejnik łazienkowy? Na co zwrócić uwagę?

Elektryczny grzejnik niejednokrotnie okazuje się przydatny w łazienkach. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model.

Grzejniki łazienkowe bardzo często są zasilane elektrycznie. Jaki grzejnik elektryczny do łazienki wybrać?

Grzejnik elektryczny do łazienki – czy warto?

We wszystkich nowych domach przyjęło się stosowanie grzejników drabinkowych elektrycznych. To szczególny typ urządzeń do podwyższania temperatury w pomieszczaniu o charakterystycznym wyglądzie przywodzącym na myśl właśnie drabinę. Czy warto kupić grzejnik łazienkowy elektryczny, jeżeli jeszcze się go nie posiada? Raczej tak, co potwierdza popularność takiego rozwiązania wśród Polaków – produkt jest wybierany w sklepach coraz częściej.

Polecane grzejniki łazienkowe

Konsumenci cenią atuty grzejnika drabinkowego elektrycznego, gdyż jest on świetną opcją zapewniającą ciepło w pomieszczeniu. Więcej informacji na temat zalet i wad tego rodzaju sprzętu znajdziesz w dalszej części poradnika. Grzejnik łazienkowy elektryczny stanowi uniwersalną część wyposażenia wnętrza, bo oprócz realizowania swojej głównej funkcji, okazuje się niezwykle praktycznym dodatkiem ułatwiającym życie codzienne i gwarantującym wygodę, o którą trudniej w przypadku innych opcji.

Obecnie na rynku pojawia się tak duża liczba grzejników drabinkowych elektrycznych różnych marek, że niełatwo o podjęcie właściwej decyzji. Pod koniec tekstu poznasz najważniejsze aspekty, decydujące o tym, czy dany wariant drabinki elektrycznej do łazienki sprawdzi się w Twoim domu (będą to zwłaszcza kwestie związane z ceną, wydajnością oraz kształtem).

Wady i zalety grzejnika elektrycznego

Jakie plusy oraz minusy posiada grzejnik elektryczny drabinkowy? W pierwszej kolejności należy wspomnieć o kształcie, przypominającym doskonale znany wszystkim przedmiot do wspinania się. Opisywane tutaj grzejniki łazienkowe elektryczne składają się z dwóch pionowych, podłużnych elementów połączonych poziomymi szczeblami — każdy z tych elementów po włączeniu urządzenia nabiera ciepła.

Taka konstrukcja sprawia, że grzejnik elektryczny drabinkowy do łazienki nie tylko skutecznie zwiększa temperaturę otoczenia, ale służy również do komfortowego suszenia ręczników lub ubrań. Poza tym zajmuje on mniej miejsca niż standardowe grzejniki elektryczne łazienkowe — nie koliduje zatem z meblami i akcesoriami, zapewniając wygodę użytkownikom. Charakterystyczna budowa łazienkowego grzejnika elektrycznego niewątpliwie wyróżnia się pozytywnie i trzeba ją uznać za kluczową zaletę.

Oprócz tego atutem, który posiada ten model, jest z pewnością łatwy i szybki montaż. Grzejnik łazienkowy elektryczny drabinkowy nie wymusza generalnego przerabiania instalacji grzewczej w domu — tak naprawdę elektryczne grzejniki łazienkowe drabinkowe pozostają od niej niezależne. Sprzęt możesz użytkować cały rok o dowolnej porze dnia i nocy — wystarczy go jedynie włączyć. To daje mu przewagę nad wariantami, które muszą być podłączone do systemu CO oraz wody.

Najnowsze modele odznaczają się ponadto korzystnymi dla Ciebie funkcjami dodatkowymi. Grzejniki elektryczne do łazienki idą z duchem czasu i stają się inteligentne. Wieloma z nich da się sterować za pomocą pilota nawet z innego pokoju, a specjalny komputer pozwala ustawić konkretne pory startu i końca grzania — w grzejniku drabinkowym elektrycznym z termostatem ustalisz też stałą temperaturę. Pod względem komfortu taki sprzęt nie ma sobie równych.

