Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać buty motocyklowe? Które będą najlepsze?

Motocykl znajduje szerokie zastosowanie, jest wiele jego rodzajów. Jak dobrać odpowiednie obuwie?

W każdym jednak przypadku konieczne jest odpowiednie wyposażenie motocyklisty. Niewątpliwie najważniejszy jest kask zapewniający ochronę głowy. Drugim niezwykle ważnym elementem są buty wybrane odpowiednio do preferowanego stylu jazdy i warunków w jakich będą używane. Wielu doświadczonych motocyklistów uważa, że lepiej jest oszczędzić na kurtce i spodniach, a buty kupić bez konieczności poszukiwania kompromisów.

Co dają buty motocyklowe?

No właśnie, po co w ogóle kupować specjalistyczne buty, których cena nierzadko przekracza miesięczną pensję? Wiele jest przecież osób, które jeżdżą na motocyklu w trampkach. Owszem, jeżdżą, ale do pierwszego, nawet lekkiego, wypadku. Buty codzienne wtedy spadają, goła noga szoruje po asfalcie, a gdy motocykl ją przygniecie, cóż, niewiele z niej zostaje. Buty motocyklowe posiadają natomiast dodatkowe usztywniacze, protektory, ślizgacze, które mają chronić stopy, kostki, ogólnie nogi motocyklisty. Dobrym przykładem są wypadki np. na zawodach MotoGP. Zawodnicy wychodzą z nich cało tylko dzięki odpowiedniemu sprzętowi. Gdyby go nie posiadali to bez wątpienia odpoczywaliby już od motosportu. Tak więc jakie buty motocyklowe wybrać?

Buty motocyklowe – jak dobrać rozmiar?

Od rozmiaru trzeba zacząć. Nic z butów za miesięczną pensję Valentina Rossi’ego jeśli będą się przesuwały na nodze, nie będzie w nich czuć biegów, albo gdy podczas jazdy będą blokowały dopływ krwi. Idealnie dobrane buty motocyklowe są po prostu doskonałe przy pierwszym założeniu. Materiały wykorzystane do ich produkcji nie pozwolą na potoczne „rozbicie”, tak więc but po zapięciu wszystkich klamer nie może nigdzie uciskać. Z drugiej strony nie powinien on być luźny – podczas wypadku musi pozostać na swoim miejscu. Po prostu powinno się czuć, że opina stopę, jednak nie w stopniu, który byłby niekomfortowy.

Nie należy spodziewać się ponadto, że rozmiar butów codziennych pokryje się z tymi na motocykl. Może tak się zdarzyć, jednak najlepszą metodą jest zmierzenie stopy, skorzystanie z tabeli na stronie producenta i ewentualna korekta poprzez wybranie większego lub mniejszego rozmiaru po przymierzeniu – pomiar nie zawsze jest dokładny. Co ważne, stopy należy mierzyć pod koniec dnia gdy nieco spuchną.

Buty motocyklowe męskie czy damskie?

Nie da się ukryć, że budowa całego podudzia włącznie ze stopą różni się u kobiet i u mężczyzn. Przedstawiciele „brzydkiej płci” mają przeważnie bardziej muskularne nogi oraz mocniej zbudowane stopy. Dlatego buty motocyklowe damskie różnią się od męskich i nie jest to wyłącznie zabieg marketingowy producentów, a faktycznie udowodniona naukowo zależność i warto wybierać buty w zgodzie ze swoją fizycznością.

Buty motocyklowe krótkie czy długie?

Na rynku znaleźć można zarówno buty sięgające zaledwie kostki jak i takie dochodzące niemal do kolana. Te drugie zapewniają o wiele, wiele lepszą ochronę nogi jeźdźca, ale również ich założenie trwa dłużej, a chodzenie w nich może być piekielną karą. Często są zabudowane niczym Panzerkampfwagen dzięki czemu miłośnicy wysokich prędkości mogą czuć się bezpiecznie.

Modele niskie są kierowane do „miejskich ninja”, którzy jak cień przemieszczają się między samochodami. Buty takie można bardzo szybko założyć i zdjąć, dosyć wygodnie się w nich chodzi i nie wyglądają jak kamasze. Nie nadają się jednak na dłuższe i szybsze wypady, gdzie po prostu nie zapewniają wystarczającej stabilizacji i bezpieczeństwa.

Jakie buty na motor sportowy?

Maniacy motosportu potrzebują sprzętu bezkompromisowego, najlepszego w swojej klasie. Dlatego też tutaj nie ma dylematów, a jedyny słuszny wybór to buty motocyklowe sportowe. Tylko takie produkty zapewniają dobre osiągi i bezpieczeństwo, nawet przy najwyższych prędkościach. Chodzenie jest w nich praktycznie niemożliwe, a kilkugodzinna jazda może nie być zbyt wygodna, ale nie to jest najważniejsze. Charakteryzują się one m.in.:

  • wysokością sięgającą łydki,
  • bardzo dużą sztywnością,
  • ślizgami,
  • dobrą ochroną goleni i kostki,
  • bardzo wysoką ceną.

Nie należy się łudzić, że za kilkaset złotych kupi się dobre buty do jazdy wyścigowej. Wykonanie wytrzymałych ochraniaczy i usztywnień, zaprojektowanie ergonomicznego kształtu kosztuje bardzo dużo. Ponadto wielu producentów projektuje swoje produkty na torach, korzystając z rad zawodowych sportowców.

