Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-aparat-cyfrowy-jaki-wybrac-na-co-zwrocic-uwage/360/ 2018-09-17 14:54:44.000000

Jak wybrać aparat cyfrowy? Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Chcąc zakupić dobrej jakości aparat cyfrowy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Co to jest symbol F w aparatach?

F w aparatach określa wartość (liczbę) przysłony. Jest to inaczej ilość światła, która przepuszczana jest przed obiektyw do aparatu i pada na sensor lub światłoczuły element przy konkretnych ustawieniach. F jest odwrotnie proporcjonalne do wielkości otworu względnego obiektywu. Im większa jest liczba przysłony, tym mniejsza jest ilość przepuszczanego światła.

Choć duża część osób robi już zdjęcia wyłącznie telefonem, aparaty cyfrowe cały czas cieszą się popularnością. Oferują więcej możliwości, lepszej jakości zdjęcia oraz nie rozładowują się tak szybko, jak współczesne smartfony.

Częstym problemem jest jednak dobór odpowiedniego modelu urządzenia, który nie tylko zapewni przyzwoitą jakość wykonywanych fotografii, ale również otworzy dostęp do wielu ustawień, pozwalających na przykład na dostosowanie się do panujących warunków atmosferycznych.

Polecane aparaty cyfrowe

Aparat kompaktowy a lustrzanka – wady i zalety

Obecnie osoby, które chcą spróbować swoich sił w fotografii stają przed wyborem między dwoma typami urządzeń – mowa o kompaktowych aparatach cyfrowych oraz lustrzankach. Różnią się niemal wszystkim – od budowy, po specyfikację techniczną i cenę.

Zalety i wady aparatów kompaktowych

Zalety

 • małe i poręczne
 • umożliwiają robienie „szybkich” zdjęć
 • łatwe w użyciu
 • tanie
 • ciekawy design

Wady

 • małe i poręczne brak zaawansowanych ustawień
 • brak wymiennej optyki (choć w najnowszych modelach już taka możliwość istnieje)
 • kiepska precyzja
 • nieduża matryca

Zalety i wady lustrzanek cyfrowych

Zalety

 • zaawansowana optyka
 • możliwość wymiany obiektywów
 • duży wybór akcesoriów poprawiających jakość zdjęć (statywy, lampy, filtry)
 • mają lepszej jakości matryce
 • szybka praca

Wady

 • drogie
 • duże i mniej poręczne
 • wymagają wiedzy na temat fotografowania (by w pełni wykorzystać ich możliwości)
 • nie nadają się do „szybkich” zdjęć

Osobną kategorię tworzą tak zwane bezlusterkowce. Można śmiało stwierdzić, iż są to urządzenia, które z jednej strony zapewniają kompaktowe rozmiary, a z drugiej oferują większe możliwości konfiguracyjne. Aparaty dysonują wymienną optyką. Jak sama nazwa wskazuje, nie ma w nich luster, pozwalają na podgląd rejestrowanego obrazu „na żywo” i zapisywanie zdjęć.

Komu kompakt a komu lustrzankę?

Aparaty kompaktowe idealnie nadają się dla osób poszukujących niewielkiego sprzętu pozwalającego dokumentować ważne chwile. Świetnie sprawdzają się na przyjęciach rodzinnych oraz imprezach ze znajomymi.

Z kolei lustrzanki polecane są osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografią i zależy im na bardzo dobrej jakości zdjęciach, a także profesjonalistom. Większość osób popełnia błąd kupując lustrzankę, nie zdając sobie sprawy, że nie tylko nie wykorzystają wszystkich dostępnych opcji, ale także jest to aparat dużo mniej poręczny, ciężki i bardziej podatny na uszkodzenia oraz zanieczyszczenia. Co ważne, w sieci i w księgarniach znaleźć można wiele pozycji książkowych, które doskonale wyjaśniają zawiłości fotografii i ułatwiają naukę obsługi lustrzanek.

Warto podkreślić, że dostępne na rynku urządzenia można podzielić również pod względem ich konstrukcji. Poza standardowymi obudowami, w sprzedaży można spotkać:

 • aparaty z wymiennymi obudowami – nadal jest to nowość na rynku i niewiele firm oferują taką możliwość. Najczęściej producent umożliwia zdjęcie przedniego panelu i założenie części obudowy wybranej przez klienta,
 • aparaty wodoodporne(wodoszczelne) - obudowa chroni wrażliwe mechanizmy nie tylko przed wodą, ale również przed śniegiem, mrozem czy upadkiem. Podwyższona trwałość wiąże się z wyższą ceną aparatu. Koszt urządzenia może wynieść nawet 2000 zł.

Jaki aparat cyfrowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dobór rodzaju urządzenia wydaje się kluczowy, jednak nie rozwiązuje całej sprawy. Każdy aparat wyróżnia się bowiem konkretnymi parametrami technicznymi, na które także należy zwrócić uwagę.