Jeśli chodzi o wady, popularny ręcznikowiec elektryczny zazwyczaj nie radzi sobie dobrze z ocieplaniem większych łazienek, ponieważ charakteryzuje się mniejszą powierzchnią grzania niż tradycyjne odpowiedniki. Jeżeli chcesz zainstalować go w obszernym pomieszczeniu i cieszyć się wysoką temperaturą, prawdopodobnie konieczne okaże się dokupienie drugiego egzemplarza. Warto zastanowić się wtedy również nad ogrzewaniem podłogowym — pracowałoby ono razem z drabinką łazienkową elektryczną.

Koszty grzejnika elektrycznego

W kwestii kosztów związanych z użytkowaniem grzejnika elektrycznego łazienkowego, cenę należy omówić najpierw, a potem przejść do wydatków eksploatacyjnych. W sklepach spotkasz się z szeroką ofertą modeli od różnych producentów — do wyboru masz zarówno propozycje mniej zaawansowane pod kątem technologicznym, jak i te innowacyjne. Za pierwsze zapłacisz oczywiście niższą kwotę, a nowocześniejsze opcje mocniej obciążą Twój budżet. Spoglądając na dostępne aktualnie na rynku grzejniki elektryczne łazienkowe, ceny kształtują się w przedziale od 100 złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wykorzystując w swoim domu grzejnik łazienkowy drabinkowy elektryczny, w dłuższej perspektywie powinieneś trochę oszczędzić, szczególnie gdy zdecydujesz się kupić wersję zużywającą niewielką ilość energii. Ogólnie rzecz biorąc, kocioł na węgiel jest ekonomiczniejszy, kiedy zapewniasz nim ciepło wewnątrz całego budynku, ale stworzenie odpowiedniej instalacji zawsze generuje bardzo duże opłaty. W łazience z pewnością warto zamontować grzejnik drabinkowy elektryczny — cena nie odstrasza, a sprzęt pozytywnie wpłynie na rachunki. Grzejniki łazienkowe drabinkowe elektryczne po prostu szybciej się spłacają.

Jaka temperatura w łazience?

To często zadawane pytanie przez ludzi zainteresowanych inwestycją w grzejniki łazienkowe elektryczne drabinkowe. Jaką temperaturę mogą one zagwarantować w pomieszczeniu? Wszystko zależy od mocy danego wariantu — im ona wyższa, tym więcej ciepła będzie w stanie oddać grzejnik-drabinka elektryczna. W małych łazienkach takie urządzenie spokojnie radzi sobie z utrzymywaniem minimum 20℃, co stanowi odpowiedni dla użytkowników poziom.

Na ogół w sklepach RTV/AGD albo budowlanych spokojnie zaopatrzysz się w model o odpowiedniej mocy dopasowanej do metrażu Twojej łazienki. Nie musisz martwić się, czy będziesz w stanie nabyć wystarczająco efektywny grzejnik elektryczny. Drabinka z pozoru wydaje się mniej wydajnym rozwiązaniem od standardowych kaloryferów, ale dzięki współczesnej technologii skutecznie im dorównuje. Właśnie dlatego wciąż zyskuje popularność wśród konsumentów — w nadchodzących miesiącach i latach nie zapowiada się na zwolnienie tego trendu.

O czym warto pamiętać, wybierając elektryczny grzejnik do łazienki?

Decydując się na zakup, jakim jest drabinka elektryczna do łazienki, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby nabyć możliwie najlepszy model. W pierwszej kolejności sprawdź rozmiary elektrycznego grzejnika łazienkowego rurkowego. Na rynku znajdziesz bardzo wiele opcji — producenci dostarczają egzemplarze odmienne pod kątem długości szerokości oraz grubości rurek, a oprócz tego również ich odstawaniem od ściany. Zmierz dokładnie przestrzeń, gdzie ma być zamontowany sprzęt i dopiero wtedy szukaj właściwej wersji.