W tej kategorii znajdują się również buty na motocykl offroadowy. Różnią się one przede wszystkim podeszwą – te wykorzystywane w trudnym terenie posiadają agresywny bieżnik pozwalający na wygodne poruszanie się nawet w głębokim błocie. Cholewka musi być bardzo twarda i posiadać wiele ochraniaczy, podobnie jak modele do sportów szosowych, ponieważ nie jest czymś rzadkim zderzenie nogi z kamieniem, konarem czy korzeniem.

Jakie buty na motor turystyczny?

Na motocyklach turystycznych spędza się nierzadko kilkanaście godzin pokonując setki kilometrów. To jakie buty motocyklowe turystyczne wybrać zależy od stylu jazdy danego motocyklisty i jaką maszynę posiada. Inne będą odpowiednie dla osoby lubiącej leniwie podziwiać krajobrazy, a inne dla tej połykającej kilometry z prędkością błyskawicy, dla której liczy się cel, a nie podróż. Tak więc jakie buty motocyklowe do turystyki wybrać?

Buty turystyczne na szosy

Buty typowo turystyczne wykorzystywane podczas jazdy po asfalcie są przede wszystkim wygodne, a przez to uniwersalne – tak samo dobrze sprawdzą się w mieście jak na długiej trasie. Zapewniają one co prawda stabilność, posiadają pewne usztywnienia i ochraniacze jednak ich główne przeznaczenie to pokonywanie setek kilometrów niezbyt żwawym tempem, nieprzekraczającym prędkości autostradowych. Ze względu na swoją budowę nie nadają się na tor, ani do bardzo szybkiej, sportowej jazdy. Typowa ich wysokość sięga nieco ponad kostkę. Wszelkie ewentualne protektory są najczęściej ukryte pod dodatkową warstwą skóry. Nierzadko takie buty posiadają też membrany przepuszczające pot, a blokujące wodę i wilgoć z zewnątrz. Najczęściej stanowią najniższą kategorię cenową w ofercie topowych producentów.

Buty turystyczno-sportowe

Modele oferowane pod takim szyldem posiadają wygodę wyżej wspomnianych butów i dodatkową ochronę znaną z modeli typowo sportowych. Dzięki dodatkowym protektorom, ślizgom, usztywniaczom nie tylko zapewniają większe bezpieczeństwo, ale również lepiej wyglądają, bardziej „rasowo”. Zależnie od gustu dla jednych jest to zaleta, a dla innych wada. Niemniej dzięki tym dodatkom można w nich odwiedzić tor i nie bać się o swoje zdrowie, jednocześnie nie rezygnując z możliwości chodzenia. Zależnie od wybranego modelu buty takie będą bardziej skierowane w stronę jazdy sportowej lub też spokojniejszej turystyki.

Turystyczne enduro czyli buty adventure

Osoby kochające jazdę zawierającą zarówno niebiańsko równy asfalt i podziurawione niczym zęby pirata polne drogi również mają swoją grupę obuwia motocyklowego. Buty typu adventure nie są tak ciężkie jak typowe offroadowe buciory posiadając jednak pewne ich cechy. Mają m.in. dodatkowy bieżnik na ciężki teren i są wodoodporne. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na usztywnienia i protektory, ponieważ producenci butów z tego segmentu często pomijają te elementy, które w wielu sytuacjach są przydatne.

Jakie buty na motor szosowy?

Motocykl szosowy to bardzo szeroka kategoria. Wspólnym czynnikiem jest to, że motocykle te są przystosowane do jazdy wyłącznie po asfalcie. Tak więc można tu wrzucić piękne i żwawe nakedy, spokojne i wygodne crusiery czy piekielnie szybkie motocykle turystyczno-szosowe. Jeśli styl jazdy pokrywa się z opisanymi wcześniej, to warto wybrać buty w którejś z wspomnianych kategorii. Poniżej przedstawione są nieco inne produkty.

Buty na motor miejski

Do jazdy typowo miejskiej dobre są niskie buty motocyklowe wiązane. Pozwala to na ich wygodne zakładanie i ściąganie, a ich wygląd nie odstrasza ludzi np. w sklepie podczas zakupów. Nie zapewniają one jednak ochrony kostki ani goleni. W mieście z prędkościami rzadko przekraczającymi 50 km/h można z tego zrezygnować.

Buty na cruisera, bobbera

Jazda na tych motocyklach ogranicza się przeważnie do leniwego „nawijania” kilometrów w grupie. Typowy strój uczestnika takiego przejazdu składa się z kurtki skórzanej, spodnie z tego materiału i kasku typu „orzeszek”. Jakżeby więc z takim zestawem prezentowały się nowoczesne buty sportowe? Dlatego lepsze są tutaj buty motocyklowe kowbojki ze skóry i z dodatkowymi, chromowanymi elementami. Niestety rzadko są one wyposażone w dodatkowe ochraniacze, dlatego warto zwrócić uwagę na sztywność. Jest to jedyna ich cecha zapewniającab ochronę stopom i kostce.

Jakie buty motocyklowe na lato?

Są pewne dodatkowe elementy, które predestynują dany model do użytkowania w lecie. W takich warunkach decyzja czy wybrać buty motocyklowe z membraną/buty motocyklowe bez membrany nie ma już większego znaczenia, ponieważ wysokiej jakości membrana przepuszcza pot lepiej niż niejedna skóra.

Równie ciekawym rozwiązaniem są buty motocyklowe perforowane. Wykorzystanie specjalnego rodzaju skóry znacząco poprawia oddychalność jednocześnie sprawiając, że korzystanie z takich butów staje się zdecydowanie przyjemniejsze. Niestety taka technika wykonania wpływa negatywnie na wodoodporność, dlatego nie nadają się one na ambitne wyjazdy turystyczne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.