Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-blender-reczny-kielichowy-ktory-kupic/443/ 2018-09-17 13:45:27.000000

Jak wybrać blender? Ręczny? Kielichowy? Który kupić?

Analizujemy wszystkie dostępne rodzaje blenderów i wskazujemy, do jakich zadań zostały przygotowane.

Blender to urządzenie, które okaże się przydatne w każdej kuchni. Jest niewielkich rozmiarów, sprawdza się przy wielu czynnościach, a do tego jego cena jest akceptowalna dla większości rodzin. Pojawia się więc pytanie – na co zwrócić uwagę przy zakupie blendera, a także kiedy można go zastosować.

Śmiało można stwierdzić, że blender sprawdzi się wszędzie tam, gdzie należy rozdrobnić, zmiksować czy wymieszać jedzenie. Idealnie nadaje się w domach, gdzie są małe dzieci lub osoby starsze, które mają problem z gryzieniem twardszych owoców lub warzyw. Zadowoleni będą z niego również miłośnicy różnego rodzaju kremów i musów.

Przykładowe zastosowanie:

 • przygotowanie ciasta na naleśniki,
 • zmiksowanie zupy (zupa krem),
 • siekanie orzechów,
 • przygotowanie musu owocowego.

Jaki rodzaj blendera wybrać?

Jak można się domyślić, na rynku znajdziemy wiele typów urządzeń, które różnią się między sobą budową, sposobem działania oraz obsługiwanymi funkcjami. Główny podział dotyczy jednak dwóch rodzajów.

  • Blender ręczny. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które nie ma własnego kielicha. Blender jest poręczny, lekki i umożliwia bezpośrednie miksowanie w garnkach lub miskach, a nie tylko w specjalnych pojemnikach.
 • Blender stacjonarny (kielichowy). Urządzenie jest większych rozmiarów oraz ma swój pojemnik (kielich), w którym składniki są miksowane lub rozdrabniane. Blendery tego typu charakteryzują się większą mocą, dzięki czemu możliwe jest rozdrobnienie twardszych substancji. Największą zaletą urządzeń stacjonarnych jest ich samodzielna praca.

Blender kielichowy i ręczny - na co zwracać uwagę?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj sprzętu się zdecydujemy, musimy sprawdzić, jakie są jego możliwości. To zaś okaże się możliwe dopiero po przeanalizowaniu najważniejszych parametrów technicznych.

 • Moc. Teoretycznie należy kierować się zasadą, że im urządzenie ma wyższą moc, tym lepiej. Bowiem to od tego parametru zależy, jak twarde i trudne substancje zmiksuje czy rozdrobni blender. Obecnie w sprzedaży można spotkać urządzenia o mocy od około 100 do nawet 2000 W – zarówno w kategorii blenderów ręcznych, jak i kielichowych.
 • Zasilanie. Blendery bezprzewodowe zyskują na popularności, dzięki dużej wygodzie obsługi. Nie ogranicza nas kabel, a zasilanie odbywa się poprzez wbudowany akumulator. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że tego typu blendery dysponują niewielką mocą na poziomie około 200 Watów. Wszystko to sprawia, że modele sieciowe są równie często kupowane – świetnie radzą sobie z trudnymi do zmiksowania substancjami, nie musimy martwić się również wyczerpującym się akumulatorem.
 • Materiał. Przy zakupie blendera warto zwrócić uwagę na jakość oraz rodzaj materiałów wykorzystanych podczas przygotowywania wszystkich najważniejszych elementów. Uchwyt jest najczęściej wykonany z tworzyw sztucznych, głównie ze względu na łatwość formowania oraz przyjemniejszą w dotyku fakturę.

Z kolei dolna część blendera powinna być wykonana ze stali nierdzewnej, dzięki czemu będzie odporna uszkodzenia (zarówno przy upadku, jak i przy rozdrabnianiu twardych substancji), a także wyższą temperaturę. Oczywiście takie wykonanie sprawia, że cena blendera jest nieco wyższa – najtańsze modele dysponują końcówką wykonaną z plastiku.

 • Montaż/Demontaż. Po każdym wykorzystaniu, blender należy dokładnie wyczyścić. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na łatwość demontażu i montażu końcówek blendera.
 • Maksymalny czas pracy. Pomijanym, lecz niezwykle ważnym parametrem jest maksymalny czas pracy blendera. Najtańsze urządzenia pozwalają jedynie na 15 sekund pracy, po czym muszą być odstawione, by ostygły. Przy tak krótkim czasie, gotowanie może zamienić się w długą i męczącą czynność. Producenci rzadko informują o maksymalnym czasie pracy w karcie produktowej, dlatego warto przejrzeć recenzje i testy interesujących nas blenderów, tak aby dowiedzieć się, jak sobie radzą w praktyce.
 • Hałas. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD, kultura pracy blendera jest niezwykle ważna. Urządzenie, które pracuje zbyt głośno, może dekoncentrować, a nawet powodować bóle głowy. Modele ze średniej i wysokiej półki często wykorzystują specjalne mechanizmy, które mają zredukować generowany hałas – zawsze warto więc sprawdzić tę informację w specyfikacji technicznej sprzętu.
 • Wygoda użytkowania. Jako że blendery ręczne wymagają ciągłego trzymania w dłoni, warto wybrać urządzenia o wygodnym uchwycie z powierzchnią antypoślizgową.
 • Noże. W blenderach można spotkać zarówno noże dwuskrzydłowe (podstawowe wyposażenie), jak i czteroskrzydłowe, dające lepszy efekt rozdrobnienia. Warto również poszukać modeli z wymiennymi ostrzami, które umożliwiają dostosowanie blendera do innych funkcji niż tylko podstawowe.
 • Funkcje blenderów. Często o prawdziwej przydatności omawianych urządzeń decydują tryby pracy, a także wszelkie opcje, które mają zwiększyć ich możliwości lub poprawić komfort użytkownika. Producenci decydują się na implementację takich mechanizmów jak regulacja prędkości. Pozwala na ręczne ustawienie pożądanej prędkości noży. Na rynku można spotkać modele zarówno z kilkoma, jak i kilkunastoma poziomami prędkości. Poza standardowym, ręcznym mechanizmem, niektóre blendery korzystają z płynnej regulacji prędkości – wszystko odbywa się za pomocą przycisków + lub -.