Później połóż akcent na typ grzejnika elektrycznego łazienkowego drabinkowego. Zasadniczo wyróżnia się grzejnik łazienkowy CO i elektryczny, o czym przeczytałeś już wcześniej. Ciebie interesuje ten drugi z wymienionych wariantów — w jego przypadku da się jeszcze wydzielić dwa rodzaje urządzeń. Jedne wykorzystują tylko energię elektryczną, natomiast pozostałe potrzebują wody do prawidłowego oddawania ciepła. Zastanów się nad tym, które rozwiązanie zda egzamin u Ciebie.

Następnie koniecznie oblicz, jaką mocą powinien odznaczać się Twój nowy grzejnik. Łazienka, a konkretnie jej metraż ma tutaj kluczowe znaczenie. Im obszerniejsze pomieszczenie, tym wyższa musi być wartość wspomnianego parametru. Dokładnie przejrzyj specyfikację techniczną danego modelu — producenci zazwyczaj podają w niej informację na temat przystosowania ogrzewacza łazienkowego elektrycznego do poszczególnych wielkości pomieszczeń.

Potem rozważ ustawienie szczebli. W sklepach spotkasz się z masą różnorakich układów — niektóre przypominają klasyczną drabinę, a inne skojarzysz raczej z nowoczesnością, która wpasuje się w łazienki w futurystycznym stylu. Kwestia budowy drabinkowego grzejnika elektrycznego jest ważna ze względu na szeroko pojętą ergonomiczność. W sytuacji, gdy na przykład rurki ułożone są ciaśniej, trudniej powiesić na nich ręczniki lub ubrania. Jeśli chodzi o wygląd, o gustach rzecz jasna się nie dyskutuje, ale każdy z pewnością znajdzie na rynku coś dla siebie. Można kupić standardowe albo wyróżniające się wizualnie warianty.

Jeżeli chcesz zainstalować w swojej łazience innowacyjne urządzenie, upewnij się, jakie funkcje ono posiada. Ogrzewacz łazienkowy w podstawowych wersjach oferuje opcję całkowitego odłączenia go w celu oszczędności oraz sterowania intensywnością grzania — warto skontrolować, w ile stopni regulacji wyposażono produkt. Bardziej zaawansowane technologicznie modele pozwalają ustalić konkretne pory oddawania ciepła w dzień i w nocy, czy też precyzyjnie dostosować stopnie Celsjusza w zależności od pogody na zewnątrz z pomocą dodatkowego sprzętu. Przydatne okazuje się jeszcze automatyczne zabezpieczenie przed przekroczeniem danej temperatury.

Wiesz już w zasadzie wszystko, co najistotniejsze w zakresie wyboru urządzenia, jakim jest grzejnik elektryczny. Łazienka to ważne miejsce, w którym należy zapewnić ciepło — szczególnie w momentach, gdy Ty i Twoi najbliżsi bierzecie prysznic lub kąpiecie się w wannie. Opisane tutaj modele stanowią niezwykle praktyczny element wyposażenia wnętrza. Oprócz tego, że wykonują swoje główne zadanie w postaci ogrzewania, służą również jako osuszacz na ręczniki i ubrania. Jeśli Twoje wymagania nie są duże, warto choćby rozważyć zakup małego grzejnika łazienkowego elektrycznego.

Jeśli szukasz efektywnego, w miarę oszczędnego i wygodnego sposobu na utrzymywanie komfortowej temperatury w łazience zastanów się koniecznie nad grzejnikiem łazienkowym elektrycznym. Cena podstawowych wersji takiego sprzętu jest bardzo atrakcyjna w stosunku do korzyści. Grzejniki elektryczne do łazienek sprawdzają się doskonale w domach i mieszkaniach z niewielkimi pomieszczeniami. W połączeniu z systemem podłogowym na prąd tworzą całą instalację grzewczą, gwarantującą niebywałe ułatwienie codziennego funkcjonowania. Kieruj się wskazówkami zawartymi w tym poradniku, a na pewno znajdziesz dla siebie idealny model.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.