Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać buty motocyklowe? Które będą najlepsze?

Odhaczanie złowionych ryb to jeden z ważniejszych elementów podczas połowu. Jak to zrobić?

Odhaczanie złowionych ryb jest nieuniknione elementem każdego połowu. Istnieje jednak sposób, który umożliwia odczepienie haczyka sprawnie i skutecznie. Przyrządem, który służy do tego celu, jest wypychacz. Choć istnieje kilka możliwości przeprowadzenia tego procesu, w żaden inny sposób nie zrobimy tego lepiej. Zatem jak odhaczać złowione ryby? Jakiego sprzętu będziemy do tego potrzebować? Dlaczego warto profesjonalnie odhaczać złowione ryby? Odpowiedzi oraz przydatne informacje na ten temat prezentujemy poniżej.

Wypychacz - jaki sprzęt?

Do odhaczania złowionych ryb dedykowany jest specjalny sprzęt. Może być on wykonany z plastiku lub metalu, mieć różne kolory oraz rozmiary i kształty. Jest on bardzo cienką konstrukcją przypominającą ołówek lub długopis. Na jego jednym końcu znajduje się specjalna szczelina od odhaczania haczyków, a na drugim szpikulec bądź większa wersja szczeliny. Najważniejszym elementem jest rozmiar wypychacza, Zawsze dobieramy go do wielkości haczyka, którego używamy. Pozwoli to na komfortowe i szybkie usunięcie haczyka. Koszt takiego odhaczasz to tylko kilka złotych, więc warto zaopatrzyć się w kilka o różnych rozmiarach. Będzie to bardzo korzystne, gdyż najlepiej i najefektywniej wyjmuje się haczyk o dokładnie takim rozmiarze, w jakim wykonane jest urządzenie.

Jak odhaczać złowione ryby?

Gdy łowimy już nasza upragnioną rybę pierwszym pytaniem, jakie sobie zadajemy, jest to, jak odhaczać złowione ryby. Istnieją na to dwa sposoby — poprzez odhaczyć i manualny. Jeśli haczyk tkwi blisko pyska lub jesteśmy doświadczonymi wędkarzami, możemy robić to ręcznie. Zasada w obu przypadkach jest ta sama więc po chwyceniu haczyka, wypychamy go do środka pyska ryby i wyciągami. Aby jednak zminimalizować ryzyko skrzywdzenia ryby, powinniśmy używać wypychacza. Jego działanie jest proste i skuteczne.

Aby odhaczać złowione ryby, powinniśmy rozpocząć proces od pewnego uchwycenia zdobyczy i naciągnięcia żyłki. Możemy zrobić to, kładąc wędkę na ziemi czy przytrzymujący żyłkę palcami dłoni, w której trzymamy wypychacz. Żyłka powinna wchodzić do pyska ryby prostopadle. Drugim etapem jest użycie gadżetu. Wypychacz posiada specjalną równoległą szczelinę biegnącą do końcówki urządzenia. Musimy umieścić w niej żyłkę i przeciągnąć wypychacz aż haczyk również znajdzie się w konstrukcji. Gdy uchwycimy haczyk jednym, zdecydowanym i silnym ruchem wyciągamy haczyk, przesuwając wypychacz do wnętrza ryby. Gdy uwolnimy już ją od haczyka, ostrożnie wyciągamy cały zestaw z pyska, aby nie zrobić jej krzywdy.

Jeśli nigdy wcześniej nie odliczaliśmy ryby w ten sposób, warto obejrzeć również materiał video. Rozjaśni on nam całą sytuację i będziemy mogli w praktyczny sposób zobaczyć, jak dokładnie przebiega odhaczanie. Warto też poprosić innych wędkarzy o instruktaż, gdyż jest to ogólnie znana metoda i każda osoba nawet z małym czy średnim doświadczeniem będzie mogła nam pomóc.

Otwór powstały w ten sposób jest bardzo mały, a ryba nie cierpi tak bardzo, jak przy nieumiejętnym manualnym wyciągu haczyka. Jest to bardzo ważny element, gdyż wielu wędkarzy obecnie po złowieniu ryby zwraca jej wolność. Jeśli będziemy odhaczać złowione ryby w ten sposób ryba taka z powodzeniem i bez zbędnego stresu powróci do wody i będzie nadal mogła samodzielnie funkcjonować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.