 • Matryca. Wielu producentów prześciga się w tworzeniu aparatów z matrycą o wysokiej rozdzielczości i tą wartość eksponuje w materiałach marketingowych. Nie ma to jednak większego znaczenia w modelach kompaktowych w ramach codziennych zastosowań.

Aby otrzymać dobrej jakości zdjęcia, wraz ze wzrostem rozdzielczości powinna rosnąć gęstość pikseli. Dlatego też poszukując aparatu kompaktowego na rodzinne spotkania, wystarczy zainwestować w aparat 10-15 megapikselowy. Większą rozdzielczością oraz innymi parametrami matrycy powinny zainteresować się osoby, które myślą poważnie o fotografii.

 • Ergonomia. Jest to czynnik bardzo często pomijany przy wyborze aparatu. Większość osób zapomina, że to, jak będzie leżeć aparat w dłoni może wpływać na jakość zdjęć. Przy oglądaniu poszczególnych modeli należy wziąć pod uwagę następujące kwestie dotyczące obudowy i ergonomii - czy aparat nie jest za ciężki, czy dobrze leży w dłoni czy jest łatwy dostęp do wszystkich przycisków i pokręteł.

Powyższe czynniki szczególnie ważne są w przypadku kupna lustrzanek oraz rozbudowanych aparatów kompaktowych. W każdym jednak przypadku obudowa powinna być wykonana z materiałów, które nie wyślizgną się z ręki.

 • Zoom/ogniskowa. W aparatach kompaktowych wyróżnia się dwa rodzaje zoomów: optyczny i cyfrowy. Pierwszy z nich jest jak najbardziej pożądany, gdyż przed zrobieniem zdjęcia przybliża obraz. Z kolei cyfrowy powiększa wycięty wcześniej fragment zdjęcia. Im większe zbliżenie, tym większa ziarnistość i mniejsza ostrość kadru. W obu przypadkach wraz ze zwiększeniem zoomu pogarsza się jakość obrazu.

Dlatego przy wyborze aparatu bardzo duży zoom (szczególnie cyfrowy), np. 16-krotny, nie powinien wpływać na decyzję kupna. W przypadku braku informacji o zoomie, najprawdopodobniej producent wykorzystał stałą ogniskową, tj. bez możliwości powiększania obrazu.

Ogniskowa wpływa również na szerokość kadru. Najczęściej robionymi zdjęciami są panoramy oraz portrety rodzinne. Aby aparat zrobił zdjęcie tak szerokiego kadru, należy zwrócić uwagę na podany zakres ogniskowych. Im niższy dolna wartość, tym większy kadr zostanie uwzględniony na zdjęciu. Im wyższa górna wartość, tym aparat został wyposażony w większy zoom.