Na co jeszcze decydują się producenci? Między innymi na implementację funkcji turbo, która pozwala na natychmiastowe przyspieszenie pracy blendera do najwyższych obrotów, oraz trybu pulsacyjnego – po jego uruchomieniu silnik zaczyna pracować w sposób przerywany, co pozwala na rozdrobnienie szczególnie twardych produktów.

Dostępne końcówki i akcesoria do blenderów

Każde urządzenie jest wyposażone w podstawową końcówkę miksującą. Znajduje się ona nawet w najtańszych zestawach. Jednak walka na rynku trwa, więc producenci coraz częściej rozbudowują zestawy o ciekawe i przydatne akcesoria i dodatki:

 • rozdrabniacz - jest to specjalny dzbanek, w którym umieszcza się samą część z silnikiem, a także specjalne noże służące do rozdrabniania twardych składników, takich jak buraki czy czekolada. Jeśli potrzebna jest funkcja rozdrabniania lodu, należy sprawdzić, czy w zestawie znajdują się odpowiednie noże,
 • końcówka do ubijania - zdecydowanie ułatwia gotowanie i eliminuje męczące ręczne ubijanie piany. Znajdzie jednak zastosowanie nie tylko podczas ubijania śmietany oraz piany z białek, ale również mieszania czy rozdrabniania lekkiego ciasta,
 • końcówka do spieniania mleka - jest to końcówka przydatna dla każdego miłośnika kawy. Umożliwia spienienie mleka, co pozwoli np. przygotować kawę latte,
 • pojemnik do miksowania - choć obecność pojemnika nie jest niezbędna (gdyż żywność można miksować w misce lub w garnku), stanowi miły dodatek. Większość pojemników ma wytłoczoną miarkę, która ułatwia odmierzanie ilości zmiksowanego jedzenia lub dolewanych płynów.

Ile kosztuje blender?

Przedstawiając zakres cen oferowanych urządzeń, należy podać wartości osobno dla modeli ręcznych i kielichowych. Te pierwsze w większości przypadków okażą się bowiem tańsze. Zakupić możemy je już za 25-30 złotych. Modele droższe kosztują natomiast od 100 do nawet 700 złotych.

Zakres cenowy jest jeszcze szerszy w przypadku modeli kielichowych. Choć najtańsze urządzenia zakupimy już za 50-55 złotych (są to przeważnie blendery typu smoothie), rozbudowane zestawy kosztować mogą nawet około 2 tysięcy złotych.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
4 oceny
13 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (7)

Gospodynię? Serio? Mężczyźni nie gotują i nie używają blenderów?? Smutne stereotypy...
Smutne jest przyczepianie się do takich rzeczy i znajdowanie problemów tam, gdzie ich nie ma.
Artykuł bardzo dobry, dużo się dowiedziałem i kupiłem odpowiedni blender.
Problem jest, bo przez to rozprzestrzenia się seksistowski pogląd, że to kobiety mają siedzieć w domu i gotować, bo mężczyźni tego nie robią.
Stereotypy powielane dalej, i dalej. Tak jakby mężczyzna w kuchni nic nie robił, ba często to właśnie mężczyźni gotują! Bo mogą to robić lepiej. Nie powielajmy stereotypów, proszę o zmianę pierwszego zdania w tym artykule.
ja mam multiblender Gotie, co robi nawet jak za dwie gospodynie :DD
No macie trochę racji. U mnie w domu to mąż jest mistrzem kulinarnym. A najlepiej lubię jak robi koktajle. Kupiliśmy sobie blender Braun MultiQuick i na każdej imprezie raczymy znajomych nowymi pomysłami :D
O też mam ten blender z braun multiquick, super się sprawuje, dobrze robi koktajle, sosy, a jaki pyszny hummus ;)
A na dodatek producent zaplacil mi za ten wpis :D
Polecam NutriBullet, który jest blenderem, ale dla mnie to praktycznie robot kuchenny. Radzi sobie nawet z najtwardszymi produktami. Wcześniej miałam dużo słabszy blender, a teraz robienie masła orzechowego jest dużo łatwiejsze, bo można całość bez problemu wyciągnąć, bo wszystko właściwie jest w kielichu i nie trzeba wygrzebywać masła spod ostrzy. Po wymienieniu na bulleta nie mam też obawy, że blender się spali :D
a ja myślę, że warto dodać do listy też bledner acive pro z Breville. :) to już 4 blender w mojej karierze i to będzie chyba ten jeden jedyny :D ma dobrą moc, cicho pracuje i noże się nie tępią.
Ja zdecydowałam się na blender kielichowy, bo jednak sporo gotuję i potrzebowałam sprzętu, który pomoże mi przy różnych czynnościach. W moim Ronic'u rozdrabiam orzechy, kruszę lód, a nawet gotuję zupę dla mojego malucha. Teraz nie wyobrażam już sobie gotowania bez tego blendera.
ja mam brauna multuquick 9 i on mega jest
mam blender profi cook 1094 i przyznam, że ostrza są nie do zdarcia :)