 • Stabilizacja obrazu. Stabilizator obrazu znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku zdjęć przy dużym przybliżeniu, a także tych robionych nocą. Dzięki niemu przypadkowe drgania ręki podczas fotografowania obiektu nie wpływają znacząco na pogorszenie jakości zarejestrowanego obrazu.
 • Szybkość. Jest to parametr, który można rozpatrzeć w trzech różnych perspektywach:
 • szybkość migawki – opcja niezwykle istotna w lustrzankach. To od niej zależy, czy uda się zrobić zdjęcie w nocy (wtedy też powinna istnieć możliwość ustawienia migawki na co najmniej 2 sekundy) czy też rozpędzonego pociągu/samochodu (w tym przypadku aparat musi być wyposażony w szybką migawkę),
 • liczba klatek na sekundę – istotny przy zdjęciach seryjnych. Większość aparatów średniej klasy (zarówno kompaktów, jak i lustrzanek) umożliwia wykonanie 1-3 kl/s, zaawansowane lustrzanki cechują się większą szybkością, np. 7 kl./s. W tej kategorii aparaty kompaktowe przegrywają z lustrzankami.
 • włączenie aparatu – podobnie jak w przypadku poprzedniego parametru, lustrzanki są dużo szybsze. Są gotowe niemal od razu po włączeniu. Uruchamianie aparatu kompaktowego może trwać nawet do 4 sekund.
 • Jasność obiektywu. W przypadku lustrzanek jasność obiektywu jest ściśle związana z zewnętrznym obiektywem (przesłoną), a nie korpusem. W aparatach kompaktowych obiektyw jest zintegrowany z pozostałą częścią konstrukcji. Wartość określa możliwości przesłony i oznaczana jest poprzez f/x (gdzie x to najmniejsza możliwa wartość). Im mniejsza, tym przesłona przepuszcza więcej światła, a tym samym zdjęcia mogą być wykonywane przy słabym oświetleniu.
 • Zakres ISO. Osoby, które używały tradycyjnych aparatów, z pewnością spotkały się z tą wartością przy zakupie kliszy. ISO w podobnym znaczeniu wykorzystywane jest w cyfrowych aparatach i oznacza czułość aparatu. Im większy zakres, tym więcej możliwości oferuje aparat. Zależność jest następująca - wysokie ISO pozwala uchwycić więcej szczegółów przy słabym oświetleniu. Wiąże się to jednak ze zwiększoną ziarnistością obrazu. Niskie ISO świetnie sprawdza się w bardzo słoneczne dni, kiedy jest jasno.
 • Szczelność. Jest to istotny element w aparatach z wymienną optyką, a więc w zaawansowanych kompaktach oraz w lustrzankach. Między obiektywem a korpusem mogą tworzyć się mikroszczeliny, przez które przedostaje się kurz, piasek i inne zabrudzenia. Mogą one bardzo szybko zarysować powierzchnię lustra, a samo czyszczenie nie jest procesem łatwym – w szczególności dla laika. Informacji o szczelności należy szukać na forach i u użytkowników danego modelu.
 • Możliwość rozbudowy. Przyszli posiadacze aparatów kompaktowych nie muszą martwić się możliwościami rozbudowy. W przypadku właścicieli lustrzanek jest to bardzo ważny aspekt. Przed zakupieniem aparatu warto zorientować się, jak szeroki wybór jest wśród modeli obiektywów, lamp i innych akcesoriów. Niektóre lustrzanki mają na tyle nietypowe mocowanie, że dokupienie dodatkowych elementów ogranicza się tylko do oferty jednego producenta.
 • Nagrywanie. Obecnie zarówno aparaty kompaktowe, jak i wiele lustrzanek jest wyposażonych w możliwość nagrywania filmów. By nagrania video były dobrej jakości, należy poszukać urządzeń rejestrujących obraz w rozdzielczości co najmniej Full HD. Co ważne, na rynku dostępnych jest również wiele modeli obsługujących jakość 4K.
 • Połączenie bezprzewodowe. Aby nadążyć za modą i nowymi modelami telefonów, producenci aparatów dokładają nowe funkcje i technologie. W wielu modelach montowane są moduły Wi-Fi oraz Bluetooth, które umożliwiają bezprzewodowy przesył zdjęć do laptopów, drukarek czy telefonów. Niektóre aparaty łączą się z Internetem za pomocą sieci bezprzewodowej i umożliwiają udostępnienie zdjęcia w portalu społecznościowym.
 • Geolokalizacja. Wmontowany moduł GPS umożliwia zapisanie dokładnej lokalizacji wykonywanego zdjęcia.
 • Dodatki – akcesoria. Aparaty fotograficzne są bardzo wrażliwymi urządzeniami, dlatego warto zainwestować w niektóre dostępne akcesoria:
 • wodoodporne etui – przydatne na plaży, nad morzem, nad jeziorem,
 • torbę lub plecak – na lustrzankę, obiektywy, statyw,
 • statyw – do lustrzanki, by móc wykonywać zdjęcia w plenerze przy dłuższym czasie naświetlania,
 • zestaw do czyszczenia optyki,
 • zewnętrzna lampa błyskowa,
 • karty pamięci – do zapisywania zdjęć. Warto zwrócić uwagę na prędkość zapisu, która jest istotna przy wykonywaniu zdjęć seryjnych.

Niedrogie aparaty kompaktowe

Dla większości osób wybór konkretnego urządzenia uzależniony jest głównie od posiadanego budżetu. Jeśli ktoś szuka oszczędności, powinien rozglądać się wyłącznie w kategorii aparatów kompaktowych (ceny lustrzanek zaczynają się mniej więcej od poziomu 1500 złotych). Na co jednak możemy liczyć w przypadku niskiej półce cenowej?

 • Aparaty kompaktowe do 350 zł. W tego typu urządzeniach znajdziemy przeciętną optykę, matryce o rozdzielczości nawet powyżej 10 megapikseli, słabą jasność obiektywów. Aparaty te nadają się do robienia zdjęć w dobrych warunkach oświetleniowych. Co ważne, niewiele ważą i są dość drobne.
 • Aparaty kompaktowe do 500 zł. W urządzenia w tym przedziale cenowym znajdziemy następujące elementy - duży wybór trybów/programów robienia zdjęć, więcej ciekawszych funkcji, stabilizację obrazu, możliwość nagrywania filmów HD
 • Aparaty kompaktowe do 600 zł. Dysponując takim budżetem, możemy liczyć na wyższą rozdzielczość matrycy (nawet do 16 mln pikseli), stabilizację obrazu, możliwość nagrywania filmów HD, wyższy zoom optyczny (nawet 12,5).

Są to oczywiście aparaty budżetowe, droższe modele kompaktowe potrafią znacznie więcej. Zanim więc wydamy pieniądze na konkretny model, musimy odpowiedzieć sobie na pytania, czego potrzebujemy i w jakich warunkach będą wykonywane zdjęcia. Następnie powinniśmy dopasować parametry do posiadanego budżetu.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)